girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (116)
  • medya (3)

116. Ürün skalasının geniş olması , yaptıkları kampanyalar vs. sebebiyle en çok alışveriş yaptığım mağaza-idi. Fakat temmuz ortası itibariyle yaptıkları dolandırıcılık yenilir yutulur cinsten değil. Sevgili (yazar: caraazul) 'un girdisine harfi harfine katılıyorum. internetteki yorumlara bakılırsa içlerinde benim de bulunduğum onbinlerce insanın parasını , büyük bir tesadüf eseri tam da doların yükseldiği dönemde 1-1.5 ay kullandılar, sonra da tedarik edemiyoruz deyip ürünleri yollamadılar. Böylece ürünleri de ellerinde kaldı ve şu an gayet yüksek fiyatlara satışta. Kendi mağduriyetimden kısaca bahsedecek olursam; 31 temmuzda kelebek indiriminden satın aldığım love moschino çanta, mağazalarda olduğunu bizzat görmeme ve satın aldığım gün sitesinde yirmiye yakın stoğu olmasına rağmen 7 eylülde tedarik edilemediği gerekçesiyle iptal edildi. Bu iptali ilk on gün içerisinde yapsalardı hiç sorun etmezdim; ama 1.5 aya yakın parayı tutup , güzelce kullanıp bir de dalga geçer gibi bir dolu stoğu olan ürünü yollamamak düpedüz gasptır. Ve yineliyorum; sadece bana değil onbinlerce kişiye yapılmış bu, yorumlar açık.

En ufak durumda boykot başlatan -ki hepsine katılıyorum yanlış anlaşılmasın- sözlük ahalisinin böylesi bir vaka sonrası şekerle kandırılabilmesi de gerçekten tuhaf.

dün 20:37 bugün 00:08

115. müşteriye şeker, kek, börek göndereceklerine sistemlerinde böylesine bir aksaklık varken, online satışları bir süreliğine durdurmuş olması gereken sözde kurumsal alışveriş firması. o kadar gün milletin parasını repoya mı, faize mi, dolara mı artık neye yatırdılar değerlendirdilerse; bir şeker göndermişler fazla mı!. kaz gelen yerden...

dün 19:38 dün 19:40

114. yaz ayı içerisinde online alışveriş sürecimde sorunlar yaşadığım ve maille iletişime geçip şikayetlerimi ilettiğim firma. sorunlar çözüldü ancak zaman konusunda aksaklıklar yaşamıştım.

 kendileri bugün sistem yenileme sürecinde yaşanan aksaklıklardan dolayı özür dilemek için bir özür mektubu eşliğinde badem şekeri göndermiştir. müşteri memnuniyetini önemsediklerini görmek çok güzel. minik olsa da jestleri mutlu etti. 

dün 19:15


113. dün akşam sipariş ettiğim kazağın az önce gelmesi ile beni şaşırtmış marka. bu ne hız!

24 eylül 13:17

112. Siparişimi kendi kendilerine iptal etmişlerdi, ben de kalbimi kırdınız diye mention atmıştım Twitter’dan. Az önce iş yerime kargo geldi, bir şey beklemiyordum şaşırdım. Özür notu ve bonbon çikolata yollamışlar. Tatlı bir hareket :)

Edit: valla ben tamamen kişisel yaklaştığımdan hiç sizin gibi düşünmemiştim. Yazdıklarınızı okuyunca “vur kafasına al elinden ekmeğini” bir insan olduğumla tekrar yüzleştim süslüler. Vazgeçtim tatlı matlı değil o zaman hareket ne diyeyim 

24 eylül 11:00 dün 21:38

111. bu zamana kadar boynerden çok alışveriş yaptım hiç böyle bir şey başıma gelmemişti. Online sitesinden ayakkabı siparişim geldi fakat ikiside sağ. Böyle bir hata nasıl yapabiliyorlar aklım almıyor. ve müşteri hizmetlerini de aradığımızda normalden mağazaya iade yapabilmemiz gerek hayır mağazaya iade olmaz dediler. Bir de üstüne aldığım skechers ayakkabı 469 ödedim. gelen ayakkabı etiketi 449. resmen adam kandırıyorlar.

Eskiden hiç böyle sıkıntı yaşamazdım ama şu sıralar online alışverişi ciddi sıkıntılı baya da şikayet var.

18 eylül 15:23

110. Cevahir Avm mağazası için konuşuyorum ; son kullanma tarihi dolmuş kozmetik satıyorlar. Kullandığım Clarins kremi burada indirimli görünce alayım dedim ama çok uzun süredir bir düzine krem aynı yerde duruyordu bir kurt düştü içime. Check fresh’ten kontrol edince 2013 yılında üretildiğini ve bu Ocak’ta kullanım süresinin dolduğunu gördüm. Görevliye durumu izah ettim ve sizin skt hakkında teyit alabileceğiniz bir yer var mı diye sordum. Aldığım cevap şu: “Doğrudur biz de aynı şekilde kontrol ediyoruz başka bir sağlama yapma şansımız yok.” Ve bunu sanki insanlar son kullanma tarihi 8 ay geçmiş kimyasalı yüzüne sürmeyecekmiş gibi rahat söyledi. Tarihi geçmiş o zaman bunların Ocak’ta diye tekrar belirtmeme rağmen olabilir evet diyerek tebessüm etti. Bari yalandan da olsa müdürümüzü bilgilendireyim kaldıralım falan de be kadın. Rezalet puanım 10/9. 

11 eylül 17:15


109. İndirimde İstanbul Optimum Outlet mağazasından ispanyol paça çok kaliteli bir jeani sadece 30 tl ye aldım. Outletlerindeki seri sonu indirimleri yakından takip ederseniz çok güzel şeyler bulabilirsiniz.

9 eylül 12:58

108. Online alışverişte ne zaman sipariş versem ya tedarik edemediği için ya da yanlış fiyat girdiği için siparişlerimi iptal eden mağazalar zinciri. Fakat kelebek indirimlerinde gerçekten uygun şeyler bulunabiliyor, iyi markaların çantalarını ayakkabılarını en uygun burada yakalardım

9 eylül 12:38

107. Tam 1 ay önce anneme hediye ayakkabı almıştım, bayram boyunca her gün bayram nedeniyle ürününüz tedarik sürecinde,

kargo firmaları çalışmadığı için teslim süresi uzayabilir diye mesaj attılar. Bayram bitti üstüne 2 hafta geçti en sonunda dün zahmet edip ürününüzü tedarik edemedik diye aradılar, kullandığım hopi paracıklarının da üzerine çöktüler. Müşteri temsilcisiyle bir türlü anlaşamadık ama en yakın zamanda paracıklarımın peşine düşeceğim!!!!!!!!!!!!!!!!!!

9 eylül 00:14