yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (214)
  • medya (5)

  214. Burnun dışı yamuk ise içi zaten düzgün değildir. Dolayısıyla yamuk bir burun sadece dış görünüşü etkilemez; kronik sinüzit, ağız içi aft, sık farenjit, ağız kuruluğu, tat bozukluğu, mukoza çatlakları, sık migren atağına sebep olur. Kendince de hepsinin uzun vadede komplikasyonu vardır.

  Ülkece burun genetiği konusunda şanslı olmadığımız açık. Burun estetigini sadece güzelleşmek olarak değerlendirmek sığ bir bakış açısıdır.

  İster şeklini beğenmeyin, ister bu saydığım ve saymayı unutmuş olduğum birçok sağlık problemine sahip olduğunuz için olsun, burun ameliyati olacaksanız bu sizin tercihinizdir, kimseyi ilgilendirmez.

  Kötü niyetli insanlar her yerde, her sektörde var ama lütfen herkesi aynı kefeye koymayın. Sağlık ticaret değildir, doktorlar da tüccar değildir.

  28 mart 12:48

  213. en az değişiklikle yüzüme en uygun burunu yapabileceğini düşündüğüm bir doktor arıyordum. bir tıp fakültesinde iyi bir plastik cerraha oldum ameliyatımı. ilk iki gün gerçekten kötüydü. uyandığımda yüzümdeki ağırlık hissi ve ağızdan nefes almak beni çok zorladı çünkü narkozun da etkisiyle kendimi çok halsiz hissediyordum. tamponlar çıkana kadar sağa sola dönemeden başınız yukarda ve ağızdan nefes alıp vererek uyumak da kolay değil. ameliyat olmayı düşündüğümde bunları hesaba katmamıştım ama iki günde alıştım. sonrasında zaten tamponlarınız-alçınız çıkıyor, ödemlerinize ve yeni burnunuza alışmaya çalışıyorsunuz. benim tamponlarım çıktığında burnum eskisinden büyüktü. hala instagram doktorlarının alçıları çıkarttıklarındaki ufacık ödemsiz burun görüntülerine anlam veremiyorum. üçüncü aydayım, burnum anca kendine geliyor diyebilirim. çok kolay bir süreç değildi ama sonuç itibariyle iyiki yaptırdım diyorum.

  tavsiyem; yeni bir buruna hazır olduğunuz kadar psikolojinizin ameliyat sonrası döneme de hazır olup olmadığını iyi değerlendirin.

  24 mart 17:24

  212. Daha yeni oldum hala bantlarım var, iki haftaya yakın olacak olalı.

  Burnumdaki sorundan dolayı kbbde oldum ve estetik yapan bir kbb olduğu için bedavaya mükemmel bi burnum oldu, estetikçi yapsa bu kadar olurdu

  E doktor da çok ilgili daha ne olsun.

  Herkes yaşadıklarını paylaşmış zaten çok korkmayın ekstra merak ettiğiniz bir soru olursa mesaj atabilirsiniz :)

  Edit: İstanbulda olmadım süslüler :(

  24 mart 11:17 24 mart 14:47


  211. Yaklaşık 1 ay önce olduğum estetik ameliyatıdır.

  Öncelikle burnum kemerli, ucu biraz düşük ve ince yapılıydı. çok kötü görünmemekle beraber göz lazer ameliyatı olup gözlüğümü çıkardıktan sonra çok gözüme batmaya başladı. böylelikle doktor araştırma sürecine giriştim. benim açımdan bu süreç zordu çünkü öğrenci olduğumdan fazla bütçe ayıramayacaktım. doktorumu sözlükteki bir süslü sayesinde bulduğumu söylemeliyim, kendisine teşekkür ederim.(gizlinot: swh)

  kısaca süreci özetlemem gerekirse ameliyata aç gidiyorsunuz, önceden yapılan testlerin sonucuna bakılıyor ve sizi hazırlamaya başlıyorlar. benim ameliyatım 5.5 saat sürdü ki çevremden bu kadar uzun süre pek duymadım, yani benimki uzun sürmüş olabilir. ameliyattan uyandığımda açıkçası her şey korkunçtu: mide bulantısı, istifra, baş dönmesi, tuvalet.. herkeste süreç bu şekilde olmuyormuş ama siz yine de hazırlıklı olun.. burnum 10 gün alçılı ve tamponlu bir şekilde kaldı. sonraki 7 gün de bantlı durdu. sonuç: çok mutluyum! başta çektiğim tüm o acılara değdiğini düşünüyorum. ilk başta nasıl geçecek diye düşünüyorsunuz ama göz açıp kapayana kadar bitiyor, geriye yükselmiş bir özgüven kalıyor. merak ettiğiniz sorular varsa mesaj kutuma beklerim :)

  20 mart 19:53

  210. öncelikle yaptırmadım bunu belirteyim, bu girdi bilgi verici olmayacak, sadece kendi görüşlerimi söyleyeceğim.

  instagram ve selfie furyası ile beraber iyice arttı estetik yaptıranlar. piyasa da aldı başını gitti, adı duyulmuş doktorlar birkaç sene önce verdikleri fiyatın iki katını veriyorlar şimdi.

  çok büyük paralar dönüyor. orta halli, hatta ortanın altı gelir düzeyine sahip insanlar bile yediğinden içtiğinden kısıp bıçak altına yatıyor. hiçbir doktorun "senin ihtiyacın yok." dediğini sanmıyorum çünkü kazanacakları paraya bakıyorlar. nakit ödeme alıp fatura/fiş kesmeyenleri bile duydum ayrıca. riskleri de çok bu ameliyatın.

  ayrıca bazı insanların ihtiyacı olmadığı halde yaptırdıklarını düşünüyorum. en son büşra pektaş diye bir youtuber'ın yaptırdığını gördüm ve "ne gerek vardı?" diye düşündüm ister istemez. herkes ama herkes yaptırıyor. çirkinken güzel olmak için değil, daha güzel, çok güzel olmak için yaptıran da var. bu konudaki düşüncelerimi avrupa yakası'ndaki kubilay özetliyor: "burhan'cım artist değilsin, manken değilsin, niye güzelliğinle böyle kafayı bozdun anlamıyorum." (link: https://www.youtube.com/watch?v=uNR1x6nMuMc link)

  benim de kemerli sayılabilecek bir burnum var ama tüm bunları düşününce yaptırmayı düşünmüyorum. insanlar estetik yaptırdıkça benim burnum gibiler de göze daha kötü geliyor, hissediyorum...

  23 şubat 22:58

  209. 3 gün önce olduğum ameliyattır.

  öncelikle 18 yasındayım. biraz kemerli, çok hafif sola eğri bir buruna sahiptim. on profilden düzgün hatta güzel görünmekle birlikte yan profilden "ehh" denilebilecek bir görüntüsü vardı. burun estetiği olmak 15 yaşımdan beri aklımdaydı çünkü güzel burunları çok beğenen ve imrenen birisiydim.

  küçük bir şehirde yaşıyorum ve burada fazla estetik cerrah yok, bu yüzden özel bir hastanede yaptığı işleri beğendiğim genç bir kbb uzmanına ameliyat oldum. doktorum ben sana yakışacak burnu yapacağım hiç merak etme dediği için nasıl bir burun istediğimi bile anlatmadım güzel olsun yeter dedim. ameliyatım beklenenden zorlu geçmiş, burnumun arka kısımları epey sorunluymus sanırım. hem septoplasti hem rinoplasti oldum yani. burun ucum küçültüldü ve kaldırıldı, kanatlar daraltıldı, eğrilik düzeltildi, kemer törpülendi.

  ameliyattan uyandığımda sorun yoktu. ağrım vardı biraz, ağrıdan çok kanama rahatsız ediyordu o da ilk 3 gün normalmış. sızıntı şeklinde olması normal, önemli olan şıpır şıpır akmaması dediler. ilk gün rahat rahat konuştum, güldüm eğlendim.

  ikinci gün işler biraz zorlaştı. yüzüm şişti ve gözlerimi açmakta zorlanmaya başladım, yemek yiyemez hale geldim. tek yapabildiğim şey su içmek ve zar zor çorba yudumlamaktı. zaten bu süreçte asla koku alamıyorsunuz ve nefes almak da imkansıza yakın hale geliyor.

  su an üçüncü gündeyim. şişliklerim biraz indi, sürekli okyanus suyuyla burnumun içini yıkayıp kan pıhtısı oluşmasını engellemeye çalışıyorum ve terramicyn merhemi aksatmadan burun içi duvarlarıma ve dikişlerime sürüyorum. hafif morluklarım var ve hamstera benziyorum ancak bu sürecin de geçici olduğunu söyleyerek avutuyorum kendimi. uzaktan göründüğü kadar kolay olmayan ancak dayanılmayacak gibi zor da olmayan bir ameliyatmış. şimdilik bir pişmanlığım yok. gün geçtikçe durumu editlerim.

  beşinci gün editi: bugün tamponlarım çıktı. acımıyor diyen yalan söylüyordur resmen beynimi burnumdan aliyorlarmis gibi hissettim, dikisler kesilirken gözlerimden yaşlar aktı. 2 saat oldu ve kanamam devam ediyor, sızıntı halinde. yüzüm hala şiş hamster halim devam ediyor ve gözlerimin altı yeşilimsi morluklarla dolu. hafif ağrım var. bugün salı, cuma günü atel ve bantlarım da çıkacak. tekrar editlerim.

  altıncı gün editi: dün öğle saatlerinde kanamam durdu ve rahat nefes almaya başladım. tampon çıkarken olan ağrı tamamen geçti ve şişliklerim inmeye başladı. morluklar devam ediyor.

  dokuzuncu gün editi: ameliyattan tam bir hafta sonra atellerim çıktı ve dikişlerim alındı, burnumun şeklini ilk defa gördüm ancak hala cok şişti. dikişler alınırken de canım biraz yandı ancak benim acı eşiğim çok düşük. yüzümdeki sislikler ve dudak kenarlarımdaki morluklar geçti, göz altlarımdaki morluklar azaldı. makyaj yapabilmeye başladım. bugün pazar, cuma günü burnumun üzerindeki bandajları da çıkaracağım. okyanus suyuyla burun içimi yıkamaya, terramicyn merhem sürmeye devam ediyorum. banyo yapabiliyorum. doktorum masaj da verdi onu da yapıyorum sürekli olarak. ağrım sızım yok denecek kadar az. nefesim büyük oranda düzeldi sadece burnumun eskiden eğik olduğu taraf yani sol, hafif tıkalı. bir ay içinde burnumun tam verimle çalışmaya başlayacağını söyledi doktorum o yüzden sorun etmiyorum. bantlarım çıktıktan sonra editlerim.

  17 şubat 01:38 23 şubat 20:03

  208. 1 hafta önce revizyon olduğum 2. ameliyatım. Öncelikle revizyon olacaklara 10 kat daha fazla şans diliyorum çünkü hem daha riskli ve zor hem de internette revizyon üzerine bilgi yorum yok denecek kadar az maalesef. Bundan dolayı az çok bende ki süreci aktaracağım ve 6. Ayım dolduğunda buraya gelip sonucu ve memnunsam doktorumu yazacağım. 6 yıl önce ilk ameliyatımı olmuştum, kemerli ve uzun bir burnum vardı, burnumu o kadar beğenmiyordum ki 1. Hatam 18 ime girer girmez ameliyat olmamdı, 2. Hatam ise ilk görüştüğüm doktorla kalmamdı, 18 yaş hatası dediğim, henüz o yaşta yüzünüzün gelişimini tamamlamamış olma ihtimali yüksek ve benim talihsizliğimin bir kısmı bundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum, yine yaşımdan kaynaklı mıydı bilmiyorum ilk ameliyatım çok zor geçmişti süreç olarak, ben neyin ne olduğunu bilmediğim için ilk ameliyata güle oynaya girdim, ameliyat bitti eve geldim, 5 gün ayağa kalkamadım yatağa bağlıydım çünkü kalktığım an kan boşalıyo elim ayağım turmutodu, morluk ve şişlik zirve haliyle yaşandı, 2 haftada 6 kilo verdim, ve 1.5 ay evden çıkmamıştım çünkü ciddi tansiyon sorunum vardı, bi anda düşüyordu, tamponlar alçı vs. 10. Günümde alınmıştı, neyse gel gelelim berbat bi burundan sonra minik kalkık bi burun görüyordum ve aşırı mutluydum havalara uçuyordum 1. Senem dolduğunda arrık ödemler yok denecek kadar kaybolduğunda burnumun sol tarafında gitmeyen bi şişlik ve bundan dolayı yamuk bir burnum vardı, doktorum ödem dedi ve bende yine çok kafama takmadım hala burnumu seviyodum yine bekledik ve artık 2.5 yıl olmuştu kimsenin kendini kandırmasına gerek yoktu, o ödem değildi ama ben yine kandırıldım, önce et katlanması dedi sonra küçük bi deforme dedi en son kıkırdak kayması dedi, kendisine %1 bile hata payı vermedi, ya benden kaynaklanıyordu yada kendinden, her neyse ben sadece şunu sordum ameliyat gerekli mi, o da bana şöyle söyledi şuan ciddi bir problem değil, eğer görüntü olarak kafana takmayacaksan ve nefesini zorlamıyorsa olma, bende görüntüyü kafama takmıyordum çok çünkü uzun ve kemerli burundan daha iyiydi yine, nefesimde o zaman mükemmel olmasada yeterliydi hikayenin başı böyle, derken günümüze gelirsek 6 yıl geçti ve ilk ameliyattan kalma burnumda kıkırdak kayması ve kemik eğriliği sorunum vardı, nefes problemi artmaya başladı, özellikle son 6 ayım gözüm yaşlı, tek burun deliğine bağlı, azıcık nefes ve uyku apnesine dönmeye başladı üzülerek ameliyat olmaya karar verdim, ilk doktorum plastik cerrahtı şimdi ki doktorum kbb ci, şuanki doktorum bir revizyon uzmanı yada o popüler adı çok duyulan doktotlardan değil, sadece görüştüğümde bana güveni veren bu doktor oldu, hastalarıyla iletişime geçtim yorumlar güzeldi ve 25 yılın üstünde tecrübesi vardı, ve ameliyatımı oldum şuan 8. Günümdeyim, ameliyata girerken çok korktum ağladım çünkü, 6 sene önceki ameliyatımı olduğum hastane görünümlü iflas eden yerde, beni ameliyat haneye sakinleştirici yapmadan sokmuşlardı 10 dk oyalanmışlardı, ben ameliyat haneye dair her şeyi görüp sormuştum ve bunların hepsi haliyle travma yaratmış bende, neyse! Bu kez asansörde yaptılar sakinleştiricimi ve ameliyat haneyi hatırlamıyodum uyandığımda, yukarıda ilk ameliyay sürecimi yazdım ona kıyasla bu çok rahattı, alçım yoktu sadece dikiş ve slikon tamponum vardı, 3. Günden itibaren enerjik bir şekilde ayaklandım 5. Gün slikonu aldılar ben tamponu temizleyeceğimi burun spreyi sıkacağımı bilmiyodum o yüzden kuruyan kanlardan dolayı tampon da azcık acı oldu yoksa acısız bir işlem, 7. Günde dikişlerim alındı, şuan yine burnum bantlı, şekil olarka çok değiltirmedi sadece sağlık açısından olması gereken yerleri değiştirdi ama şiş olduğu için farklı burnumu idrak edemiyorum henüz, şuana kadar garipseyip korktuğum tek şey şu, 1 haftam dolunca doktorum burnumu eliyle hafif baskı uygulayarak kemik boyunca kontrol etti burnumun ucuna geldiğinde benim ameliyat edilen sorunlu bölgem yani sol tarafta şiddetli bi ağrı oldu bağıra çağıra ağladım, bu ağrı normal mi doktor normal desede bilmediğim ve korktuğum tek nokta bu, bu konuda bilgisi olan mesaj atarsa çok sevinirim, onun dışında dediğim gibi bu bir revizyon ameliyat olduğu için 6. Ayım dolduğunda yardımımın dokunması amacıyla sonuç olumluysa yorum olarak burauı editleyeceğim, umarım revizyona düşmez kimsenin işi...

  1 şubat 00:25 1 şubat 00:30


  207. Ani bir kararla 30 yaşımda olmaya karar verdiğim ameliyat. Burnum boy olarak büyük değildi sadece küçükken kırıldığı için kemik ve kıkırdak eğriliği vardı. Önden yamuk ve geniş duruyordu.  Ve de konkalar çok büyümüştü. Komple bir ameliyat oldu. ilk büyük ameliyatım olduğu icin biraz gergindim ama yine de hafife almışım diyorum. Herkes sonucun değecegini söylüyor fakat bu morluk ve şişlik yoruyor insanı. Bir de sürekli tıkalı bir burun. dik uyumak... şöyle bir üç ay sonrasına ışınlansam keşke. Bu ameliyatı olan süslülerden destek mesajı bekliyorum. 

  22 ocak 09:48

  206. Burun ameliyatı olalı 3. Günüm oldu. Ben de doktor ararken, araştırma yaparken buraları çok okuduğum için elimden geldiğince ayrıntılı olarak yazmak istiyorum. Ama doktor ismi vermeyeceğim çünkü daha alçım bile çıkmadı. Daha tam olarak şeklini bile görmemişken insanlara doktor önermek çok yanıltıcı olur.

  Öncelikle canım çok tatlı ve narkozdan ölesiye korkuyordum. Saçma gelebilir ama nasıl uyuyacağım nasıl uyanacağım bunlar benim için belirsiz ve korkutucuydu. Nitekim ameliyat olmaya az kala hemşire ameliyat önlüğünü getirdiğinde hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladım. Sonra doktorum geldi ve sakinleştirdi, ameliyata nasıl girersem öyle çıkacağımı o yüzden sakin olmamı söyledi. Ameliyathaneye gittiğimde önce bir sakinleştirici yapıldı o sırada endişem azaldı ve sonra elime boru gibi bir şey verilip oradan nefes almam istendi. Sakinleştirici bana ne yaptıysa o borunun narkoz olduğunu anlamadım salak gibi shsjfkfkfk. Gerisini hatırlamıyorum bir baktım ki uyanmışım. Yani anesteziye engel bir durumunuz yoksa, ki bunun testlerini yapıyorlar, korkacak bir şey yok süslüler. Anestezi sonrası ağrım olmamasına rağmen ağlayarak uyandım bu da demek oluyor ki ameliyata sakin girmek önemli. Çünkü gerçekten de nasıl girdiysem öyle uyandım. İlk birkaç saat huzursuz geçti, anestezi etkisiyle olduğunu düşünüyorum. 3-4 saat sonra bir gözümün altında morarma oldu yüzüm fazla şişmedi. Ağrım yoktu çünkü sürekli serum, Ağrı kesici veriyorlar. 2. Gün yine aynı şekilde ağrısız geçti ve öğleden sonra taburcu oldum. Şu an 3. Gündeyim ve ilaçlarımı kullanıyorum. Alçı tabii ki ağırlık yapıyor ama katlanılamayacak bir durum değil. Ameliyat sonucta biraz Ağrı sızı her ameliyattta olur. Şu an için tek sorun burnumun nasıl göründüğünü bilmemem. Bu konuda biraz endişeliyim çünkü insan maddi manevi bu kadar yıpranırken güzel bir sonuç bekliyor. Doktorum ameliyat sonrası burnumun profilden fotoğrafını çekmiş, tam istediğim gibi ama önden nasıl görünüyor, yeni Halim nasıl olacak beni asıl meraklandıran bunlar. Çünkü önceki burnum bir tarafı kemik eğriliği yüzünden tamamen kapalı, diğer tarafı şişen bir ete sahip, kemerli, ucu düşük bir burundu. Değişim iyi veya kötü de olsa beni korkutuyor ama yine de mutlu olup sakin kalmaya calısıyorum. Her hali eski burnumdan iyi olacak ve tamponlu sargılı haliyle bile eski burnumdan daha iyi nefes alıyorum. Burnumu görüp tamponlar alındıkça yine editlerim. Umarım böyle bir sorunu olup da cesaret edemeyen, imkan bulamayan herkes eninde sonunda yaptırır ve çok memnun kalır. :’)

  26 eylül 2019 13:03 26 eylül 2019 13:04

  205. Ben insanların en iyi doktoru ararken çok strese girdiğini düşünüyorum kendinize yeni bir burun secmiyorsunuz görsellerle.maksimum 3 görüşme yapıp (daha önce yaptığı işleri görerek) arasından seçip bir tanesine , en içinize sinene, olun bence.yapmanız gereken öncelikle bütçenizi belirlemek.10-20 bin , 20-30 bin skalasında mısınız.Doktorların popularitesi fiyatı arttırır tabii yüksek fiyat en iyi burun dengesi yok maalesef.İkincisi görüşmelerde önce doktoru dinleyip size ne vaad ettiğine bakmak.zira bazı doktor benim bir tarzım var derken , bazısı önce sen konuş diyor.sonuncusu ise sizin ne tip bir burundan hoşlanacağınızı doktora iyi izah etmek.onun bir calışma prensibi olduğu gibi , sizin de isteginize göre şekillenebilcek bir malzeme verdiğinizi unutmayın.Amaaa ben bunları sadece estetik kaygı ile doktor görüşmesi yapacak olanlar için yazıyorum.Ayni zamanda çok ciddi solunum sıkıntısı yasayanların çok titizlikle doktor seçmesini tavsiye ederim.kendi doktorum arda pelen'di.tavrını doktor olarak , çalıştığı burunları da şekil olarak beğenip gittim.yanıltmadı doğal sanki hep benimleymiş gibi bir buruna sahip oldum.doktorunuzdan emin olduktan sonra panik yapmanıza gerek yok.herkese mükemmel nefes alabildiği tatlış burunlara sahip olmasını diliyorum.he bir de türk hekimlerinin bu işte iyi olduğunu unutmayın :)

  11 temmuz 2019 11:26