sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (14)
 • medya (1)

14. Çocukların kafasına cinsiyet kodlarını yerleştirmenin bir yolunu da kinder bulmuş: kinder joy. Utanmadan bir de reklamında kızlar için pembe erkekler için mavi falan diyor. Lanet olsun sizin cinsiyet algınıza.

11 ekim 2018 09:46

13. wapps çikolatayı her görüşümde çok sinirleniyorum. Üzerinde resmen erkek gibi ye yazıyor. Hala inanamıyorum her denk geldiğimde şaşırıyorum. Normal çikolata, erkek gibi ye sloganıyla ne denmek istenmiş, nereye varılmış anlam veremiyorum. Erkeklere özel çıkarılmış diş macunları da ayrı bir komedi. Özellikle üstlerinde sigara lekleriyle ilgili şeyler yazıyor. Erkek olsam alınırım hani, sigara bu cinsiyeti olan bir şey değil, çok ayıp yahu. Anlamlandıramıyorum.

2 ağustos 2018 22:57

12. Nefret ediyorum ama sasirmiyorum hala ajanslar fikir tartisirken " ama kadinlar booyle, boooyle olursa daha dikkat cekici olur" diye konusuyor. Şaşırmıyorum, acayip entellektuel tiplerin agzından adeta çöp çıkıyor. Allahin çomarları

2 ağustos 2018 12:39

11. Zayıflamaya, formda kalmaya, ince olmaya, yaza hazırlanmaya yönelik tüm ürünlerin reklamlarında kadınların oynaması. Tema hep aynı. Ayna karşısında kilo aldığını görüp üzülen (ama aslında çok da kilolu olmayan) bir kadın, kendini inceliyor, sonra içeriğinde yapay şeker bulunduran ürünü yiyor ve ta-taa bikini vücudu. Çünkü sadece kadınlar yaza hazırlanmalı yoksa plajlarda arz-ı endam eden tüm o zeus heykellerine kendimizi nasıl beğendiririz mazallah?

Hazır yeri gelmişken şunu da söylemek istiyorum. Son zamanlarda artan feminizm ve beden olumlama alt mesajlı reklamları çok beğenmeme rağmen aslında bunun da bir kitleye hitap etmek için yapılmış bir pazarlama stratejisi olduğunu düşündükçe üzülüyorum. Şuan satan/sattıran, "moda" olan şey feminizm ve onlar da bunu çok iyi kullanıyorlar. Bazen her ne kadar feminizm hayatımıza ne şekilde girerse girsin yeter ki girsin diye düşünüp kendimi teselli etsem de, markaların bu tavrının yapay ve geçici olduğuna inanmaktan geri duramıyorum.

9 nisan 2018 01:40

10. severek kulandığım duş jeli erkekler i̇çi̇n versiyonunu çıkartmış. bildiğiniz duş jeli, temizlik amaçlı... orjinalini severek kullanan erkek arkadaşım vardı, cinsiyete hiç gerek yok. komik geliyor böyle anlarda, siyah yapmışlar bide rengini ay!

ilgili medya:
1
8 nisan 2018 23:42

9. Kinder sürpriz yumurtaların “kızlar için ve erkekler için” diye iki ayrı pakette satılması ve bunların renklerinin pembe ve mavi olması bu tarz cinsiyetçi pazarlamalara örnektir. Yani cinsiyetçilik hayatımızda biz çocukken başlıyor aslında. Çocuklar için oyuncak oyuncaktır. 

Kadınların sadece pırlanta tarzı pahalı ürünlerle mutlu olabildiğini gösteren reklamlar. Kadınları mutlu etmek istiyorsanız pırlanta alın. Onları değerli hissettirin çünkü kadınlar küçük şeylerden mutlu olamaz, kendilerini değerli hissettirmek için pırlanta almalısınız düşüncesi bulunan reklamlar da benim için bu kategoride bulunuyor. 

Ve daha nicesi...

8 nisan 2018 21:28 8 nisan 2018 21:41

8. şampuanların, duş jellerinin reklamlarında özellikle dönen hede. kadına ayrı, erkeğe ayrı ürünler çıkarılması ve o şekilde pazarlanması.

bir çikolata reklamı vardı, (gizlinot: waps gibi bir şey) 'erkek gibi ye' sloganıyla çıktılar ve çok tepki görünce kaldırdılar. çikolatanın ambalajında bile o yazıyordu. alt tarafı bir çikolata, bu kadar cinsiyetçiliğe gerek var mı gerçekten? erkek gibi yemek nedir? ben o çikolatayı erkek gibi yediğimde bana ne kazandıracak? erkek gibi yemek statü mü kazandırıyor bana? ilginç.

temizlik malzemeleri, mutfak eşyaları gibi konularda da sürekli kadının oynatılması. temizlik, mutfak, yemek işleri kadına zimmetli bir olay sanki.

edit: okuduktan sonra fark ettim ki yukarıda 'alt tarafı çikolata, bu kadar cinsiyetçiliğe gerek var mı?' kısmı 'hani cinsiyetçilik olur da bu kadar olmaz' gibi algılanabilir. o yüzden silsem mi kalsa mı karar veremedim ama o şekilde yazmadığımı bilin düzenlemesi.

8 nisan 2018 16:07 8 nisan 2018 16:19

7. Araba reklamlarının tamamında direksiyonda erkeğin olması. Piliç reklamlarında fırına yemeği hep kadının atması. Popüler erkek oyuncuların oynadıkları reklamlarda sıradan kadınların hep onları görünce dilinin tutulması, dibinin düşmesi. Popüler bir kadın oynasa erkeğin ona denk koyulması.

8 nisan 2018 14:44 8 nisan 2018 14:45

6. Parfüm reklamlarındaki cinsiyetçiliğe tepki gösteren (bkz: Kenzo world parfüm)'ün reklamını izlemenizi tavsiye ederim.

Spike jonze'nin çektiği reklamda sürekli zarif, kırılgan ve güzel olmak zorunda olan kadın figürünün isyanı ve delirişi harika verilmiş. Normalde kullanılmayacak bir müzik, kareografi ve ana fikir. Herhalde 30 kere izlemişimdir, bravo! (link: https://youtu.be/ABz2m0olmPg Şurdan izleyebilirsiniz)

8 nisan 2018 14:04 8 nisan 2018 14:08

5. Deodorantın, diş macununun erkek için olaninin çıkarılıp orjinalinden daha pahalı olması.

Ailecek masa etrafında oturulurken sürekli kadının ikramda bulunması.

Erkeğin bir yere bir şey döktükten sonra da korkması. -Onun yerine asla ben temizleyeyim demez. Karısı da temizleyeceği için sinirlenir.-

8 nisan 2018 11:34