yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (41)
  • medya (3)

  1. içinde çok büyük çelişki ve samimiyetsizlik barındıran durumdur.

  eğer kişi hayvanların gördüğü eziyetlerden dolayı (gbkz: cruelty free) ürünlere yöneliyorsa fakat aynı zamanda hayvanların binbir türlü eziyetten sonra katledilip, bir tabak içinde kendisine sunulmasından ve onları yemekten imtina etmiyorsa, sadece kozmetik ürünlerle sınırlı olan cruelty free anlayışını bir kez daha gözden geçirmelidir. hayvanlara yapılan en büyük eziyet ve onların hayatını hiçe sayma durumu; et, süt ve yumurta endüstrisinde mevcuttur çünkü.

  bunun dışında; cruelty free kozmetik ürünlerine yönelip deri ayakkabı, çanta, mont v.b. kullanmak da yukarıdaki durumun bir başka versiyonudur. Örnekler çoğaltılabilir.

  30 mayıs 2015 14:31 30 mayıs 2015 14:55

  2. Bundan 5 sene önce vegan olmaya karar verdiğimde ve bu konuları açtığımda insanlar kahkahalarla bana gülüyorlardı. "Serenity sen yolda da yürüme istersen karıncaları öldürüyorsun" şeklinde dalga konusuydum. Vegan nedir onu bile bilmiyordu hiç kimse. Veganım diyordum " ne gann ??" Diyorlardı. Türkiye'de vegan olan kişi sayısı 100 bile değildir diye düşünüyordum o kadar az sayıdaydık. Şu 5 yıl içinde nasıl bu kadar gündeme geldi, sözlüklere taşındı , tartışılır oldu hayret ediyorum. Demek ki ciddi anlamda merhametli, duyarlı insanlar çoğalıyor. Cruelty free tercih etmek de aslında çok güzel bir adımdır, başlangıçtır. kişilerin sevgi ve merhameti yavaş yavaş tüm canlıları kapsayabilir ve hayvan derisi tercih etmemeye, hayvan yememeye varabilir en nihayetinde. Ve ben de umarım en kısa zamanda veganlığa geri dönerim.

  30 mayıs 2015 15:12

  3. (bkz: kel alaka)

  30 mayıs 2015 17:23


  4. En azından deneylere tepki koyabilen insandır. Hiçbir şey yapmamaktan iyidir. Herkes beslenme alışkanlığını değiştiremiyor olabilir. Nasılsa et yiyorum diyip de hayvan deneylerine tepki göstermesin daha mı iyi?

  30 mayıs 2015 20:04

  5. Sana ne, bana ne, bize ne? Hepimiz dört dörtlük insanlarız da bunu mu eleştirmek kaldı. Hayvan testlerine tavrım son zamanlarda cruelty free tanımını öğrenince değişti. Bunun yanında yıllardır et yemiyorum. Ama etçil beslenmenin hakim olduğu bir aileden geliyorum. Evdekilere bile ben yemiyorum, siz de yemeyin demiyorum. Sokaktaki insandan bana ne? Hayvan sevgisinin vejeteryanlıkla ya da cruelty free ürün kullanmakla olacağını da düşünmüyorum. Herkesin düşüncesi kendine.

  30 mayıs 2015 20:27

  6. ilk girdimde bahsettiğim çelişki ve samimiyetsizlik durumunu bünyesinde barındıranlar için turnusol görevi görmüş başlıktır.

  (gbkz: cruelty free) ürün kullananlar çok güzel bir şey yapıyor evet. fakat bu kişiler aynı zamanda hayvanlar üzerinde deney yapan firmalardan hiç bir farkı olmayan, hatta daha brutal düzeylerde hayvanları sömüren, işkence eden et(gizlinot: ve yumurta ve süt ) endüstrisine destek veriyorlarsa(gizlinot: yani işkencenin o boyutuna gözlerini, kulaklarını ve diğer tüm duyularını kapatarak et tüketmeye devam ediyorlarsa ), o zaman hayvan deneylerine karşı olma hususunda gösterdikleri kararlılık ve uygulamalar sadece buz dağının görünen kısmıyla ilgilenmek, hayvanların acı çektiği cehennemin esas katmanlarını görmezden gelmek demektir. kendinizi kandırmayın, vicdanınızla yüzleşin, hemen agresifleşmek yerine konuyu enine boyuna bir düşünün ve mantığını kavramaya çalışın. kaldı ki öyle çok karmaşık, anlaması zor bir mantık yok işin içinde. ayrıca bir silkelenin ve kendinize gelin. konu et tüketimi; yani yokluğunda hayatın gayet güzel ve sağlıklı şekilde devam ettirilebileceği ve insanın yememesinden ötürü ölmeyeceği bir şey. "su içmeyin" denmiş gibi tepkiler vermekten vazgeçin. sapla samanı birbirine karıştırmayın. kel alaka bağlantılar kurmayın.

  paul mccartney'in dediği gibi: "(link: http://www.peta.org/videos/glass-walls-2/ eğer mezbahaların camdan duvarları olsaydı herkes vejetaryen olurdu)".

  ekleme: ayrıca burada bahsedilen "et yemek", hayvanlara yapılan işkence ve sömürünün en üstünde yer aldığı için özellikle belirtilmiş fakat temelde her türden hayvan zulmünü içeren bir semboldür.

  düzeltme: ölen linkler silindi.

  30 mayıs 2015 20:30 1 nisan 2018 14:20

  7. Herhangi biri ucundan köşesinden bile olsa bir hayvanseverlik gösteriyorsa saygı duyup desteklemek gerekir. bu konuda mükemmel olmak zaten imkansız. Bana da bu temiz içerik olayını abartmak, arabasının hayvan derisi koltuğunda oturup, hayvanseverliği elindeki kurdelalı yorkshire teriyeri okşamak olan bir kızın "cruelty free olmayan ürün killinmiyirim cinimmm" diye bağırması gibi gelse de bir ucundan tutmuş işte ona da saygı duyuyorum. Benim hafızam hangi markalar temiz içerikli aklımda tutacak kadar kuvvetli değil ayrıca köfte yemeyi de çok severim ama şu an barınakta uyuz olan bir köpeği yavrularıyla beraber eve aldım diğer köpeklere uyuz bulaşmaması için ve tedavilerini üstlendim. Şimdi bir yandan kaşınarak onları yıkayıp pansumanlarını yapıp geldim ama öncesinde köfte yedim gel yargıla beni.

  31 mayıs 2015 00:12


  8. (gbkz: cruelty free) ürünleri almaya hiç önem vermemektense, bırakın insanlar et yemeye ihtiyaç duyuyorsa yesin. sonuçta (gbkz: cruelty free) ürünlere önem vermek, bu konuda duyarlılık göstermek de önemli bir adımdır. bunun küçimsenmesini anlayamıyorum.

  herkes elinden gelebildiğince duyarlılık göstersin. illa her şeye kulp bulup, kötüleyip, milletin hevesini kırmaya gerek yok.

  5 haziran 2015 17:45 5 haziran 2015 17:45

  9. Zannedildiği gibi çelişkili bir durum değildir.

  Hayır, anlamıyorum. Ben size "et yemeden yaşayamazsınız. Vitaminsiz kalırsınız yavrııııım hadi bi köfte daha at ağzına bak arkandan ağlar" diye babaannevari çıkışlar göstermiyor ve hatta yeyip içtiğinize karışmıyorsam siz de bana karışmamalısınız bence. Çünkü bu kişisel bir tercih.

  Bunun dışında et yemekle hayvanlar üzerinde deney yapmayan firmaları desteklemek birbirinden farklı şeyler. Hayvanlar üzerinde deney yapan firmaların yaptıkları sen ben keyfimize ruj sürebilelim diye tercih ettikleri bir nevi işkence. Bak, "keyfi" diyorum. Ben keyif için et yemiyorum, ihtiyacım olduğu için yiyorum. Kaldı ki keyif için de yiyebilirim ama bu da benim yaşam tarzım. Yani yine yukarıda belirttiğim gibi "kişisel tercih" olduğundan müdahale etme hakkınız yok.

  Bir de kaç seferdir konu dönüp dolaşıp et yiyenleri cahil ilan etmeye geliyor sürekli. "Acıba bugun et yiyenlerin cahil olduklarını yüzlerine nasıl vursam" diye beyin fırtınası yapılmasından sıkıldım. Napiyorsunuz dönercilerin yanından her geçişinizde bilenip sözlüğe mi yazıyorsunuz arkadaş.

  2 ağustos 2015 17:00

  10. evet siz cok modernsiniz, cok ileri goruslusunuz, sakin et yemeyin. biz yamyamiz anladik.

  2 ağustos 2015 18:28