sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (155)
 • medya (7)

155. yağlı cildin neme ihtiyacı olmadığını sanmak. meğer benim karma&yağlı cildim aslında nemsizmiş. şimdiye dek kullandığım yüz nemlendiricileri hep sivilce yaptı diye nemlendirici kullanmıyordum. (kullandığım nemlendiriciler garnier ve loreal gibi markaların nemlendiricileriydi ki bu da yaptığım diğer yanlış, dermokozmetik ürün kullansana kozmetik ürün kullanacağına di mi ama.) sonra süslüsözlük sayesinde bioderma sebium hydra nemlendiriciyi keşfettim. neme doymuş, sağlıkla ışıldayan ama yağlı görünmeyen bir cildim var artık, sivilce de yapmıyor su gibi bir nemlendirici zaten.

29 ağustos 2018 23:53

154. Özellikle reklamların, youtuber/bloggerların, kozmetik sanayinin artmasıyla yeni çıkan her ürüne sempatiyle yaklaşmak, ‘aaa bu ürün sana çok iyi gelmiş hemmen almalıyım’ yanılgısına kapılmak, yine yeni çıkan bakım rutünim adı altında bize dayatılan her vakit 15 ürünü yüze yedirmeye çalışmak zannımca çağımızın hastalığı. 

Bu konuda yazılacak çok şey var ancak reklamların amacının, alt metinin bu olduğu düşünülürse suç sadece bizde değil. 

Bir sene önce aslında cildimde gerçekten ciddi bir sorun yokken -ki aynısını gittiğim dermatolog dahi söylemişti- mükemmel, bebek gibi cilt hayalleriyle belki de hiç gerek yokken bir sürü antibiyotik kullandım. Böylece başladı dermatolog serüvenim, daha sonra gittiğim doktorum bana hem bolca para hem de cilt güzelliğimi kaybına sebep oldu. 

Bu bir yıl içinde kulaktan dolma, sözlükten, ondan bundan duyduğum şeylerden meddet ummak sanırım yaptığım en kötü şeydi. 

Etkisi 1-2 aya anca belli olur diyerek sürekli sivilce çıkaran kremi -oysaki pahalı bir leke kremiydi- kendimi avutarak asla bırakmam şuanda asla geçmeyen izlerime sebebiyet verdi. 

Demem odur ki:

-Ne kadar kolay olmasa da öncelikle kendinize objektif olun, ne iyimser, ne kötümser. Etrafınızdaki insanlar senin bir sorunum yok diyorsa biraz onlara kulak asın. Gerek olmayan kremlere, serumlara yatırım yapmak yerine,

-yediklerinize yatırım yapın. Gerçketen düşünün ben ne yiyip ne içiyorum, yeteri kadar su içiyor muyum diye.  

-cildiniz iki haftada mükemmel olmayacak, böyle vaatlerden uzaklaşın, itibar etmeyin. Bu nedenle sos ürünlerin etkili, aynı zamadan uzun vaadede yararlı olduğunu düşünmüyorum. 

-bence kesinlikle cilt bakım videoları izlemekten, yeni ürün yorumları okumaktan kaçının. Aksini savunan çok da olsa ne kadar çok ürün kullanırsanız bunların hepsine bağımlı olursunuz benim kanaatimce. 

-bilmeden etmeden doğal şeyleri yüze boca etmek ne kadar zararlı olsa da ben olabildiğince doğadan uzaklaşmamaya çalışıyorum. Cilt bakımı için kullanılan çok güzel ve güvenli doğal ürünler var misal vermek gerekirse bal. 

-bence en önemlisi ne kadar ben de tam anlamıyla uygulayamıyor olsam da mutluluğunuzu, ruh halinizi yüzünüzdeki sivilce sayısı belirlemesin. Güzelliğinize toplumun normları değil siz karar verin. 

Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle!

Not: konuyla tam ilgili başlığı bulamadım. Kusura bakmayın. 

29 ağustos 2018 23:19

153. üniversite döneminde(gizlinot: yani ergenlik ve hemen ergenlik sonrası) cildim hem çok kuru hem de akneye çok meyilliydi. bu yüzden gider en yağlı ciltler için olan temizleme jelleri, maskeleri kullanır, cildimi nemlendirdiğimde akne oluşacağına inanırdım. bir de o pütür pütür cilde bb krem sürerdim.

sonuç: erken yaşlanan cilt. cildime adam akıllı bakmayı daha yeni öğrendim. kuru ciltliler lütfen akne tedavisiyle cilt bakımını birbirine karıştırmayın. cildinize uygun yıkama jeli ve nemlendirici muhakkak kullanın.

17 ağustos 2018 11:10 17 ağustos 2018 11:16

152. Kalitesiz makyaj malzemeleri ve cilt bakım ürünü kullanmak, bu ürünleri yaşa uygun olarak seçmemek. 

Liseli kızların bile kontür yapmaya başladığı şu dönemde, dermatoloji uzmanlarının randevularının full dolu olmasına şaşırmamalı bence.

Ayrıca kıl tüy meselelerinde de cilde uygun yöntemi bulamamak. Valla ağdayı yapıştırıp yapıştırıp çekenleri görünce cidden üzülüyorum. Çok zararlı.

Kısaca; doğru ürünü ve yöntemi seçememekten kaynaklanan hatalardır.

18 temmuz 2018 12:03

151. asitli ürünleri kullanırken dikkat etmemek ve güneş kremi kullanmamak.

17 temmuz 2018 16:32

150. Yüzümüzde sivilce varken yüzüm temizlensin diye peeling yapmak. Aslında biz temizliyoruz sanarken o sivilcelerdeki iltihapları yayıyoruz ve artmasını sağlıyoruz. O yüzden sivilce varken onun geçmesini bekleyip ondan sonra peeling yapıp yüzü temiz tutmak gerekir. 

Birde internette sirkeli bir karışım okuyup sivilcelerim için onu yüzüme sürmüştüm sanırım büyük bir hata oldu benim için. Hiçbir işe yaramadığı gibi yüzümün sirke kokmasıyla kaldı

17 temmuz 2018 13:13 17 temmuz 2018 13:16

149. buzdolabını yüzümüze sürmek... cilt bakımı ürünleri yüzümüzn ph'ına uygun olarak hazırlanmıştır ve dolaptan bir ürünü alıp (limon, yoğurt vs) lapp diye yüzümüze sürmek her zaman olumlu sonuş vermeyebiliyor. bunun haricinde ölü deli atmak adına yüzümüzü paralamak. yüzün koruyucu tabakasını yok etmenin yanlış olduğunu dşünüyorum. bu yüzden daha hafif hareketlerle haftada bir ipek kese uyguluyorum.

16 temmuz 2018 14:15

148. Asitli ürünler kullanarak, cildin ph dengesini bozmak. Örneğin, limon bile olsa asitik özelliği olan hiçbir şeyi doğal diyerek uygulamamak gerekiyor cilde. Tahriş olan cildin yapısı bozuluyor, toparlamak da bir hayli zaman alıyor.

Bir de her söylenene inanmamak lazım. herkesin cildi farklı, ona iyi gelen sana gelmeyebilir. Birçok ürün alıyoruz ama birkaç tanesi işe yarıyor. Içeriğini okumadan krem dahi alıp kullanmayın derim.

16 temmuz 2018 13:22 16 temmuz 2018 19:02

147. elleri yıkamamak.

o eller temiz değilken vücuda ve özellikle yüze değdirildiğinde sivilcelerin çıkmasına şaşırmamak lazım. farkında olmadan yüzümüze gün içinde o kadar çok dokunuyoruz ki.

16 temmuz 2018 03:12

146. yüze bir şey uygularken aşağı doğru çektirmek (yukarı yönlü hareketlerle uygulamalıymışız sarkmayı engellemek için)

15 temmuz 2018 18:56