yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (32)
  • medya (1)

  32. Nereye uçurdukları bilinmeyen 128 milyar dolar ile dandik sinovac aşısı yerine etkin aşılardan bir ya da birkaçı alınıp tüm halk ücretsiz aşılanabilirdi. Aşı işinde fena sıçtıkları için şimdi ücretli aşı konuşuluyor. O da şöyle; firmalar Türkiye'de üretim yapacak da, dağıtacak da, insanlar randevu alacak da, para verecek de aşı olacak da ohoooo.

  Edit: ayrıca (no: 1227721)

  28 nisan 15:30 28 nisan 15:32

  31. Herkese merhaba. Ben restingbitchfaced, son sınıf bir tıp öğrencisiyim. Hilale anlatır gibi köşem bugüne kadar pek çok konuk ağırladı. Şimdi aşılarla ilgili tekrardan 1-2 kelam etmek istiyorum. Aşılarla ilgili ilk girdim (link: https://www.suslusozluk.com/corona-virüsü-salgını?i=1212875 burada)  O günden bugüne köprünün altından çoook su aktı ve bu yüzden bir güncelleme yapayım dedim. Aslında buraya oldukça uzun bir girdi yazıp aşıları tek tek tekrar ele alacaktım ancak o kadaaaar çok veri birikmiş ki yazamadım. Onun yerine size aşılarla ilgili en doğru bilgiyi nereden alabileceğinizi yazmaya karar verdim. Çünkü yine inanılmaz bir bilgi kirliliği var ve ilginç şekilde doktorlar arasında bile tutarlılık yok. Maalesef herkes aynı hassasiyetle doğru yayınların takibinde bulunmuyor. Benim kendimce takip ettiğim ve güvenilir verilere sırtını yaslayıp konuştuğunu teyit ettiğim 1-2 uzmandan da bahsedeceğim.

   --İşbu entryde yazan bilgiler asla doktor tavsiyesi yerine geçmez.--

  Öncelikle size iki kıymetli hocamızın twitter hesabını önererek başlamak istiyorum.

  1- Dr.Derya Unutmaz. Kendisi abd'de yaşayan bir immunolog, yani bağışıklık sistemi uzmanı. Bugüne kadar attığı tweetlerin hepsi çok güzeldi, okuyup da ''ne diyor yahu bu'' dediğim olmadı. Şiddetle tavsiye ederim. (link: https://twitter.com/DeryaTR_ link burda)

  2-Prof.Dr.Güner Sönmez. Kendisi radyoloji uzmanı ama covidle ilgili yayınları çok güzel takip ediyor, çok güzel özet paylaşımlarda bulunuyor. Yine kendisini de şiddetle tavsiye ederim. (link: https://twitter.com/DrGunerSonmez link burda)

  Bu iki öneri yeterli ingilizceye sahip olmayıp türkçe kaynak takip etmeyi tercih edecek kişiler içindi. Eğer derseniz ki ben ingilizce de takip ederim, o zaman daha iyi. (link: https://www.cdc.gov www.cdc.gov) adresinden şu ana kadar abd'de onay almış olan pfizer-moderna-jonhson&johnson aşılarıyla ilgili çok ayrıntılı bilgiler mevcut. Özellikler ülkemizde de uygulanmaya başlayan pfizer-biontech aşısıyla ilgili sorularınız varsa eminim burdan cevabını bulursunuz. Pfizer-biontech abd'de her kesimden insana 90 milyon doz uygulanmış ve verileri çok güzel bir şekilde toplamışlar. Her sayfalarına girdiğimde ''oyyşşhh mükemmel raporlar ya'' diye iç geçiriyorum. İlgili sayfada otoimmün hastalığı olandan tutun guillain-barre sendromuna sahip olan hastalara kadar bu konuda bilgilendirme yapmışlar. Hatta gebe ve emzirenler için bile ciddi bir veri var.(gizlinot: yine meraklısına: olmayın demiyorlar, kişisel tercihe bırakılmış. ilgili yazıyı bulamadım ancak hatırladığım kadarıyla yaklaşık 90bin gebede yapılan izlemde herhangi bir sorunla karşılaşılmadı.) Aynı şekilde cdc'den çok geniş bir aşı sonrası yan etki raporuna da ulaşabilirsiniz. Mesela pfizer-biontech aşısında anaflaksi riski ocak 2021 itibariyle milyonda 5'miş. Diğer aşılara benzer, ortalama bir değer. Evet, her aşı her ilaç alerji yapabilir.

    Sinovac için adam akıllı böyle veriler pek yok maalesef. En büyük eksiklik, gerçekten çok üzücü. Bu aşıyla ilgili bilgiler genelde yalnızca haber metni şeklinde veya asla anlayamadığım yabancı dillerde oluyor. Sinovacla ilgili verileri ben de yukarıda linkini verdiğim 2 hocamız üzerinden takip edebildim, o nedenle biontech aşısı gibi ''aha buyrun burda ne ararsanız bulursunuz'' diyerek bir link veremeyeceğim. 

  Covid aşısı olmak kişisel bir tercih. Lütfen doğru kaynaklardan araştırmanızı yapın ve öngördüğünüz risklerle covid kaptığınızda karşılaşabileceğiniz riskleri kıyaslayarak karar verin. 

  Herkese sağlıklı günler dilerim

  22 nisan 17:08 22 nisan 17:19

  30. 2 gün önce biontech in ilk dozunu oldum. Birinci gün kolum kıpırdatamayacak kadar ağrıdı açıkçası. O yüzden kullanmadığınız kola yapılmasında bence çok fayda var. Dün halsizlik ve hafif bir baş ağrısı vardı. Bugün de çok enerjik olduğum söylenemez ve saç diplerim ağrıyor. Normalde de çıt kırıldım ve evhamlı bir insan olduğum için başkalarından teyit ettim, herkesin kolu ağrıyor. Diğer yan etkiler kişiden kişiye farklılık gösteriyor gibi. Mesela bir kişiden grip belirtileri duydum, bir başkası boğazım ağrıyor dedi. Neden biontech olduğuma gelirsem açıkçası birkaç gün önce Çin'den 2 doz sinovac üzerine 1 doz mrna gerektiği gibi bir açıklamaya denk geldim. Birinin üzerine diğer aşı için ellerinde çok veri olduğunu düşünmediğim için direkt mrna daha mantıklı geldi. Uzun vadede etkileri hakkında hiçbir fikrimiz ve bilgimiz yok. Uzak geleceğe gitmeden de olmayacak maalesef. Kendimi x files Amerika'sında gibi hissetsem de mevcut koşullarda ulaşılabilen aşı > hiç aşı diye düşünüyorum.

  15 nisan 16:17


  29. Aşı herkes için ulaşılabilir olduğunda, aşı olmayı tercih etmeyenlerin, artan vakalar için de ölüm oranları için de yasaklar için de şikayet etme hakkı olduğunu düşünmüyorum. Bu belanın tek çözümü aşı. Virüsün mutasyon geçirip zayıflayacağını umuyorduk ama olmadı. İsrail'de günlük vaka on binlerdeyken yüzlere inmesinin, ölüm sayısının tek haneye inmesinin başka açıklaması yok.

  15 nisan 10:12

  28. Dün akşam biontech aşısının ilk dozunu vuruldum,aşı yapılırken hiçbir şey hissetmedim fakat sonrasında kolumda bir ağrı oldu,bugün biraz daha iyi.Onun dışında halsiz hissettim gün boyu.İkinci doz ise 28 gün sonra,girdiyi editlerim.

  14 nisan 20:11

  27. 3 saat önce biontech aşısı vurulmuş bulunmaktayım, 2.dozum 1 ay sonra. Şuanlık ne ağri ne de yanma gibi bir yan etkisini yaşamadım ama zaman geçtikçe güncellerim

  Edit : Aşı olduğum günün akşamı aşırı kol ve baş ağrısı ,halsizlik,mide bulantısı yaşadım .bu ağrılar halsizlik 2 gün sürdü .Şuan 3.günümde bu ağri ve halsizlik durumları belli belirsiz var diyebileceğim kadar yok oldu.

  14 nisan 15:58 16 nisan 12:28

  26. ilk dozu ocak başı İkinci dozu 12 şubatta olduğum aşıdır. ikisinde de herhangi bir yan etki yaşamadım. sadece aşının yapıldığı yer bir kaç gün ağrıdı. Dün elisa testi ile kandan antikor baktırdım bir özel hastanede(gizlinot: sars cov-2 total antikor ıgG ve ıgM bakıldı 200 lira ücret ödedik)(gizlinot: antikor baktırmayı sadece özel hastaneler ve laboratuvarlar yapıyor)(gizlinot: gebelik testi gibi olan kitlerin doğru çıkma olasılığı yüzde10 diyorlar kandan baktırmak en garanti olanı). antikor titrem oldukça yüksek. aşım şimdilik tutmuş gibi görünüyor. tabi ki önlemlere devam edeceğim. Umarım herkes sağlıkla aşısını olur, güzel günler yakın!

  26 şubat 11:18 26 şubat 11:23


  25. 2 milyara yaklaşık Çin'de şu anda neredeyse sıfıra yakın vaka var ve bitti diyebiliriz. Yanlış biliyorsam düzeltin ama Çin'de kimsenin covid aşısı olmadığını biliyorum. Virüs en ağır seyrettiği ülkelerden birinde sıfır aşı ile normal düzene geçilirken bizim ülkenin insanları denek gibi neden aşı oluyor. komplo teorisi vs üretmek istemiyorum ama bir şeyler döndüğü çok bariz bir şekilde belli.

  ps: korona geçirdim, lanet bir şey. ama yine de aşı konusunda dilemma içerisindeyim.

  20 şubat 01:39

  24. Bugün öğleyin 2. Dozunu olduğum aşı.

  İlk doz gibi bunda da şimdilik bir semptomum olmadı.

  Aynı zamanda kan da verdim, yarın antikor sonucumu öğrenince girdiyi editleyeceğim. Merakla bekliyorum sonucunu

  Edit: igg 50'nin üzerinde olduğu zaman pozitif kabul ediliyor, benimki 540 çıktı. 3 hafta sonra tekrar antikor baktıracağım, o zaman tekrar editlerim.

  3 hafta sonra edit: 2. Dozdan sonra antikorum uçmuş resmen, 2700 çıktı

  19 şubat 02:24 13 mart 21:45

  23. etkinliği konusundaki verilerin kargaşa yarattığı aşı. Merak edenler, ilgilenenler için biraz açıklamak isterim.

  sinovac firmasının yayınladığı verilere göre enfeksiyondan koruma oranı %52, hastalıktan koruma oranı %78, ağır hastalık ve ölümden koruma oranı ise %90’ın üzerinde olarak açıklandı. 

  Bu verilerin ne anlama geldiğini açıklayalım: ilk oran olan %52, aşıyı olduktan sonra dahi sosyal mesafe, maske ve bulaş önleyici diğer kurallara uymaya devam etmemiz gerekeceğini gösteriyor. maalesef aşı olduktan sonra maskeyi kep misali fırlatıp sevdiklerimize sarılamayacağız. Ama ağır hastalık ve ölümden koruma oranının %90’dan fazla olması, covid enfeksiyonunun basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu haline indirgenebilmesi olarak yorumlanabilir. Bu salgının korkunç tarafı, yüz binlerce insanın entübe olmak zorunda kalması ve ölmesi değil mi? Ve bu entübasyon ve ölüm riskinin kişisel risk faktörleri kadar viral yüke de bağlı olduğunu biliyoruz. Bu durumda bu korumanın sağlık çalışanları başta olmak üzere insanla teması fazla olan tüm bireyler için ne kadar önemli olduğunu görmek umut verici. Ve elbette yoğun bakım ve ölüm oranlarının azalması, sağlık sisteminin içinde bulunduğu kaosun çözülmesinde kritik öneme sahip. Bizim ‘eeh %50 mi koruyormuş’ dediğimiz aşı, hastanelerin rahatlaması için ilk adım olabilir.

  Aşı sadece bizim için bir gereksinim değildir, toplumsal bir gereksinimdir aynı zamanda. Aşıyı reddederken kullanılan ‘ben kendi başımın çaresine bakarım’ ifadesi bu bağlamda çok yanlış. Çünkü aşı hiçbir zaman bizim başımızla ilgili olmadı, tıpkı salgının da hiçbir zaman kişisel covid vakalarının toplamı olarak görülemeyeceği gibi.

  14 şubat 20:57