yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  1. Siyah uzun pelerinli, şapkalı(cadı şapkası), süpürgesiyle uçan kadın olarak tasvir edilir. Kara kedi en yakın arkadaşı olarak söylenir.

  Salem cadı mahkemelerinde birçok kadın/erkek/çocuk cadı olduğu gerekçesiyle idam edilmiştir.

  Birçok filme ve kitaba konu olmuştur. (gizlinot: blair cadısı, season of witch, vs) şuanda adı aklıma gelmedi ama Almanya'da bir okulda cadılar olduğu gerekçesiyle kapatılmıştı hatta bunun filmi de yapılmıştı.

  Ben çocukluktan beri cadılara oldukça meraklıyımdır. onları araştırmıştım falan. cadı motiflerini çok severim hatta cadı şapkam falan da var. ayrıca yıllarca arkadaşlarım bana süpürgesiz cadı demişti. (gbkz: swh )

  ek: bu entry'i yazdıktan sonra odaya bakınca 4 tane farklı boyutlarda cadı biblosu(gizlinot: 3ü çalışma masamda 1i de yatağımın üstünde asılı) olduğunu gördüm. manyak mıyım neyim ya (gbkz: swh )

  28 ocak 2016 00:50 28 ocak 2016 00:56

  2. (gbkz: witchcraft) ile uğraşanların diğer bir adı.(gizlinot: sanırım)

  28 ocak 2016 00:51

  3. 3lük kuralı vardır, kötü veya iyi bi şey yaparsan 3 katı sana geri döner diye, dolayısıyla kötü değillerdir. Hala cadılık okulları var bu arada.

  Youtube'da eğlenceli bi video izlemiştim, bizim kurşun döktürme tarzında, nazarı alan bi şeymiş. Hatırladığım kadarıyla: elmayı horizontal olarak kesin, kestiğiniz yeri nane yaprağıyla ovun. Sonra elmayı kurdeleyle tekrar birbirine bağlayıp, ortasından çöp şiş saplayın. Sonra da bunu toprağa gömün.

  Saçlarımınapsam'dan taze büyü tarifleri no:1

  Edit: videoyu (link: http://youtu.be/ybIlmjqkOWE buldum)

  28 ocak 2016 01:11 28 ocak 2016 01:15


  4. Her zaman güçlü olan karakterlerdir. Masallarda prensesler uyurken, prens tarafından kurtarılmayı beklerken, erkeklere hizmet ederken; Cadılar kimseye muhtaç olmadan tüm güçlerini kullanıp istediklerini yaparlar, hayatlarını istedikleri gibi yaşarlar.

  Severim ben cadıları.

  28 ocak 2016 01:30

  5. Aylardır bu sözlüğe üye olmayı düşünüyordum ama rumuz kararsızlığımdan falandı filandı derken bir türlü olamadım. Sonra dün bu başlığa yazılanları ve bu başlıkla alakalı birkaç başlığı daha görünce çok ani bir şekilde üye oldum. Evet, sırf bu başlıklara yazabilmek için desem yeridir çünkü cadılık ve cadılıkla alakalı her şey özel ilgi alanım. Şimdi tanımıma geçeyim, buraya sayfalarca şey yazabilirim bu konular hakkında ama ansiklopediye falan döner buralar ve pek mantıklı olmaz gibi.

  Cadılar; masallarda, filmlerde, kitaplarda ve daha birçok şeyde "kötü" olarak betimlenen karakterlerdir. Güçlerini "kötüye" kullanan olarak da anlatılırlar ve iyisi gibi kötüsü de olabilen ama kötüleri hiçbir yerde ve zamanda hoş karşılanmayan kişilerdir ve zaten karşılığını bulacaklarına inanılır.

  Aslında bu kötülük olayını başka bir örnekle anlatmak gerekirse şunu söyleyebilirim sanırım; witchcraft dediğimiz şeyin bir de inanç versiyonu vardır. (gizlinot: wicca)(gizlinot: fakat her cadı bu dinin parçası olmak zorunda değildir) Çok yeni bir inanış şekli de olsa tüm witchcraftın temelleri çok güzel bir araya getirilmiştir. Ve wicca inanışında bir kutsal kitap benzeri bir şey olmamasına rağmen şu cümle esas alınmaktadır: "Kimseye zarar vermediğin sürece ne istiyorsan yap." Yani başkasını kötü etkileyecek şeyler yapmak zaten cadılığın temelinde olmayan bir şeydir.

  Daha fazla uzatıp konuyu da daha fazla dağıtmak istemediğim için çok basite indirgenmiş bir tanımla bitiriyorum.

  tanım: büyülü güçleri olan/olduğuna inanılan/büyücülükle uğraşan, tanımında iyi veya kötü kelimelerinin yer almaması gerektiğini düşündüğüm kimselerdir.

  dipnot: olur da daha detaylı bir şeyler öğrenmek isteyen olursa mesaj atabilirsiniz efendim, kaç senedir araştırmaktan bıkamadığım mevzular bunlar, başkalarına anlatmaktan da inanılmaz zevk duyuyorum.

  28 ocak 2016 20:38

  6. filmlerde izleyip kitaplardan okuduğumuz, cadı mahkemelerinde yargılanıp kazıkta yakılmaya mahkum edilen cadıların hep aşağı sosyal tabakadan olduğunu fark etmişsinizdir. "yahu hiç mi cadılık suçuyla yargılanan soylu yok?" diye düşünürken (link: http://www.witchcraftandwitches.com/witches_kyteler.html şunu) buldum.

  irlandalı bir soylu olan Alice Kyteler hakkında, dördüncü kocasını zehirlemekten ötürü çocukları tarafından cadı pratiği yaptığına dair ihbarda bulunulmuş. hatta psikopos tarafından yakalanmış, mahkemede yargılanmış, ölüm kararı verilmiş ama ölümü beklediği hücresinden infazından bir gece önce kaçıp ingiltere'ye gitmiş, bir daha da kendisinden haber alınamamış. (gizlinot: allahuekber vuuuhuuu)

  5 haziran 2017 19:06

  7. varsa geçmiş reankarnasyonlarımdan biri olduğuna inandığım aslında simya ile ilgilenen yanlış anlaşılmış meslek türü.

  28 mart 2019 11:22


  8. bugün ekşisözlükte debeye bakınırken (link: https://witches.is.ed.ac.uk/ şöyle) bir çalışma keşfettim.

  edinburgh üniversitesi tarafından hazırlanan iskoçya cadı avı haritalandırma çalışmasıymış. Dönemin resmi kayıtlarına göre kaç kadın, İskoçya'nın neresinde, hangi suçlamayla, nasıl işkenceler görerek katledilmiş; tüm bilgiler yer alıyor.

  Meraklısına iyi keşifler

  (her ihtimale karşı linki buraya da koyuyorum https://witches.is.ed.ac.uk/

  8 ekim 2019 17:13