yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (0)

  6. Cruelty free başlığında wet n wild'ın Çin'de satılmaya başlamasına rağmen bir takım gereklilikleri(üretiminin çin'de yapılması.. vb) yerine getirdiği öne sürülerek peta tarafından hala cruelty free statüsünde görülen bir marka olduğunu yazmıştım.

  Özür dileyerek o girdimi siliyorum, umarım o girdiyi okuyan süslüler bu girdiyi de okuyup düzeltmeyi görürler.

  Malesef wet n wild'ı cruelty free statüsüne almamız mümkün değil çünkü her ne kadar çin'de satılan kozmetik ürünlerine belli gereklilikleri yerine getirdikleri takdirde satış öncesi hayvan testi yapma zorunluluğu kalkmış dahi olsa çin'de satış aşamasına geçmiş herhangi bir kozmetik ürünü devlet tarafından marketten rastgele seçilip hayvan testine tabi tutulabiliyormuş ve markanın bundan haberi dahi olmayabiliyormuş.

  Dolayısıyla bir marka çin marketine girerek post-marketing denilen satış aşamasında ürünlerinin devlet tarafından hayvan testine tabi tutulabileceğini kabul etmiş oluyor. Malesef Wet n wild da bu markalar arasında bulunduğundan bu başlıktaki yerini aldı.

  Bu arada peta'nın da çok güvenilir bir organizasyon olmadığını öğrenmiş olduk. Leaping bunny ve leaping bunny'nin uluslararası kuruluşu olan cruelty free international daha güvenilir kabul ediliyor. Bununla ilgili ayrı bir girdi yazarım.

  9 nisan 03:59

  5. et yemek ile cruelty free ürün kullanmak bence asla aynı şey değil.

  et yememek hayat tarzını değiştiren, biraz da "radikal" sayılabilecek bir karar. bu yüzden herkesin hemen bu kararı alıp hayatlarını adapte edebileceğini düşünmüyorum. damak tadı değiştirmek de yine belki zahmetli sayılabilir ama cruelty free ürün kullanmak hiç zahmetli bir şey değil. bir ruju almadık diye, bir kremi sürmedik diye hayatımız zorlaşmıyor.

  bir rengin on farklı tonuna sahip olmak zorunda değiliz ya da yeni çıkan farı almadık diye dünyamız yıkılmaz.

  cruelty free ürünler artık oldukça kolay erişiliyor. birçok deterjan markası artık vegan, kozmetikte uygun fiyatlı cruelty free marka sayısı çok arttı. interneti biraz yararlı ve amacına uygun kullandıktan sonra cruelty free ürünler konusunda sonsuz araştırma bulabiliriz.

  ayrıca değişim, yavaş yavaş olan bir şey. yukarıdaki süslünün dediği gibi, yapabildiğin kadarını yapmak hiçbir şey yapmamaktan kat kat iyidir.

  şu an ismini hatırlayamıyorum fakat bir instagram sayfasında deneyden kurtarılan hayvanlar oluyordu. o hayvanlar artık özgür ve sevilecekleri ailelere yuvalandırıyorlardı.

  insanlar olarak kendimizi hep kendimizi görüyoruz ama hayvanların da en az bizim kadar duyguları var. sistematik şekilde zulme maruz kalan hayvanlardaki travma sonrası stres bozukluklarından da bahsediyordu bu sayfa.

  bence herkesin kolaylıkla yapabileceği bir sey cf ürün kullanmak. peta'dan markaları aratıp, kolaylıkla ulaşabileceğiniz cf markaları da öğrenebilirsiniz.

  8 nisan 00:52

  4. üst girdideki süslümüz et yemekle kozmetik kullanımını bir tutmuş, tabi kendi düşüncesidir ama bu başlığı okuyan ve bu konuda kendi kararını verme aşamasında olan diğer süslüler için yazmak istedim.

  binlerce yıldır etçil beslenen bir tür olarak evrimleştik ve vücudumuz etten gelecek besin maddelerine ihtiyaç duyuyor. bunları başka gıdalardan alma yoluna giden vegan arkadaşlar var, ne kadar sağlıklı bilmiyorum ama amaçlarına ve iradelerine büyük saygı duyuyorum. kendi adıma vegan olma konusunda kafam henüz net değil.

  fakat yanağımıza allık, dudağımıza ruj sürmeden de sağlıklı yaşayabiliriz. biliyorum makyaj/cilt bakımı hepimizin hobisi.. o yüzden bu platformdayız ama hobiyle gıdayı bir tutmayı doğru bulmuyorum kendi adıma. hobiden vazgeçmek ötekine nazaran çok daha kolay, çünkü diğerinde fizyolojik etmenler de rol oynuyor.

  bu konuda ne kadarını yapabiliyorsak yapmak, 'toptan sıfırlayamıyorsak hiç yapmayalım' bakışından daha doğru geliyor bana.

  şöyle bir başlık da açılmış zamanında (link: https://www.suslusozluk.com/cruelty-free-ürün-kullanıp-et-yemek link), o başlığa da güzel olurdu bu girdi ama üstteki süslünün fikrinin üzerine olduğu için bu başlığa yazdım.

  7 nisan 22:53 7 nisan 23:12


  3. cruelty free olan markalar zaten ürünlerin üzerine logolarını koyuyorlar. cruelty free, not tested on animals gibi yazılar yazar ve tavşan resmi olur genelde. üzerinde logo görmediğiniz bütün markalar cruelty free değil. zor olan cruelty free markayı bulmak olmayanı değil..

  7 nisan 15:02 7 nisan 15:06

  2. Cruelty free olmadığına en çok üzüldüğüm marka missha sanırım. kozmetik ürünlerini gerçekten başarılı buluyorum ama ben tenimi daha güzel göstereceğim diye hayvanların acı çekmesini kabul edemem.

  7 nisan 11:43 7 nisan 15:46

  1. Kendimce çok az bildiğim ve öğrenmek de istediğim markalar. Umuyorum herkes bildiklerini paylaşır, o minicik canlara ben bir ruj süreceğim diye işkence edilsin istemiyorum :(

   en iyi duyduğum ve bildiğim maybelline. Sözlükte sık dile getiriliyor. Diğer bildiğim markalar ise şu şekilde; avon, estee lauder, garnier, kerastase, kiehls, loreal, neutrogena, palmolive, Pantene, Vichy. 

  Yanlış bildiklerim varsa eğer düzeltmem adına yazmanızı isterim, ama genellikle bu markaların isimleri çok geçiyor bu tarz listelerde. 

  Ukte (yazar: dagny )

  21 şubat 2019 17:34