yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (211)
  • medya (5)

  211. Son dönemlerde psikologlar ve doktorların açıklamasına göre sosyal medya ile estetik ameliyatlar çoğalmış bu şok edici bir bilgi değil ama bugün soru-cevap aparatı burun sorularıyla dolduğu için belirtmeliyim hepinizin burnu çok normal. Fotoğraf dediğimiz şey ışığı anlık tek yönlü yakalayan bir görüntü. Bir video var (link: https://youtu.be/xQHyLKz-oxc link), ben çirkin değilim ışık yanlış diyorlardı, sadece instagram'da şirin çıkmıyor diye burun ameliyatı yapılmaz.

  Ben burun estetiğini iki yıl önce oldum. Yıllarca bu anı bekledim, sosyal hayatım yoktu. İnsanlar fotoğraflarda iyi çıkmamaktan yakınır bırakın fotoğrafı odamda ayna yoktu, kendime katlanamıyordum. Ameliyat süreci kişiden kişiye değişir, kimsede bir gün kanama olmuyor ben ilk 10 gün şiddetli kanama yüzünden gece gündüz doktor kontrolünde oldum. Beni gören acıyordu, sonrasında birkaç ay psikolojim bozuldu evden çıkamadım kötü olacak, her şey daha kötü olacak, burnum çökecek, burun ucum düşecek diye sabahlara kadar ağladım. Tüm bunlara değdi çünkü hayatım değişti, yüzüm değil kendime sevgim, özgüvenim, insanlarla ilişkilerim gelişti.

  Gerek duyan herkes bu ameliyatı olmalı, geriye dönüp bakınca sıfır pişmanlığım var ama sizce yaptırmalı mıyım diye soruyorsanız bu sizin talebiniz değil sizden beklenen standartlar yüzündendir. Kendiniz için yapın, başkası için değil. Önyargısız bakıyorum burunlarınız çok güzel, ben bir yılın sonunda doktorum öncesi sonrası paylaştığında burnuma inanamadım bu burunla ben nasıl yaşadım diye. Siz kötü burun görmemişsiniz...

  30 ağustos 22:35

  210. Ben insanların en iyi doktoru ararken çok strese girdiğini düşünüyorum kendinize yeni bir burun secmiyorsunuz görsellerle.maksimum 3 görüşme yapıp (daha önce yaptığı işleri görerek) arasından seçip bir tanesine , en içinize sinene, olun bence.yapmanız gereken öncelikle bütçenizi belirlemek.10-20 bin , 20-30 bin skalasında mısınız.Doktorların popularitesi fiyatı arttırır tabii yüksek fiyat en iyi burun dengesi yok maalesef.İkincisi görüşmelerde önce doktoru dinleyip size ne vaad ettiğine bakmak.zira bazı doktor benim bir tarzım var derken , bazısı önce sen konuş diyor.sonuncusu ise sizin ne tip bir burundan hoşlanacağınızı doktora iyi izah etmek.onun bir calışma prensibi olduğu gibi , sizin de isteginize göre şekillenebilcek bir malzeme verdiğinizi unutmayın.Amaaa ben bunları sadece estetik kaygı ile doktor görüşmesi yapacak olanlar için yazıyorum.Ayni zamanda çok ciddi solunum sıkıntısı yasayanların çok titizlikle doktor seçmesini tavsiye ederim.kendi doktorum arda pelen'di.tavrını doktor olarak , çalıştığı burunları da şekil olarak beğenip gittim.yanıltmadı doğal sanki hep benimleymiş gibi bir buruna sahip oldum.doktorunuzdan emin olduktan sonra panik yapmanıza gerek yok.herkese mükemmel nefes alabildiği tatlış burunlara sahip olmasını diliyorum.he bir de türk hekimlerinin bu işte iyi olduğunu unutmayın :)

  11 temmuz 11:26

  209. üniversitedeki sınıf arkadaşım maalesef çok yanlış bir doktora yaptırmış olsa gerek; çok kötü bir sonuçla karşılaşmıştı. kızın burnu büyük ve kemerliydi. nasıl anlatsam, sanki burnu ortadan kesip atıvermişler, ne burun kanadı var, ne burun ucu var o kadar kötüydü ki söyleyememiştim yüzüne de üzülür diye. hala da aynı şekilde duruyor.

  bir diğeri de(gizlinot: sınıfta burun estetiği olan bi 10 kişi vardı :)); karar verdikten sonra 3 yılını doktor araştırarak geçirdiğini söylemişti ama gerçekten burun ucu, burun kanatlarıyla çok doğal, harika bir burnu olmuştu.

  velhasıl, işin ehline yaptırılırsa gerçekten güzel sonuçlar çıkarıyor.

  10 temmuz 15:51

  208. Dört ay önce  göz kapağı ameliyatı oldum ve şunu anladım estetik operasyonlar her psikolojinin kaldırabileceği bişey değilmiş, nasıl olacak diye korkuyla beklemek insanı mahvediyor bir de istenilen  sonucu elde edememek insanı iyice yıpratıyor.

  ama maalesef akıllanmadım burun ameliyatı olmam gerek Ağustos’ta olmaya karar verdim  bu sefer kendimi çok yıpratmayacağım sabırla geçireceğim iyileşme sürecini.

  Burun Ameliyatından daha zor bişey varsa o da doktora karar vermek. 

  İnstagramda takip etmediğim doktor kalmadı. Çoğu doktor kendi çektiği profesyonel fotoğrafları paylaşmak yerine hastaların gönderdiği efektli fotoğrafları paylaşıyor bu da oldukça yanıltıcı oluyor keşke her açıdan fotoğraflanan burunları paylaşsalar bizim için daha iyi olur.

  Bir de mesela bir doktora bakıyorum bazı yaptığı burunları çok beğeniyorum heh işte aradığım doktor bu diyorum sonra bazı yaptığı burunları görüyorum vazgeçiyorum

  aslında yanlış bir düşünce biliyorum çünkü herkesin burnu farklı zevkleri farklı böyle olunca ameliyat sonuçları da bambaşka oluyor. Son olarak yandan neredeyse bütün burunlar mükemmel görünüyor ama önden her burun güzel değil her doktor bunu başaramıyor önden de güzel burunlar yapan doktor bulduysanız bence şanslı azınlıktasınız.

  Ameliyattan sonra güncelleneceğim burayı.

  10 temmuz 12:03 10 temmuz 12:08

  207. Ameliyattan ziyade burun dolgusunu denemek istiyorum.

  Burnumda çok fazla problem yok ama ucu düşük. Kliniklerde vs bu yöntem çokça uygulanmaya başlanmış. Before after fotoğraflarını da baya başarılı buluyorum garip bir şekilde burun büyümüyor.

  İlk olarak youtuber (gbkz: Gamze alptekin)’in videosunda görmüştüm bu yöntemi. Onun anlattıklarına göre ilk yapıldığında yaklaşık 1 sene gibi bir kalıcılığı varken yaptırmaya devam etmeniz halinde kalıcılık uzuyor.

  Kesin bir çözüm değil tabi bir süre sonra yenilemek gerekiyor. Ama ameliyatın kesinliği gözünü korkutanlar için güzel bir alternatif bence.

  Henüz herhangi bir estetik işlem yaptırmaya cesaret edemedim ama edebilirsem ilk olarak burun dolgusu yaptırırım diye düşünüyorum.

  7 temmuz 09:48

  206. 5 ay önce olduğum ameliyattır. Şunu anladım ki burun estetiklerinde her doktor yandan güzel gözüken burun yapabilir ama asıl iş önden de güzel gözüken kişiyi güzelleştiren Burunlar yapmak Bence. Adı üzerinde ‘estetik’ Olmadan önce baya bi doktor araştırmıştım birkaç doktor arasında kalıp en doğal örnekleri olanına yaptırdım. Evet burnum çok doğal ve yandan güzel oldu kimse estetik olduğumu düşünmüyor fakat önden baktığımda suratıma yakışmıyor fotoğraflarda önden açılarım çok kötü çıkıyor eskisinden daha çirkin hissediyorum kendimi :( belki burun ucundan kaynaklı kalkık olmadığı için kötü gözüküyor bilemiyorum ama ilerde bir operasyon daha geçirmek veya dolgu yaptırmak istediğimden eminim. 

  Burnumda ki alçı çıktıktan sonra aynaya bakıp ilk şeklini gördüğümde inanamadım günlerce ağladım yavaş yavaş şişliği indi ama hala çokta beğenemiyorum maalesef.

  Umarım kimse bu kadar para bayılıpta kendini kötü hissettiği bir operasyon yaşamaz biraz şans işi sanırım 

  6 temmuz 19:34

  205. Artık bir burun deliğim iptal olduğu için yaptırmak zorunda kaldığım ameliyat. Derin nefes aldığımda bir burun deliğim tamamen kapanıyor diğeri açık kalıyor, belki yaşayanınız vardır. İstanbul’da bir KBB uzmanı arıyorum. Önerileriniz varsa lütfen mesaj atın süslüler, artık dayanamadığım noktada çünkü. Doktor bulmak çok zor, beğendiğim doktorlar çok pahalı ve estetik uzmanılar. Nefes alma problemim çözülmez diye korkuyorum. Burnu kemerli, eğri, ve bir deliği kapanmış ve ameliyat olmuş benim gibi süslüler varsa lütfen İstanbul’daki doktor önerilerinizi bekliyorum.

  6 temmuz 13:40

  204. Yaklaşık 10 gün önce geçirdiğim ve suan için memnun olduğum operasyon.

  Başlarda benim de herkes gibi korkularım vardı.Normalde de çok küçük ve kemerli bir burnum vardı, en ufak bir yanlış beni Letoya Jackson'a çevirebilirdi.Başlıkta diğer yazar arkadaşlarında belirttiği gibi işin en önemli noktası sizi gerçekten anlayan ve dinleyen bir doktor bulmakta,ben uzun süren bir araştırmadan sonra bir yakınımın referansı vasıtasıyla tanıştığım bir doktorda karar kıldım.Burnunuzun şekli dışında,nefes problemlerinizde varsa ayrıca KBB uzmanı hekimlerle de görüşmenizi tavsiye ederim.

  Ben daha öncesinde narkoz almadığım için gerçekten çok korkuyordum ancak hiç korkmamı gerektirecek bir durum olmadı.Zaten saniyeler içinde bayılıp;birinin yüksek sesle adınızı bağırmasıyla uyanıyorsunuz.Ben operasyon sonrasında hiç acı hissetmedim ama ilk günler çok rahat nefes alamadım.Sanırım beni bu süreçte en çok zorlayan şey bu oldu, burun içindeki plastikler çıkarıldıktan sonra her şey gitgide daha kolaylaşmaya başlıyor.Ancak tabii ki burun için kabuklar gidene kadar tam anlamıyla nefes alamıyorsunuz

  Genel olarak süreç beklediğimden daha kolay geçti,ancak tabii ki bu herkes için geçerli olamayabilir, yaptıracak arkadaslar mutlaka bunun kötü deneyim olma ihtimalini de göz önünde bulundurmalı ve kendilerini psikolojik olarak tam anlamıyla hazırlamalı

  9 haziran 20:13 9 haziran 20:15

  203. 10 Nisan da tamponsuz ve çok rahat geçen bir burun estetiği ameliyatım oldu. Ne şiştim morardım çok fazla ne ağrım oldu. Ameliyatın 3.günü alçımla çok rahat bir şekilde Ankara’dan İstanbul’a düğüne bile gittim. Oynadım geldim. 10.gün alçım çıktı şuan bile “ Ben nasıl yaşamışım o burunla yazık bana” diye düşünüyorum. Korkarak gitmiştim çok istesem de ama korkuya hiç gerek yokmuş. Bilseydim süreci ameliyathaneye de ağlayarak değil oynayarak girerdim. Bu kadar rahat geçmesinin sebebi sürecimin az işlem falan değil bu arada et sinüzit uyku apnesi şekil bozukluğu iç deviasyon üç düşüklüğü her şey vardı. Doktorumdan ve ekibinden allah razı olsun.

  Süreci kısaca anlatmam gerekirse doktorunuz önce sizden tomografi istiyor. Tomografiye bakarak iç sorunları tespit edip size bilgi veriyor. Estetik açısından düşüncelerini dile getiriyor ve siz isteklerinizi söylüyorsunuz. Ameliyattan iki gün önce aç gidip kan, EKG, röntgen veriyorsunuz ameliyat öncesinde yeniden kan alıyorlar. Ameliyat günü hastaneye gidip doktorun veya asistanının verdiği talimatlara uyuyorsunuz. Ameliyathaneye indirilirken hüngür hüngür ağlamaz tuhaf davranmazsanız sakinleştirici yapmıyorlar bana yapmadılar annem ağlayana kadar da ağlamamıştım. Ameliyathaneye girince sedye değiştiriyorsunuz üzerinizi örtüyorlar. Doktorum o zaman geldi başka ameliyattan çıkmıştı benimle sohbet etti isteğin varsa söyle dedi sakin ol dedi saçımı okşadı birisi kulakların çınlayacak korkma derken uyandım nısjsjsnsj evet böyle uyandım. Elimi yüzüme atmaya çalışmışım üşüyorum su verin falan demişim ama dediğimi hatırlıyorum. Sese aşırı duyarlılık hissediyorsunuz bırakın uyuyum havasında dalan oluyorsunuz. Kusunca tabi bitiyor bu sarhoşluk durumu. Ameliyat sonrasında hemşire anneme nasıl ön tamponu değiştireceğini ve yüzüme buz koyacağını gösterdi. Annem de hastaneden çıkana kadar öğleden geceye kadar beş dakikada bir soğuk su dolu balon koydu yüzüme. Kendime gelince de kendim tutmaya başladım. Taburcu olmadan doktorumla tekrar görüştüm ne yapmam gerektiğini anlattı. Eve gidince başım biraz yıkarsa olacak şekilde fosur fosur mışıl mışıl uyudum. Ameliyattan sonraki gün burnumu okyanus suyuyla yıkamaya ve dikiş kuşamına merhem sürmeye başladım. Soğuk kompressi ameliyattan sonra 3 gün, dikişlere merhemi 6 gün kullandım okyanus suyunu hala kullanıyorum. 3.günden sonra burun içi şişliklerim indi ve nefes almaya başladım. Nefes alabildiğimden uyku problemim olmadı. Şuan 19.günüm ve sağa sola döne döne rahatça uyuyup günlük yaşantıma devam edebiliyorum. Ameliyattan sonra 6 saat bir şey yemiyorsunuz lakin ondan sonra rahatsanız istediğiniz her şeyi yiyebiliyordunuz. Antibiyotik kullanmadım iki gün hapşurdum diye allerjik ilacı yuttum onun dışında başka bir şey kullanmadım. Yüzümde de burnumda da aşırı şişlik olmadı hiç. Birinci ay kontrolümü merakla bekliyorum. Olacak ve olmayı düşünen isteyen arkadaşlara yardımcı olması dileğiyle. Sorunuz olursa yazabilirsiniz. Bu arada özel hastanede klinikte olmadım. Üniversite hastanesinde Doç.Dr.’a ameliyat oldum.

  29 nisan 20:03

  202. ya ölürsem korkumdan senelerce yaptıramadıktan sonra 2 yıl kadar önce geçirdiğim operasyon. öncelikle söyleyeyim asla, tek bir saniye bile pişman olmadım ve insanlar gerçekten anlamıyorlar. söylemediğim arkadaşlarım bile anlamadı, sadece ben elimde davul zurnayla o dönem kimi görsem bak burnumu yaptırdım nasıl olmuş dediğimden herkes haberdar. iki sene boyunca sadece başka bir plastik cerrah çok başarılı bir operasyon olmuş dediğinde aa anladınız demek demiştim de, e benim mesleğim bu ama merak etme, mesleği olmayan anlamaz demişti. bir de son bir yıldır kaşlarımı aldırdığım kadın iki hafta önce ya senin burnun estetik mi diye sordu. kalan herkese gerçekten ben söylüyorum ve herkesin de ilk tepkisi aaaaa oluyor.

  gerçi benim sorunum kemerli ya da ucu düşük bir burun değildi, sadece büyük bir burnum olmasıydı, belki o yüzden pek fark edilmiyordur. keza görüştüğüm doktorlardan birisi senin şanssızlığın yanaklarının zayıf olması, yağ dokusu fazla olsaydı burnun da yüzüne göre büyük kalmazdı demişti.

  buradan sonrakiler kendi fikir ve deneyimlerim, herkesinki farklıdır tabii. karar verdikten sonra hemen hemen 6 ay boyunca doktor araştırdım, piyasada isim yapmış pek çok doktorla bizzat görüştüm ya da adamları babalarının isimlerine kadar araştırdım. görüştüklerim arasında iki tanesi gerçekten çok içime sinmişti, birisi üç tane daha doktor tavsiye etti, başarılı operasyonlar yaparlar, onlarla da görüş aklında kalmasın diye; diğeri, ameliyat olduğumdaysa hem isminin başındaki profesör ünvanı beni cezbetti, hem de 40 yıllık mesleki tecrübesi. bir de açıkçası soğuk ve mesafeli tavrı.

  doktor araştırırken kbbcilerle de görüştüm elbette, bu bahsettiğim iki cerraha da kbbcileri sordum, her ikisi de senin kbb alanına giren bir problemin yok, plastik cerrahı operasyonu geçireceksin ve bunu yaptırman gereken kişi bir plastik cerrah, zaten biz gerek görürsek operasyona bir kbb uzmanı da alıyoruz dediler. hak verdim ve kbbcileri direkt eledim. açıkçası hala da haklı olduklarını düşünüyorum, mutlaka çok başarılı vakaları olan kbbciler de vardır ama uzmanlık alanı plastik cerrahi olan binlerce cerrah varken uzmanlığı kulak burun boğaz olan bir doktoru tercih etmek bana riskli geliyor. yine her ikisi de öyle bilgisayarda resmimi falan göstermedi ki her ikisi de bunu yapanlara inanmamamı, o programların sadece aldatıcı olduğunu söylediler.

  ameliyatımı yapan doktor bana ne istediğimi sormuştu, ben de yüzüme uygun bir şey yapın bir de ameliyatta ölmeyeyim yeterli, başka beklentim yok demiştim. ameliyatta ölür müsün kalır mısın bilmem, benim allahla mukavelem yok ama söz, yüzünle uyumlu sadece ifadeni yumuşatan bir burun yapacağım, bir ay sonra kimse estetik olduğunu anlamayacak dedi, sözünü de tuttu, sağolsun.

  ameliyatım kapalı ameliyattı, sanırım uyumamla uyanmam arasında 2 saat var ama pek de anımsayamıyorum. morluğum epeyce oldu ama o benim hatamdı, doktor beyfendiciğim ilk gece hastanede kalmam gerektiğini söylemişti ve beni, ameliyattan çıktıktan sonra farklı farklı zamanlarda sürekli arkadaşlarım ziyarete geldiler. ameliyattan sonra hiç uyumadım, hiç yalnız kalmadığımdan pek buz da koyamadım, en son hastabakıcı gece 10 gibi yanıma gelip bakın sizin ilk 24 saat yüzünüzde sürekli buz tutmanız gerekiyordu ama hiç neredeyse hiç tutmadınız, çok morluğunuz olacak daha fazla ziyaretçiniz gelmesin demişti. gerçi dördüncü ya da beşinci gün kapatıcıyla kapanacak kadar azaldı morluklarım, birinci haftadan sonraysa hiçbir şey kalmadı. yalnız yüzümün şişkinliği neredeyse bir aya yakın sürdü ama o bünyemle alakalı, kimisinin daha az sürüyor.

  onun dışında gerçekten ama gerçekten tek bir an bile ağrım olmadı. hatta ilk gece hastabakıcı buz koymaya geldiğinde kolumdaki serum için siz bana ağrı kesici veriyor musunuz diye sormuştum, hayır hiç vermedik ama ağrınız varsa verelim demişti. gerek yok demiştim. ertesi gün doktorum tamponlarımı çıkardı, 5 gün boyunca antibiyotik ve kan sulandırıcı kullandım. nolur nolmaz diye bir kutu da apranax almıştım ama paketi açmadım bile.

  yanlış hatırlamıyorsam alçı (ya da ater, bilmiyorum ismini) 7 gün sonra çıkarıldı, yerine ince bir bant takıldı. onu da 10. gün kendim çıkardım. yalnız tamponun çıkarılması tüm bu süreçte canımın yandığı tek andı, öyle dayanılmayacak gözlerimden yaş getiren bir şey değildi ama acıdı biraz.

  ameliyattan sonra yüzünüze su değmemesi gerekiyor, o kısım biraz zordu. alçı çıkana kadar yüzümü sadece tonikle sildim. ben banyo yapmadan duramadığım için, ikinci gün sadece vücudumu yıkadım, saçlarımı kuaföre yıkattım. sonraki günler kafamı geriye verip yüzüme su gelmeyecek şekilde saçlarımı da kendim yıkadım.

  ameliyat olduğum doktor yazın burun ameliyatı yapılmasını tavsiye etmiyordu, nisan ortası gibi ameliyat oldum. ay hatta anayasa referandumundan 3 gün sonra. normalde nisan başında yapacaktı da, ölürüm mölürüm hayıra mührümü basamam, sonrasına kalsın demiştim. o yaz güneş gözlüğü yasaktı tabii. hazirandan itibaren denize girdim ama dalış yapmadım haliyle, fazla basınca maruz bırakma kendini demişti.

  ameliyattan sonra nasıl yatacağımı da sormuştum, doktor bey yine yüz üstü yatma da nasıl yatarsan yat, sonuçta iyileşmen için asıl gerekli şey rahatça uyuman demişti. o yüzden öyle üç beş yastıkla filan uyumadım, sadece burnumdaki hassasiyet bitene kadar yüz üstü yatmadım.

  şişliklerim tamamen ne zaman indi gerçekten anımsamıyorum ama birinci ayın sonunda öyle aman aman şişliğim kalmamıştı. ilk bir hafta insanın burnunun için epeyce pis oluyor tabii bu da rahatsız ediyor ama sonrasında bir şekilde temizleniyor. ah okyanus suyu. bu süreçte kaç şişe bitirdiğimi gerçekten anımsamıyorum. sürekli burnuma okyanus suyu sıkıyordum içi kurumasın diye, allahsız pahalı biraz.

  benim revizyon ameliyatı geçirmem gerekmedi ama burnun çökmesi filan bildiğim kadarıyla bünyeyle ilgili. ameliyat %100 başarılı da olsa, burnun çökme riski var. keza ameliyatımı yapan doktor da vakaların %6'sında revizyon gerektiğini, bana gerekip gerekmediğine ancak 1 sene sonra karar verebileceğimizi söylemişti. gerekmedi allaha şükür.

  bir de doktorum bana ilk bir ay iyileşmemi geciktireceği için sigara içmememi söyledi, ben nolur nolmaz diye üç ay içmedim. onun dışında içkiyle ya da beslenmeyle ilgili hiçbir kısıtlaması olmadı.

  velhasılkelam kendi kişisel tecrübelerime göre, bu şey ömrünüz boyunca yüzünüzün ortasında kalacak, yüzünüze bakan herkes bunu mutlaka görecek, o yüzden doktorunuzu gerçekten iyi seçin. herkesin imkanları farklıdır tabii ama insanın ömür boyu yüzünün tam ortasında duracak bir şey için düşünmesi gereken en son şeyin para olduğunu düşünüyorum. piyasanın altında fiyat veren doktorlardan bence kaçının. doktorunuza ekibini, ekibiyle ne zamandır birlikte çalıştığını, ameliyat olacağınız hastanede yoğun bakım ünitesi olup olmadığını mutlaka sorun. allah korusun, bu en nihayetinde bir ameliyat ve bir anda hiç beklenmedik şeyler olabilir. bir de ben doktorumun da önerisi doğrultusunda sorununuz sadece estetik kaygılarsa bir kbbciyle değil, bir plastik cerrahla bu yola girmenizi tavsiye ederim. ha bir de ameliyattan çıktıktan sonra benim gibi çok afedersiniz deli sevmiş gibi bütün gün eşinizle dostunuzla muhabbet etmeyin, edebinizle suratınıza buzunuzu koyup dinlenmeye çalışın :) yoksa birileri dinlenip dinlenip dövmüş gibi gözaltı morluklarına sahip oluyorsunuz.

  ameliyattan sonra belki sizin ağrılarınız olur ama geçecektir. morluklar, ödemler de geçer, geçiyor. ortaya beklemediğiniz ya da istemediğiniz bir sonuç da çıkabilir ama bu risk her zaman var, genelde çaresi de var.

  eğer tereddütlüyseniz, sırf keyfiyse, çok da gerekli değilse bence yaptırmayın, botox değil bu, hayatınız boyunca hep taşıyacağınız bir şey. benim o dönemki erkek arkadaşım beni vazgeçirmek için epeyce dil dökmüştü, en son imperfection is perfection diye geziniyordu ortalıkta. doğru bi laf, ufak tefek kusurlar güzelleştirir bile. ama eğer gerçekten istiyorsanız, pişman olmayacağını biliyorsanız ve kötü bir sonuç çıkmasının sizi depresyona sokmayacağından eminseniz yaptırın gitsin ya :)

  edit: yazmayı unutmuşum, burnumdan rahatça nefes almaya ne zaman başladım, onu da anımsamıyorum ama ilk bir ay burundan nefes zor. içi kabuk dolu oluyor çünkü. yine ilk haftalar darbe almaktan kaçınmanız gerekiyor, burnunuzun şekli değişeceğinden değil de canınız epey yanıyor, salak olduğumdan 10. gün arabada eğilirken koltuğa burnumu geçirmiştim, acısını bizzat tecrübe ettim. hassasiyetim tamamen ne zaman geçti hiç bilmiyorum, zaten ilk aylar epeyce hassas oluyor ama şu an temasla ilgili hiçbir sıkıntım yok, normal burnun hassasiyeti ne kadarsa benimki de öyle.

  ikinci edit: hem doktoru çok soran olduğu için hem de burada biraz eksi aldığım için mesuliyet hissettim. ben süreçten övgülerle bahsettim ama bu tamamen benim kendi deneyimimdi, şansım da yaver gitti. yoksa niyetim kimseyi teşvik etmek değil. gerçekten ama gerçekten emin değilseniz, yaşınız henüz gençse, aynaya baktığınızda daha iyi olsa da olurdu ama böyle de iyi ya diyorsanız bu ameliyatı yaptırmayın. yoksa cerrah da en nihayetinde bir insan, insanın olduğu her yerde her zaman hata payı vardır ya da doktorunuz kusursuz bir iş çıkarsa da bünyenizde problem ortaya çıkabilir. benim iki yıl oldu, beş yıl sonra bir aksilik çıkar mı sanmıyorum ama bilmiyorum da. sonuçta anestezi alacaksınız ve ameliyata gireceksiniz, ağrı kesici hap almak gibi bir şey değil bu. yaptırmaya karar verdiğinizde allah korusun ama istemediğiniz bir sonuç ortaya çıkarsa bununla baş edebilecek psikolojide olduğunuza gerçekten inanmıyorsanız yine yaptırmayın. ama ben ne istediğimden eminim, doktoruma da güveniyorum, alabileceğim tedbirleri de aldım, bundan sonrası artık kısmet diyorsanız; ben böyle söylemiştim, sonuçtan mutluyum. :)

  26 nisan 03:53 26 nisan 14:34