girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • medya (0)

1. Laf atmaktan tutun, elle tacizi, tecavüzü kapsayan geniş bir tanımı var cinsel şiddetin. Benim yazdıklarım tecavüz için geçerli, o şoktan sonra kimse ne yapacağını bilemiyor zaten, "şikayet et"menin nasılını anlatacağım. Benim alanım sağlık olduğu için o alanda daha bilgiliyim, hukukçu arkadaşlar da o alanda bilgi verip birbirimizi bilgilendirsek ne güzel olur.

Açık olması için adım adım yazacağım;

1. Güvendiğiniz birini arayın. O an birinden güç almak çok önemli, kurban psikolojisine giren kişi şikayet edecek gücü kendinde bulamayabiliyor.

2. Ellerinizi yıkamayın, dişlerinizi fırçalamayın, üstünüzü değiştirmeyin. Bunlar çok çok önemli, üstünüzdeki her şey delil çünkü. Kıyafetleriniz ve çamaşırlarınız alınıp incelenecek(gizlinot: Bunun için temiz kıyafet getirmesini isteyebilirsiniz yakınınızdan), oral zorlama varsa ağız içi örnek alınacak, tırnak içi örnek alınacak.

3. Önce rapor. Hastaneye gittiniz ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Adli tıp Anabilim dalını sorun, hadi onu yapamadınız(gizlinot: Veya o hastanede adli tıp yok) acile gidin ve kadın bir doktor isteyin(gizlinot: Bunu cinsiyetçilik için değil o psikolojide zaten yargılanmaktan korkulduğu için söylüyorum), doktorla yalnız kalınca "tecavüze/cinsel şiddete uğradım, rapor almak istiyorum" bunu sizin demenize bile gerek yok, güvenip aradığınız kişi söyleyebilir.

4. Muayene olucaksınız burda size çeşitli sorular sorabilirler. Eğer varsa Hastane polisi rapor için gelebilir veya yine eğer varsa adli tıbba sevk edebilirler. Sevk olursa muayenenizi orda oluyorsunuz.

5. Doktordan kapmanız muhtemel cinsel hastalıkları önleme tedavisi almak ve ayrıca istenmeyen gebeliği önlemek için ertesi gün hapı almak istediğinizi söylüyorsunuz. (gizlinot: yine Siz söylemek zorunda değilsiniz yanınızdaki kişi söyleyebilir)

6. Yukardaki sağlık kısmı acil olan kısımdı, çünkü fiziksel deliller çabuk kayboluyor. Raporunuzu aldıktan sonra polis karakoluna gidip şikayetçi oluyorsunuz(gizlinot: Burayı işleyişi bilen biri açabilirse çok sevinirim) veya Cumhuriyet başsavcılığına dilekçe verebilirsiniz.

7. Başta anlattığım raporu aldıktan sonra şikayet için 6 ay gibi bi süreniz var, bu arada psikiyatriye gidip psikolojinizin bozulduğuyla ilgili rapor alabilirsiniz.

8. Avukatınız yoksa mor çatı vb kadın destek kuruluşlarıyla iletişime geçin. Hatta bu kadın kuruluşlarının isimlerini bu başlık altında yazarsak çok daha güzel olur.

Bildiklerimi yazdım, yanlışım varsa mesaj atarsanız hemen düzeltirim. Umarım bu başlık birilerine fayda sağlar. Kız kardeşlik kazanacak.

1 şubat 01:24