yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (321)
  • medya (28)

  321. Virüs ve bakteri, Bağışıklık sistemi içinde bir virüsü ya da bakteriyi tanımaya ve daha önceden onunla yapılan mücadele içinde kullanılan antikorların tekrar göreve alınmasını sağlayan virüs ya da bakteri içinde bulunan antijen molekül parçalarına sahiptir.

  Her sene grip oluyoruz çünkü grip virüsü sürekli bu antijeni değiştiriyor ve her seferinde yeniden bağışıklık sistemi ona karşı deyim yerindeyse aşı çalışmasını sıfırdan yapıyor.

  Bunun daha ileri boyutu aids'dir. AIDS , daha insan hücresi içindeyken antijeni değiştiriyor. Daha onunla nasıl mücadele edeceğini öğrenmeden bağışıklık sistemi virüsün tanımlayıcı kodu değişiyor. O yüzden AIDS için bağışıklık sistemi etkisiz kalıyor ve neden çözülüyor. Güzel haber şu, AIDS'e neden olan virüs için bu değişikliği yapmayı engellediği için aids de yaşam süresi uzadı.

  Korano için en büyük risk de bu. Her sene antijen değiştirmeyi öğrenir ise...

  27 kasım 23:36

  320. Geçtiğimiz mart ayında atlattim. Belirtilerim ağır değildi hafif kırgınlık, boğaz ağrısı, burnum çok acıdı bunun yanında tat ve koku kaybı yaşadım. 2 gün önce erkek arkadaşımla görüştüm ve bir takım yakınlaşmalar yaşandı. Şimdi de covid pozitif olduğunu öğrendik. bana tekrardan bulaşmış olabilir mi kafam çok karışık. Bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi lütfen

  23 kasım 01:54

  319. Bazı insanların umursamazlığı veya devletin sağlık çalışanlarına yeterince değer vermemesi yüzünden babamı kaybetmek istemiyorum. Herkes tehlike altında ama bu sureçte izin alması bile yasak olan, bazı zamanlar zorunlu covid ünitesinde çalışmak zorunda olan kronik hasta olan insanlar var bu ülkede. Şuana kadar hiç bu kadar karamsar olmamıştım ama gün gün 135'e ulaşan vefat sayısını ve alınan dandik tedbirleri gördükçe korkuyorum. başta herkesin ödü koparken neden şuan hayat laylaylom?

  21 kasım 22:14


  318. Muhtemelen hepimize bulaşacağını düşündüğüm virüs yada bizlere çoktan bulaştı ve bir şekilde ayakta normal bir grip belirtilerini yaşar gibi geçirdik onuda bilemiyorum.

  21 kasım 13:58

  317. geçen hafta babamın olmasıyla beraber dün annem ve kardeşim oldu. Ben antikorlu olduğum için kapmıyorum sanırım fakat psikolojik olarak iyi durumda değilim. Okulum, ödev ve ders yükü, erkek arkadaşımla problemler derken psikolojik bi çöküş yaşıyorum. Hafif bir antidepresana başladım (gizlinot: Cipralex 10 mg) normalde bu yöntemlere son çare başvururum fakat artık kaldıramıyorum. Uykusuz, hergün titreyen ve üzüntüden uçuklar çıkaran ben ilaç sayesinde biraz rahatlamış bulunmaktayım. Umarım bu beladan bir an önce kurtuluruz. 

  21 kasım 11:38

  316. bu lanet virüsten dedemi bugün toprağa verdik, gözümün içinde sanki bir okyanus var ağla ağla bitmedi su.

  tanım: çok fazla kişiyi öldüren 2020'yi bize dar eden salgındır.

  20 kasım 15:35

  315. bugün iki tane komşumuzu kaybettik. yaşlı bir çiftti, yıllar yılı yan yana yaşadık. çok sevdiğim insanlar olduklarını söyleyemem ama ölüm haberleri beni içten içe sarstı açıkçası. karı-koca aynı gün içinde birkaç saat arayla vefat ettiler.

  ilk defa bu kadar yakınımdan birileri coronadan dolayı vefat etti. özellikle yazları her gün gördüğüm kişilerin artık aramızda olmayacağı gerçeği çok sarsıcı. çocuklarının durumunu düşünemiyorum bile, aynı günde hem anne hem de baba yok oldu gitti. sabırlar diliyorum.

  17 kasım 16:38


  314. Sağlık bakanı röportaj verdi, dedi ki eskiden günlük %20 iken testlerde pozitif vaka sayısı artık %10'a düştü. Bu demek oluyor ki, günde ortalama 111.000 testte ortalama 11.000 pozitif çıkan kişi var, ama sadece 1500 olarak alışıyor açıklıyor bakan.

  Bizim resmi rakam ile zirve 5.000 küsur idi. Şu an hükümetin iktidar sağlığı için halkın sağlığı feda ediliyor. Toplum, sürü bağışıklığı ile hastalığa maruz bırakılıyor.

  8 ekim 20:39

  313. Aşırı sinirliyim ya. İngiltere'de Ağustos ayı boyunca ekonomi şenlensin diye "eat out to help out"lar yaptılar, artık virüs o kadar korkutucu değil, dışarı çıkabilirsiniz dediler. Zaten Ramazan ve Kurban boyunca gayet müslümanlar toplandı, misafirliklere gidildi, facebook'taki uk gruplarında "madem bu bayram Türkiye'ye gidemiyoruz, buradaki Türklerle kalabalık bayram yaparız" gibi 30-40 kişinin bir arada olduğu akıl almayan fotoğraflar paylaşıldı. Zaten publar barlar açıldığı an, hobisi cuma ve cumartesi akşamları kusana kadar içmek olan ingiliz "chav"ları sokaklara döküldü. Alkol zaten muhakeme yeteneğini ortadan kaldıran birşey. ayık kafayla bile mantıklı karar veremeyerek, böyle bir pandemi döneminde pub'lara bar'lara koşan insanların, aynı kafaya alkol yükleyince ne hale geleceğini öngöremeyecek kadar aptal olamaz bir hükümet.  Daha birkaç hafta önce yazdım başlığa, millet gezmeye başladı, vakalar artabilir diye. Zaten geçen hafta okullar açıldı, matematik öğretmeni Türk bir arkadaşım var, öğrenciler maskesiz, hiç birinin umrunda değil, vakalar çok artacak, çocuğunu okula göndermeyen veliler çok fazla diyor. Dün 4900 küsur vaka açıklandı. Neredeyse 5000, mayıs'tan beri ilk defa bu kadar yüksek bir rakam. Ölen sağlıkçılara da mı saygınız yok ya? içip sıçmak bu kadar mı önemli? Boris y.vşağı dün çıkmış, 2. bir lockdown gelebilir, bu benim hayatımda gördüğüm en büyük küresel kriz diyor. Sözün özü, ingiliz hükümeti Ekonomisini toparlamak için, o kadar aylık emek ve uğraşı, o kadar ölen sağlık çalışanının emeği ve hayatını çöpe attı. Şimdi çevir kazı yanmasın diyorlar. insanlar sen içeri gir diyince giriyor, çık diyince çıkıyor zaten mal herif, bu vakaların artmasının sebebi sensin. Zaten ekonomi kötüleşmiş madem, şu virüsü sildiğinden emin olmadan, daha fazla önlem almadan niye tüm önlemleri gevşetiyorsun?! 

  Ne zaman publar açılacak denildi, eşim "biz kendimizi daha dikkatli korumalıyız, bir karantina daha kapıda" dedi. yani benim adam o kadar iyi tanımış ki artık insanını, bu gerizekalılara özgürce Gezme izni vermenin ne kadar riskli olduğunu biliyor. 

  S.kicem ekonomisini de, parasını da. 3-5 gerizekalı götü kopana kadar içecek diye, instagram'a fotoğraf atacak diye ben neredeyse 1 senedir annemi görmüyorum. (gizlinot: annem astım hastası, uçakta kaptığım herhangi bir virüsü ona götürme konusunda ciddi bir fobi gelişti bende artık, herşeyi yolunda olduğundan emin olmadan annemi görmeyeceğim) ben de bilirdim buradaki mal Türkler gibi ilk fırsatta uçağa atlayıp Bodrum'da Çeşme'de tatil yapmayı. 3-5 tanesi etsy'den alınma ipek maskeleriyle "stay home" diye paylaşmaya başladılar bile, alıp maskelerini güneş görmeyen yerlerine sokasım var, sabır diye diye erenlere karışacağım. 

  Ekim'e kadar evden nasıl çalışacağım, patlarım ben diyordum Mart'ta... Ekim geldi. Şimdi Aralık'a kadar evden çalışılacak diyorlar. Kendine hakim olamayan, aylarca evde oturunca sadece kendi içi daralıyormuş gibi davranan(gizlinot: sanki biz keyfimizden eve kapandık) iradesiz aptallar yüzünden daha uzun bir süre evdeyiz. 

  aptal insanlardan bıktım. aptal insanların, aptal insanlarla dolu ülkeleri yönetmesinden de bıktım. olan 3-5 aklı başında bizlere oluyor. 

  23 eylül 13:12

  312. Bu bir itiraf girdisidir aynı zamanda...

  Ben hem koronavirüsten dolayı hemde biliyorum çok saçma ama bi durumumdan dolayı bu dönem okulların açılmasını hiç istemedim. Benim alerjik astımım var kendimi virüsten koruyabileceğime inanıyorum ama yazın hep soğuk terler eşliğinde şunu düşündüm ben şimdi günde en az 25-30 kere hapşırıyorum sınıfta hapşırırsam beni ipe dizerler yani yalan yok. Normal bi hapşırık değil ya ciğerimi masada bırakıyorum öyle diyim yani. Hoca beni söve söve yollar sınıftan artık diyorum bi yazdır sürekli. 

  İkinci faktör korunmama rağmen ya koronavirüs olduysam ve hapşırığım dinmediği için bulaştırırsam? En korkunç faktör bu tabiki. Neyse ki bahar dönemine kadar hafifleyeceğini biliyorum ama bahar döneminin sonuna doğru yine hortlayacak. Peçetemi yanımdan ayırmam hapşırık gelince hep peçeteme hapşırırım ama sonuçta mikro düzeyde su taneciklerini nasıl tutabilirsin ki. Çok saçma ama çok muallak. 

  14 eylül 21:39