yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (33)
  • medya (0)

  33. ben de bu hastalığı yeni atlatmış birisi olarak şunları diyebilirim. yaklaşık 20 gün önce hafif ateşle başladı ertesi gün ateşe baş ağrısı da eşlik etmeye başladı. iki gün sonra baş ağrısı geçti ama vücut ağrılarıyla devam etti özellikle belim, kasıklarım ağrıdı ve bunlar doğal olarak halsizlik yaptı bu süreçte. daha sonra kardeşim ve annemde de benzer şikayetler olunca hepimiz test yaptırdık ve hepimiz pozitif olduğunu öğrendik ve favira isimli ilacı kullanmaya başladık. hastalık başladıktan bir hafta sonra ağrılar ve ateş geçti sadece öksürük devam etti bir süre. hastalık başladıktan iki hafta sonra ise bütün şikayetlerim bitti. bende tat ve koku kaybı hiç olmadı bu arada. sadece iacın yan etkisi olarak hafif bir ishal geçirdim çabucakda atlattım bunu. ilacı düzenli kullanarak, bol sıvı tüketerek, beslenmeye dikkat ederek ortak alanlarda maske takarak hastalığı evde atlatmış olduk böylelikle.

  25 kasım 11:55

  32. Birisi de benim bunlardan.

  3-4 hafta kadar önce karantinam bitti, annem ve ben kovid pozitif çıktık evde. bizden yaklaşık 1-1.5 ay önce de aynı evde yaşadığım ablam kovid pozitif çıkmıştı, böylece 2 ay içerisinde 2 kere karantinaya girdik...

  4-5 gün boyunca sıfır tat-koku aldım, baş ağrısı, halsizlik, grip semptomlarını da yaşadım. 5. gün sonunda da tat ve koku %100 almıyordum, hatta bazen hala %100 almıyormuşum gibi geliyor. Tamamen iyileşme süreci uzun biraz, tat ve koku kaybı yaşayan süslüler nane yağı, limon yağı gibi bir yağ koklarlarsa daha kısa sürede iyileşebilir belki ben ikinci günden koklamaya başladım çok uzun sürmedi fakat tabii ki de herkes için geçerli olacak değil. sadece nane yağının vs bazı kişilerde etki ettiğini okudum.

  annem benden daha ağır geçirdi. bazı günler yataktan çıkamadı. ablam da bana benzer şekilde geçirmişti. çok şükür şu an sağlıklıyız.

  24 kasım 20:38

  31. Bugün tat ve koku kaybını yaşadığımın 10.günündeyim. eşimin testi pozitif çıktı onun ardından gelen filyasyon ekibi benim de semptom göstermem sebebiyle ilaç tedavisine başlamanız gerek dedi. Böylelikle ilk gün sabah ve akşam 8 tane diğer günler sabah ve akşam 3 tane alınan favimol isimli ilaca başlamış olduk. Ciddi anlamda alerjik bir bünyem olduğundan yaptığım detaylı ev temizliğinde kullandığım deterjanlardan dolayı koku kaybı yaşadığımı düşündüm. Daha ortada covid  yokken bile deterjan yüzünden koku kaybı yaşardım haliyle yine öyle sandım ta ki eşim vücut kırgınlığının artması üzerine test yaptırmaya gidene kadar. Bugün baş ağrım zirve yaptı sanırım. Bahsettiğim ağrı gripken sinüslerin dolup da başa verdiği ağırlık gibi ancak bendeki farkı çeneme ve yanak kemiklerime vuruyor ayrıca ciddi bir halsizlik çekiyorum uyumasam bile sürekli uzanma dinlenme ihtiyacı içerisindeyim. Eşim bugün daha iyi ama ben daha kötü hissediyorum. Ateş öksürük yok ancak ara ara şiddetli bir mide bulantısı çekiyorum. Yaşadığım bulantı eşimin test sonucu çıkmadan evvel henüz ilacı da kullanmaya başlamamışken var idi. Verilen ilaçtan hariç günde 1000 mg C vitamini d vitamini ve çinko alıyorum/z. Günde mutlaka 1 muz 1 portakal yiyorum. Mutlaka çorba içiyorum çayımı ya da çorbamı limonla dolduruyorum günde bazen 2 limonu geçiyorum. Çok hızlı bulaştığı için iyi dikkat etmek gerekiyor. Gerçi biz ediyorduk ama öyle ya da böyle geliyor maalesef.

  24 kasım 16:22


  30. Ben değil de sevgilim ve en yakın arkadaşlarımdan biri oldu ve ikisi tamamen zıt kutuplar denilecek şekilde geçirdiler. Sevgilimde sadece bel ağrısı yaşarken arkadaşımda durum maalesef daha kötü. Halüsinasyon,uykudan uyanamamaya varana kadar yaşadı, doktora sorduklarında beyne etki etmis olabilir cevabını almış. Çok korkunç değil mi ya ? Arkadaşım normal gribi de zor atlatıyorum dediğinde düşüncem tamamen bağışıklığa bağlı diye oldu. Ne diyeyim bir gün herkes olacak gibi geliyor ama bu hastalığın genci yaşlısı yokmuş. Gençler hafif atlatıyor lafina bilmiyorum inanabilir miyim .

  24 kasım 02:25

  29. Eşimin pozitif çıkması sonucu bana ve bebeğime test yapıldı.Üçümüz de pozitiftik ve şükür hafif atlattık.Şiddetli ve geçmeyen baş ağrısı beni en çok zorlayan kısım oldu onun dışında vücut ağrısi ve halsizlik yaşadım.Bebeğimi emzirdiğim için parol dışında ilaç kullanmadım 7 günün sonunda iyi hissetmeye başladım.Bu arada bebekleri etkilemediği bilgisi çöp.Benim hiç ateşim çıkmazken bebeğimin 24 saat süren ateşi oldu ve bir hafta kadar huzursuzdu büyük ihtimal bizim gibi vücut ağrısı vardı.Neyse sonuç olarak 10 günün sonunda iyileşmiş sayıldık test yapılmadı ve biz bu şekilde çalışmaya başladık.Nasıl emin olunuyor bu kısmı muallak.Ve devam eden etkisi olarak tat ve koku kaybı 10 gündür sürüyor.

  23 kasım 21:09

  28. 3 ay önce iş yerinde otururken aniden ateşlenmemle başlayan bir macera oldu benim içinde.

  hiç bir şeyim yoktu sapasağlamdım, akşam üstü birden bire vücut ağrısı ve ateş belirdi. kolumu kaldıracak elimi kıpırdatacak halim yoktu resmen. hiç düşünmedim covid olduğumu.(gizlinot: çünkü bi gün öncesinde banyo yapıp açık pencere önüne yatmıştım muhtemelen üşüttüm dedim kendi kendime. )biraz kendimi toparladım eve gitmek için işten çıkıp otobüse bindim. evimle işim arası tam 3 durak taş çatlasın 5-6 dk sürüyor ve ben 2 durak sonra ayakta bile duramayacak hale geldim otobüsten indim. baş dönmesi mide bulantısı muhtemelen tansiyon düşmesi yaşadım. ailemi aradım beni gelip bulunduğum yerden alıp acile götürdüler. normal muayene oldum ve doktora direkt covid miyim diye sorduğumu hatırlıyorum. kandaki oksijen seviyem %98di. ve ateş harici hiç bir şikayetim olmaması üzerine doktor sanmıyorum muhtemelen bir üşütmedir ama yinede pcr testi yapalım dedi, bende bunun üstüne pcr yapmışken tomografide çekebilirmiyiz çoğu kişinin tomoda çıkıyomuş dedim ve isteğim üzerine tomografi de çektirdim. daha sonra beni izolasyon odasına aldılar. yarım saat sonra tomo sonucunda covid olduğumu öğrendim ve cidden hayatımın şokunu yaşadım diyebilirim. doktor bile şaşırdı. neyse sonrasında planaquil verip eve yolladılar. ertesi gün ailemde kontrol amaçlı test yaptırdı hemen(gizlinot: negatif çıktılar). 2 gün sonra pcr testim negatif çıktı ama tomografide covid sayıldığım için sistemde koronavirüs hastası olarak gözükmediğimden dolayı ne sağlık bakanlığı ne aile hekimi hiç kimse durumumla ilgili bilgi almadı. (gizlinot: sadece aile hekimi ilk gün arayıp testiniz daha çıkmamış ama pozitif çıkmazsa ilgilenemem haberiniz olsun. raporda istiyosanız hastayla birlikte gelin demişti jshsjjs)

  karantinam 21 gün sürdü. bu süreçte ailem gerçekten o kadar güzel korundu ki benden başka kimseye bulaşmadı. evimizde iki banyo var ve ilk iş tuvaletlerimizi ayırdık, odamda karantinaya girdim, plastik çatal bıçak bardak kullandım. hatta çöpümü bile ayrı poşete attık. kirlilerimi de aynı şekilde bi poşette toplayıp yıkadık.

  hastalığıma gelirsek ilk iki gün sadece ateşim ve halsizliğim, diğer günde ilacın yan etkisi olduğunu düşündüğüm bir kusma oldu o kadar. onun haricinde 4-5 gün sonra normal hayatımda nasılsam öyleydim ve çok rahat atlattım.(gizlinot: keşke herkes benim gibi atlatsa....)

  atlatan herkese çok geçmiş olsun, umarım bu süreçten bir an evvel kurtuluruz.

  23 kasım 18:41

  27. covid-19 çok değişik bir hastalık. o yüzden geçirip geçirmediğimi bilemiyorum pcr testi olmadım da.

  ancak çok yakınımın başına gelen garip bir olaydan bahsedicem size. kendisini birkaç aydır görmüyordum, geçen hafta ziyaret ettiğimde "hasta olmadınız değil mi" diye sorduğumda biz geçirmişiz dedi. şoklar içinde nasıl anladıklarını sordum, iş yerinin talebi üzerine eşiyle beraber antikor testi olmuşlar sonuç pozitif. doktorun dediğine göre - ki işin en ilginç kısmı burası, antikor sayımına bakılırsa yakalandıkları tarih tam da karantinada oldukları döneme denk geliyormuş. o kapanma döneminde burnumuzu bile çıkarmadık, sadece online market alışverişi yaptık dedi. hiçbişey mi hissetmediniz dedim, sadece bir iki gün tat ve koku duyularının gittiğini bunun da psikolojik olabileceğini düşündükleri için üzerinde durmadıklarını söyledi. işin ilginç yanı aynı dönem eşim de burnunu dışarıdan çıkarmamasına rağmen birkaç gün tat ve koku kaybı yaşamıştı, bence o da geçirdi.

  şimdi aklımdaki soru şu, bu gerçekten bu kadar kolay bulaşan bir hastalık mı? bu kadar kolay bulaşıyorsa kitlesel halde gezen insanlara da bulaşmış olması lazım. ama toplumsal bir bağışıklık da kazanmadık. gerçekten tüm bunlar nasıl oluyor aklım almıyor. bu kadar bilinmezlikle bu hastalık nasıl son bulacak bilemiyorum.

  23 kasım 17:09


  26. covid henüz geçirmedim çok şükür. ama henüz test de olmadım. testlerimizin (türkiyedeki testlerin hepsinin uygulama hatası yüzünden) hata payı o denli yüksek ki bir pozitif bir negatif çıkabiliyor. Bunu bizzat doktorlar söylüyor yerli milli testin hatalı sonuç verdiğini bu sebeple de bu testi üretenlere yol verilmiş. ama ellerinde kalan testler hala kullanılıyor. her neyse teste güvenmeyin, tomografi şart. bir bilgi daha tecrübeli doktorlardan bana gelen; çin aşısını asla ve asla daha önce covid olmuş biri olmamalı, mrna içeren aşıları olmaları gerekiyor bu da almanların aşısı. sağlık bakanı 10 milyon çin aşısını getireceğiz diyor ölü virüsü zaten virüsle enfekte olmuş bireylere uygulayabilirler. bu tehlikeli olabilirmiş. bu sebeple aşı olmadan kati surerle daha önce covid olmadığınızdan emin olun emin değilseniz almanların aşısını yaptırın.

  23 kasım 14:03

  25. Perşembe günü itibarıyla sonucum pozitif. Belirtilerim hafif boğaz ağrısı ve sırt ağrısıydı. İş yerinden arkadaşım yüksek ateşle test yaptırıp pozitif çıkınca ben de test verdim. Sonucumun cıktıgı gun şiddetli baş ağrısı sebebiyle kafamı bile kaldıramadım. O gün ilaç getirdiler. Herkese verilen 8+8 hap değil günde sabah1 aksam 1 olarak içeceğim Korokin isimli bir ilaç. Ekşide falan okuduğuma göre testi pozitif çıkmayıp temaslı olanlara veriliryormuş. Neden bana verildi anlamadım. Neyse ihtiyaç da duymadım şükür, içtim tabi de bitmek üzere. Çarşamba akşamından tat koku gitti tamamen. Hep duyuyordum ama aklım ermiyordu nasıl olabilir diye. Meğersem gerçekten gidiyormuş. Bugun pazartesi, en sancılı günüm baş ağrılı günümdü (persembe). Ondan sonra ne bir ağrı ne bişey ne öksürük hiçbir şey yaşamadım çok şükür. Ayakta atlatanlardanım. 5 gün oldu tat koku hala yok. Aile hekimimin demesine göre %80 10. Günde gelirmiş. Bekliyoruz. Pazar günü karantinam bitiyor. Hemen gidip test vermek istiyorum ama sokağa çıkma yasağı var nasıl olacak bilmiyorum. 

  Edit: hiç ateşim de çıkmadı. 

  23 kasım 11:44 23 kasım 11:45

  24. 2 ay önce apandisit nedeniyle acilde hemen yan tarafımda covid pozitif hastayla beraber 8 saat beklememe rağmen bulaşmayınca "ben kesin geçirdim atlattım fark etmeden abi yaa " diyordum. Ama bu hastalık öyle bir şeymiş ki belirtiler çıktığı andan itibaren ayvayı yediğinizi anlıyormuşsunuz. Aylardır sadece akşamları 1 saat sakin bir parkta yürüyüşe çıkıyordum. Iki hafta önce erkek arkadaşımın şehir dışından gelmesiyle beraber açık ortam olsa da kalabalık yerlerde bulundum. Maske, mesafe ve el temizliğine aşırı dikkat eden insanlarız. Dezenfektanla geziyorduk. Velhasıl kelam 4 gün boyunca kafe, restoran gezdik. Güya her kurala uyup korunuyorduk. Erkek arkadaşım salı günü memleketine döndü. Geçtiğimiz cuma günü bende belirtiler başladı. Önce bir baş ağrısı ama normal bi ağrı değil. Aralıksız ve yoğun. Yatıyorum ağrıyor kalkıyorum ağrıyor. alnımda özellikle çok yoğundu. Ardından burun kemiğim sızım sızım sızlamaya başladı. Kulaklarımda basınç hissettim. Sırtımdan kuyruk sokumuna doğru bir ağrı başladı. Evdekilerle paylaştım. "Gripsindir,cam açık kaldı soğuk aldın" gibi tepkilerle karşılaştım. Fakat kendimden şüphe duyduğum için izole oluyordum. Kimsenin aklına covid olabileceğim ihtimali gelmedi. Sonra yavaş yavaş tat ve koku duyularımda azalma oldu. Üçüncü günün sonunda tamamen kaybettim ikisini de. Hal böyle olunca pozitif olduğumdan tamamen emin oldum ve teste gittim. Sigara içiyordum sanki normal nefes alıyor gibi ne koku ne tat. Koluma parfüm sıkıyorum yok, burnuma sarımsak sokuyorum zerre koku yok. Çok tuhaf bi his.Teste giderken ailem "sende bişey yok o kuyruğa girip kapıp geleceksin" diyerek karşı çıksalar da dinlemedim. Çünkü hissediyorsunuz bir şeyler yolunda gitmiyor. Gaziantep 25 aralık devlet hastanesi'nde test yaptırdım. O kadar artmış ki vakalar sıranın en sonundaydım. 5 dk sonra arkama bakıyordum önümdekilerin iki katı hasta birikmiş oluyordu. Sıra bana gelince ilaç bitti hastanede ilaç kalmamış alamadım. Pcr testi için 2 saat bekledim. Koskoca hastanede test kiti bitmiş. Neyse iki saatin sonunda test yaptırabildim. Direkt eve gelip kendimi odama kapattım. Akşam 22.00 da sonucum çıktı. Pozitiftim. İlk bir şok yaşıyorsunuz. Tamam hastalığım yok gencim ama virüslüyüm. Tedavisi yok kimsenin elinden bir şey gelmeyecek. 14 gün boyunca ailemi göremeyeceğim. Ertesi gün sağlık bakanlığı, sağlık müdürlüğü ve aile hekimliği tarafından arandım. Temaslılar ve durumum soruldu. Akşamına ilacım geldi. Ne erkek arkadaşımda ne de ailemde pozitif vaka olmaması beni bu süreçte mutlu eden tek şey oldu. Hepsinin test sonucu negatifti. Bugün belirti göstereli tam 10 gün, pozitif tanısı konulalı 5 gün oldu. Genel durumum iyi. Favicovir adlı ilacı kullanıyorum, yarın bitecek. Ilk gün sabah 8, akşam 8 sonraki günler sabah 3 akşam 3 şeklinde alıyorsunuz toplam 5 günde bitiyor. İlacın bana iyi geldiğini düşünüyorum belirtilerimde belirgin bi azalma oldu. Ilacın yan etkisi olduğunu düşünüğüm tek şey halüsinasyon görüyorum. Her şeyi insana benzetiyorum. Prospektüste de bu yan etki yaziyor. Şu an sadece hafif bi halsizlik tat ve koku kaybı yaşıyorum. Bu süreçte ateşim hiç çıkmadı. Arada öksürük ve hapşırık oluyor. Hastalık stabil ilerlemiyor. Gün içinde bi an iyi hissediyorken birden belirtiler geliyor. Burdan pozitif tanısı almış arkadaşlara geçmiş olsun diyorum. Umarım hepimiz en kısa sürede hasar almadan atlatırız.

  Ekleme: Bu arada şunu belirtmek istiyorum. Belirti gösterip de ben grip oldum soğuk aldım diyip hafife almayın lütfen. Vaka sayısı o kadar çok artmış ki kim negatif kim pozitif bilemiyoruz. Ben ailemi dinleyip test yaptırmasaydım şimdi evdeki herkese bulaştıracaktım. Pozitif olduğunuzu düşünüyorsanız da o sıraya girmekten korkmayın öyle ya da böyle gireceksiniz. Bol bol c vit alın, düzgün beslenin, bol su için. Umarım bir gün bu başlığa girdi yazmazsınız benim gibi.

  22 kasım 12:15 22 kasım 13:18