girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (236)
  • medya (9)

236. Daha once yazildi mi bilmiyorum ama bugun bir yontem daha kesfettik. Telefon kamerasinin bir mavi bir sari filtresini kullanarak hic kipirdamadan fotograf cekiniyoruz. Mumkunse gunduz aydinlikta ama direkt olarak gunes altinda degil. (gizlinot: daylight denen isik)

Hangi fotografta daha saglikli daha dinlenmis cikiyorsaniz alt tonunuz o. Yani maviyse soguk, sariysa sicak.

Hangi fotograf oldugunu secemediyseniz su gozle bakin: hangisi sabah dincken hangisi aksam uzeri daha yorgunken cekilmis olabilir?

O da olmadiysa, iki fotograftan birini instagrama koyacak olsaniz hangisini secersiniz? Illa ki biri %51 oranla da olsa daha guzel gelecektir.

5 ekim 21:46

235. ben de sadece kendim anlamıyorum bu işten zannediyordum meğer yalnız değilmişim herkesin kafası karışmış burada.

biraz kendi hakkımda bilgi vereyim. doğduğumda "akide şekeri gibi beyaz" şeklinde tanımlıyor anneannem beni ancak ailenin diğer üyeleri pembe olduğumu anlatır. yıllarca bana esmersin/buğday tenlisin dendi. ne zaman ki tatile gitmeyi bıraktık, güneş tamamen derimden uzaklaşınca bir gerçekle yüzleştim: sarışın olan kuzenime uyan fondötenler bile bana koyu kalıyordu artık, aramızda da "eheheh ben sarışınım asıl" esprileri dönmeye başlamıştı. damarlarıma bakacak olursak evet iki renkten de var. altın sarısını çok severim ama gümüş takınca berbat duruyor da diyemem tamamen o zamanki ruh halime bağlı hangisini yakıştırdığım. buğday tenli olamayacak kadar açık bir tenim var. gratis gibi mağazalardaki uygun fiyatlı fondöten markalarının hep en açık renginin bir koyusu cildime en yakın renk oluyor ama kesinlikle birebir uymuyor, en açık pembe kalırken onun bir üstü de koyu sarı oluyor.

fakat şöyle bir şey de var. pembe alt tonlu olmadığıma eminim. çünkü özellikle max factor'ün pembe alt tonlu renkleri yüzümde berbat duruyor. bir de pembe alt tonlu insanların boynuna daha doğrusu göğsüne bakıldığında pembeliği görebiliyoruz ancak bende sarı renk hakim. buna rağmen bazı süslülerin de dediği gibi mesela note'un bir sarı alt tonlu fondöteni sarılık olmuşum gibi durdu.

kısacası çaresizim. bir dönem almadığım marka, denemediğim renk kalmadı en sonunda günlük flormar hd ve farmasi vfx, özel günlerde ise golden rose total cover'a geçtim. bir de bu yaz birazcık bronzlaştığım için fondötenlerde sarı alt tonlu olanları rahatlıkla kullanıyorum. ancak 1-2 ay sonra golden rose ve farmasi koyu kalacak o zaman yeni fondöten maceram mı başlar yoksa renk açıcılardan mı alırım bilemiyorum. yurt dışında çoğunluk pembe alt tonlu olabilir ama ülkemize kesinlikle sarı alt tonlu renkler çoğunlukta gelmeli çünkü benim gibi olanlar olarak pembe alt tonlu fondöten sürersek yüzümüzde tüp patlamış gibi oluyor.

30 eylül 04:42

234. Bir türlü çözemediğim durum. Bileklerime ışıkta bakıyorum hem mavi damarlar hem yeşil damarlar var. Ama soğuk tonlar sıcak tonlar kadar yakışmıyor hatta bazen soğuk tonlar hiç yakışmayıp beni solgun gösteriyorlar. O yüzden anlamış değilim. Ama teknik olarak nötr sayılırım sanırım.

30 eylül 01:23


233. kafamı deli gibi karıştırıp ben neyim ya diye düşündürten olay.

sarı alttonlu fondöten sürsem tövbe bismillah oluyorum, annem falan şoklara giriyor. pembe alttonlu sürsem yüzümde hiçbir gariplik hissetmiyorum ama boynum yüzümün yanında sapsarı kalıyor. bir bileğimin damarları daha yeşilken diğer bileğimdekiler daha mavimsi. kollarımın güneş görmeyen iç kısımları düz beyazken sürekli güneşe maruz kalan kısımlar (dirsek-bilek arası) gayet sarı. bacaklarım da florasan beyazı... kimi ışıkta ruh gibi soğuk beyaz çıkarken kimi ışıkta da mısır ununa bulanmış gibiyim.

annem sarı babam pespembe alt tonlu olunca ben de böyle dalmaçyalı oldum sanırım. far ruj allık gibi renk çeşitliliği fazla ürünlerde yüzüme yakışmayan bir renk olmadı şimdiye kadar, bu ürünlerde elime geçeni sürebiliyorum ama kapatıcı ve fondöten alışverişlerim hiçbir zaman rahat olmuyor. maybelline fit me fondötenlerde 110 ve 104 aynı beyazlıkta ama farklı alt tonda ürünlerdir. ikisini de yüzüme sürüp uydurabiliyorum???

alt tonunu keşfetmiş ve alışverişlerini bu bilinçle yapan sizlere çok imreniyorum. üyeliğimi oluştururken de alt ton seçme sırasında pembeyim amma sarıyım da yani diyerek nötrü işaretledim artık allah affetsin.

29 eylül 18:26

232. Neden damarlara bakılarak anlaşılmaya çalışıldığını anlamadığım.. Cilt alt tonu o kadar fark ediyor ki özellikle fondöten seçiminde. Kendi ten rengim için konuşayım. Beyaz tende Pembe alttonlular sarı alttonlulara göre daha beyazmış gibi gözükür; çünkü yüzde pembeliği net görürsünüz daha sağlıklı ve aydınlık gelir, sarı alttonlular hastalıklı gibi durmaya meyillidir, nötrlerde ise mutlaka bir taraf daha baskındır. Ama aynı numarada sarı alttonlu fondöten pembe alttonluya daha açık gelir, pembe alttonlu fondöten sarı alttonlunun yüzünde sırıtmaz ama boynuyla yüzü arasında inanılmaz bir fark olur.(gizlinot: Nars siberia ve mont blanc. Mac nc10, nw10. )İlginç hakkaten.

Damarlara bakılarak anlaşılmasını da şöyle verimsiz buluyorum ki:

bileklerimdeki damarlar, mavi ve mor (mor çoğunlukta). Bacaklarımdaki damarlar tamamen mavi. Boynumdaki damarlar mavi. Bence boyundaki damarlar en iyi anlatacaktır alttonumu ama yüzümde baskın bir pembelik göremiyorum? Yüzümdeki damarlar da mavi ama? Açıkçası Ben en iyi kulaklardan, burundan falan anlıyorum bunu. Pembe kulaklıysa, soğukta burun pembeleşiyosa hemen pembe altton baskındır. Özellikle kulak hiç şaşırtmaz. Kulaklar yüze koyu kalıyorsa (peach?), ya da ağız kenarları göz etrafı sarımsıysa; ya nötrdür ya sarıdır alttonu. Saçlar açıksa ve ten buğdaya kayıyorsa, yanmadan bronzlaşabiliyorsa kesinlikle sarı alttonlu oluyor genelde. Pembe alttonluların ciltleri daha ince, daha hassas oluyor, vücudunuzda ne zaman becerdiğinizi anlamadığınız morluklar buluyorsanız özellikle bacaklarda, pembe alttonlu olmanız olası (bence)

Bu mevzunun anlaşılması için mevsimlere göre kadınlar gruplandırılmış. Saçlar, göz renkleri de önemli oluyor.

1) Damarlarınız, maviyse, morsa teniniz pembe beyaz oluyor ve kış/yaz grubuna dahil oluyorsunuz:

*gözleriniz Ela ya da koyu gri/mavi/yeşilse ve Saçlarınız koyuysa; kış oluyorsunuz.(gizlinot: Stoya, Liv tyler mesela)

*Saçlarınız açıksa yani küllü kahveyse, küllü sarıysa ve gözleriniz açık mavi/yeşil/elaysa yaz grubuna dahil oluyorsunuz.(gizlinot: Aklıma ilk elle fanning geldi, nikkietutorials da olabilir.)

2) Damarlarınız mavi/yeşil ise ilkbahar/sonbahar grubuna giriyorsunuz ve ten renginiz açık ise ilkbahar, ten renginiz koyu ise sonbahar oluyorsunuz.

*İlkbaharların saçları sarı, turuncu ya da çok koyu olmayan kahveler oluyor. Sarışınlar buğdaya kayabiliyor. mermer ve çilli tenlerinden tanıyoruz bu kadınları. Gözler de hangi renkte olursa olsun parlak oluyor. Maviyse cillian murphy, ian somerhalder mavisi gibi. (gizlinot: Katheryn winnick, nicole kidman, lindsay lohan)

*Sonbaharların saçları koyu kahveler, koyu sarılar ya da auburn dedikleri koyu bakırlar olabiliyor. Tenleri de buğdaydan esmere gidiyor.

Bu gruplandırmaya göre ben kış oluyorum. Ama yine yüzümde belirgin bir pembelik göremiyorum. Nötrüm diye düşünmüştüm bu meşakkatli araştırmalarım sonuç vermeyince. Yurtdışında bir mua nötr ama maviye (?) kaydığımı söylemişti. Sadece pembe, sarı olarak gruplandırmıyorlarmış, asyalılar yeşil oluyormuş mesela?! Uzun uzun konuşamadık, bu tip bir sınıflandırmaya da başka bir yerde rastlamadım. Türkiye'den birkaç mua ise pembe alttonlu olduğumu söylemişti. Mualar da tam bilmiyor bence bu olayı. Genelde beyazlara pembe, buğdaylara sarı alttonlu diyorlar.

29 eylül 16:58 29 eylül 17:21

231. Vücudumun her bölümünde ayrı bir alt ton var.(gizlinot: Swh) O yüzden merak etmeyi ve çözmeye çalışmayı bıraktım artık. Neyi yakistirirsam onu giyiyorum. Belki de nötr bir alt tona sahibim hem mavi hem mor hem de yeşil damarlar var bileğimde.

29 eylül 15:51

230. buğday tenli sıcak alt tonluyum -bence-. hem internet araştırmalarımdan yola çıkarak gördüğüm şeyler, işte mesela altın rengi mücevherin toprak tonlarının daha çok yakışması gibi şeylerden dolayı hem de nars'ta yaptırdığım shade match dolayısıyla sıcak alt tonlu olduğumu düşünüyorum. ama damarlara bakıyom net mavi. anlamadım ben bu işi arkadaş ya renk körüyüm galiba ben sözlük. :(

 geç gelen edit; bugün bir arkadaşa damarlarımı gösterdiğimde o da nötr olduğuma karar verdi. ben bırakıyom bu işi ya....

daha da geç edit; bugün öğlen net güneş ışıüında inceleyerek nötr olduğuma karar verdim hem mavi hem yeşil damarlarım var. Konu kilit.

29 eylül 15:26 5 ekim 21:31


229. Altın rengi mi size yakışıyor, gümüş rengi mi şeklinde bulmaya çalıştığım tondur. Yalnız yanınızda bir adet “odun” arkadaş gerektirir. Hangisi yakıştı diye sorduğunuzda “ ikisi de “ diyen minnoş arkadaşlarınız varsa bulamazsınız. Sinir krizi geçirirsiniz. Odun arkadaş önemli. Çat çat söylemesi lazım. 

11 ağustos 01:26

228. cnn türk'teki gündem özel programında karotenli besinler tükettiğimizde cildimizin aldığı o turuncumsu rengin sağlık belirtisi olduğundan bahsettiler. bağışıklığımız iyi olduğunda daha turuncumsu bir cildimiz oluyormuş. kısa video linkini buraya da koymak istiyorum: (link: https://www.youtube.com/watch?v=njHtCnh6G-c link) ilk kez böyle bir şey duydum ben de. videonun altındaki açıklamayı da koyayım:

"CNN TÜRK'te bağışıklık sisteminin ele alındığı Gündem Özel programına konuk olan Fizyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, yüz rengi hakkında açıklamalarda bulundu. Erbaş, "Bir insanın bağışıklık sistemi iyi çalışıyorsa karoten denen bir pigment yaratıyor. Karoten havuçta ve domateste bulunan pigment. Bu bizim yüzümüze havuç rengini veriyor. Eğer immün (bağışıklık) sisteminiz iyi çalışıyorsa o renge dönüşüyor. Havuç renk sağlıklı olmayı gösterir. Dışarıdan karoten almanın, havuç, domates yemenin immün (bağışıklık) sisteme ise etkisi yoktur" dedi."

13 şubat 19:56 13 şubat 19:57

227. bugün mutfakta çiğ köfte dürümümü gömerken nedense sol bileğimi incelemeye başladım ve bam! yeşil damarımın yanında mavi bir damar var hem de baya kalın. geri kalanı ince mavi yeşil damarlar falan. Nötrlüğümü kendi çapımda resmen onayladım. Galiba onca fondötenin sarı ya da pembe durması ama pure beuty bb cream’in o gri tonunun tenime nispeten oturması yüzünden tahmin ediyordum aslında. 

 bunca zaman sağ bileğime bakıp “ya ben bunları göremiyorum yaaa:’(“ diye ağlayacağıma neden sol bileğime bakmayı akıl edemedim acaba? 

9 şubat 21:24