3.7
girdi yaz
medya ekle
değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (164)
  • oylar ()
  • medya (10)

164. Sivilce şikayetim için doktora gittim ve bana bunu verdi. Çok az uygula sadece sivilcenin olduğu yere dedi ve mutlaka gece uygula güneş görmemeli bu krem dedi. İki gün dediği gibi yaptım. İlk zamanlar yüzümün dokusu kabuk bağlamış bir yara gibi sertleşti . resmen tanım bu. Sonra olanlar oldu. Yüzüm öyle bir alerji oldu ki. Aci verecek şekilde bir kaşıntı başladı. Ve gece uyurken kasidigim için sabah yüzüm davul gibi sis uyandım. Kıpkırmızı şişmiş ve kaşınan bir suratım oldu. Kaşıntı zaten asla geçmiyor. Ürünü hemen kestim ama geçmedi. Acile gittim alerji serumu verdiler biraz geçti kaşıntı ama yüzüm hala 10 kilo almış gibiydi. Ve yüzüm sepsert oldu. Meğerse egzama yapmış bu krem bana. Doktor tekrar bir ilaç yazdı. O krem de kortizonluydu mecbur kullandım. Toparlanması da 9 günü buldu. Daha da gitmedim doktora. Çok bi sivilcem de yoktu. Bu ilaç herkese iyi gelmiyor. İçerisindeki bir maddeye benim gibi alerjiniz olabilir. Doktor bunu yazarsa bence uzak durun. Daha risksiz bir krem yazdirin. doktor da biliyordu bunun riskli bir krem olduğunu. madem yazacaksın bi kan testi iste alerjim var mı yok mu bir öğren ona göre yaz. yok insan canı önemli olmadığından aman yazayım zaten alerji olursa çaresi var diye yazdı resmen. eğer ki bu ilacı doktor size yazarken bari bir kan testi isteyin en azından siz söyleyin. doktorun umrunda değil çünkü . eğer kan testinden falan anlaşılmıyorsa doktor da illa yazdıysa önce elinize bir uygulayın ne biliyim yüze sürmeyin ya bu kremi. bir de elden de çok anlaşılmayabilir. doktora bir sorun bunu sırtıma sürebilir miyim diye. evet derse sırtınızda bir deneyin. yani kaşıntı yaparsa yüze sürmeyin. bir de ilk 2 gün çok anlaşılmaz . 3 gün yüzünüze sürmeden farklı tek bir yerde aynı noktada deneyin baktınız bir şey olmuyor öyle yüze sürün sonra uğraşırsınız. az bi sivilceniz varsa hiç bulaşmayın derim. bazı doktorlar otomatiğe bağlamış olurlar devletse hele ki. eğer doktor size 2-3 soru sorup test mest istemeden ilacı yazarsa bilin ki bunda bir iş var. bilin ki her hastaya aynı ilaç yazıyor iyice incelemiyor sizi. bünyenize uygun bir şey vermiyor ya da yanlış teşhis koyuyor bilin ki bu böyle. hele az da ilgi varsa kesin böyle. mutlaka başka yere de gidin böyle bir durumda.

13 ekim 16:54 14 ekim 21:35

163. Cildimi iki üç hafta içerisinde bebek poposu gibi yapmış kremdir. Çok fazla içleri dolu dolu kistik sivilcelerim olmasa da alnım ve gözaltlarım beyaz beyaz pütürlerle doluydu yıllardır. Çene bölgemde ise aktif sivilceler vardı. Bir dermatoloğa göründüm ve clindoxyl jeli gece, cliocin t losyonu ise sabah kullanmamı önerdi. Tabi ki olmazsa olmaz, iltihap kurutucu azitro antibiyotiği de verdi. Bu üçlüyü kullanırken nemlendirici kullanamadım doğru düzgün. Sadece gün içinde çok kuruluk hissedersem kullandım. Cildim hep pul pul oldu ve haliyle ten makyajı yapamadım. Doktorum asla kese, peeling vb. yapmamamı söyledi. Duşta normal liflenmem yeterli olurmuş. Ayrıca nemsiz, karma ciltli olmama rağmen bu sürede kurutmayan yani hafif ama yağlı ciltlere uygun olan bir temizleyici önerdi. Tabii cildimi çok gerdiği için o kadarını düzgün kullanamadım. İki üç hafta içinde pürüzlerimin dörtte üçü geçti. Artık nemlendirici kullanmaya da başladım. Cliocin t losyonu kullanmayı bıraktım. Clindoxyli ise artık bazen iki günde bir kullanıp yüzümü dinlendiriyorum çünkü gerçekten çok kurutuyor. bitene kadar da bu şekilde kullanırım. Açıldıktan sonra iki ay ömrü var ama zaten düzenli kullanımda iki ayda bitecek gibi duruyor. Doktor buzdolabında saklamam konusunda ise özellikle uyardı. Bu arada burun bölgemdeki siyah noktaların temizlendiğini ve gözeneklerimin az da olsa küçüldüğünü hissediyorum ama bunu hangisine borçluyum bilemiyorum tabii. Bölgedeki kılların, yastık, çarşaf vb. şeylerin rengini açtığı da doğru. Emilmesini beklemeden uyuduğumda yastık yüzünde çamaşır suyu değmişçesine geniş bir leke kaldı. Alnıma sürerken de saçlarıma değdirmemeye çok dikkat ediyorum bu yüzden. Prospektüsünde de yazıyor zaten. Ama canı sağ olsun. Beklediğimin çok üstünde bir performans sergiledi.

20 eylül 23:31

162. Pürüzsüz cilt dostu, siyah noktaların düşmanı jeldir. Kapağı açıldıktan sonra 2 ay kullanım ömrü vardır. Dönem dönem küçük sivilceler çıkar yüzümde. Elleyip daha da çoğaltmak gibi huylarım vardır. Böyle zamanlarda sürüyorum yüzüme, 1 haftaya kadar ne siyah nokta ne sivilce bırakıyor cildimde. Eğer küçük lekeler varsa 1 haftadan daha fazla zaman istiyor hâliyle. Sivilceli dönemlerimde yanımdan ayırmıyorum. Akşamları sürüldüğü için yastık ve çarşaflarınızda çamaşır suyu lekesi gibi lekeler görebilirsiniz, dikkat edin. 

17 eylül 00:38 18 eylül 21:53


161. Yaşadığım munderm jel faciasından sonra bu tarz jelleri kullanmaya korkar olmuştum açıkçası. Doğru şekilde kullanıp sabahları güneş korumamı sürmeme rağmen yüzüm ciddi anlamda yanıp kabarmıştı munderm yüzünden. Neyse, geçen gün cildiye doktoruma yüzümdeki beyaz noktaları aldırmaya gitmişken durumdan bahsettim bu jeli yazdı. Dediğine göre munderm jele göre daha az tahriş ediciymiş. Kullanmaya başlayalı 3 gün oldu, sürünce munderm gibi yüzümü bi yandan diğer yana germiyor ve keskin bi kokusu olmadığı için rahatsız olmadım. Şimdilik alnımdaki siyah nokta ve komedonlar için kullanıyorum sabahları alnım epey kurumuş oluyor. Yanaklarımdaki beyaz noktaları kesik uçlu iğneyle aldırdığım için antibiyotikli krem fucidin sürüyorum sabah akşam o yüzden yanaklarıma sürmüyorum. Bi süre sonra yanaklarımdaki minik kırmızı sivilceler için de süreceğim. Ağartma olayına gelince doktorum uyumadan 1-2 saat önce sürersen cildin emmiş olur bulaşmaz nevresime dedi. Kaşlarıma değdirmemeye özen gösteriyorum, tepemdeki saçları da kuruyana kadar arkaya toplayıveriyorum. Düzenli kullanmaya devam edeceğim, munderm faciamdan sonra bi hayrını görürüm inş ne diyim.

13 eylül 23:58

160. Dikkatli kullanmazsanız yepyeni nevresim takımınızın ve havlularınızın rengini çamaşır suyu değmiş kadar açabilir, kendimden ve kardeşimden biliyorum:( 

12 eylül 23:58

159. sivilcelerime lise zamanında çok iyi gelmişti.Doktor akşam sürüp sabah yıkamamı önerdi. neyse böyle böyle bi ay kullanıyorum. gece t bölgeme sürüp yattım. sabah kalktım aynaya bakmadan hazırlandım.tesadüfen bi baktım sürdüğüm yerler kıpkırmızı. leopar desenli gibi yüzüm. tabiki okula gitmedim (gizlinot: süslü biri olmak)

tanım: işe yarayan ama bir süre sonra hassasiyet yaratan krem.

12 eylül 00:17 12 eylül 00:18

158. Herkesin aksine benim sivilcelerimde hiç bir işe yaramamış krem. Bir hafta boyunca her gün sürsem bile geçirmedi sivilcelerimi. Belki de o dönem çıkan sivilcelerimin garipliğiydi bilemiyorum. İşe yaramayınca benzamycin ile değiştirmişti doktorum. 

Yalnız jelin efsane bir özelliği var ki o da siyah noktaların canına okuması. Siyah noktalar konusunda hatrı sayılır yöntem ve ürün denedim bu kadar etkili başka bir şey görmedim. tamamen bitirmedi ama baya azalttı. 

11 eylül 20:48


157. cildimi ara ara kurutan ve iki yıldır sivilcelerim için kullandığım jel krem. tek tük sivilcem çıkar benim, ergenlikte bile böyleydi. bi keresinde iki gözümün ortasında çıkmıştı ondan beridir bu kremi kullanıyorum. bazen sivilceyi geçirmediği oluyor. ancak sivilce tam çıkmadan fark edip gece yatmadan sürerseniz sabaha gitmiş oluyor. benim genelde sivilcem geceden acımaya başlıyor o zamanlar baya etkisini görüyorum. ben doktor tavsiyesi ile aldım, siz de kullanmadan bir bilene danışın derim.

10 eylül 21:09

156. özellikle çene bölgemde kistik, ağrılı, önüne geçilemez sivilcelerime "yetti ya artık!" diyip doktora gitmem sonucu 1 eylül'de (link: https://www.suslusozluk.com/azitro azitro) ile birlikte başladığım sivilce kremi. doktorum 2 ay her gece ince bir tabaka halinde sürmemi söyledi. ayrıca sivilcelerimin yoğunlukla çene bölgemde çıkması nedeniyle hormon testi de istedi. iki aylık gözlemlerimi aktaracağım.

1. hafta izlenimleri: daha 4. günde burnumun üstündeki klasik siyah nokta gibi değil de içi dolu dolu gözüken gözeneklerimde ciddi iyileşme gözlemledim. henüz cildimi kurutmuyor. kremin yüzüme alışıp ilk etkilerini göstermesi için şu an ten makyajı yapmıyorum.

10. gün izlenimleri: cildimi ciddi anlamda kurutmaya başladı. (link: https://www.suslusozluk.com/azitro azitro) ile de ilgisi olabilir. sivilce izlerimde gözle görülür bir iyileşme var. kistik sivilcelerin çıkmasını henüz engellemiyor ama haftasonu sürekli cips, tatlı, yağlı yemekler yememe rağmen sadece 2 adet küçücük sivilce çıktı. ayrıca çıkmaya yeltenen sivilcelerin üstüne kremi özellikle yediriyorum ve ertesi gün sivilce geçmiş oluyor. 10. günde ilk defa ten makyajı yaptım. sivilceyi (link: https://www.suslusozluk.com/pure-beauty-bulgarian-rose-bb-krem bb kremim) de yapıyor olabilir. gözlemleyeceğim. 20.gün editi: sivilceyi bb kremim yapmıyor.

20.gün izlenimleri: burun üstümdeki siyah noktamsı şeylerin %65i gitti diyebilirim. cildimdeki renk eşitsizliklerine yani kızarıklara da iyi geldiğini düşünüyorum. çok çok fazla kurutuyor. bu zamana kadar hiç ihtiyacım olmamıştı ama kuruluktan gözaltlarıma da krem kullanmak zorunda kaldım (gizlinot: yaşım 25) sivilce oluşumunu hala tamamen engellemedi ama azalttı. geçen ayın 21inde regl olmuşum ama normalde regl düzensizliği yaşarım. şu an çıkan birkaç sivilce regl sivilcesi ise ciddi bir performans gösteriyor demektir. editleyeceğim.

10 eylül 19:58 21 eylül 20:10

155. Yaklaşık 6 ay önce bir defa tüm yüzüme uyguladım ve sonuç tam bir kırmızı turp boynum ve yüzüm arasındaki renk farkını 5 metre öteden gelen biri dahi görür gibiydi iki gün bol bol nemlendirme ve Yok ama sonucunda geçti daha sonra çıkan kistik yapıdaki sivilceme lokal olarak uyguladım sadece sivilcenin üzeri kızardı ve sabah kalktığımda baya inmişti gerçekten ise arıyor ama neden kızardım hala bilmiyorum dahada kullanmadım zaten .

8 eylül 23:22