4.6
girdi yaz
medya ekle
değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (68)
  • oylar (9)
  • medya (1)

68. chanel'in bence chance ile aynı havaya sahip, ama onun ablası diyebileceğim bol turunçgilli  nefis vanilya ve hafif paçulili hafif parfümü. bu parfüme tam olarak ferah diyemem belki ama kesinlikle hafif. yazın kullanmaya başladım ve yaza inanılmaz yakıştırdım, özellikle yaz akşamlarına -dışarı çıkarken- çok yakışıyor. 

daha önce chance'i deneyip o metalik hissinden dolayı yine yıkılmış, tam sevecekken sevememiş, bu parfümü de şişesinden koklamıştım ve "ablası gibi bişi" diyerek o hayal kırıklığı ile burun kıvırmıştım. keşke o zaman burun kıvırmayıp deneseymişim. chance'i bu zamana kadar boşuna bu kadar sevmeye çalışmışım, aradığı o tatlı turunçgiller ve vanilya bu parfümdeymiş meğersem. 

zarif ve hafif bir parfüm. ama kalıcılığın reformülasyonlar sonrasında çok çok düştüğü söyleniyor. elimdeki daha yeni bir batch o yüzden hakkında bir iki şey söylemeliyim. yaz mevsiminde parfümlerin kalıcılığı daha da düşüyor ter vsden dolayı. bu parfüm bir günü çıkarıyor. ilk birkaç saat etrafa biraz daha yayılıyorken ardından hızla tene yakın kalıyor. kıyafet üzerinde ise çok daha başarılı. tercihim genelde kıyafet üzerinde kullanmaktan yana. 

kendi adıma kışın daha yoğun parfümler kullanmayı sevdiğim için elim pek gitmez ama yaz, ilkbahar ve sıcak sonbahar günlerine yakışır.

9 ağustos 18:25

67. Hemen her tene yakışan, kadınsı ve oryantal bir koku. Kalp notalarından biri türk gülü. Normalde gülün başrollerde olduğu kokuları sevmememe rağmen bu parfüme bayılıyorum. Narenciye ve çiçek kokuları arasında gülü pek seçemiyorum zaten.

Yaklaşık on senedir kullanıyorum, şunu söyleyebilirim ki kullanımını sadece özel günlerle/gecelerle kısıtlamak en mantıklısı zira ağır bir koku. Ben çıkmadan yarım saat önce, yalnızca iki kere sıkıyorum. Ama tabii tercih meselesi. Parfümün buram buram kokmasını değil, esinti şeklinde gelmesini sevenlerdenim.

16 temmuz 13:31

66. Bir koku ne kadar asil olabilirse o kadar asil olan harika bir parfum. Kendi tenime yakistirmamin disinda, disarida o kokuyu duyup “bu tene de yakismamis” dedigim hic olmamistir. Ozel gunler icin nokta atisidir ama gunluk icin cok pahali ne yazik ki :(

8 temmuz 19:45


2

65. sanırım bir ben sevemedim bu parfümü. kadınsı değil, tatlı değil, fresh değil. dişçi gibi klinik gibi kokuyor. kolonyamsı, patchoulimsi, sentetik, ekşi ve ağır koku. chanel kokularını asla sevemedim zaten. bir tek chance eau tendre bazı kişilerde çok hoş ve romantik duruyor. chanel parfümleri ince zevkleri değil, ağır, keskin ve sentetik nüansları hatırlatıyor bana.

21 haziran 23:04

64. edt ve edp arasında bariz şekilde nota farkı bulunan kokulardan. ben edtsini daha çok yakıştırıyorum kendime. bu kokuyla ilgili bir süre sonra bende yaptığı baş ağrısı haricindeki en süper anım, müdürümün bir gün iş çıkışı ben sıkarken görmesi ve gelip şişeyi incelemesi, sonrasında çıktığı ilk yurtdışı gezisinden bu parfümü alarak dönmesi, soranlara da gözümün önünde " yıllardır kullandığım parfümüm" demesidir.

12 mart 15:55

5

63. parfüm dünyasının küçük hanımefendisi. hiçbir parfümüm beni onun kadar bakımlı hissettirmiyor. nasıl desem, bu ancak zarif, giysilerini ütüsüz giymeyen, saçları her daim fönlü, pırıl pırıl bir kadının parfümü olabilirmiş gibi. içinde türk gülü olması bana garip bir gurur veriyor laf aramızda. (gizlinot: swh)

11 mart 18:36

5

62. Aşık olduğum parfümüm.

Sabah işe giderken sıktığım gece yatarken bile hala kalıcılığı devam eden parfüm. Parasını sonuna kadar hakediyor.

27 ocak 21:45


5

61. uzun bir süredir severek kullandığım bence kışa daha uygun olan parfüm. iki fıs yeterli olacaktır daha fazla sıkıldığında yanınızdaki insanlar için pek de hoş olmayabilir (gizlinot: swh) kalıcılığı da gayet başarılı malum cidden çok pahalı bir ürün ama çok da uzun süre gidiyor. gün içinde asla tazeleme ihtiyacı hissetmiyorum çünkü. ikonik ve akılda kalan bir koku. ayrıca pek önemli bir detay olmamakla beraber eklemek istediğim bi şey daha var bana sorarsanız chanel'in tüm parfümlerinde olduğu gibi aşırı sade olan şişesi buram buram kalite vaadediyor ve makyaj masasında da hoş duruyor.

20 ocak 19:25

60. chanel'in koku uzmanı (gbkz: jacques polge) imzalı üç mükemmel chanel kokusundan biri. efsane chanel kokuları arasındaki en enerjik koku olup, başka bir chanel dışında her kokuyu tahtından edecek kadar iddialıdır.

13 aralık 2017 21:25

59. teyzemin hediyesi olan 4 yıldır kullandığım favori parfümüm. kokusu hakikaten kişiden kişiye, tenden tene değişir. mesela bulgari'nin bazı parfümleri bana ciddi ciddi çiğ sebze gibi kokuyor.

2 fıstan fazla sıkılınca ağır kokuyor bence de. ben artık günlük olarak sıkmayı bıraktım, sadece özel günlerde sıkıyorum çünkü neredeyse yarılamışım :( her gün sıktığım dönemler oha ne kokuyor, kimden geliyor çok güzel bir şey kokuyor diye gezinip duruyordu kankilopslarım (gizlinot: elektrik mühendisliği okudum hepsi brolarım,yani erkekler beğeniyor bu kokuyu), çünkü dozunda sıkıyordum ve o kadar hafif hafif, alttan geliyordu ki kokusu ben söyleyince farketmişlerdi benden geldiğini, resmen etrafımda bir bulut gibi geziyordu ve beğenmeyen yoktu, imzam olmuştu. sıkmışsın yine , numnum koktu diyorlardı her sıktığımda. Ben beğeniyorum kendimdeki duruşunu aldığım tepkilerden. benim için ise kokunun anımsattığı şeyler, kütüphane kokusu, vintage kıyafetler, çocukluğumdaki annanemin evi, çiçek dükkanları, keten kumaş ve pamuk annem.

ha birde şişesi zarifliğinin yanısıra o kadar ince geliyor ki bana, sakar bir insan olarak bir gün kırıacağım diye ödüm kopuyor.

13 aralık 2017 00:55