yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (30)
  • medya (1)

  30. 2 gün önce biontech in ilk dozunu oldum. Birinci gün kolum kıpırdatamayacak kadar ağrıdı açıkçası. O yüzden kullanmadığınız kola yapılmasında bence çok fayda var. Dün halsizlik ve hafif bir baş ağrısı vardı. Bugün de çok enerjik olduğum söylenemez ve saç diplerim ağrıyor. Normalde de çıt kırıldım ve evhamlı bir insan olduğum için başkalarından teyit ettim, herkesin kolu ağrıyor. Diğer yan etkiler kişiden kişiye farklılık gösteriyor gibi. Mesela bir kişiden grip belirtileri duydum, bir başkası boğazım ağrıyor dedi. Neden biontech olduğuma gelirsem açıkçası birkaç gün önce Çin'den 2 doz sinovac üzerine 1 doz mrna gerektiği gibi bir açıklamaya denk geldim. Birinin üzerine diğer aşı için ellerinde çok veri olduğunu düşünmediğim için direkt mrna daha mantıklı geldi. Uzun vadede etkileri hakkında hiçbir fikrimiz ve bilgimiz yok. Uzak geleceğe gitmeden de olmayacak maalesef. Kendimi x files Amerika'sında gibi hissetsem de mevcut koşullarda ulaşılabilen aşı > hiç aşı diye düşünüyorum.

  15 nisan 16:17

  29. Aşı herkes için ulaşılabilir olduğunda, aşı olmayı tercih etmeyenlerin, artan vakalar için de ölüm oranları için de yasaklar için de şikayet etme hakkı olduğunu düşünmüyorum. Bu belanın tek çözümü aşı. Virüsün mutasyon geçirip zayıflayacağını umuyorduk ama olmadı. İsrail'de günlük vaka on binlerdeyken yüzlere inmesinin, ölüm sayısının tek haneye inmesinin başka açıklaması yok.

  15 nisan 10:12

  28. Dün akşam biontech aşısının ilk dozunu vuruldum,aşı yapılırken hiçbir şey hissetmedim fakat sonrasında kolumda bir ağrı oldu,bugün biraz daha iyi.Onun dışında halsiz hissettim gün boyu.İkinci doz ise 28 gün sonra,girdiyi editlerim.

  14 nisan 20:11


  27. 3 saat önce biontech aşısı vurulmuş bulunmaktayım, 2.dozum 1 ay sonra. Şuanlık ne ağri ne de yanma gibi bir yan etkisini yaşamadım ama zaman geçtikçe güncellerim

  Edit : Aşı olduğum günün akşamı aşırı kol ve baş ağrısı ,halsizlik,mide bulantısı yaşadım .bu ağrılar halsizlik 2 gün sürdü .Şuan 3.günümde bu ağri ve halsizlik durumları belli belirsiz var diyebileceğim kadar yok oldu.

  14 nisan 15:58 16 nisan 12:28

  26. ilk dozu ocak başı İkinci dozu 12 şubatta olduğum aşıdır. ikisinde de herhangi bir yan etki yaşamadım. sadece aşının yapıldığı yer bir kaç gün ağrıdı. Dün elisa testi ile kandan antikor baktırdım bir özel hastanede(gizlinot: sars cov-2 total antikor ıgG ve ıgM bakıldı 200 lira ücret ödedik)(gizlinot: antikor baktırmayı sadece özel hastaneler ve laboratuvarlar yapıyor)(gizlinot: gebelik testi gibi olan kitlerin doğru çıkma olasılığı yüzde10 diyorlar kandan baktırmak en garanti olanı). antikor titrem oldukça yüksek. aşım şimdilik tutmuş gibi görünüyor. tabi ki önlemlere devam edeceğim. Umarım herkes sağlıkla aşısını olur, güzel günler yakın!

  26 şubat 11:18 26 şubat 11:23

  25. 2 milyara yaklaşık Çin'de şu anda neredeyse sıfıra yakın vaka var ve bitti diyebiliriz. Yanlış biliyorsam düzeltin ama Çin'de kimsenin covid aşısı olmadığını biliyorum. Virüs en ağır seyrettiği ülkelerden birinde sıfır aşı ile normal düzene geçilirken bizim ülkenin insanları denek gibi neden aşı oluyor. komplo teorisi vs üretmek istemiyorum ama bir şeyler döndüğü çok bariz bir şekilde belli.

  ps: korona geçirdim, lanet bir şey. ama yine de aşı konusunda dilemma içerisindeyim.

  20 şubat 01:39

  24. Bugün öğleyin 2. Dozunu olduğum aşı.

  İlk doz gibi bunda da şimdilik bir semptomum olmadı.

  Aynı zamanda kan da verdim, yarın antikor sonucumu öğrenince girdiyi editleyeceğim. Merakla bekliyorum sonucunu

  Edit: igg 50'nin üzerinde olduğu zaman pozitif kabul ediliyor, benimki 540 çıktı. 3 hafta sonra tekrar antikor baktıracağım, o zaman tekrar editlerim.

  3 hafta sonra edit: 2. Dozdan sonra antikorum uçmuş resmen, 2700 çıktı

  19 şubat 02:24 13 mart 21:45


  23. etkinliği konusundaki verilerin kargaşa yarattığı aşı. Merak edenler, ilgilenenler için biraz açıklamak isterim.

  sinovac firmasının yayınladığı verilere göre enfeksiyondan koruma oranı %52, hastalıktan koruma oranı %78, ağır hastalık ve ölümden koruma oranı ise %90’ın üzerinde olarak açıklandı. 

  Bu verilerin ne anlama geldiğini açıklayalım: ilk oran olan %52, aşıyı olduktan sonra dahi sosyal mesafe, maske ve bulaş önleyici diğer kurallara uymaya devam etmemiz gerekeceğini gösteriyor. maalesef aşı olduktan sonra maskeyi kep misali fırlatıp sevdiklerimize sarılamayacağız. Ama ağır hastalık ve ölümden koruma oranının %90’dan fazla olması, covid enfeksiyonunun basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu haline indirgenebilmesi olarak yorumlanabilir. Bu salgının korkunç tarafı, yüz binlerce insanın entübe olmak zorunda kalması ve ölmesi değil mi? Ve bu entübasyon ve ölüm riskinin kişisel risk faktörleri kadar viral yüke de bağlı olduğunu biliyoruz. Bu durumda bu korumanın sağlık çalışanları başta olmak üzere insanla teması fazla olan tüm bireyler için ne kadar önemli olduğunu görmek umut verici. Ve elbette yoğun bakım ve ölüm oranlarının azalması, sağlık sisteminin içinde bulunduğu kaosun çözülmesinde kritik öneme sahip. Bizim ‘eeh %50 mi koruyormuş’ dediğimiz aşı, hastanelerin rahatlaması için ilk adım olabilir.

  Aşı sadece bizim için bir gereksinim değildir, toplumsal bir gereksinimdir aynı zamanda. Aşıyı reddederken kullanılan ‘ben kendi başımın çaresine bakarım’ ifadesi bu bağlamda çok yanlış. Çünkü aşı hiçbir zaman bizim başımızla ilgili olmadı, tıpkı salgının da hiçbir zaman kişisel covid vakalarının toplamı olarak görülemeyeceği gibi.

  14 şubat 20:57

  22. Bugün 80 yaş üstündeki anneannemi aşı olması için randevu saatinde hastaneye götürdük. Fakat aşı bitmiş dediler. 80 yaş üstü yaşlı insanlar boşu boşuna hastaneye gelmişler. Şaka gibi. Madem aşı yok niye randevu veriyorsunuz? Ya da randevu verdiniz aşı sayısına göre diyelim peki aşıya ne oldu? Herhangi bir açıklama yok. 

  Edit: Bugün arayıp tekrar çağırdılar bu sefer olabilir umarım.

  28 ocak 18:59 29 ocak 10:12

  21. Yok aşı karşıtıydı yok çipti derken aşı geldi bir baktım herkes sırada. Ee nooldu şimdi?

  22 ocak 16:50