sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (22)
 • medya (0)

22. insanın hayatını zindan eden olay. ilaçlar açsa da kısa süreli oluyor. uyutmuyor, dinlendirmiyor, konuşurken ses değişiyor vs vs saymakla bitmez.

mutlaka burun yıkaması yapmak lazım, yani ya burna şu çekip sümkürmek, ya da nazal lavaj kitleri var eczanelerde bulabilirsiniz, onlardan kullanmak lazım.

alerjik mi enfeksiyoz mu ayırt edilirse tedavi değişeceğinden hayat kalitesini çok etkileyebilir.

ÖNEMLİ NOT- KAMU SPOTU:

İLAÇLI BURUN SPREYLERİNİN UZUN SÜRE KULLANIM SONRASI REBOUND HİPERTROFİ ETKİSİ NEDENİYLE 5 GÜNDEN FAZLA KULLANMAYIN. SERUM SUYUNUN BÖYLE BİR ETKİSİ OLMADIĞI İÇİN GÖNÜL RAHATLIĞIYLA KULLANABİLİRSİNİZ (İÇİNDE KATKI MADDESİ OLMAYANLARI KASTEDİYORUM).

13 haziran 2018 01:25 13 haziran 2018 01:25

21. doğduğum andan itibaren çektiğim çiledir. burun kemiğimde eğrilik, kronik sinüzit ve alerjik rinitim olduğu için burun tıkanıklığı sözlük anlamım gibi bir şey benim için.

otrivinle "ohaa nefes almak demek böyle bir şeymiş" dediğim için yaklaşık 15 yıldır kronik burun tıkanıklığıma birde otrivine bağımlılığı eklenmiş bulunmakta. artık burnumun tamamen görüntü amaçlı bir uzuv olduğunu düşünüyorum. 3 saatte bir spreylemezsem resmen sıfır işlev benim için. bunu da buraya lütfen otrivine,iliadin ve türevi spreyleri 5 günden fazla kullanmayın kamu spotunu vermek için yazıyorum. yoksa benim gibi yastığınızın altında otrivinle uyumak, çantanıza cüzdanınızdan önce otrivini atmak, otrivinesiz bir ortamda sudan çıkmış balık gibi olacağınız bir hayata mahrum kalabilirsiniz. yani özetle yazar burda ben ettim siz etmeyin demek istiyor

12 haziran 2018 19:38

20. insanın hayatını körelten bir olay.

küçükken nefes alamadığım için uyuyamazdım ama birisi bile doktora götürüp neden olabileceğini sorgulamadı ve ben de dolapta bulduğum otrivine' i kullanmaya başladım. kaç sene kullandım o otrivine' i bilmem ama sonra bir kbb' ye gittim ve burun etlerinin çok büyüdüğünü ve almaları gerektiğini söyledi.

ama önce bir ilaç tedavisi uyguladı 6 ay boyunca. 6 ay sonrasında ameliyat ettiler, öyle teşhis konulduktan 3 gün sonra ameliyata almadılar beni.

sonuç: 2 sene rahat nefes, sonra tekrar tıkanıklık... tekrar gitmek bile istemiyorum o ameliyat sancısını, o diğer ilaçları falan düşünmek istemiyorum. iliadin' e devam... eskisi kadar çok kullanmasam da yine de her gece bir kez kullanıyorum.

burun etlerini yaktırıyorlarmış diye duydum, belki bir gün onu yaptırırım. iyice araştırmak gerek, 15 dakikada çıkıyormuşsun ve tekrar büyümüyormuş o etler...

12 haziran 2018 12:07

19. alerjim var. ve istisnasız her gün yaşadığım durum.. nefes almak nedir bilmiyorum zaten , gece uyurken de ağzım 5 karış açıksa uyuyabiliyorum

12 haziran 2018 10:01

18. Sayesinde 1 yıl otrivine bağımlılığından sonra 3 gün önce ameliyat oldum (Septoplasti ve konka hipertrofisi). Ameliyattan önce sabah akşam ve gece olmak üzere günde 3 defa otrivine kullanıyordum. Spreyi unutup dışarı çıktıysam ya eczaneden yenisini alıyordum ya da eve dönüyordum. Daha fazla ilerlemeden önceden de tanıdığım bir kbb doktoruna gittim ve burun etlerimin burun içini tamamen kapattığını, bu sebepten kıkırdağımda da yamulmalar meydana geldiğini söyledi. Vazgeçmemek için 2 gün sonrasına ameliyat günü aldım ve oldum. Doktorum prof.dr. Fahrettin yılmaz ve anlaşmalı olduğu acıbadem atakent hastanesinde ameliyatım genel anesteziyle gerçekleşti. 1 gece hastanede kaldım. Ameliyathaneye korkudan titreyerek gittim, anesteziden korkuyordum ama hiçbir sorun çıkmadı. Ameliyat sonrası ilk 4 saat gıcıklı öksürük, 2 gün diş ve dikişlerimde dayanılabilecek ağrılar oldu. Kanamam olduğu için Dudağımın üstüne gazlı bez ile tampon yapıldı. 2.gün kanamam azaldı. Doktorumun söylediğine göre Ameliyatım başarılı geçmiş ve burnumun içi gerçekten çok kötüymüş.  bugün 3. Günüm sabah tamponlarımı aldırdım, sadece çıkarken hafif bir sıcaklık hissettim bahsettikleri acı bende olmadı. Burnum halen %95 tıkalı, sağ taraf çok hafif açıldı. Beni en çok zorlayan şey bu. ağzım açık uyuyamıyorum, geceleri 3-4 kez uyanıyorum ve boğazımda kızarıklıkla birlikte ağrı var. doktorum tıkanıklığın normal olduğunu ilerleyen zamanlarda düzeleceğini söyledi. Nazal nem ve okyanus suyuyla günlük bakımımı yapıyorum. Bunların haricinde antibiyotik, alerji hapı ve gerektikçe ağrı kesici alıyorum. Şuan hafif de olsa kanamam var ve burun deliklerim çöl gibi kuruyor.

İlerleyen günlerde burayı editleyeceğim.

Edit: ameliyat olalı neredeyse 1 ay oldu, şu an burnum tamamen açılmış durumda ki doktoruma göre daha da açılacak, nefes almak neymiş öğreniyorum. Yeniden doğmuş gibiyim. Benim durumumda olanlara bir an önce tedavi olmalarını tavsiye ediyorum.

11 haziran 2018 22:56 5 temmuz 2018 11:49

17. burun ameliyatımdan sonra düzenli olarak her gün çektiğim... 

22 aralık 2017 23:25

16. 10 gündür dişi mabel matiz gibi gezmeme neden olan sinir bozucu durum.

22 aralık 2017 17:29

15. Yüzüstü uyurken sola yatamama sebebim. Kafamı yastığa devekuşu gibi gömdüğümden tek nefes alan sol burun deliğim tamamen kapanıyor ve bazen tıkanmayla uyanıyorum falan. (gizlinot: tıkanıklığımın sebebi kıkırdak)

Hayır benim bünye de acayip, madem nefes alamıyorsun o zaman refleks olarak ağzını aç! Yok. asla uyurken o ağız açılmıyor, nefessiz kalıp uyanıyorum anca. Bu sebepten Ölmesem bari.

22 aralık 2017 13:45

14. Bir süredir müzdarip olduğum konuydu. Havalar soğumaya başlayınca başladı. Geçen eczaneye gidip reklamları dönen o spreyden almak istedim. Sorunu anlattım. Evde ısırma sistemi petekli olduğundan kuru havaya maruz kaldığım için olabileceğini söyledi. Ve o zarar verip bağımlılık yaratan spreyler yerine %100 deniz suyu olan bir sprey verdi (xlear) ayrıca her odaya bir kapta su bulundurmamı hatta kapların içine kaya tuzu atarsam daha iyi olacağını söyledi. Bir nebze iyiyim. 

22 aralık 2017 12:52

13. Son 5 6 senedir kanayan yaramdır kendisi. Sinuzit+deviasyon+konka bulloza var Allah var. Ama migreni de unutmayalım tabiki. Kışın nefes almak dünyanın en zor şeyi benim için. Çünkü hava kuru oluyor kalorifer yanıyor vs. Ölüm gibi bir şey oldu ama ama ama kimse ölmedii. Bu kısa ameliyat olacağım bir aksilik çıkmazsa. Bende artık nefes almak istiyorum

26 mayıs 2017 15:47