sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (10)
 • medya (0)

10. salem'i konuşturmama sebepleri, başrol oynayan arkadaşın kedilere alerjisi olmasıymış, o yüzden fazla ekran süresi vermek istemiyorlar, zaten başrol kızla beraber veya yakın oldukları çok nadir sahne var, kedi de tek başına hareket ederken gösteriliyor.

o yüzden salemseverlerin ileriki sezonlarda da tatmin olacağını sanmıyorum.

21 ocak 13:38

9. Çok ama çok beğendiğim, izlemekte geç kaldığım için hayıflandığım dizi.

Sitcom haliyle hiçbir alakası yok, çok daha karanlık, tamamen farklı bir kulvarda. Feminist hareketi ve pagan kültürünü ince ince o kadar güzel işlemiş ki hayran kaldım. Görselliği, müziği, oyuncu seçimi, her şeyiyle bence çok başarılı bir yapım olmuş.

Spoiler

Salem’ın konuşmaması birazcık üzdü beni. Ama belki ilerleyen bölümlerde konuşur diye umuyorum. Ek olarak, dizide en sevdiğim karakter de ambrose oldu, salem yerine o konuşuyor gibi. Sahneleri çok keyifli. 

Spoiler bitti

Velhasıl, yeni sezonunu iple çekiyorum.

20 ocak 15:41

8. İzledim bitirdim eğer başımı yormasın eğlenmek için dizi izlemek istiyorum derseniz o noktada yer alıyor. Önceki sabrinaya göre daha karanlık ve daha komplike ilerliyor. Beklentileri yüksek tutmamak lazım izlerken 

16 kasım 2018 23:56

7. duyurulduğundan beri merak ettiğim, ergen dolu çerezlik 'lise' dizilerine olan zaafımdan ötürü 1.sezonunu izlediğim yeni netflix dizisi.

-spoiler-

dizide en çok takıldığım nokta sabrina kitabı imzalamamak için binbir takla attıktan sonra son bölümde kitabı imzaladı ve hepsi boşa gitti. neden sadece neden?

-spoiler

senaryo problemli, burada denecek çok birşey yok ki ben buna şaşırmadım da. çerezlik kafa dağıtacak dizi olarak gördüğüm için çok ciddiye alarak izlemedim açıkçası. görüntü açısından çok beğendim, her sahnede detaylara oldukça önem verilmiş ve güzel bir konsept yaratılmış. riverdale'de de benzer durum var ancak neon ışıklar vb. göz yoruyordu orada, burada öyle bir durum hissetmedim ve arkaplanları oldukça beğendim. ancak sabrina'da takıldığım şey ise büyü olan sahnelerdeki flulaştırma efekti. anaformik ile mi çekilmiş yoksa efekle mi yapılmış bilemedim. dialogları da zaman zaman başarısız ve klişe buldum.

7 kasım 2018 16:37 7 kasım 2018 16:38

6. çok iyi bir açılışla başlayıp sonrasında 25 yaş üstü insanlara pek hitap edemeyecek bir noktaya kendini taşıyan dizi. şöyle witchcraft temalı bir diziye ne kadar aş erdiğimi, penny dreadful bittikten sonra nasıl ihtiyaç sahibi haline geldiğimi tarif etmem mümkün değil, ama olmadı, bayağı kötü bir iş. sebeplerini spoilersız sıralamak gerekirse şöyle:

klişe hep olumsuz anlamda kullanılan bir yakıştırma ancak bir filmi/diziyi klişeler kötü yapmaz. bana kalırsa mesele işin senaryolaştırma ve kurgu sürecinde. bu ikisini kotarırsanız klişelerden ibaret çok şahane işler ortaya çıkabiliyor. insidious serisinin ilk filmi buna güzel bir örnektir. fakat yeni sabrina'da artık öyle kör göze parmak, öyle leb demeden çorum ki, genç yetişkin kurgularına dair ne varsa art arda sıralamışlar. twist mwist, bilmem nereden sürpriz son da beklemiyorum, dümdüz akışında gitse daha iyi bile olacak ancak dizi böyle, nasıl tarif edeyim bilemedim, sürpriz son yapacak ya güya, hah orası dünyanın zaten en klişe şeyi. yaş aralığını kaç tuttunuz abi bu nedir, vay demek gerçek kötü oymuş, demek amca önce reddedip sonra bir anda tam olması gerektiği yerde belirecekmiş. şaşkınlıktan felç indi, aklına fikrine sağlık yazanın. kaçıncı yüzyıldayız ki hala dizilere 'gerçek kötüler' koyuyorsunuz.

feminist göndermeler var demiş arkadaşlar fakat bu gönderme değil, bayağı açık açık her şey ve müthiş derinliksiz, inanılmaz çiğ. aktivizm satar hype'ından biraz da biz nasiplenelim mantığıyla yazılmış. içime sıkıntı basıyor. halihazırda feminizmin altının bu kadar oyulup anlamsızlaştırılmasından zaten rahatsızım, tuzu biberi oldu. amerika'da geçen her gençlik dizisine akran zorbalığı sıkıştırılması da problemin derinliğine işaret etse de yine de dizilerde sürekli bunu görmekten ruhum sıkıldı. bir de sabrina'yı oynayan kız oynayamıyor. buradan yeni bir emma watson çıkar mantığıyla mı koymuşlar diziye, anlaması güç.

beeelki spoiler-

örnek üzerinden ifade etmek gerekirse, taptığınız, uğruna adaklar adadığınız, konseyine nesilden nesile bir akitle bağlı olduğunuz tanrısal bir figür var. ve siz ona, ancak ve ancak ondan nefret edenlerin, evine uğramasın diye her yere dualar asan, muskalarla korunanların sesleneceği biçimde 'dark lord' diyorsunuz. niye dark lord ya, neden dark yani? darksa niye tapıyorsunuz? kötülerin "kötüyüm ben, kötüyüm, kötüyüm, çünkü kötülük, karalık", siyah beyaz kontrastı hali artık kusturmadı mı? bizim lucifer değil mi o, baphomet, light bearer, light bringer, ışık getiren hani? şeytana tapan biri ile nenem arasındaki söylemin bambaşka olması gerekmez mi mesela? bunlar işi çok amatörleştiriyor. ilk dedim ki diziyi b-film kafasına sokmak, kendi kendisiyle alay etmek için böyle karikatürize işleniyordur her şey, değilmiş. öyle de şans verdim yani. (gizlinot: dfgfd)

özetle aşırı dozda sosyal sorumlulukla gözlerimi oydu dizi. ufak arkadaşlar için yol gösterici olabilir, belki. eleştirdiğim tüm noktalar hiçbir şeyi hakkıyla yapamamalarından, amerika'nın kendine has aşırı liberal politik doğruculuk sosundan bir türlü vazgeçememesi, farklı bir konuyu, aykırı bir meseleyi işlemeye son derece genelgeçer diskur dışı bir mevzu olan cadı teması üzerinden bile cüret edemiyor oluşu işi değersizleştiriyor gözümde. dediğim gibi, 18-25 yaş arası arkadaşlar için göze sokulan feminizm vurgus yol gösterici, yön verici olabilir, 18 yaşımdaki ben bayılırdım buna mesela. ancak beklentiniz farklıysa, bir witchcraft dizisindeki feminist ögelerin doğası gereği ufak tefek cinayetler dizisindekinden daha sert olması gerektiğine inanıyorsanız, güldürür. adamları büyüyle birbirlerine kerkindirdik çünkü grrrl power, "şeytan da adam değil mi tap-mı-yo-rum" seviyesinde çünkü.

edit: ekleme.

7 kasım 2018 14:42 7 kasım 2018 15:13

5. dün itibariyle ilk sezonunu bitirdiğim ve çok sevdiğim dizi. ergenlik yıllarımda severek izlediğim sabrina the teenage witch ile pek alakası yok, iyi ki de yok. daha gotik ve karanlık kurgusunu, oyuncuların ahengini sevdim. salem konuşmuyor evet, ama onun yerini sabrina'nın tatlış kuzeni ambrose almış, Sabrina'ya akıl hocalığı yapıyor. kızımızın tatlış arkadaşlarını, harvey ile ilişkisini, kendi doğrularının peşinden giden hallerini ve dizinin müziklerini sevdim. feminist alt vurguları da beğendim.

7 kasım 2018 14:17

4. netflix’ten 2 sezon onayı alan ancak Sabrina Witch ile isimler haricinde hiçbir bağlantısı olmayan dizi. benim gibi Salem cadıları üzerine bilgisi olanların tarihi göndermeleri çok seveceği yapım. gerçekten projeye çok büyük emek harcanmış. gerek oyunculuklar gerek yaratılan dünya çok çok iyi. özellikle eski Sabrina jenerasyonunun şuan büyüdüğü düşünülürse böyle kaotik bir şekle bürünmesi mantıklı görünüyor. şuan 6.bölümdeyim ve her bölüm şaşırtarak ilerliyor. elite gibi basit bir lise dizisinden de buna şans vermenizi tavsiye ederim. Dipnot: Salem konuşmuyor :( 

29 ekim 2018 11:30

3. taze bitirdim geldim. çok beğendim diziyi. tam iç dünyamı yansıtan bir seri olmuş yapımcıları tebrik ediyorum:)

diziyi bitirdikten sonra bir bakayım dedim ekşi'dekiler ne yazmış. iyiki izledikten sonra okumuşum. dizinin konusuyla uzaktan yakından alakalı olmayanlar güya izlemiş ama beğenmemiş bir de üstüne boklamışlar. beğenmemelerini eleştirmiyorum, eleştiri noktalarını eleştiriyorum. önceki diziyle alakası olmadığından yakınmış millet. netflix'in yeni çektiği sabrina aslında orjinal olan çizgi roman sabrina the witch. netflix çizgi romanın orjinalini çekmiş ve doğal olarak daha karanlık ve korku öğeleri içeriyor. hatta çizgi roman çok daha karanlık ama bir kısmı yansıtılmamış. 90'larda çekilen sabrina, çizgi romanın komedi unsurları barındıran,yumuşatılmış, pembiş tatlı bir versiyonuydu. asıl orjinalinden farklı çekilen sabrina aslında oydu. ben 2 versiyonuda seviyorum ama yeni versiyonunu daha çok beğendim.

*******spoiler*****eski sabrina versiyonunda en sevdiğim unsur salem'in konuşmasıydı. yeni versiyonda konuşmuyor. ama son bölümde madam satan'ın kargası konuşmaya başladı. muhtemelen . sezonda salem'de konuşmaya başlayacak. daha doğrusu salem'in söylediklerini sadece sabrina anlıyordu***** spoiler********

ek: göndermeleri efsane.

28 ekim 2018 20:52 28 ekim 2018 20:54

2. netflix'in yeni dizi. tam vakit geçirmelik, bazen duygusal, bazen komik bir dizi olmuş. feminist göndermeleri çok hoşuma gitti. ben beğendim, kahve eşliğinde izlemelik.

-spoiler-

-But i want both. I want freedom and power.

+He'll never give you that. The Dark Lord. The thought of you, of any of us, having both terrifies him.

-Why is that?

+He's a man, isn't he?

-spoiler-

27 ekim 2018 22:44

1. bugün ilk sezonu yayınlanan yeni netflix dizisi. archie comics'in aynı adlı grafik romanından uyarlanan dizi, yarı insan yarı cadı sabrina'nın büyü dolu maceralarını konu alıyor. sabrina spellman'ı kiernan shipka canlandırıyor. dizi ikinci sezon onayını da almış bulunmakta.

90'lı yılların sonlarında izlediğimiz "(gbkz: sabrina) the teenage witch" dizisinin içinde korku ögeleri barındıran yeni versiyonu diyebiliriz. ben en çok salem'i merak ediyorum. (gizlinot: swh)

26 ekim 2018 14:40

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar