yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (256)
  • medya (16)

  256. (link: https://www.suslusozluk.com/cilt-alt-tonu?i=1225539 Caax) sana yardımcı olmak isterim. Kullandığın ürün renklerinin de alt tonları olabilir ona dikkat etmeni öneririm. Kırmızı ruj diyoruz örneğin ama sarı alttonlu ve mavi alttonlu kırmızı rujlar var. Bir de vücudunda çok güneş görmemiş bir yerine beyaz kağıdı tutarsan daha pembemsi mi duruyorsun yoksa sarımsı mı anlayabilirsin.

  14 ocak 01:41

  255. Kendimkini bulamadığımdır. Ten renginden yeni yeni emin olmuşken alt tonumu aramaya başladım yok bulamıyorum. Bir türlü emin olamıyorum. Sarı ve turuncu farlar, tişörtler rujlar çok yakışıyor ama gümüşler pembeler de yakışıyor. Nötr olduğumu da düşünmüyorum. Yardımcı olabilecek kaynak önerebilecek olan varsa çok mutlu olurum.

  13 ocak 20:57

  254. ciddi anlamda kafayı bozduğum olaydır. izlemediğim video, okumadığım kaynak kalmadı. hatta bir ara renk analizi kursuna dahi gitmeyi düşündüm. defalarca kere almaktan vazgeçtiğim kıyafetler oldu.

  son olarak gördüğüm insanları farklı renk kıyafetler içinde hayal ederek cilt alt tonlarını tespit ediyordum. ünlü olur, arkadaşım olur, yolda gördüğüm birisi olur. benim de fantezim bu oldu napayım...

  edit: soft summerim, elimde farklı skalalardan oluşan renk paletlerini telefon favorilerimde saklıyorum ve alacağım her tekstil ürünü o skalalardan bir renk ise alıyorum, değilse almıyorum. ilginç bir şekilde skalada olan her rengi giydiğimde çok güzel göründüğümü söyler çevremdekiler.

  bu konuyla ilgili en öğretici video maybelline youtube sayfasında alp kavasoglu ve renk analizi uzmanı zeynep tarhan muslu ile çektiği videoydu. ancak ne olduysa sonradan silindi video. orda da renk skalası vardı ve ordan aldığım ssi saklıyorum.

   edit 2: önemli anlatım

  madem video yok, defalarca izlemiş olduğum için hatırladığım tüm ayrıntıları amme hizmeti olarak paylaşmak istiyorum.

  - ilk olarak yapmanız gereken şey ne damar rengi ne kaş göz rengi hiçbiri değildir. kendinizi gümüş bir gece elbisesi ya da tam altın rengi (tam altın deme sebebim soğuk tonlu altın renkleri de oluyor. o yüzden sıcak güzel bir altın rengi elbise ile hayal edin.) bu ilk ayrım bizim sıcak/soğuk ayrımımız oluyor. sıcak kendi içinde ilkbahar/sonbahar; soğuk ise kız ve yaz olarak ikiye ayrılıyor. burdaki ayrımda ise yapmanız gereken şudur: siz keskin çizgilerin insanı mısınız? bir düşünelim. kendimden örnek vererek gitmek istiyorum. gümüş renk her zaman tercihimdir. yılbaşı partisinde giymek üzere alacağım elbiselerden biri altın rengi, biri gümüş rengi. gözlerimin önüne getirip kendimi hayal ediyorum ve evet soğuk alt tonluyum. yani gümüşte kendimi çok daha cool hissediyorum. diğer pek çok belirtim de tutuyor. kırık beyaz ekru renkleri sarı alt tonlu olduğu için yakışmazken beyaz beni çok cool gösterir. güneşte bronzlaşmam, domates tarlasına dönerim. altın takılar (soğuk/pastel bir ton olmadıkça bana hiç yakışmaz.) altın çok bariz bir ayrımı olduğu için hep altını örnek veririz. örneğin piyasaki sarı turuncu renkler bana asla yakışmaz. renkler canlı oluyor çünkü genelde. bölmeden konuya dönelim.

  - şimdi gelelim 2. ayrıma. yukarda da sormuştum. siz keskin çizgilerin insanı mısınız? burdan anlamamız gereken şey şudur. size keskin çizgilerle çizilmiş bir eyeliner çok seksi olur mu? yoksa buğulu bir göz makyajı mı daha uygun olur? benim 25 yıllık hayatımda siyah eyeliner çekmişliğim yoktur. ancak buğulu bir göz makyajına farla dağıtılmış bir eyeliner çekmişliğim çoktur. mesela saçlarımı tek renk ve keskin bir renge boyarsam bu bana yakışmayacaktır. saçlarımı jilet gibi keskin bir düzlükte ve katsız kestirmek bana çok yakışmaz. çok keskin bir desen olan puantiye deseni bana yakışmaz. keskin olsaydım kış olucaktım. daha pastel bir cilt alt tonuna sahip olduğum için yaz mevsimiyim. 

  bu videodan anladığım kadarıyla o zaman cilt alt tonu yalnızca renklerle değil kumaş cinsi ve desenlerini de ilgilendiren bir başlık haline gelmekte ancak bununla ilgili hiç bilgi bulamadım. tek bulduğum puantiye örneği idi.

  bu örnekleri hep videodan öğrendiğim kadarıyla kendime yorumladıklarım.

  dolabınızı açıp askıya baktığınızda çoğunlukta olan renkleriniz sizin cilt alt tonunuzla ilgili iyi bir ipucudur. çünkü günlük hayatımızda farketmesek de cilt alt tonumuza göre seçim yaptığımız çok olur.

  dipnotlar:

  mevsimlerin doğum tarihiniz, zamanınız, mevsimi sevip sevmemenizle alakası yoktur. sembolik olarak isimlerdir.

  herkesin çok bariz ayrımları olmak zorunda değildir.

  herkes her rengi giyebilir ancak herkese her rengin farklı bir tonu yakışır. herkese kırmızı ruj yakışır ancak farklı tonlardaki kırmızı ruj yakışır.

  bir ayrı gözlemlediğime göre makyaj artistleri ya da stilistler cildi nötrlemek amacıyla olunanın zıttı tonlarla makyaj yaparak cilt alt tonu ilizyonu yaratmaya çalışırlar.

  aklıma gelen ekstra bilgiler olursa paylaşırım. telefondan girdi yazdığım için anlam bozuklukları ve yazım yanlışlarım için özür dilerim. 

  ilgili medya:
  2
  9 ocak 18:32 9 ocak 20:18


  253. Yıllardır ara ara ara bulamadığım şey.

  Benim bileğimde hem mor hem yeşil hem mavi damarlar var. Bir kolumda mavi mor, bir kolumda yeşil hem de. Skskdkkdk çok saçma değil mi

  14 aralık 2020 12:03

  252. Kendimi bu zamana kadar hep sıcağa yakın bir nötr olarak bilmiştim. Meğer deep winter kategorisine giriyormuşum. Yani evet çok az sıcaklık var ama aslında soğuk alt ton daha baskın. (link: https://elementalcolour.com.au/blog/how-to-find-your-perfect-foundation-match Şu) blog yazısı bana alt tonumu anlamam konusunda çok yardımcı oldu. (link: https://theconceptwardrobe.com/colour-analysis-comprehensive-guides/which-colour-season-are-you Şu) blog yazısı da mevsimimi çözmeme yardımcı oldu. Hep düşünüyordum bende bu sıcak far/ruj niye bu kadar çiğ durdu, pembe allıkların neden bazısı oluyorken bazısı hiç yakışmıyor, neden morlu bordolu gotik/vamp makyajlarım bu kadar övgü alıyor diye. Aynı zamanda ruj sürmeyi bu kadar sevmemin sebebi de buymuş. Makyajdan hiç anlamadığım dönemde yüzüme hiçbir şey sürmesem bile mutlaka soğuk kırmızı bir ruj sürerdim. İç güdüsel olarak saç-göz ve ten arasındaki yüksek kontrastı dengelemeye çalışmışım. Yoğun bir göz makyajı yapmadığım takdirde nude rujların bende ölü durmasının sebebi de buymuş. Bütün gardrobumu da kontrol ettim. Birkaç parça haricinde geri kalanların hepsini kendime uygun seçmişim farkında olmadan.

  Burada paylaşım yapıp aydınlanmama vesile olan süslülere çok teşekkür ediyorum.

  30 kasım 2020 04:39

  251. ben de kendimi tabloda bulamadım süslüler şuan çok üzgünüm inanmıştım bu sefer oluyor diye

  27 kasım 2020 09:53

  250. asla anlamiyorum ne oldugumu ve acikcasi bana cok gereksiz geliyo. zaten ben makyajimi sac rengimi falan ten rengime gore seciyorum alt ton her seyi daha complicated hale getiriyo bence

  27 kasım 2020 04:46


  249. atılan tablolara ve internetten yaptığım testlere göre soft summer'ım.  Her neyse bana rose gold yakışır en çok. silver da iyi durur ama altın sarısı nedense yakışmıyor tenime. Testi bulursam buraya atarım herkes yapıp mevsimini bulur. yukarıdaki süslünün belirttiği gibi tamamen mevsiminizle alakalı bir durum bir şeyin yakışıp yakışmaması.

  27 kasım 2020 04:00 27 kasım 2020 04:23

  248. (yazar: varsova) çok iyi açıklamış ama eklemek istediğim bilgiler var.

  İlk olarak nötr alt ton diye bir şey yok arkadaşlar. (gizlinot: Evet gerçekten yok hayir çıkar onu aklından)

  Altın-gümüş yakışma olayı bir yere kadar doğru olsa da net sonuç vermez. Mesela sıcak alt tonluları kapsayan sonhabar rengi üçe ayrılıyor, sıcak sonbahara gümüş rengi hiç yakismazken koyu sonbahar gümüş de altın da taşıyabilir

  Güneşte bronzlaşma/kizarma testi dediğiniz şey de tipki altın-gümüş renk örneği gibi kesin bir sonuç vermez.

  Bu renk (gizlinot: Ayrinti olarak değil de mesela lacivert bana yakismiyo gibi) soğuk-sicak bana şöyle böyle oldu demeden önce bilin ki her rengin sıcak ve soğuk tonlari var. Hemen hemen her rengin alt tonunuza uygun olanını bulabilirsiniz. (Örneğini medyaya ekleyeceğim.)

  Siyah ve beyaz nötr renk herkese yakisir diye bir şey yok onlar da tıpkı diğer renkler gibi.(gizlinot: Kim cikariyo laa bunları)

  Aklıma geldikçe editleyeceğim.

  ilgili medya:
  5
  27 kasım 2020 03:19 27 kasım 2020 03:38

  247. Kişiye hangi renk ve tonlardaki giysilerin, göz farlarının, ojelerin yakıştığını belirleyen kıstas. benim bu teoriye göre nötr olmam gerekiyor. çünkü bileklerime baktığımda hem mavi, hem de yeşil görünen damarlarım var. fakat ben kendime en çok, warm cilt alt tonuna uygun olan renkleri yakıştırıyorum.

  27 kasım 2020 02:54 27 kasım 2020 02:55

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar