sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (203)
 • medya (5)

203. 10 Nisan da tamponsuz ve çok rahat geçen bir burun estetiği ameliyatım oldu. Ne şiştim morardım çok fazla ne ağrım oldu. Ameliyatın 3.günü alçımla çok rahat bir şekilde Ankara’dan İstanbul’a düğüne bile gittim. Oynadım geldim. 10.gün alçım çıktı şuan bile “ Ben nasıl yaşamışım o burunla yazık bana” diye düşünüyorum. Korkarak gitmiştim çok istesem de ama korkuya hiç gerek yokmuş. Bilseydim süreci ameliyathaneye de ağlayarak değil oynayarak girerdim. Bu kadar rahat geçmesinin sebebi sürecimin az işlem falan değil bu arada et sinüzit uyku apnesi şekil bozukluğu iç deviasyon üç düşüklüğü her şey vardı. Doktorumdan ve ekibinden allah razı olsun.

Süreci kısaca anlatmam gerekirse doktorunuz önce sizden tomografi istiyor. Tomografiye bakarak iç sorunları tespit edip size bilgi veriyor. Estetik açısından düşüncelerini dile getiriyor ve siz isteklerinizi söylüyorsunuz. Ameliyattan iki gün önce aç gidip kan, EKG, röntgen veriyorsunuz ameliyat öncesinde yeniden kan alıyorlar. Ameliyat günü hastaneye gidip doktorun veya asistanının verdiği talimatlara uyuyorsunuz. Ameliyathaneye indirilirken hüngür hüngür ağlamaz tuhaf davranmazsanız sakinleştirici yapmıyorlar bana yapmadılar annem ağlayana kadar da ağlamamıştım. Ameliyathaneye girince sedye değiştiriyorsunuz üzerinizi örtüyorlar. Doktorum o zaman geldi başka ameliyattan çıkmıştı benimle sohbet etti isteğin varsa söyle dedi sakin ol dedi saçımı okşadı birisi kulakların çınlayacak korkma derken uyandım nısjsjsnsj evet böyle uyandım. Elimi yüzüme atmaya çalışmışım üşüyorum su verin falan demişim ama dediğimi hatırlıyorum. Sese aşırı duyarlılık hissediyorsunuz bırakın uyuyum havasında dalan oluyorsunuz. Kusunca tabi bitiyor bu sarhoşluk durumu. Ameliyat sonrasında hemşire anneme nasıl ön tamponu değiştireceğini ve yüzüme buz koyacağını gösterdi. Annem de hastaneden çıkana kadar öğleden geceye kadar beş dakikada bir soğuk su dolu balon koydu yüzüme. Kendime gelince de kendim tutmaya başladım. Taburcu olmadan doktorumla tekrar görüştüm ne yapmam gerektiğini anlattı. Eve gidince başım biraz yıkarsa olacak şekilde fosur fosur mışıl mışıl uyudum. Ameliyattan sonraki gün burnumu okyanus suyuyla yıkamaya ve dikiş kuşamına merhem sürmeye başladım. Soğuk kompressi ameliyattan sonra 3 gün, dikişlere merhemi 6 gün kullandım okyanus suyunu hala kullanıyorum. 3.günden sonra burun içi şişliklerim indi ve nefes almaya başladım. Nefes alabildiğimden uyku problemim olmadı. Şuan 19.günüm ve sağa sola döne döne rahatça uyuyup günlük yaşantıma devam edebiliyorum. Ameliyattan sonra 6 saat bir şey yemiyorsunuz lakin ondan sonra rahatsanız istediğiniz her şeyi yiyebiliyordunuz. Antibiyotik kullanmadım iki gün hapşurdum diye allerjik ilacı yuttum onun dışında başka bir şey kullanmadım. Yüzümde de burnumda da aşırı şişlik olmadı hiç. Birinci ay kontrolümü merakla bekliyorum. Olacak ve olmayı düşünen isteyen arkadaşlara yardımcı olması dileğiyle. Sorunuz olursa yazabilirsiniz. Bu arada özel hastanede klinikte olmadım. Üniversite hastanesinde Doç.Dr.’a ameliyat oldum.

29 nisan 20:03

202. ya ölürsem korkumdan senelerce yaptıramadıktan sonra 2 yıl kadar önce geçirdiğim operasyon. öncelikle söyleyeyim asla, tek bir saniye bile pişman olmadım ve insanlar gerçekten anlamıyorlar. söylemediğim arkadaşlarım bile anlamadı, sadece ben elimde davul zurnayla o dönem kimi görsem bak burnumu yaptırdım nasıl olmuş dediğimden herkes haberdar. iki sene boyunca sadece başka bir plastik cerrah çok başarılı bir operasyon olmuş dediğinde aa anladınız demek demiştim de, e benim mesleğim bu ama merak etme, mesleği olmayan anlamaz demişti. bir de son bir yıldır kaşlarımı aldırdığım kadın iki hafta önce ya senin burnun estetik mi diye sordu. kalan herkese gerçekten ben söylüyorum ve herkesin de ilk tepkisi aaaaa oluyor.

gerçi benim sorunum kemerli ya da ucu düşük bir burun değildi, sadece büyük bir burnum olmasıydı, belki o yüzden pek fark edilmiyordur. keza görüştüğüm doktorlardan birisi senin şanssızlığın yanaklarının zayıf olması, yağ dokusu fazla olsaydı burnun da yüzüne göre büyük kalmazdı demişti.

buradan sonrakiler kendi fikir ve deneyimlerim, herkesinki farklıdır tabii. karar verdikten sonra hemen hemen 6 ay boyunca doktor araştırdım, piyasada isim yapmış pek çok doktorla bizzat görüştüm ya da adamları babalarının isimlerine kadar araştırdım. görüştüklerim arasında iki tanesi gerçekten çok içime sinmişti, birisi üç tane daha doktor tavsiye etti, başarılı operasyonlar yaparlar, onlarla da görüş aklında kalmasın diye; diğeri, ameliyat olduğumdaysa hem isminin başındaki profesör ünvanı beni cezbetti, hem de 40 yıllık mesleki tecrübesi. bir de açıkçası soğuk ve mesafeli tavrı.

doktor araştırırken kbbcilerle de görüştüm elbette, bu bahsettiğim iki cerraha da kbbcileri sordum, her ikisi de senin kbb alanına giren bir problemin yok, plastik cerrahı operasyonu geçireceksin ve bunu yaptırman gereken kişi bir plastik cerrah, zaten biz gerek görürsek operasyona bir kbb uzmanı da alıyoruz dediler. hak verdim ve kbbcileri direkt eledim. açıkçası hala da haklı olduklarını düşünüyorum, mutlaka çok başarılı vakaları olan kbbciler de vardır ama uzmanlık alanı plastik cerrahi olan binlerce cerrah varken uzmanlığı kulak burun boğaz olan bir doktoru tercih etmek bana riskli geliyor. yine her ikisi de öyle bilgisayarda resmimi falan göstermedi ki her ikisi de bunu yapanlara inanmamamı, o programların sadece aldatıcı olduğunu söylediler.

ameliyatımı yapan doktor bana ne istediğimi sormuştu, ben de yüzüme uygun bir şey yapın bir de ameliyatta ölmeyeyim yeterli, başka beklentim yok demiştim. ameliyatta ölür müsün kalır mısın bilmem, benim allahla mukavelem yok ama söz, yüzünle uyumlu sadece ifadeni yumuşatan bir burun yapacağım, bir ay sonra kimse estetik olduğunu anlamayacak dedi, sözünü de tuttu, sağolsun.

ameliyatım kapalı ameliyattı, sanırım uyumamla uyanmam arasında 2 saat var ama pek de anımsayamıyorum. morluğum epeyce oldu ama o benim hatamdı, doktor beyfendiciğim ilk gece hastanede kalmam gerektiğini söylemişti ve beni, ameliyattan çıktıktan sonra farklı farklı zamanlarda sürekli arkadaşlarım ziyarete geldiler. ameliyattan sonra hiç uyumadım, hiç yalnız kalmadığımdan pek buz da koyamadım, en son hastabakıcı gece 10 gibi yanıma gelip bakın sizin ilk 24 saat yüzünüzde sürekli buz tutmanız gerekiyordu ama hiç neredeyse hiç tutmadınız, çok morluğunuz olacak daha fazla ziyaretçiniz gelmesin demişti. gerçi dördüncü ya da beşinci gün kapatıcıyla kapanacak kadar azaldı morluklarım, birinci haftadan sonraysa hiçbir şey kalmadı. yalnız yüzümün şişkinliği neredeyse bir aya yakın sürdü ama o bünyemle alakalı, kimisinin daha az sürüyor.

onun dışında gerçekten ama gerçekten tek bir an bile ağrım olmadı. hatta ilk gece hastabakıcı buz koymaya geldiğinde kolumdaki serum için siz bana ağrı kesici veriyor musunuz diye sormuştum, hayır hiç vermedik ama ağrınız varsa verelim demişti. gerek yok demiştim. ertesi gün doktorum tamponlarımı çıkardı, 5 gün boyunca antibiyotik ve kan sulandırıcı kullandım. nolur nolmaz diye bir kutu da apranax almıştım ama paketi açmadım bile.

yanlış hatırlamıyorsam alçı (ya da ater, bilmiyorum ismini) 7 gün sonra çıkarıldı, yerine ince bir bant takıldı. onu da 10. gün kendim çıkardım. yalnız tamponun çıkarılması tüm bu süreçte canımın yandığı tek andı, öyle dayanılmayacak gözlerimden yaş getiren bir şey değildi ama acıdı biraz.

ameliyattan sonra yüzünüze su değmemesi gerekiyor, o kısım biraz zordu. alçı çıkana kadar yüzümü sadece tonikle sildim. ben banyo yapmadan duramadığım için, ikinci gün sadece vücudumu yıkadım, saçlarımı kuaföre yıkattım. sonraki günler kafamı geriye verip yüzüme su gelmeyecek şekilde saçlarımı da kendim yıkadım.

ameliyat olduğum doktor yazın burun ameliyatı yapılmasını tavsiye etmiyordu, nisan ortası gibi ameliyat oldum. ay hatta anayasa referandumundan 3 gün sonra. normalde nisan başında yapacaktı da, ölürüm mölürüm hayıra mührümü basamam, sonrasına kalsın demiştim. o yaz güneş gözlüğü yasaktı tabii. hazirandan itibaren denize girdim ama dalış yapmadım haliyle, fazla basınca maruz bırakma kendini demişti.

ameliyattan sonra nasıl yatacağımı da sormuştum, doktor bey yine yüz üstü yatma da nasıl yatarsan yat, sonuçta iyileşmen için asıl gerekli şey rahatça uyuman demişti. o yüzden öyle üç beş yastıkla filan uyumadım, sadece burnumdaki hassasiyet bitene kadar yüz üstü yatmadım.

şişliklerim tamamen ne zaman indi gerçekten anımsamıyorum ama birinci ayın sonunda öyle aman aman şişliğim kalmamıştı. ilk bir hafta insanın burnunun için epeyce pis oluyor tabii bu da rahatsız ediyor ama sonrasında bir şekilde temizleniyor. ah okyanus suyu. bu süreçte kaç şişe bitirdiğimi gerçekten anımsamıyorum. sürekli burnuma okyanus suyu sıkıyordum içi kurumasın diye, allahsız pahalı biraz.

benim revizyon ameliyatı geçirmem gerekmedi ama burnun çökmesi filan bildiğim kadarıyla bünyeyle ilgili. ameliyat %100 başarılı da olsa, burnun çökme riski var. keza ameliyatımı yapan doktor da vakaların %6'sında revizyon gerektiğini, bana gerekip gerekmediğine ancak 1 sene sonra karar verebileceğimizi söylemişti. gerekmedi allaha şükür.

bir de doktorum bana ilk bir ay iyileşmemi geciktireceği için sigara içmememi söyledi, ben nolur nolmaz diye üç ay içmedim. onun dışında içkiyle ya da beslenmeyle ilgili hiçbir kısıtlaması olmadı.

velhasılkelam kendi kişisel tecrübelerime göre, bu şey ömrünüz boyunca yüzünüzün ortasında kalacak, yüzünüze bakan herkes bunu mutlaka görecek, o yüzden doktorunuzu gerçekten iyi seçin. herkesin imkanları farklıdır tabii ama insanın ömür boyu yüzünün tam ortasında duracak bir şey için düşünmesi gereken en son şeyin para olduğunu düşünüyorum. piyasanın altında fiyat veren doktorlardan bence kaçının. doktorunuza ekibini, ekibiyle ne zamandır birlikte çalıştığını, ameliyat olacağınız hastanede yoğun bakım ünitesi olup olmadığını mutlaka sorun. allah korusun, bu en nihayetinde bir ameliyat ve bir anda hiç beklenmedik şeyler olabilir. bir de ben doktorumun da önerisi doğrultusunda sorununuz sadece estetik kaygılarsa bir kbbciyle değil, bir plastik cerrahla bu yola girmenizi tavsiye ederim. ha bir de ameliyattan çıktıktan sonra benim gibi çok afedersiniz deli sevmiş gibi bütün gün eşinizle dostunuzla muhabbet etmeyin, edebinizle suratınıza buzunuzu koyup dinlenmeye çalışın :) yoksa birileri dinlenip dinlenip dövmüş gibi gözaltı morluklarına sahip oluyorsunuz.

ameliyattan sonra belki sizin ağrılarınız olur ama geçecektir. morluklar, ödemler de geçer, geçiyor. ortaya beklemediğiniz ya da istemediğiniz bir sonuç da çıkabilir ama bu risk her zaman var, genelde çaresi de var.

eğer tereddütlüyseniz, sırf keyfiyse, çok da gerekli değilse bence yaptırmayın, botox değil bu, hayatınız boyunca hep taşıyacağınız bir şey. benim o dönemki erkek arkadaşım beni vazgeçirmek için epeyce dil dökmüştü, en son imperfection is perfection diye geziniyordu ortalıkta. doğru bi laf, ufak tefek kusurlar güzelleştirir bile. ama eğer gerçekten istiyorsanız, pişman olmayacağını biliyorsanız ve kötü bir sonuç çıkmasının sizi depresyona sokmayacağından eminseniz yaptırın gitsin ya :)

edit: yazmayı unutmuşum, burnumdan rahatça nefes almaya ne zaman başladım, onu da anımsamıyorum ama ilk bir ay burundan nefes zor. içi kabuk dolu oluyor çünkü. yine ilk haftalar darbe almaktan kaçınmanız gerekiyor, burnunuzun şekli değişeceğinden değil de canınız epey yanıyor, salak olduğumdan 10. gün arabada eğilirken koltuğa burnumu geçirmiştim, acısını bizzat tecrübe ettim. hassasiyetim tamamen ne zaman geçti hiç bilmiyorum, zaten ilk aylar epeyce hassas oluyor ama şu an temasla ilgili hiçbir sıkıntım yok, normal burnun hassasiyeti ne kadarsa benimki de öyle.

ikinci edit: hem doktoru çok soran olduğu için hem de burada biraz eksi aldığım için mesuliyet hissettim. ben süreçten övgülerle bahsettim ama bu tamamen benim kendi deneyimimdi, şansım da yaver gitti. yoksa niyetim kimseyi teşvik etmek değil. gerçekten ama gerçekten emin değilseniz, yaşınız henüz gençse, aynaya baktığınızda daha iyi olsa da olurdu ama böyle de iyi ya diyorsanız bu ameliyatı yaptırmayın. yoksa cerrah da en nihayetinde bir insan, insanın olduğu her yerde her zaman hata payı vardır ya da doktorunuz kusursuz bir iş çıkarsa da bünyenizde problem ortaya çıkabilir. benim iki yıl oldu, beş yıl sonra bir aksilik çıkar mı sanmıyorum ama bilmiyorum da. sonuçta anestezi alacaksınız ve ameliyata gireceksiniz, ağrı kesici hap almak gibi bir şey değil bu. yaptırmaya karar verdiğinizde allah korusun ama istemediğiniz bir sonuç ortaya çıkarsa bununla baş edebilecek psikolojide olduğunuza gerçekten inanmıyorsanız yine yaptırmayın. ama ben ne istediğimden eminim, doktoruma da güveniyorum, alabileceğim tedbirleri de aldım, bundan sonrası artık kısmet diyorsanız; ben böyle söylemiştim, sonuçtan mutluyum. :)

26 nisan 03:53 26 nisan 14:34

201. Bu gün 2. Yılıma girdim ve oldukça memnunum ve herşeye rağmen iyi ki diyorum. Sekil olarak çok doğal oldu çünkü böyle istemiştim kavisli ve kalkık burunlar yandan güzel ama önden bana göre domuz burnu gibi durduğu için sevmiyorum sonuçta insanlarla yan profilden konuşmuyoruz diye benim sağlık olarak da sıkıntım vardı nefes alma problemim bu da halloldu. Ameliyattan çıktım hiç ağrım sızım olmadı direk ayaklandim hatta sonradan morluklar çöktü birkaç püf nokta ile 1 haftada tüm morluklarım geçti fakat tamponu alma olayı resmen burnumdan beynimi cikariyolar gibi bir acıydi. Olsun 5 saniyelik bişey zaten katlanılabilir :)

Ben kulak burun boğaz uzmanına oldum gayette memnunum soruları olanların sorularını rahatça cevaplayabilirim

22 şubat 18:20

200. 4 günlük burnumla yazıyorum. Salı günü ameliyat oldum bugün tamponlarım alındı. Tamponların alınması çok basit öncelikle onu söyleyeyim. Hiç bir acı çekmiyorsunuz. Tamponlar alınana kadar çok ama çok zorlandım. Hatta buraya bu işi minicik bir burun düşüklüğü minicik bir kemer için yaptırmanın gereksiz olduğunu yazmıştım. Hala öyle düşünüyorum. İlk 3 gün her dakika pişman oldum ama şimdi rahatım. Tam bir cadı burnuna sahip olduğumdan şu an pişman değilim.

Benim sürecime gelirsek. Doktor seçimim çok kolay oldu. Öncelikle bu işi şova dökmüş instagram fenomeni kişilerden uzak durdum muayene bile olmayı düşünmedim. 3 doktora muayene oldum. İlki yine kendi çalıştığım üniversiteden ayrılan prof. hocamdı. Özelde çalıştığı hastaneye güvenmediğim için onunla devam edemedim. Kapsamlı bir hastanede ameliyat olmak istiyordum sıradan sokak başında kurulmuş bir özel hastanede değil. 2. Seçenek olarak ege üniv. Hocalarına yöneldim. Biriyle görüştüm karar verdim hatta ama onunda özele geçeceği tuttu ve yine ameliyat olacağım hastane belli bile değildi ve vazgeçtim. Sonra tekrar kendi üniversiteme yöneldim ve tatatam işte bu dediğim doktoru buldum. Ameliyatımı yapan hocam aslında kopan organları diken, yan dal olarak el cerrahisi yapmış gerçekten kariyerine gıpta ile baktığım biri. Yani rhinoplasty onun için basit bi işlem. Dediğim gibi ben bu işi şova dökmeyen gerçek bir hocaya ve kapsamlı bir hastaneye yaptırtmak istiyordum. Daha burnumu göremesemde doktoruma hayranım. Sadece ameliyat sonrası bir tanecik fotoğraf gördüm minik bi fındık kendisi daha bütünüyle tanışamadım.

Ameliyat sonrası ilk 3 gün çok kötü hele ki benim gibi nazlıysanız. Özellikle burundan akan sıvılar çok rahatsız etti. Çok ciddi ağrım olmadı sadece uyandıktan ilk 2 saat sonra ağrım oldu, uyumak istiyordum ama yüzüm ve başım ağrıyordu ses çıkaramıyordum. İlk gün morluk şişlik çok yoktu. 2. Ve 3. Gün her dakika morluk ve şişliklerim arttı. 3. Günün sonuna doğru iyileşmeye başladım şişlikler gidiyor morluklar haka duruyor. Salı günü alçım çıkacak bakalım ilerledikçe editleyeceğim bu girdiyi.

Ama tekrar tekrar yazmam lazım ki kesinlikle gerçekten çok çok büyük bir sorununuz varsa yaptırın. Çok akıl işi değil bu.

Edit: alçıların çıktığı an yüzüm o kadar şişti ki tanıyamadım kendimi. O dönem fotoğraflara bakıp gülüyorum şimdi. Tam 1 ay oldu ameliyat olalı hala şişliklerim var ama artık kabaca burnumu görebiliyorum. Ve bir kez daha doktor seçimi çok önemli diyorum. Ellerine kollarına sağlık doktorumun ne diyeyim duacıyım :)

22 şubat 17:44 20 mart 21:57

199. 7-8 Ay önce olduğum ameliyat. Eğer olmak istiyorsanız kimsenin ne düşündüğünü önemsemeyin çünkü bu sizin vücudunuzla ilgili bir karar. Doktor seçimi önemli zira yapay görünümle sonuçlanan operasyonlar insanı pişman edebiliyor çok şükür bu konuda oldukça şanslıydım; yeni tanıştığım insanları geçtim yakın çevrem bile ben söylemeden bir değişik olduğunu farketmedi, artık bana da en başından beri böyleymiş gibi geliyor bu yüzden oldukça mutluyum. Doktorum Hilal Kurul, Ordu'da kendi muaynehanesi var instagram hesabına da göz atabilirsiniz. Bunun yanında süreç fazla abartılıyor tamponlu geçirdiğiniz 2 gece dışında bence oldukça kolay bir operasyon ben hassas bir cilde sahip olmama rağmen 2 haftanın sonunda bir morluk vb kalmamıştı burnumun hemen hemen inmesi ise 1 ay sonraydı, 1 aydan sonraki değişimler pek gözle farkedilmeyecek düzeyde. Ben yazın oldum ve 10 gün sonra denize bile girdim yani çok stresse girilecek bir durum yok. Umarım yardımcı olmuştur deneyimim.

31 ocak 18:17

198. yıllardır istediğim bir türlü cesaret edemediğim ameliyat. bambaşka birine dönüşebiliyor insan. (link: https://i.pinimg.com/originals/2e/0c/1b/2e0c1b3526710798e6b2b05330fcf1da.jpg örneğin)

(link: http://www.facialsurgery.com/image/big/twopics/rhinoplasty_1686452514b.jpg bunlar)

6 ocak 21:50

197. Beş ay önce geçirdiğim ameliyat.

Uzun yıllardır zaten burnumdan memnun olmadığım ve bunu ara sıra dillendirdiğim için neden ameliyat olmayayım ki diye düşünmeye başladım. Sonrasında bir iki ay kadar bir doktoru ve yaptığı işleri takip etmeye başladım. İzmir’de ailemin yanında ameliyat olurum diye düşünüyordum ve o doktor bana mantıklı geliyordu. Yaz tatili için izmire gittim konuyu aileme açtım ve yanımda olduklarını söylediler. Neyse efendim randevu aldım ve büyük bir heyecanla takip ettiğim doktorla görüşmeye gittim. Sosyal medyada çizdiğinden çok farklı bir yapıda ve ruh halinde olduğunu düşündüğüm için vazgeçtim. Doktordan vazgeçince aklımda ameliyatı da rafa kaldırdım çünkü yeni bir doktor bulmam ve güvenmem gerekecekti. Araştırmalara devam ettim yine de.. Alsancak’taki bir profesörle tanıştım sonra. Randevu alıp konuşmaya gittim. Ben sadece şeklen rahatsız olsam da burnumda eğrilik de varmış ve bu yüzden ilerde nefes sorunları da yaşayabilirmişim. Beyefendi o kadar güzel ilgilendi o kadar güzel dinledi ve düşüncelerini paylaştı ki çok güvendim. ameliyat tarihine karar verdik bir hafta sonrası için. Gerekli testler ve görüşmeler yapıldı. Ameliyat günü verilenden bir saat kadar önce hastanede olmam istendi. Gittim, çok güzel ilgilendiler. Bir odaya yerleştirildim ve ameliyat için hazırlandım. Korkuyordum, endişeli ve heyecanlıydım. Anestezi uzmanı neyi düşünerek girersen o düşüncelerle çıkarsın sakin ol dedi, tatlış tatlış telkin etti. Ameliyattan çıktıktan sonra sessiz sessiz suuuu dediğimi hatırlıyorum.

İlk gece çok zor geçti. Anestezi etkisiyle sürekli kustum ve ben kustukça kasılmaktan dolayı yüzüm şişti. Ertesi gün öğlen eve çıktık. Yüzüm gözüm yine çok şişti ve şişmeye morarmaya devam ediyordu. Tanınmaz halde olduğumu düşündüm. Ama bunlar bir süreçti ve atlatacağımı biliyordum. Herhangi bir ağrım sızım da yoktu.

4-5. Günler şişlikler inmeye başladı. Morluklar hala vardı. 7. Gün atelleri çıkartmaya gittim. Daha iyi durumda fakat hala şişti. Burnum bantlanmasan aynaya bakmak istedim. Doktorum henüz çok şiş olduğunu hatırlattı. Yine de çok beğenmiştim. Bir ay kadar sonra görev yerim olan ağrıya geldim. Arkadaşlarım çok beğendi. Hiçbir değişiklik olmadığını söyleselerdi de benim için fark etmezdi. Daha kötü olmuş bile diyebilirlerdi. Bunların hepsini göze alarak sürece başlamıştım zaten. Bu süreçte yalnızca fotoğraflarla doktoruma görünebildim. Ocak ayı sonunda tekrar kontrolüm var memleketimde olacağım. Şimdilik hiçbir problem yaşamıyorum. 

Sonuç olarak amanın çok kolay diyeceğim bir olay değil. Tabii ki zorlukları var fakat katlanılamaz, aşılamaz zorluklar değil. Bunlar bir süreç; kendimizi nasıl iyi ve huzurlu hissediyorsak buna göre yaşamalıyız. 

 

Ekleme: İnstagramda paylaşılanlar çok da gerçeği yansıtmayabiliyor. Doktorla konuşmak ve aynı fikirde olduğuna emin olmak çok önemli.

6 ocak 15:20 6 ocak 17:01

196. Tamamen estetik kaygılarla ağustos ayında yaptırmayı planladığım ameliyattır. Lütfen kendi deneyimlerini paylaşan arkadaşlar doktorlarının adlarını da girdiye yazsınları ki, doktorun sayfasına hemen bakıp yaptığı işleri görebilelim, niye bir daha mesaj attırmakla uğraştırıyorsunuz anlamış değilim (gizlinot: İsyanım burda bitiyor). Ancak tek korktuğum nokta, bahsedilen tüm doktorlar aynı burunları yapıyorlar. Hepsinde abartılı bir kavis ve dudak ile burun arasında bir karış mesafe var. Bilemiyorum,işin en çetrefilli kısmı doğru doktoru bulmak gibi duruyor.

6 ocak 14:37 6 ocak 14:43

195. Septumun sağa devik olması ve kanal darlığı yüzünden üç yıl önce olduğum ameliyat. Hem görsel olarak hem de sağlık açısından beni gerçekten olumsuz etkiliyordu. Merdiven çıkamıyordum, yüzerken tıkanıyordum, ağzım açık uyuyordum bu ağzımda kokuya sebebiyet veriyor ve en önemlisi sürekli hasta oluyordum.tel tedavisi gördüğüm süreçte ortodontistim bir k.b.b. Uzmanına gitmemi, burnumda ciddi bir sağa yatıklık olduğunu söyledi. Hatta çenemdeki darlığın sebebini ağız yoluyla nefes almama bağladı.İlk başta yaşadığım şehirdeki bir özel hastaneye gittim. Ama doktorun açıklayıcı konuşmaması ve güven vermemesi yüzünden orada ameliyat olmak istemedim ve doktorları araştırmaya başladım. Kocaeli acıbadem hastanesi’nde dr. Mehmet behram çam’dan muayene günü aldım ve gerçekten çok memnun kaldım. Bir burun kanalımın yüzde 40 diğerinin yüzde 70 tıkalı olduğunu öğrendim. Yapacakları her bir işlemi sırasıyla anlattı. Gerçekten güven veren ve işinin ehli bir doktordu. Ameliyatım çok iyi geçti. Burnumdan çok memnunum. Burnum kıkırdak konularak genişletildi, deviklik düzeltildi, hafif bir kemerim vardı onu da törpüledi. İlgisi ve güler yüzüyle cesaretlendiren, moral veren Behram bey’i kesinlikle tavsiye ediyorum. 

1 ocak 22:11

194. 2 ay önce olduğum, burna estetik bir görünüm vermeyi amaçlayan bir diğer adı da rinoplasti olan cerrahi işlem. Ben Hacettepe'den bir plastik cerraha oldum isteyen olursa özelden isim ve fiyat hakkında bilgi verebilirim doktorumdan çok memnun kaldım. Burnumdan kendimi bildim bileli memnum değildim. Hafif kemerli yan profilden bence büyük bir burna sahiptim. Ameliyata karar vermemle ameliyat olma sürem arasında 2 hafta falan vardı. Şimdi aşama aşama ameliyat serüvenimi anlatayım.

 Muayene günü: Ameliyatımdan bir gün önceydi, doktorumla görüştüm istediğim burnu kendisine anlattım. Ön profilden burnumdan memnundum benim tek derdim yandaki o kemerli görünümden kurtulmaktı. Tüm bu ayrıntıları konuştuktan sonra kan testi yapıldı. Sonrasında anestezi doktoruyla görüştüm bana bir kaç soru sordu.( Daha önce ameliyat oldun mu, anesteziye karşı duyarlılığın var mı, en son hangi ilaçları kullandın vs.) Anestezi doktoru ameliyattan 12 saat önce yemek yemeyi kesmemi ameliyattan 2 saat öncesine kadar su içebileceğimi söyledi. Neyse efendim dedim bu son günüm doya doya her şeyi yiyeyim eve gittim canım ne istiyorsa yedim. Tabi o heyecanla sabahı zor ediyorsunuz geldik ameliyat gününe.

Ameliyat günü: Sabah 8 buçukta olan ameliyatım için 8 de hastanedeydim. Önce üstümü çıkardım yeşil önlük giydim altımda sadece külodum vardı. Saçıma bonemi taktım ayaklarıma galoşumu giydim uzandım yatağa. Sonra görevli beni aldı ameliyathaneye götürdü ama heyecan tavan içimden bildiğim bütün duaları okuyorum. Doktorum geldi burnumun fotoğrafını son kez çekti, damar yolum açıldı 3 saniye sonra dış dünyaya gözlerimi kapadım. Kendime geldiğimde hissettiğim tek şey susuzluktu. Ağzımdan nefes almaya alışmaya çalıştım, burnumda hafif bir sızı aklımda olan şey derin bir pişmanlık. Kendime gelmeye, aklımı toparlamaya çalışırken odama çıkartıldım koluma tansiyon aleti bağlandı saat başı tansiyonum ölçüldü. Ben su su diye inlerken 2 saat daha su içemeyeceğimi öğrendim. saatler inanın geçmek bilmedi.O gece hastanede kaldım yediğim tek şey tatsız hastane muhallebisi ve yoğurt. zaten canınız bir şey istemiyor çünkü ağızdan nefes almaktan boğazlar pert. Tuvalet ihtiyacı dışında yataktan kalkmadım kalkınca narkozun etkisiyle çok üşüyor ve zangır zangır titriyordum.Gece bikaç saat uyuyabildim. burnumda hafif bir sızı vardı. 1. gün: Ameliyatın ertesi günü korkunç suratımla eve geçtim araba zıpladıkça ben de zıpladım. yüzüm yavaştan morarmaya ve şişmeye başladı. yataktan çok az çıktım.Yine sadece çorba puding yedim.

2.gün: morarmalar ve şişlikler daha da arttı geçmiş olsuna gelenlere gözükmek istemedim çorba, puding yemeye devam.

 3.gün: Morluk ve şişlikler tavan yaptı yüzüm tanınmaz haldeydi aynalara bakamadım eşime çok pişmanım keşke olmasaydım deyip ağladım.

4.gün: şişlikler biraz indi ama morluklar hala vardı. yataktan yavaş yavaş çıkmaya ayakta dolanmaya başladım. çorbaya devam. 5.gün: morluklarım yerini sarılıklara bıraktı şişliklerim daha da indi sanırım normale dönmeye başladım dedim.

 6. gün: doktorumun yanına gittim atel ve tamponlar çıktı dikişlerim alındı. tamponlar çıkarken canım yanmadı ama dikişlerde hafif acıdı sanki kılları koparır gibiydi. sonra burnum bantlandı burnumu ilk kez o zaman gördüm fazlasıyla dik ve şişti dedim ben bu burun için mi onca zahmete dayandım moralim acayip bozuldu estetik olan tüm arkadaşlarıma fotoğrafı atıp bu çok kötü oldu düzelicek deyin bana nolur diye sürekli taciz ettim :d sağolsun hepsi bıkmadan destek oldu ve moralimi düzeltmeye çalıştı.

Pazartesi yani 10.  günümde işe döndüm makyajla göz altlarımdaki sarılıkları kapadım burnum tabiki şişti herkes hiç ameliyat geçirmiş gibi gözükmediğimi söyledi. Benim burnum önden pek değişmedi yandan kemeri düzeltildi doğal olarak hafif kalktı. Arkadaşlarım hiç değişmediğimi söylüyor ama ben aynaya bakınca farkı görebiliyorum. Eski resimlerimi hiç biryerden silmedim. İşk hafta ne kadar pişman olsam da şuan iyiki yaptırmışım diyorum.

1 ocak 21:56