4.8
girdi yaz
medya ekle
değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (71)
  • oylar ()
  • medya (1)

71. Geçen sene 378 tl ye almıştım 100 ml olanını. Şu anda fiyatı 700 liralara ulaşmış. Gıdım gıdım sıkıyorum bitmesin diye. Mükemmel bir koku bence. Kullandığımda özel hissettiren kokulardan biri. Mutlaka soran oluyor kokuyu. Bende aşırı kalıcı ve pudramsı kokuyor. Bitince yine alacağım kesin ama para biriktirmem gerekecek :)

5 eylül 10:53

4

70. Jacques polge'ın yarattığı 2001 çıkışlı oryantal chanel parfüm. ilk hissedilen notaları portakal çiçeği ve bergamot. Ardından yasemin ve gül geliyor, patchouli ve vanilyayla da bitiriyor.

Ben yazları kullanamıyorum, ağır geliyor. Havanın soğuk olduğu günler, günlük kullanmak kendimi daha güzel hissettiriyor. Pek gece parfümü değil, kadınsılığı var ama gece dışarı çıkarken sıkmak abes olur.

Kalıcılığı oldukça kuvvetli. Ama kullanırken dikkatli olmak da yarar var. Ben genelde bir bileğimin içine sıkıp diğer bileğime de ovuşturuyorum. Boynuma direk sıkmak inanılmaz ağır geliyor, o yüzden ortaya sıkıp içinden geçmek bile daha iyi olabilir. ilk sıkıldığında yoğunlaşmış halde bulunduğundan tam tadını hissedemiyorum. bir iki saat sonra dağılmaya başladığı sıralar mükemmelleşiyor. Tatlı, nazik ama çekici bir kokuya dönüşüyor. Her saatte ve her vücutta farklı duruyor. ben başkasında aynı kokuyu aldığımda tanıyabiliyorum ama o aldığım koku, benim sevdiğim hali olmuyor. Anlatabildim mi bilmiyorum.

Chanel chance gibi bir parfüm değil. Chance'i ilk kokladığınızda 'aa ne tatli ve güzel bir parfüm' diyorsunuz; mademoiselle ise ağır ama yine de içinde bir güzellik varmış gibi hissettiriyor. Alırken bunları bilmekte fayda var.

ben parfümü edineli bayağı oluyor. Tekrar alma gibi bir lüksüm bu ekonomik sıkıntılar içinde oldukça zor. Ama uzun ömürlü bir parfüm olduğunu söyleyebilirim, tek bir fısla kokuyu üzerinizde oldukça uzun süre taşıyabilirsiniz bence.

Edit:anl.boz.

4 eylül 22:37 6 eylül 08:48

5

69. Daha önce bu parfümü koklayıp nefret etmiştim. Anlaşılan bozuk parfüm koklatmışlar. Sevilde son kokladığımda gerçekten çok hoş, barbie bebek kokusu gibi bir parfümdü. Tam bakımlı bir genç kadın nasıl kokar parfümü. Çevremde kokusunu çok aldığım gerçeğini değiştirmiyor bu ne yazık ki. Sevilde son zam gelen parfümdü. Öyle ki burberry parfümler 600 üstü fiyatlardaydı, coco mademoiselle 50 ml edp 475ti. Ayrıca bargello taklidiyle orijinalini üç kez kıyaslayıp çevreme ve kullananlara sorma fırsatım oldu. Diğer şubeleriyle kalite farkı var mıdır bilmiyorum ama gerçekten muazzam. Yıllardır orijinalini kullananlar bile bargello sıktığım kolumu orijinal sandılar. Kalıcılık da birbirine çok yakın. Ben detaycı biri olarak orijinal edpnin biraz daha yoğun ve sert kokarken bargellonunkinin biraz daha fresh edtsine kayar bir cinste koktuğunu fark ettim. Koku cidden psikolojik durumumuzla çok farklı algılanabiliyor. Eğer orijinaline para vermek istemiyor, kokuyu da beğendiyseniz bargellonun fabrikasyon, standart üretim yaptığını düşünerek onun coco Mademoiselleini öneririm. Gerçekten dolar görmüş 7yi, chanel babamızın şirketi değil falan, şu saatten sonra doldurma parfüm kullananı aşağılamayı aklınızın ucundan geçirmeyin. Adam benzetmiş, sağlık-kalite kontrolü yapılıyor; neden 600 tl fazla verelim ? Ayrıca orijinal parfümler de sıkıp güneşe çıktığımda dermatit yaptı, doldurmalar da. Yeter ki sahte parfüm almayın; o ciddi bir sorun. 

4 eylül 11:45


68. En sevdiğim parfümümdür. Bana çok güzel anılar, insanlar, mekanlar hatırlatır. Üniversitenin ilk yıllarındaki heyecanımı hatırlattığı için de bende yeri ayrıdır. Biraz fazla kullanılırsa yakınındaki insanları boğma ihtimali vardır. İlk sıkıldığında yoğun bir vanilya ve bergamot kokusunu alırsınız ama zamanla teninize geçtikce beyaz misk kokusu etrafa yayılmaya başlar. 

9 ağustos 19:17 17 ağustos 11:57

67. chanel'in bence chance ile aynı havaya sahip, ama onun ablası diyebileceğim bol turunçgilli  nefis vanilya ve hafif paçulili hafif parfümü. bu parfüme tam olarak ferah diyemem belki ama kesinlikle hafif. yazın kullanmaya başladım ve yaza inanılmaz yakıştırdım, özellikle yaz akşamlarına -dışarı çıkarken- çok yakışıyor. 

daha önce chance'i deneyip o metalik hissinden dolayı yine yıkılmış, tam sevecekken sevememiş, bu parfümü de şişesinden koklamıştım ve "ablası gibi bişi" diyerek o hayal kırıklığı ile burun kıvırmıştım. keşke o zaman burun kıvırmayıp deneseymişim. chance'i bu zamana kadar boşuna bu kadar sevmeye çalışmışım, aradığı o tatlı turunçgiller ve vanilya bu parfümdeymiş meğersem. 

zarif ve hafif bir parfüm. ama kalıcılığın reformülasyonlar sonrasında çok çok düştüğü söyleniyor. elimdeki daha yeni bir batch o yüzden hakkında bir iki şey söylemeliyim. yaz mevsiminde parfümlerin kalıcılığı daha da düşüyor ter vsden dolayı. bu parfüm bir günü çıkarıyor. ilk birkaç saat etrafa biraz daha yayılıyorken ardından hızla tene yakın kalıyor. kıyafet üzerinde ise çok daha başarılı. tercihim genelde kıyafet üzerinde kullanmaktan yana. 

kendi adıma kışın daha yoğun parfümler kullanmayı sevdiğim için elim pek gitmez ama yaz, ilkbahar ve sıcak sonbahar günlerine yakışır.

9 ağustos 18:25

66. Hemen her tene yakışan, kadınsı ve oryantal bir koku. Kalp notalarından biri türk gülü. Normalde gülün başrollerde olduğu kokuları sevmememe rağmen bu parfüme bayılıyorum. Narenciye ve çiçek kokuları arasında gülü pek seçemiyorum zaten.

Yaklaşık on senedir kullanıyorum, şunu söyleyebilirim ki kullanımını sadece özel günlerle/gecelerle kısıtlamak en mantıklısı zira ağır bir koku. Ben çıkmadan yarım saat önce, yalnızca iki kere sıkıyorum. Ama tabii tercih meselesi. Parfümün buram buram kokmasını değil, esinti şeklinde gelmesini sevenlerdenim.

16 temmuz 13:31

65. Bir koku ne kadar asil olabilirse o kadar asil olan harika bir parfum. Kendi tenime yakistirmamin disinda, disarida o kokuyu duyup “bu tene de yakismamis” dedigim hic olmamistir. Ozel gunler icin nokta atisidir ama gunluk icin cok pahali ne yazik ki :(

8 temmuz 19:45


5

64. sanırım bir ben sevemedim bu parfümü. kadınsı değil, tatlı değil, fresh değil. dişçi gibi klinik gibi kokuyor. kolonyamsı, patchoulimsi, sentetik, ekşi ve ağır koku. chanel kokularını asla sevemedim zaten. bir tek chance eau tendre bazı kişilerde çok hoş ve romantik duruyor. chanel parfümleri ince zevkleri değil, ağır, keskin ve sentetik nüansları hatırlatıyor bana.

21 haziran 23:04

63. edt ve edp arasında bariz şekilde nota farkı bulunan kokulardan. ben edtsini daha çok yakıştırıyorum kendime. bu kokuyla ilgili bir süre sonra bende yaptığı baş ağrısı haricindeki en süper anım, müdürümün bir gün iş çıkışı ben sıkarken görmesi ve gelip şişeyi incelemesi, sonrasında çıktığı ilk yurtdışı gezisinden bu parfümü alarak dönmesi, soranlara da gözümün önünde " yıllardır kullandığım parfümüm" demesidir.

12 mart 15:55

5

62. Aşık olduğum parfümüm.

Sabah işe giderken sıktığım gece yatarken bile hala kalıcılığı devam eden parfüm. Parasını sonuna kadar hakediyor.

27 ocak 21:45