girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (47)
  • medya (0)

47. Bağdat caddesi'ndeki bir kozmetik markası çalışanı derdini dinlemiyordu ve konuşmana bile izin vermiyordu. oturup ürünleri yüzüme denedi ve ben bilirim modundaydı. hala çalışıyor mu bilmem.

Not: "ablacım benim fondötene ihtiyacım yoktu" ohhh be!

17 mayıs 20:09 18 mayıs 09:53

46. daha önce yazıp silmiştim fakat madem bu kadar hakkında konuşuluyor bazı gözlerimlerimi paylaşmak istiyorum. kozmetik standlarındaki çalışanların kotaları oluyor. daha önce alış-veriş yaptıysanız özel günlerde, indirimlerde sizi arayıp cilt bakımına davet ediyorlar ya, click bait gibi bi şey o. ürünleri kalburüstü uygulayıp buna en çok kaç ürün satabilirim diye düşünüyorlar. istisnalar kaideyi bozmaz. bir müşteriyi uğurlarlarken stand çalışanının yanındaki arkadaşına "bunu bir daha çağırma, beleşçi bu" dediğini çok net duydum.

bu boyner'in kendi politikasından kaynaklanıyor ama. ve herkesin mizacı farklı. ben orada dönemsel çalışıyordum, bu cümleleri sarfeden kadının dışındaki çalışanlar çok daha farklıydılar mesela. işlerini de iyi biliyorlar, güzellik uzmanlığından çok pazarlamacılık konusunda uzmanlaşmışlar, eh şartlar bunu gerektiriyor mesleklerinde. bir de distrübitörlerin yolladıkları kendi çalışanları var, onlar da kendi ürünlerini satmak istiyor. onun üzerinden para kazanıyorlar, başka bi markaya yönelirseniz büyük ihtimalle sizinle ilgilenmeyi bırakacaklardır. boyner'de nasıl işliyor mağaza çalışanı olmak emin değilim fakat sephora'da ve sevil'de esas servisi, tarafsız servisi mağazanın asıl çalışanı veriyor, verebiliyor. bazen rekabeti arttırmak amacı ile iki farklı distrübitörden çalışan atanıyor aynı mağazaya, birbirlerinin müşterisini çalıyorlar falan. hoş bi ortam değil yani, kozmetik standları dışında da pek bi bilgim yok boyner çalışanları hakkında

17 mayıs 00:16

45. Sephora çalışanlarının kuzenleridir. Özellikle kozmetik bölümü çalışanları. Yani müşteriye kötü hissettirme huyuna sahip olmaları. Ben artık high end ağırlıklı ürün satan mağazaların, toplantılarda gündem maddesi olarak bunu belirlediklerini düşünüyorum.  1- açılış ve yoklama 2- ürünler, içerikler, kampanyalar vs vs. 3- gelen müşteriyi süzme, tipinde çok zengin ve sosyetik bir hava yoksa, sorduğu sorulara göz devirerek cevap verme, ürünleri incelerken sabırsızlanma, psikolojik baskı, tester yok şeklinde cevap veriyoruz arkadaşlar, olsa bile müşteri gözüyle görse bile yok diyoruz tamam mı? Katılanlar? Kabul edilmiştir. 4- kapanış.

Boyner aslında genel olarak sevdiğim bir mağaza. Daha önceden forum mersin şubelerinde sevdiğim bir iki elemanları vardı. Öğrenci tipime bakmaz, çok da ilgilenirlerdi. Sonradan toplu sözleşme yapıp huy değiştirdiler bence. Başka bir açıklama getiremiyorum herkesin aynı konulardan şikayetçi olmasına.

17 mayıs 00:02


44. Geçen yıl Marmara Park şubesinde, hediye paketi için yaklaşık 1.5 saat bekledikten sonra aşırı ilgisiz tutumlarının devamında hediyeyi etiketi ile koyduklarını, sonradan hediyeyi verdiğim kişiden öğrenmiş olduğum mağaza. Mecbur kalmadıkça gitmiyorum.

16 mayıs 23:21

43. aklıma her seferinde (link: https://www.youtube.com/watch?v=Btte5-QnJtQ şu videoyu) getiren çalışanlar. gerçi videoda sephora' ya yükleniliyor ama ne zaman boyner etrafında dolaşsam aynı muameleyi görüyorum.

köpek muamelesi yapmazsa ölecek hastalığına yakalanmış çalışanlar. hep bir "sen bilmezsin", "sen yanlış yapıyorsun" tavrı var. her şeyden soğutuyorlar adamı.

16 mayıs 23:17

42. İzmit 41 burda mağazasındaki bir tanesi beni sinir etmiştir. Öğrencilikte ben de mağazada çalıştığım için oldukça empatiğimdir, denediklerimi aynı şekilde askılar katlar koyarım filan. Pantolonlara bakarken yardımcı olmak istediğini söyleyerek yanıma geldi bir kız, “38 bedene bakıyordum ama sizi uğraştırmayayım ben bulurum” dedim. Ters ters baktı, “onlarda büyük beden kalmadı yalnız” dedi.

38 beden ne ara büyük beden oldu yahu? Kıza şöyle bir bakıp çıktım mağazadan. Tuhaf tuhaf işler.

16 mayıs 18:08

41. Özellikle bağdat caddesi ve içerenköy carrefour boyner’in kozmetik bölümü için yazıyorum, beni kozmetikten soğutan çalışanlardır. İki şubesi de sizi tepeden tırnağa süzer, eğer “bu parfüm alabilir” testini geçerseniz size testerları lütfederek gösterebilirler. testi geçemezseniz 5 oyla güle güle, yüzünüze bile bakmaz. Olan tester için yok der oysa görüyorum rafta duruyor? Sephora’da mesela gidip kendin sıkabiliyorsun testeri, burada elini uzatınca kıyamet koparırlar. Bu davranışlarını defalarca yazdım müşteri ilişkilerine, her seferinde biri arayıp en kibar sesiyle “aman ifindim özür ifindim” diyor sonuç ne? aynı. İnat edip uzun süre buradan bir şey almadım. Sonra yükselen kur, alım gücü düşmesi, taksit olmayışı vs burunlarını kırmış olacak ki şimdi yanaşıp parfümleri deneyince çemkiren olmuyor. Yine de ben parfüm denerken dibime yapışıp benimle durmalarını sevmediğim için tercih etmiyorum. 

bu arada, parfüm deneyip karar veremediğim için almadıysam en çok tribi boyner çalışanlarından yedim. (Swh) yahu şeker mi dağıtıyoruz, para veriyorum elbet en çok beğendiğimi alacağım, niye trip atıyorsun?

16 mayıs 13:20


40. Ykm ilk boynere geçtiği zamanlardı.Bize bir kampanyadan 150₺ hediye çeki vermişlerdi ama çeki kozmetikte kullanamıyordunuz.Bilgilendirme kısmında da lafı 15000 kez dolandırdıklarından biz bunu anlayamamışız.Neyse kasaya geldik oradaki hanımefendi bize siz bunu okuduğunuza emin misiniz?Tarzı bir ton laf söyledi üstüne bir tripler bir tripler.Bu kadar kompleksli olmayın herkes çalışıyor para kazanıyor birilerini alttan almak zorunda kalıyor.Ayrıca benim burada benim bir şeye tek başıma bakabilme sürem max 10 saniye.Ardından hemen bir çalışan geliyor başınıza dikiliyor.Rahat bakabilmek bir yana aldığınız şeyin üzerine bile düşünemiyorsunuz.Ya da mesela bir arkadaşımla gideyim arkadaşım bana yok bence alma o sana yakışmaz desin bu çalışanlar hemen atlıyor aaa neden bence almalısınız.Ya tamam Türkiye’de şartlar zor ekmek paranızın peşindesiniz ama sırf birkaç lira fazla almak için de insanlara bunu yapmayın.Bir de ara sıra birbirlerinin dedikodularını yapan çalışanlara denk geliyorum.Olur da yetkili biri buraları görürse bence müşteri gözünden hiç hoş bir durum değil.

16 mayıs 12:25

39. Bugün öylesine girdim. Parfüm reyonundaki beyefendi hemen bir şeyler satmaya çalışacak gibiydi. Şu an ihtiyacım yok öylesine bakıyorum, almayacağım dedim. Yine de sizi boş göndermeyeyim dedi bileğime kenzo'nun yeni çıkan parfümünü sıktı. Bu bana göre bu doğru bir davranış. Belki çok beğeneceğim aklımda yokken evde bileğimde koklayıp bir kaç gün sonra alacağım kim bilir.

Ama bazıları da baktıktan sonra almayınca surat asıyor ona da uyuz oluyorum.

Not : Mağazada pesinizde çok dolaşan olursa da arkanızı dönün, tebessüm edin ve "ihtiyacım olursa çağırırım" diyin bakmanıza devam edin.

16 mayıs 00:43

38. mağazada gezerken aldığınız ürünlerden vazgeçmemeniz için şöyle bir strateji geliştirmişler; çalışanları sizi sürekli gözetliyor ve elinize bir ürün aldığınızda ben onu kasaya götüreyim diye öneride bulunuyor. böylece hem siz almak zorundaymışsınız gibi hissediyorsunuz hem de elliniz kolunuz daha fazla alışveriş yapmak için müsait oluyor. ben kandım, siz kanmayın.

15 mayıs 23:43