yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. etkilenen hem öğrenci hem öğretmenlere çok üzüldüm. o öğrenciler bi şekilde o üniversiteyi "kazandı" ama eğitimleri bi anda yarım kaldı. başka üniversitede devam etseler bile (yazar: tubilokko)'nun dediği gibi arada kesinlikle bi seviye farkı olur, müfredat farkı olur, dersin, sınavların işleyiş şekli farkı olur... bir sürü öğretmen, araştırma görevlisi, prof vs açıkta kaldı, onlar da mı başka üniye transfer olacak? ya bi üniversitede öğretmen yığılması olursa? yeni araştırma görevlisi, okutman alınmayacak mı atama olmayacak mı? tam tercih dönemi puanı o kapatılan üniversitelerden birini tutanlar, hedefi onlardan biri olanlar napacak şimdi? tercihler yeni başladı sanırım ama 2 sene önce 23 temmuzda tercih sonuçları açıklanmıştı ya, yine tam tercihlerin açıklandığı gün kapansaydı üniversiteler o zaman nolacaktı? içim şişti valla bu ülkeden de sorunlarından da. etkilenen herkes için en iyisini diliyorum, ne diyim...

  24 temmuz 2016 00:21 ed.24 temmuz 2016 22:33

  2. hafta başından beri birçok üniversitenin rektörüyle yapılan toplantılar sonucu, ohal sonrasi khk lerle altından böyle bir karar çıkacağı az çok belli olmuştu zaten. bu büyük çaplı temizlik daha da devam edecek gibi en azından görünen manzara bu şimdilik. üniversitelerin mantar gibi yayılmalari sonucu gelinen nokta bu işte ne yazık ki olan yine öğrencilere oldu.

  24 temmuz 2016 01:36

  3. Benim özel okullar konusunda düşüncelerim genelde çok sert maalesef. Temelde karşıyım ve bu eğitimi, eşit şartlarla devletin karşılamasından yanayım.

  Çok iyi puanlar alıp burs ve imkanlar dolayısıyla özel okula gitti denilenleri anlamıyorum mesela. Burda bahsedilen okullar bir sabancı, bilgi falan değil çünkü. Benim bildiğim en köklüsü fatih üniversitesi. Çoğunun adını bile duymadım. Yani benim puanım aslında istanbul üniversitesine yetiyordu da melikşah'a gittim diyen varsa ağzıma kürekle vursun tabi.

  Ama bu durumun suçlusu öğrenciler degil tabi ki. Bunca yıl okullarına, dershanelerine destek verildi. Bu adamların tehlikelli olduğu bu yıl anlaşılmadı ki pat diye insanlar mağdur edildi.

  24 temmuz 2016 09:27


  4. Açıkcası kapatılan üniversitelerden birinde kuzenim bir bölümü 2.likle bitirdi.Kız bu zamana kadar etliye sütlüye dokunmadı odasına kapattı yıllarca kendini ders çalışmak için inanılmazda düzgün bir kızdır. Neden o üniversiteyi tercih etti bilmiyorum gerçi o zaman bu kadar yaygın da değildi sanırım. Kız iş bulamıyor okul ismi yüzünden inanın çok içler acısı bir durum yaşamak istemezdim böyle birşeyi masum insanların yaşamasını ise hiç istemezdim

  25 temmuz 2016 00:44 25 temmuz 2016 01:05

  5. süleyman şah üniversitesinin yanından geçerken gördüğüm giriş yolundaki paket taşları kepçe vb. bir iş makinası ile küçük tepecikler yaparak yolu geçilmez hale getirmişler.

  genel olrak bu üniversite ve okulların binaları için yıkılmadan kullanılması taraftarıyım.sonuçta hazır derslik, mühim olan içini doldurabilmek.bu binaları ne yapacaklar bilmiyorum ama.

  25 temmuz 2016 08:28

  6. Bu üniversitede okuyan öğrencilerin durumu ne olacak merak içindeyiz. Bazı bölümlerin vakıf üniversitelerinde puanları o kadar düşükki o aktarılacakları devlet üniversitesini, o öğrenciler hayatta kazanamazdı. Bu durumda o öğrencilere ödül, diğer üniversitedekilere de ceza mı olacak? Ayrıca her okul zaten kapasitesi kadar öğrenci alıyor. Daha fazla öğrenciye kaliteli eğitim sunabilecek mi? Şahsi görüşüm ise o okulların mevcut öğrencileri mezun olana kadar yeni öğrenci almadan devlet denetiminde işletilip sonra kapatılması gerektiği.

  güncelleme: Yeni yapılan açıklamaya göre sınava girdikleri yılın taban puanları ve üniversite sınavından aldıkları puana göre tekrar tercih yapacaklarmış. Hatta gittikleri okullarda da gerekirse intibak dersleri alma ihtimalleri olabilirmiş. Açıkçası bu kararı çok daha mantıklı buldum. Ege tıp'ın kapısından geçemeyecek insanların orada okuyacak olmasına anlam veremiyordum. Belki 2 sene çalışıp da oraya bileğinin hakkıyla girenlere haksızlık olacaktı. Ayrıca gittikleri okuldan aldıkları diplomada dahi eski okulunun adı yazacağı bilgisini de haberde okudum. (link: http://www.sozcu.com.tr/2016/egitim/son-dakika-haberi-yokten-kapatilan-universite-aciklamasi-1340062/ haber)

  25 temmuz 2016 11:11 5 ağustos 2016 08:51

  7. üniversitelerin kapatılmasındansa var olan akademik kadro kendilerinin atayacağı akademik isimlerle devam ettirilebilir.sonuçta sorun yaratan mimari yapılar değil düşünceler değil mi ? hem bu şekilde öğrenciler sıkıntı yaşamaz hem de devlet üniversitelerindeki kontenjan sorunu ve öğrenciler arasında eğitim seviyesinde bir sıkıntı yaşanmaz

  25 temmuz 2016 14:17


  8. Burada iki taraftaki öğrencilere de haksızlık var. 20binlik öğrenci ile 200binlik aynı okulda olucak. Eğer o okuldaki eğitim seviyesi iki tarafın ortasına alınmazsa ki bence alınmamalı ve alınmaz da, 200binlik öğrenci ders falan geçemez. Eğitim seviyesi hocalar tarafından düşürülmese bile o kalabalıkla nasıl başa çıkılacak? Ben istemezdim emek verip o bölüme girdikten sonra yan gelip yatan adamın yan sıramda oturmasını.

  Bunun dışında pahalı ekipman gereken bölümlerde okuyanlar da (gizlinot: tıp en büyük örnek sanırım) hem para vercekler hem de vakıf üniversitesindeki imkanlara sahip olmayacaklar mı yani?

  Üzücü çok çok üzücü. Bir şeyleri doğru yapmaya çalışırken, düzeltmeye çalışırken yine bir neslin ayarlarıyla oynanıyor:(

  Edit: imla

  29 temmuz 2016 20:02 29 temmuz 2016 20:06

  9. Gerçekten anlam veremiyorum bu haksızlık değil de ne. Bugüne kadar kimse bilmiyor muydu türkiyede hangi okulların fettullah gülene ait olduğunu şimdi onlar mı mağdur oluyor biz mi.başka hiç mi çözüm bulunamazdı.puanlar, sıralamalar karşılaştırıldığında aradaki binlerce kişinin hakkına girildiğini farketmediler mi. İstanbul üniversitesinde okuyan biri olarak beyazıt kampüsünde olan derslikler bize yetmiyor çoğu zaman dersi ayakta dinlediğimiz oluyor ek kontenjanı nereye açtılar çok merak ediyorum doğrusu. Zaten ülkede eğitim adına bir şey yoktu iyice sıvandı.

  30 temmuz 2016 01:39