sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (8)
 • medya (0)

1. Kirli bulasiklarin akan suda kirini akitmaktir.

Hadi anneler aliskanliktan yapar, anlam veremem, uyaririm ama aliskanliklarini da degistiremem. Ama gencecik insanlar goruyorum, masadan kaldirdiklari bulasiklarin kirini tazyikli suda akitip makineye atiyorlar.

Yahu o masada hic mi pecete yoktu, artan bi peceteyle siyirsana! Ya da akan su yapma, en azindan bi su birikintisinde ovala maksadin kirinin yapismasini engellemekse.

Yani amacini anladigim, hak verdigim ama akan suda yapilmasina kesinlikle karsi oldugum davranistir.

Kurakliga kosar adim giden ulkemizde genclerin yapmasina anlam veremedigim davranistir. Alternatif cozumleri varken yapilmasinin cocuklarimiz, torunlarimiz ve dogamiz icin kisa ve uzun vadeli kotu sonuclari olacagi berbat aliskanliktir.

6 ocak 2016 00:48 6 ocak 2016 00:49

2. yemek artıklarıyla dolu yağlı bir tabağı sudan geçirmeyip de napalım? pis pis koyalım makineye iyice temizlenmesin mi? bazen kahve içtiğim fincanı önce suda beklettiğim halde makineden temiz halde çıkmıyor içinde artıklar kalıyor.hele bir de yağıyla kiriyle atsam midem kalkar benim. veya sucuk kızarttık diyelim,içinde kalan yağı önce kaynar suyla eritmek gerekir ki makineyi leş gibi kokutmasın. peçeteyle sıyırın diyorsunuz o da bir israf değil midir? şelale dolusu sudan bahsetmiyoruz, sanki hepiniz aşırı duyarlı insanlarsınız madalya almışsınız duyarlılıkta.

6 ocak 2016 01:37 6 ocak 2016 01:42

3. Evet ben de makineye koymadan önce akıtıyorum. Köpüklemiyorum ama yemek artığıylada makineye koymam çünkü bulaşıkları makineye ne kadar düzgün yerleştirseniz bile tam temizlenmediği oluyor. Zaten kirini pisliğini akıtırken şarıl şarıl su harcamaya gerek yok ki. İşin sırrı masayı topladıktan sonra bulaşıkları hemen akıtmak. Yoksa artıklar tabaklarda tencerede kalıyor akıtması çok zor oluyor akıtmasan bile bulaşık makinesinden kesinlikle tam temizlenmiş çıkmıyor.

6 ocak 2016 02:03

4. İşte bu benim annem. Genelde çok erken uyanan babam bir sabah anneme yardım olsun diye bulaşık makinesini boşaltmaya karar verir. Ve temiz bulaşık diye kirlileri boşaltır. Evde uzun süre hem annem hem babam dalga konusu olmuştu bu yüzden. İşte benim anam öyle bir yıkayıp da makineye diziyor (gizlinot: swh)

6 ocak 2016 04:25

5. Alıp da haldır haldır deterjanlarla yıkamak değildir, bulaşıklarda yemek izleri kalmasın, makina uzun ömürlü olsun, makinanın içinde tabak çanak daha temiz yıkansın vs. diye yapılan bir şeydir, üzerinde et, sebze parçaları olan, pirinç taneleri yapışmış ya da sosa bulanmış olan tabaklarınızı olduğu gibi bulaşık makinasına koymuyorsanız, önden bir sudan geçiriyorsanız hepinizin yaptığı şeydir yani.

6 ocak 2016 06:17 6 ocak 2016 06:17

6. iste tam da bunu soylemeye calisiyorum, (kahve gibi, sucuklu yumurta tavasi gibi istisnalardan bahsetmiyorum). ama pirinc tanesi, salca, et vs gibi tabakta arta kalanlari varsa cope atilacak bir peceteyle siyirabilirsiniz.

yoksa da akan su altinda haldir haldir akitmak yerine elinizdeki fircayla, sungerle artik ne varsa, yine yemek yapmak icin kullandiginiz tencerenin icindeki su ile fircalayip makineye atabilirsiniz. zaten o tencereye su koyup bekleteceksiniz, bari o suyun icinde bulasiklarinizi da fircalayiverin de hepsi bir suda hallolsun.

makineniz yine kirlenmeyecek, bulasiklariniz yine piril piril cikacak, ama dogaya da zarariniz minimuma inecek. tabi tekrar 'mumkun oldugunca' diye altini ciziyorum. gidip de imkansizi deneyim demiyorum kimseye

6 ocak 2016 10:10

7. Tazyikli suyun altinda iyice yikamak yerine bulasigin ustunde kalan artiklari az akan suyun altinda akitmak en iyisidir. Zira oylece konulan bulasiklarin ustundeki artiklar makinede diger bulasiklarin ustune yapisip kuruyabilir. Sonra o artiklari cikarmak icin daha fazla su harcanmak durumunda kalinir. Peceteyle de siyirilabilir ama bu sefer de pecete cok harcanir.

6 ocak 2016 11:58 6 ocak 2016 11:59

8. ben de makineye koymadan önce sudan geçirenlerdenim. makine anca 3 güne dolduğu için sudan geçirerek koymayı tercih ediyorum. Aksi takdirde koku yapabiliyor. Bir diğer husus ise eğer yemek artıklarıyla birlikte koyarsanız bu yemek artıkları zamanla bulaşık makinenize zarar verecektir. Ben ise farklı olarak ne yapıyorum, 1-1.5 litre musluk suyunu kaynatıyorum. Kirli bulaşıklarımın üzerine azar azar döküyorum ve aynı anda 1 tl'ye satılan fırçayla fırçalıyorum. Bu şekilde tazekli suyun bile çıkaramadığı kirler de çıkmış oluyor, yağlar da akmış oluyor. Aynı zamanda bir tane tabağı sudan geçirirken harcadığınız suyla bütün bulaşıklar sudan geçiyor.

6 ocak 2016 12:04