yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (300)
  • medya (30)

  300. güney kore ikinci dalga gelebilir kaygısıyla açılan eğlence yerlerini terkar (link: https://tr.sputniknews.com/koronavirus-salgini/202005091042005912-guney-korede-ikinci-dalga-endisesi/ kapatmış).

  almanya'da da kısıtlamaların hafifletilmesinden sonra yapılan analizlerde bulaşma hızında ani artışlar gözlemlenmeye (link: https://www.dw.com/tr/almanyada-bula%C5%9Fma-katsay%C4%B1s%C4%B1-art%C4%B1yor/a-53384333 başlanmış).

  şunu unutmayın: bu salgın bitmedi. bulunan herhangi bir aşı ya da tedavi yöntemi yok. kısıtlamaların kaldırılması salgının bittiği anlamına gelmiyor. bunun tek manası şu: virüsü kapma olasılığın ilk günkü gibi yüksek ama hastalanırsan şu anda hastanelerde yoğunlukla karşılaşmadan tedaviye alınabileceksin. tedavide uygulanan kesin bir yöntem de yok. iyileşenlerin bir kısmı da çok büyük hasar alarak iyileşiyor. bu detayları bilmiyoruz.

  bu yüzden kendinize dikkat edin ve yakınlarınızı uyarın. rehavate kapılmalarına izin vermeyin.

  10 mayıs 18:02 10 mayıs 18:07

  299. üniversitelerin yeniden açılacağına inanamıyorum. milyonlarca insanı, ki çoğu 20 yaş üstü - yani hiçbir zaman 65 yaş üstü ya da 20 yaş altı gibi devamlı bir sokağa çıkma yasağı yaşamadılar-, bir anda aynı anda şehirlerarası dolaşıma açıyorsun. sınavlarda yan yana oturtmasan ne olur? sosyal mesafenin uygulanmasının imkanı yok. bu gençler yurtlarda dipdibe kalacak. kampüse gidip gelirken toplu taşımada dipdibe olacaklar. normal zamanda ulaşımda kaos oluyor sınav döneminde. şimdi daha beter kaos yaşanacak.

  her gün sınavlarda ayrı ayrı maske ihtiyacı doğacak. nasıl yetecek? öğrencilerin hepsinin maddi durumu yetecek mi devamlı yeni maske almaya?

  bu hastalığa yakalanaların %80'i belirti yaşamıyor ama virüsü yayıyor. bu öğrencilerden %1'i virüs taşıyıcısı olsa diğer herkese kolayca dağıtacak. çok yanlış bir karar, çok.

  6 mayıs 19:34

  298. hala devam etmesine rağmen dünyada hızlı şekilde estirilen normalleşme sürecinden tahmin edilebileceği üzerine bir süre sonra ikinci dalgasıyla geri gelecek.

  ne aşısı var ne belli bir tedavisi. yani aslında en başında neyse şimdi de aynısı.

  yine insanlar iletişime geçecek ve yine yayılacak. hele avm'leirn açılması filan o kadar saçma ki.

  5 mayıs 23:10


  297. klinik mikrobiyoloji ve infeksiyon hastalıkları derneği (klimik) tarafından 5 mayıs'ta hakkında bir webinar düzenlenecek olan salgın. hastaneler ne durumda, çok hasta var mı, güncel durum nasılmış diye merak ediyorsanız soru-cevapta bunu sormak yerine bu konferansı dinleyebilirsiniz. ilgilenenler için (link: https://www.klimik.org.tr/2020/04/22/covid-19-guncel-durum-web-konferansi-5-mayis-2020de-yapiliyor/ link)

  29 nisan 17:29

  296. etkisi ülkelerin sağlık sistemlerine göre değişen pandemidir. abd'de "paran varsa sağlık hizmeti alabilirsin" sistemi yüzünden ölüm vakaları hızlı bir şekilde artıyor. 1 günlük bebek, bu sistem yüzünden ölmüş. en son new york'ta test yapılmadığı için binlerce kişinin evlerinde öldüğü ortaya çıktı. abd'de test için de çok fazla para istiyorlarmış. almanya'da sağlık hizmetlerini devlet karşıladığı için ölüm oranları abd'ye göre düşük. tayvan, hong kong, güney kore, japonya ve singapur'da da sağlık hizmetleri iyi bir şekilde sağlandığı için ölüm oranları çok düşük. güney kore'de herkese test yapmışlar.

  ayrıca batı ülkelerinde uzakdoğu kökenli insanlara yönelik şiddet olayları devam ediyor. kanada'da en son koreli 2 kişi bıçaklı saldırıya uğramış. hollanda'da bir grup genç, çin asıllı bir adamı itekleyerek bisikletten düşürmüş; çin asıllı bir kadın darp edilmiş. abd'de uzakdoğu kökenlilere yönelik 500'den fazla saldırı olayı yaşanmış. new york'ta koreli bir kadın maske takmadığı için darp edilmiş; metroda biri, asya kökenli bir adamın yüzüne oda spreyi sıkmış. los angeles'ta bir adam, çinli bir kadına küfür ederek tükürmüş; metroda başka bir adam, çinliler'in pis olduğunu tayland asıllı bir kadına dikkatli bakarak söylemiş. uzakdoğu kökenli abd vatandaşları bir araya gelip protesto gösterisi düzenlemiş. san francisco'da biri, çekim yapan japon bir muhabirin yanına gidip "çinli misin?" diye sormuş. kadın "japon'um." diye cevap verince soruyu soran şahıs "aynı" diyerek kadına küfür etmiş. italya'da 8 mart'ta bir grup genç, bir japon restoranına kundaklama girişiminde bulunmuş.

  bu virüs, batı ülkelerindeki cehaleti de ortaya çıkardı.

  15 nisan 22:22 15 nisan 22:31

  295. bi ara 4-5 gün haber izledim neredeyse yediğim meyveyi deterjan ile yıkayacak kafaya gelmiştim. haberleri izlemeyi kesince biraz olsun rahatlama geldi.

  14 nisan 15:36

  294. daha önce geçirip geçirmediğimi, yani bağışıklığım olup olmadığını anlamak için antikor testi yaptırmak istediğim salgındır. çünkü şubat ayının başında italya'dan dönen erkek arkadaşımla buluştuktan sonra ateşim çıktı, 2-3 gün içinde atlattım. sonrasında ise 1 ay başım döndü. insanlar evden çıkmasınlar diye antikor testi yapmıyorlar, ama vallahi de billahi de çıkmicam. sadece market alışverişiyle duşa girip, 3 gün "boğazım mı şiş, koku alamıyorum sanki, ateşim mi var????" diye kendimi incelemekten bıktım usandım.

  delirmemize ramak kaldı.

  14 nisan 10:50 14 nisan 10:51


  293. çin'de bu virüsten dolayı yabancılara karşı yapılan ayrımcılığı şuradan okuyabilirsiniz (link: https://www.bbc.com/turkce/amp/haberler-dunya-52092823 link)

  hastalık çıkınca dünyaya haber verme doktorları sustur, gönderdiğin uçaklarla her yere yay. sonra da her şeyi manipüle etmeye başla.

  12 nisan 12:05

  292. Dün hayatını kaybeden 96 kişiden birisi benim yakınım.. Benim için bu sayı 95+1 o yüzden. Kimse bir araya gelemiyor cenaze 3 kişilik, taziye yok sarılmak yok. Böyle bir konuda bir insanı telefonla nasıl teselli edebilirsiniz ki? Kardeşler, kuzenler whatsapptan dua mesajları paylaşıyor sadece. Herkes evinde, herkes yalnız... Çok zor.

  10 nisan 12:53

  291. artık herkes maske takıyor fakat sosyal mesafe anlayışı sıfır. maske virüsün kişiye bulaşmasını engellemez, önemli olan yakın temasta olmamak diye dil döken tıpçı akademisyenleri dinleyen yok. Bir de eldiven var ki onun da kullanımını önermiyorlar asla. Oysa en az 1 metre mesafe olsa, virüsün bulaşma ihtimali zaten yok.

  şu kadar basit bir şeyi bile anlayıp uygulayamayan insanlar var. gerçekten çok zor bi süreç. inşallah artık en kısa zamanda kurtuluruz. 

  ilgili medya:
  1
  10 nisan 08:17