yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  1. Az önce izlediğim reklam kuşağında arka arkaya izlemem sonucunda farkında olmadan ne kadar sıklıkla maruz kaldığımızı düşündüğüm reklamlardır. Gece rahat nefes aldıran bir burun bandı reklamında bile, kadının gece uykusunu kaçıracak kadar önemli konuları, ev temizliği, yemek gibi konulara indirgeyen; temizlik malzemesi reklamında evi kirleten eşin kirlettiği evi kadının temizleme görevi olduğu önyargısını dayatan; bebek bezi reklamlarında sadece kadınları oynatan zihniyetin ürünleridir. O kadar çoklar ki, toplumun kanıksamasına şaşırmamak lazım...

  27 ocak 2017 01:39

  2. Cinsiyetçi olmayan reklam var mı ki ? Kadınlar ve çocuklar üzerinden dönen bir dünya. Tek hırs para. Ve sesimiz çıkıyor mu ? Çok cılız. Yetmiyor.

  27 ocak 2017 01:53

  3. gündüz kuşağına bakıldığında farkı net bir şekilde görebileceğiniz reklamlardır. ev hanımlarına yönelik, zira gündüz kuşağında hep temizlik malzemeleri, tencere-tabak-çeyiz, bebek bezleri, bebek mamaları vs. Bir vitamin reklamında bile temizlikten yorulan bir kadın vitamini içince koltuğu tek eliyle kaldırıp altını süpürüyordu falan. Ve bu reklamlarda hep kadınlar oynar, çocuklar okula gitmeden önce anne masada çokokremi ekmeğe sürer çünkü baba olucak dallamanın çocuklarını beslemekten başka yapacak daha iyi işleri vardır, sütü anne bardağa doldurur çünkü baba niye çocuğuna süt içirsin, bebeğin altını anne alır çünkü baba dediğin bebek/çocuk olayında sperm sağlayıcı olmaktan başka görevi yoktur, bakliyatları hep kadınlar pişirir çünkü erkek dediğin yemek yapmaz, kadın yemeği sofraya getirirken koca gebeş gibi oturur birşeyin ucundan tutmaz, kadının kocası limonata döker ve kadın viledayı görünce orgazm olur çünkü ayı kocasının döktüğü limonatayı son model viledasıyla silmek için sabırsızlanmaktadır vs vs.

  daha çocukluktan işleniyor bu saçmalıklar zaten. Kız çocuklarına bebek alınır, evcilik oynanır ve erkek çocuk işe gider kız çocuk bebek bakıp "yemek yapar". 4 yaşında çift yumurta ikizi kuzenlerim var, biri kız biri erkek. İkisinin de ayrı ayrı odaları var. Son gittiğimde yengeme uçan tekme atmak istedim. Oğlanın odasında bir Atlas küre, duvarında roket resimleri, köşede oyuncak tamirhane seti ve çocuklar için bir kaç bilimsel deney yapılabilen setlerden var. Kızın odasına Tinkerbell osurmuş gibi. Heryerden bebek çıkıyor, köşede büyük bir mutfak seti var ocaklı fırınlı falan, tenceresi tavası herşeyi var, kenarda da minik bir vileda seti. "İyi iyi kızı ilkokula başlamadan evlendiriyorsunuz herhalde" dedim de bozuldular hatta.

  Sen ver 4 yaşındaki bebenin eline viledayı, altına işeyen oyuncak bebeği falan, çocuğu o yaşta üremek zorunda olduğuna ve evi temizleyip yemek yapıp koca bakmanın kendi işi ve hayat misyonu olduğuna şartla, ondan sonra feministler çok abarttı. Hadi lan ordan.

  27 ocak 2017 02:44


  4. ilk aklıma yakın zamanda cinsiyetçi ifadeleri bolca kullandığı ve bu yüzden de toplumun geniş kesiminden fazlaca tepki alarak kaldırılan (gbkz: hasbro ) reklamı geldi. hatırladığım kadarıyla son zamanlardaki en iğrenç temaya sahip cinsiyetçi reklam buydu.

  peki bundan bir 50-60 yıl önce durum farklı mıydı dersek tabii ki hayır. her zaman için erkeği ön plana çıkaran, kadını ya domestik motiflerle süsleyip ya da sadece bir seks objesi olarak sunan, aynı zamanda ayrımcı reklamlardır kısaca.

  27 ocak 2017 09:57

  5. ilk aklıma doğadan geliyo, dondurma ve tabak çanak reklamları da en cinsiyetçileri gördüğüm kadarıyla. bosh'un yeni reklamı da bu tür reklamlara tepki olarak yapılmış sanki, evin babası ütü yapıyor, eşini işene uğurluyor ve çocuklarla ilgileniyor çok tatlı olmuş.

  27 ocak 2017 16:09 27 ocak 2017 16:09

  6. Tamamen psikolojik bir baskıdır. Her reklamda kadın çaresiz, çare arayan insanken; erkek ona çözüm bulan kişi olur. Temizlik firmalarının reklamlarında özellikle bunu çok görüyoruz. Kadın mutsuz, aksine erkek güçlü ve umutlu bir durumla kadına akıl verir.

  28 ocak 2017 00:16

  7. Kadın kahvaltı hazırlar çocukları mutlu edecek besinler seçer. Erkek ise takım elbisesiyle iie gidecektir. Adeta doğanın bir kanunu(!)

  28 ocak 2017 13:55


  8. birkaç sene önce büyüdüm, büyüdüm pınarla büyüdüm repliğiyle hatırlayabileceğiniz bir pınar reklamı vardı. reklam ilk yayınlandığında küçük kız çocuğunun okul, iş, anne olma gibi hayatındaki aşamaları görüyorduk. bir süre sonra iş yerinde başarılı olup kalabalık karşısında sunum yaptığı bölüm (gizlinot: yanılmıyorsam böyleydi ) kırpılıverdi (gizlinot: şaşırmadık ) ve direkt ben de anne oldum kısmına bağlandı reklam. (gizlinot: cinsiyetçiliğin paçalardan akması diyoruz buna )

  28 ocak 2017 14:08

  9. elektronik ev eşyaları ve deterjan reklamlarının neredeyse hepsi. evi süpürmek, yemek, ütü yapmak, bulaşık ve çamaşır yıkamak sadece kadının göreviymiş gibi bu tür reklam filmlerinin hepsinin başrol oyuncuları kadındır. mesela siz hiç bir reklamda evi süpüren erkek gördünüz mü? ya da bir deterjan reklamında yıkadığı çamaşırları gurula balkona asan, komşularına nispet yapan erkek? ben görmedim. 

  işte bu nedenle topluma da bu işlerin "kadın" işleri olduğu mesajı veriliyor. anneler gününde annelere ütü, mutfak robotu, süpürge hediye ediliyor. düşünmeden edemiyorum hiç mi evde yalnız yaşayan erkek yok? dünya üzerindeki bütün erkeklerin temizlik yemek işlerini kadınlar mı üstleniyor?

  açıkçası erkek arkadaşımla beraber yaşamaya başladığımızda bu algısını kırmam biraz zaman aldı. kendisi elbette "ev işi kadın işidir" kafasında biri değildi ama beraber temizlik veya yemek yaptığımızda bana "yardım" ettiğini düşünüyordu. zamanla hayatın müşterek olduğunu ve bunun aynı zamanda onun da görevi olduğunu mantığına oturttu. ama keşke en başından bütün erkekler böyle düşünebilse. maalesef televizyonlarda böyle reklamlar, filmler, diziler döndükçe toplumsal cinsiyet eşitliğinden bahsetmemiz gitgide zorlaşıyor.

  23 mart 2018 15:02

  10. Her bir girdiye katılarak ekliyorum ki;

  Biscolata reklamları :(

  Evet, kadının metalaştırılmasına karşı olduğum kadar erkeğin metalaştırılmasına da karşıyım.

  23 mart 2018 21:46