yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (40)
  • medya (1)

  40. Daha önce alerjik şok geçmişi olupta biontect aşısı yaptıran var mı? Aşırı korkuyorum

  10 haziran 13:19

  39. Öğretmen olduğum için aşı hakkım çıktı fakat maalesef sinovac yokmuş ve sanırım gelmeyecekmiş. Benim bünyem alerjik ve en ufak hastalıkta yatak döşek yatarım. Dolayısıyla biontech olmaktan korktuğum için hala olmadım. Yan etkilerden ziyade, inaktif aşı olmadığı için de tedirginim. Bu konuda sürekli okuyorum fakat hiçbir şeye güvenim kalmadı açıkçası.

  10 haziran 00:35

  38. Pazartesi günü öğretmen kontenjanından ilk doz biontech aşısı oldum. Alerji geçmişim olduğu için hastanede olmam gerekti. Herhangi bir alerjik reaksiyon göstermedim. Aşıdan 7 saat kadar sonra ishal yaşadım ama ertesi gün bir şeyim yoktu. Biraz uykulu gibiydim ve aşılı kolum kalkmıyordu. Bugün ikinci günü tamamladım. Aşılı kolum ağrımıyor. Gayet normalim. Herhangi bir yan etki yaşamıyorum henüz, sanırım artık yaşamam da. Yaptırmadan önce müthiş korkuyordum ama boşunaymış o stres. İkinci dozda görüşmek üzere.

  9 haziran 21:13


  37. Yakın vakitte kadıköy'de 25 liraya 5 tekila shot atmış ve vücuduma hangi kimyasalı soktuğum hakkında bir sorunu olmayan biri olarak ben de biontech aşısının ilk dozunu oldum. 45 yaşın aşılanması ile birlikte annemin de aşı olmasıyla ailemde pandemi tehlikesinin ortadan kalkacağını umuyorum.

  Şimdi çipimden bill gates muhtemelen "süslü sözlük ne ***" diyor.

  9 haziran 18:01

  36. Bana da sıra geldi. Yarın biontech aşısı yapılacak.

  Not, öğretmen değilim.

  8 haziran 18:47 10 haziran 11:30

  35. üç saat önce ilk dozunu olduğum aşı. Herhangi bir alerjim vs olmadığı için içim rahat bir şekilde biontech tercih ettim. Şu an için hiçbir sıkıntı yok çok şükür. Altı hafta sonra ikinci dozu da alıp editleyecegim. Umarım herkes kısa süre içinde aşısını olma imkanına erişir ve normal hayata geri döneriz.

  6 haziran 22:09

  34. şeker ve tansiyon hastası babam için biontech tercih etmiştik, ilk dozda büyük bir sorun yaşamadı. ikinci doz randevusunu aldıktan birkaç hafta sonra tekrar sisteme bakınca aynı günün ve hatta sonrasındaki günlerin de randevularının alınmadığını görünce çok şaşırdım. aşı olalım diye bas bas bağırıyoruz ama aşı sırası gelince de olan yok herhalde?! madem randevular boş kalıyor keşke alt gruplara da açılsa yavaş yavaş da olmak isteyen olsa.

  23 mayıs 09:21


  33. Nereye uçurdukları bilinmeyen 128 milyar dolar ile dandik sinovac aşısı yerine etkin aşılardan bir ya da birkaçı alınıp tüm halk ücretsiz aşılanabilirdi. Aşı işinde fena sıçtıkları için şimdi ücretli aşı konuşuluyor. O da şöyle; firmalar Türkiye'de üretim yapacak da, dağıtacak da, insanlar randevu alacak da, para verecek de aşı olacak da ohoooo.

  Edit: ayrıca (no: 1227721)

  28 nisan 15:30 28 nisan 15:32

  32. Herkese merhaba. Ben restingbitchfaced, son sınıf bir tıp öğrencisiyim. Hilale anlatır gibi köşem bugüne kadar pek çok konuk ağırladı. Şimdi aşılarla ilgili tekrardan 1-2 kelam etmek istiyorum. Aşılarla ilgili ilk girdim (link: https://www.suslusozluk.com/corona-virüsü-salgını?i=1212875 burada)  O günden bugüne köprünün altından çoook su aktı ve bu yüzden bir güncelleme yapayım dedim. Aslında buraya oldukça uzun bir girdi yazıp aşıları tek tek tekrar ele alacaktım ancak o kadaaaar çok veri birikmiş ki yazamadım. Onun yerine size aşılarla ilgili en doğru bilgiyi nereden alabileceğinizi yazmaya karar verdim. Çünkü yine inanılmaz bir bilgi kirliliği var ve ilginç şekilde doktorlar arasında bile tutarlılık yok. Maalesef herkes aynı hassasiyetle doğru yayınların takibinde bulunmuyor. Benim kendimce takip ettiğim ve güvenilir verilere sırtını yaslayıp konuştuğunu teyit ettiğim 1-2 uzmandan da bahsedeceğim.

   --İşbu entryde yazan bilgiler asla doktor tavsiyesi yerine geçmez.--

  Öncelikle size iki kıymetli hocamızın twitter hesabını önererek başlamak istiyorum.

  1- Dr.Derya Unutmaz. Kendisi abd'de yaşayan bir immunolog, yani bağışıklık sistemi uzmanı. Bugüne kadar attığı tweetlerin hepsi çok güzeldi, okuyup da ''ne diyor yahu bu'' dediğim olmadı. Şiddetle tavsiye ederim. (link: https://twitter.com/DeryaTR_ link burda)

  2-Prof.Dr.Güner Sönmez. Kendisi radyoloji uzmanı ama covidle ilgili yayınları çok güzel takip ediyor, çok güzel özet paylaşımlarda bulunuyor. Yine kendisini de şiddetle tavsiye ederim. (link: https://twitter.com/DrGunerSonmez link burda)

  Bu iki öneri yeterli ingilizceye sahip olmayıp türkçe kaynak takip etmeyi tercih edecek kişiler içindi. Eğer derseniz ki ben ingilizce de takip ederim, o zaman daha iyi. (link: https://www.cdc.gov www.cdc.gov) adresinden şu ana kadar abd'de onay almış olan pfizer-moderna-jonhson&johnson aşılarıyla ilgili çok ayrıntılı bilgiler mevcut. Özellikler ülkemizde de uygulanmaya başlayan pfizer-biontech aşısıyla ilgili sorularınız varsa eminim burdan cevabını bulursunuz. Pfizer-biontech abd'de her kesimden insana 90 milyon doz uygulanmış ve verileri çok güzel bir şekilde toplamışlar. Her sayfalarına girdiğimde ''oyyşşhh mükemmel raporlar ya'' diye iç geçiriyorum. İlgili sayfada otoimmün hastalığı olandan tutun guillain-barre sendromuna sahip olan hastalara kadar bu konuda bilgilendirme yapmışlar. Hatta gebe ve emzirenler için bile ciddi bir veri var.(gizlinot: yine meraklısına: olmayın demiyorlar, kişisel tercihe bırakılmış. ilgili yazıyı bulamadım ancak hatırladığım kadarıyla yaklaşık 90bin gebede yapılan izlemde herhangi bir sorunla karşılaşılmadı.) Aynı şekilde cdc'den çok geniş bir aşı sonrası yan etki raporuna da ulaşabilirsiniz. Mesela pfizer-biontech aşısında anaflaksi riski ocak 2021 itibariyle milyonda 5'miş. Diğer aşılara benzer, ortalama bir değer. Evet, her aşı her ilaç alerji yapabilir.

    Sinovac için adam akıllı böyle veriler pek yok maalesef. En büyük eksiklik, gerçekten çok üzücü. Bu aşıyla ilgili bilgiler genelde yalnızca haber metni şeklinde veya asla anlayamadığım yabancı dillerde oluyor. Sinovacla ilgili verileri ben de yukarıda linkini verdiğim 2 hocamız üzerinden takip edebildim, o nedenle biontech aşısı gibi ''aha buyrun burda ne ararsanız bulursunuz'' diyerek bir link veremeyeceğim. 

  Covid aşısı olmak kişisel bir tercih. Lütfen doğru kaynaklardan araştırmanızı yapın ve öngördüğünüz risklerle covid kaptığınızda karşılaşabileceğiniz riskleri kıyaslayarak karar verin. 

  Herkese sağlıklı günler dilerim

  22 nisan 17:08 22 nisan 17:19

  31. 2 gün önce biontech in ilk dozunu oldum. Birinci gün kolum kıpırdatamayacak kadar ağrıdı açıkçası. O yüzden kullanmadığınız kola yapılmasında bence çok fayda var. Dün halsizlik ve hafif bir baş ağrısı vardı. Bugün de çok enerjik olduğum söylenemez ve saç diplerim ağrıyor. Normalde de çıt kırıldım ve evhamlı bir insan olduğum için başkalarından teyit ettim, herkesin kolu ağrıyor. Diğer yan etkiler kişiden kişiye farklılık gösteriyor gibi. Mesela bir kişiden grip belirtileri duydum, bir başkası boğazım ağrıyor dedi. Neden biontech olduğuma gelirsem açıkçası birkaç gün önce Çin'den 2 doz sinovac üzerine 1 doz mrna gerektiği gibi bir açıklamaya denk geldim. Birinin üzerine diğer aşı için ellerinde çok veri olduğunu düşünmediğim için direkt mrna daha mantıklı geldi. Uzun vadede etkileri hakkında hiçbir fikrimiz ve bilgimiz yok. Uzak geleceğe gitmeden de olmayacak maalesef. Kendimi x files Amerika'sında gibi hissetsem de mevcut koşullarda ulaşılabilen aşı > hiç aşı diye düşünüyorum.

  15 nisan 16:17