yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (288)
  • medya (31)

  1. ilk olarak çin'in wuhan kentinde bir balık pazarından ortaya çıkan (gbkz: coronavirüs) salgınıdır. şimdiye kadar 17 kişi ölmüş, 500e yakın kişide virüs tespit edilmiştir. (gbkz: sars) virüsüyle akraba olan bu virüsün daha önce görülmediği ve yeni bir tür olduğu iddia ediliyor. ayrıca 11 milyon kişinin yaşadığı wuhan kentine giriş çıkışlar yasaklanmış, toplu taşıma durdurulmuş durumda. yani tüm şehir karantina altında.

  virüsle enfekte olan kişilerde zatüre ve grip benzeri belirtiler ortaya çıkıyor. şimdiki havaalanı taramalarında insanların ateşi ölçülüyor, yüksek ateşi olanlar uçağa alınmıyor. hastalık solunum yollarını etkilediği için ölümler kalp ve solunum yetmezliğine bağlı oluyor. pnömokok bakterisinin akciğere yerleşmesiyle zatüre olmuş birisi olarak 3.5 atıyorum açıkçası. antibiyotikler bakterileri öldürüyor biliyorsunuz, virüsleri öldürmüyor. bakteriyel zatüre geçirmeme ve 10 gün damardan antibiyotik almama rağmen tam normal bir nefes alabilmem 2 ayı buldu. bu olaydan sonra akciğerimde iz kaldı. virütik bir zatüreyi ise düşünemiyorum. çok ama çok korkutucu.

  virüsle ilgili paniğe sebep olan bir başka detay ise hava, temas yoluyla ve hatta gözden bile geçebilmesi. evet, maske takıp kapmak mümkün. havadaki virüs gözünüze yapışıp ordan kan dolaşımınıza girebiliyor. geçmiş olsun.

  dünyadaki prevelansı ise henüz soru işareti. şimdilik uzak doğudaki komşu bir çok ülkede alarm var. oralarda virüsün yaygınlaştığı biliniyor. en son wuhan'dan amerika'ya giden bir kişide virüs tespit edildi. çin'de virüse karşı koruyan kaliteli yüz maskeleri tükenmiş durumda, japonya'da da tükenmiş. beyaz bezden düz maskelerin virüse karşı koruma sağlamadığı söyleniyor. virüsle ilgili dünyayı endişelendiren konulardan birisi de bu zaten. çok ama çok yayılımcı, kolay bulaşan bir virüs. çin'den gelen insanları geçtim, ordan gelen paketlerde, ordan gelen uçaklardaki koltuklarda vs. bile hayatta kalıp dünyanın öbür ucuna bulaşabilir diye düşünülüyor.

  türkiye'de ise henüz bir vaka tespit edilmiş değil. ancak, wuhan karantinaya alınmadan önce istanbul'a wuhan'dan günde 4 thy seferi düzenlendiğini biliyoruz. enfekte birisi ülkeye giriş yapmadı bildiğimiz kadarıyla.

  ayrıca, wuhan ve yakın bölgelerdeki hava alanlarında yukarıda dediğim gibi ateş ölçülüyor. bir tane kadın uçağa binmeden önce yüksek ateşini gizlemek için ateş düşürücü almış ve fransa'ya gitmiş. fransız yetkililerin yaptığı açıklamaya göre bunu biliyoruz. uçaktaki diğer insanlar da takibe alınmış.

  daha da kötüsü, çin yeni yılı kapıda ve bu tatille beraber milyonlarca çinli dünyanın her yerine tatile gidecek. wuhan'daki bir markette ise insanların kıyamet gelmiş gibi birbirleriyle kavga ettiği, yemek için savaştığı videolar twittera düşüyor. ben çinli olsam o ülkeye geri dönmek istemezdim ya benim şehrim de karantinaya alınırsa diye. bu konu da baya endişe verici. ya turist vizesiyle gidip kaçak kalmaya devam eder, virüsü yayarlarsa?

  bireysel olarak alınacak önlemler herhangi bir salgındakinden farklı değil. bağışıklığı güçlü tutun, temastan kaçının, bol bol el yıkayın, elinizi ağzınıza götürmeyin, hapşuran aksıran tıksıran insanlardan uzak durun, yüksek ateş gözlemlerseniz koşa koşa hastaneye gidin, panik olmayın ama rahat da olmayın.

  ben açıkçası türkiye için sömestr tatili için avrupa'ya gidip, orda turizm destinasyonlarındaki kalabalığa girip, havaalanlarında her milletten insanla aynı ortamda bulunan ve bu haftasonu döneceklerden çekiniyorum. "canımmmm hoşgeldiiiiin. nasıldı mokoko tatilin???" diye öpüşmek yerine, ilk 3 gün bu insanlardan uzak duracağım. valla normal zatüreden bile çok korkuyorum. virüslü olanını riske atamam hiç.

  23 ocak 2020 14:23

  2. Son dakika haberlerine göre hindistan ve suudi arabistan'da da görülmesiyle iyice korkutan ölümcül virüs

  23 ocak 2020 19:05

  3. Bir bilim kurgu filminde hızla artan dünya nüfusu nedeniyle hızla tükenen kaynakları önlemek için bilim insanları birtakım ölümcül virüsleri dünyanın çeşitli yerlerine bırakıp salgın yaratıyordu. Her sene ama her sene bir şey çıkıyor ve böyle salgınlara neden oluyor. Şu an düşünüyorum da bu film baya gerçekleri yansıtıyormuş

  24 ocak 2020 18:19


  4. kaynağının yarasa çorbası olduğu söylenen virüs. çinli komplo teoricileri abd'nin biyolojik savaşı olduğunu iddia ediyor.

  aslında suç gerçekten insanlarda. doğa/ekosistem veya düzen gün geldiğinde insanlardan öcünü alıyor bir şekilde.

  24 ocak 2020 21:24 25 ocak 2020 13:25

  5. şimdiden fransa'da dahi 3 ölüme sebep olmuş virüs. bu gidişle 1. dünya savaşı ile 2. dünya savaşı arası olan dünyaya kapalı döneme geri döneceğiz.

  2 gün önce wuhan'dan enfekte bir kadın sosyal medyadan hasta olmasına rağmen paris'e gittiğini paylaşıyor. kadını mimlemelerine ve yakalayıp karantinaya almalarına rağmen bugün iki gün sonra fransa'da 3 ölüme neden oluyor. bu ölümler sadece 2 saat önce fransa sağlık bakanı tarafından onaylanıyor. kadının uçakta ve restoran dışında fazla öksürmeyip semptom göstermeyen bulaşıcı olmayan bir durumda olmasına rağmen tek bir kişinin 2 gün içinde hijyen standartlarının yüksek olduğu fransa gibi bir ülkede 3 ölüme neden olması gayet korkunç. youtube'da takip ettiğim amerikan doktor ken berry diye bir adam var, beti benzi atmış videosunu izledikten sonra uyuyamadım paranoyak paranoyak pandemik konulu izlediğim distopyan filmleri düşünüyorum.

  açıkçası son 10 yıldır superbug'dır, şudur, budur, medikal anlamda bir kriz yaşanması beklendiğini savunan insanlar oluyordu ve ben de bunu anlatınca deli muamelesi görüyordum. tüm korkularım haklıymış gibi hissediyorum. delireceğim.

  umarım sağlık bakanlığı tüm uçuşların girişine ısı dedektörü koyar ve çin'den uçuşları komple yasaklar. amerikan senatörleri seattle'a bulaştıktan sonra trump'a uçuşların yasaklanması için öneri sunmuş. bu gidişle çin'e olan tüm uçuşlar duracak.

  içimden bir ses bu virüs transit uçuşla gelmeye çalışan çinlerin afrikaya virüsü yaymasıyla oradan tüm dünya boku yiyecek diyor ama umarım haksız çıkarım. bir kere bulaştıktan sonra durdurulması mümkün değil gibi. medikal maske bile taksanız gözünüzden bulaşabilen bir virüs.

  şimdiden kore'ye, japonya dahil olmak üzere asya ülkelerine yayılan, fransa ve amerika'da da ölümlere sebep olan ve beni 4 saattir uyutmayan virüs. amerika'daki büyük şehirlerde medikal maskelerin kara borsa olmasına ve amazon'da da kalmamasını sağlamış. tayvan maskelerin ülke dışına ihracat edilmesini yasaklamış.

  valla normalde güvendiğim sakin amerikan doktor bile önce sakin kalın ama bu bilgileri bilin lazım olursa, evet salgın olursa evden çıkmayın hastenelere gitmeyin diye bilgilendirme yapıyorsa kafayı yememem mümkün değil. resmen en büyük kabuslarımdan biri.

  25 ocak 2020 04:23 25 ocak 2020 04:35

  6. Çin'in wuhan kentinde ortaya çıkan ve şu anda neredeyse Çin'deki şehirlerin tamamında enfekte olmuş insanlara rastlayabileceğiniz virüs.

  İnternette virüse dair bir aşı bulunduğu yönünde içerikler mevcut ancak virüs sürekşi mutasyona uğruyor ve bu da tedavisi olmadığı anlamında geliyor.

  Çin'den uçuşların çoğu iptal edildi. Ancak Uygur ve Urumçi bölgesine uçuşlar hala var:)

  Medyada bunun çinin durdurulamadan artan nüfusu azaltmak için bilinçli olarak ortaya atılmış bir virüs olduğunda dair bir komplo teorisi dolaşmakta. Mantıksız gelmiyor. Şahsi görüşüm virüsün bilinçli olarak salındığı ancak sonradan işin çığrından çıkıp kontrol edilemediği yönünde.

  Wuhan'daki hastanelerin bir tanesi hariç hepsindeki sağlık çalışanlarının %60'ı potansiyel taşıyıcı. Onların da psikolojileri altüst olmuş durumda. Wuhan sınır kapısında ve şehirde askere ihtiyaç olduğundan bir sürü sağlıklı insan karantinaya alınmış şehre gönderildi. Aşı oluyorlar ancak aşının onları korumayacağını biliyorlar. 

  Güney kore, japonya ve bazı asya ülkelerinden sonra virüse ingiltere'de ve fransa'da da rastlandı. Hatta Türkiye'de de çin uyruklu bir kadının taşıyıcı olduğuna dar söylentiler var.

  Ancak virüsün çok net olmayan belirtileri olduğundan çoğu ülkede enfekte olmuş insanları düşüp bayıldıktan sonra tespit ediyorlar.

  Şu anda wuhan halkı imha edilmekten korkuyor. Gelişme olursa veya ek bilgi alırsam girdiyi güncelleyeceğim. Biraz karışık yazdım affola.

  25 ocak 2020 16:33

  7. bir de hasta hasta yurtdışı tatiline çıkıp o pis mikroplarını başkalarına bulaştırıyorlar. Onların kendi ülkelerinde bulduğu Her b*ku yiyip hastalanmasının cezasını masun insanlar çekiyor. Tabi oraya tatile gidenlerde kapıyor orası ayrı mesele. İnşallah daha fazla insan ölmez.

  25 ocak 2020 17:40


  8. (link: https://twitter.com/baskebabiko/status/1220661723201462272?s=19 Şurda yazılana göre)

  Virüs yarasadan veya diğer canlılardan geçmemiş, ben bunun yazdıklarına inandım ve bence de haklı. Laboratuarlarda bilinçli bir şekilde yapıldığı (nüfus artışına yönelik yaşlı insanlar için) ama raydan çıktığı ve mutasyona uğradığı yazıyor. Yetkililer de artık baş edemiyormuş ve hastaneler bile artık yeterince temiz değilmiş zaten floodu okursanız aşağılarda virüsü kapmış sağlık çalışanları bile olduğunu göreceksiniz. Ayrıca halk kitlesel imhadan korkuyor ve böyle bir şey yapılabilir mi bilmiyorum. Çünkü şehre ordu girişi olmuş ve bunlar gizli tutuluyormuş.

  Bu bana biraz zombi film/dizilerinde gördüğümüz virüsleri andırdı. Olur mu olur. İnsanlar durdukları yerde yığılıp kalıyolarmış çünkü. Ve virüs mutasyona uğruyor diyo. Ben bunları okurken aklım çıktı ve tüylerim diken diken oldu. Ülke giriş çıkışlarında büyük önlemler alınmalı. Öyle bir ateş ölçmekle olunacak bişey değil bence. O ülkelerden gelen kimseyi içeri almasınlar...

  25 ocak 2020 21:06 25 ocak 2020 21:08

  9. Bilgi kirliliği oldukça fazla olsa da özellikle Twitter'daki floodlar sayesinde ciddi sıkıntıların olduğunu öğrendiğimiz salgın. 1,5 milyar nüfuslu ülkede enfekte olan kisi sayısı acaba kaç ki devlet başkanı sonunda bir açıklama yaptı. Konya'daki Çinliyeyse vertigo teşhisi koymuşlar ama bu guvende olduğumuz anlamına gelmiyor tabiki. Kapadokya'da yaşıyorum ve bilenler bilir burası Çinlilerin mesken alanı gibi, neredeyse her şey onlara yönelik zaten. havalimanı kontrollerinin ciddiye alınması gerek..

  25 ocak 2020 22:46 25 ocak 2020 22:47

  10. Bu hashtagteki videolardan durumun ne kadar vahim olduğunu anlamama neden olan virüs. Kendi gündemimize bakarken durum ne kadar feciymiş. Ne kötü bir yıla başladık, son bulsun umarım bütün acılar (link: https://twitter.com/hashtag/WuhanPneumonia?src=hashtag_click wuhan)

  26 ocak 2020 19:29