girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (18)
  • medya (3)

18. Çocukların kafasına cinsiyet kodlarını yerleştirmenin bir yolunu da kinder bulmuş: kinder joy. Utanmadan bir de reklamında kızlar için pembe erkekler için mavi falan diyor. Lanet olsun sizin cinsiyet algınıza.

11 ekim 09:46

17. wapps çikolatayı her görüşümde çok sinirleniyorum. Üzerinde resmen erkek gibi ye yazıyor. Hala inanamıyorum her denk geldiğimde şaşırıyorum. Normal çikolata, erkek gibi ye sloganıyla ne denmek istenmiş, nereye varılmış anlam veremiyorum. Erkeklere özel çıkarılmış diş macunları da ayrı bir komedi. Özellikle üstlerinde sigara lekleriyle ilgili şeyler yazıyor. Erkek olsam alınırım hani, sigara bu cinsiyeti olan bir şey değil, çok ayıp yahu. Anlamlandıramıyorum.

2 ağustos 22:57

16. Nefret ediyorum ama sasirmiyorum hala ajanslar fikir tartisirken " ama kadinlar booyle, boooyle olursa daha dikkat cekici olur" diye konusuyor. Şaşırmıyorum, acayip entellektuel tiplerin agzından adeta çöp çıkıyor. Allahin çomarları

2 ağustos 12:39


15. 24 saat geçmeden ikinci girdime sebep cinsiyetçi pazarlama örneği bu sefer teknosadan.

gün geçmiyor ki cinsiyetçiliği gözümüze sokan bir kampanya yapmasın markalar.

medyasını eklediğim görüntüde pazarlanan ürün grubu: kahve makinası, ütü, mutfak seti, süpürge.

kadının evdeki görevleri bu reklam vesilesi ile herkesin malumu ise devam ediyorum.

evini temiz tut, yemeğin ocakta hazır olsun, kocanı işe ütüsüz gömlekle göderme, döndüğünde de bir yorgunluk kahvesini çok görme adama kampanyası.

haydi görelim performansını, en sonunda hesaplı kadın övgüsüne nail olacaksın, valla yine iyisin kampanyası.

ilgili medya:
1
19 temmuz 08:20

14. Az önce öğrendim: teb, kadınlara özel she card kredi kartını hizmete sunmuş. Şu kategorilerde ekstra bonus ve taksit avantajı sağlıyor: giyim, çocuk giyimi, kozmetik, kuaför, cilt bakımı. eklediğim medyada olgun şimşek'in elindekiler konuyu özetliyor zaten. 

Kişiler cinsiyetlerinden bağımsız olarak kuaföre gider, kozmetik ürünleri kullanır ve çocukları için alışveriş yaparlar. Bu eylemleri sadece kadın ile özdeşleştirmek, kusura bakmayın da düpedüz cinsiyetçiliktir.

Rengi elbette pembe. Güzellik için harcayacaksanız ya da çocuğunuzun üstüne başına bir şey alacaksanız avantajlı kart. Nedense teb sizi, kitap okumaz, teknoloji alışverişi yapmaz, aracını bakıma sokmaz şeklindeki ön yargısıyla bir kalıba oturtmuş, kozmetik, güzellik ve çocuk bakımı üçgenine hapsetmiş.

Pembe otobüse biner, kadınlara özel avm’de iner, pembe renkli kredi kartımızla alışveriş yaparız artık bundan sonra. 

ilgili medya:
1
18 temmuz 14:22 18 temmuz 14:24

13. Zayıflamaya, formda kalmaya, ince olmaya, yaza hazırlanmaya yönelik tüm ürünlerin reklamlarında kadınların oynaması. Tema hep aynı. Ayna karşısında kilo aldığını görüp üzülen (ama aslında çok da kilolu olmayan) bir kadın, kendini inceliyor, sonra içeriğinde yapay şeker bulunduran ürünü yiyor ve ta-taa bikini vücudu. Çünkü sadece kadınlar yaza hazırlanmalı yoksa plajlarda arz-ı endam eden tüm o zeus heykellerine kendimizi nasıl beğendiririz mazallah?

Hazır yeri gelmişken şunu da söylemek istiyorum. Son zamanlarda artan feminizm ve beden olumlama alt mesajlı reklamları çok beğenmeme rağmen aslında bunun da bir kitleye hitap etmek için yapılmış bir pazarlama stratejisi olduğunu düşündükçe üzülüyorum. Şuan satan/sattıran, "moda" olan şey feminizm ve onlar da bunu çok iyi kullanıyorlar. Bazen her ne kadar feminizm hayatımıza ne şekilde girerse girsin yeter ki girsin diye düşünüp kendimi teselli etsem de, markaların bu tavrının yapay ve geçici olduğuna inanmaktan geri duramıyorum.

9 nisan 01:40

12. severek kulandığım duş jeli erkekler i̇çi̇n versiyonunu çıkartmış. bildiğiniz duş jeli, temizlik amaçlı... orjinalini severek kullanan erkek arkadaşım vardı, cinsiyete hiç gerek yok. komik geliyor böyle anlarda, siyah yapmışlar bide rengini ay!

ilgili medya:
1
8 nisan 23:42


11. Ütü, mutfak aletleri, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi gibi reklamlarda sadece kadınların yer alması, "kadınların hayatını kolaylaştıran ürünler" teması. Erkek ütü yapmaz çünkü!

8 nisan 22:28

10. Kinder sürpriz yumurtaların “kızlar için ve erkekler için” diye iki ayrı pakette satılması ve bunların renklerinin pembe ve mavi olması bu tarz cinsiyetçi pazarlamalara örnektir. Yani cinsiyetçilik hayatımızda biz çocukken başlıyor aslında. Çocuklar için oyuncak oyuncaktır. 

Kadınların sadece pırlanta tarzı pahalı ürünlerle mutlu olabildiğini gösteren reklamlar. Kadınları mutlu etmek istiyorsanız pırlanta alın. Onları değerli hissettirin çünkü kadınlar küçük şeylerden mutlu olamaz, kendilerini değerli hissettirmek için pırlanta almalısınız düşüncesi bulunan reklamlar da benim için bu kategoride bulunuyor. 

Ve daha nicesi...

8 nisan 21:28 8 nisan 21:41

9. şampuanların, duş jellerinin reklamlarında özellikle dönen hede. kadına ayrı, erkeğe ayrı ürünler çıkarılması ve o şekilde pazarlanması.

bir çikolata reklamı vardı, (gizlinot: waps gibi bir şey) 'erkek gibi ye' sloganıyla çıktılar ve çok tepki görünce kaldırdılar. çikolatanın ambalajında bile o yazıyordu. alt tarafı bir çikolata, bu kadar cinsiyetçiliğe gerek var mı gerçekten? erkek gibi yemek nedir? ben o çikolatayı erkek gibi yediğimde bana ne kazandıracak? erkek gibi yemek statü mü kazandırıyor bana? ilginç.

temizlik malzemeleri, mutfak eşyaları gibi konularda da sürekli kadının oynatılması. temizlik, mutfak, yemek işleri kadına zimmetli bir olay sanki.

edit: okuduktan sonra fark ettim ki yukarıda 'alt tarafı çikolata, bu kadar cinsiyetçiliğe gerek var mı?' kısmı 'hani cinsiyetçilik olur da bu kadar olmaz' gibi algılanabilir. o yüzden silsem mi kalsa mı karar veremedim ama o şekilde yazmadığımı bilin düzenlemesi.

8 nisan 16:07 8 nisan 16:19