yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • medya (2)

  14. daha önce kendi sayfasına yazdığım girdide çin'de satışları olmadığını bu sebeple muhtemelen cruelty-free olduklarını belirttiğim bargello parfüm.

  daha sonrasında cruelty-free statüsü için sadece çin'de satışının olmamasının yeterli bir kriter olmadığını, markanın hammadde tedarikçilerinin de çin'den alım yapmaması ve hayvan deneyi yapmaması gerektiğini öğrendim.

  bu yeni bilgiyle kendilerinden tedarikçilerinin kimler olduğunu paylaşmalarını istedim, paylaşmadılar. sonrasında tedarikçilerinin cruelty-free olup olmadıkları konusundaki bilgilerini sorduğumda yuvarlak cevap verdiler ve en son net bir şekilde bargello parfüm'ün cruelty-free ve vegan olup olmadığını sorduğumda ise cevap vermediler.

  bu durumda aksini iddia etmedikleri için bargello parfümün cruelty-free ve vegan olmadığını varsayıyorum.

  d&p parfüm zaten bırakın cruelty-free ve veganlığı resmi sitelerinde bahsettikleri ISO vb. sertifikalarını talep ettiğimde bile cevap vermediler. ki bu sertifikaların da çok önemli olduğunu düşünüyorum çünkü (link: https://www.suslusozluk.com/güvensiz-kozmetik-ürünleri?i=1251128 şu girdimde) bahsettiğim gibi araştırmalarımdan anladığım kadarıyla herhangi bir kozmetik ürünü satışa çıkarmak için sağlık bakanlığından onay alınmasına gerek yok, denetim tüketiciye bırakılmış durumda.

  26 nisan 15:56 26 nisan 15:57

  13. Avon en bilinenlerinden biri fakat bazı ürünlerinde tavşan logosu var. Frame "supporting alternatives to animal testing" yazıyor. Sitesine girip baktığımda test yapmadıklarını iddia ediyorlar. Madem öyle neden tüm ürünlerde frame logosu yok? Çin'e hayvanlar üzerinde test yapmadan ürün satan ilk firmayız falan yazıyor. Fotoğraflara ekliyorum.

  Loreal ve maybelline ise en az avon kadar biliniyor. Ne yazık ki en ulaşılabilir markalar bu üçü de.

  ilgili medya:
  1
  25 nisan 18:48

  12. avon. lütfen yayalım, peta'nın yıllar önce "avon cruelty free olmak istiyor" minvalinde çıkardığı haberi yanlış anlayıp "avon cruelty free'dir" diye paylaşım yapanları da uyaralım.

  25 nisan 16:05


  11. Unilever grubun tüm ürünleri. Arkasinda unilever yazıyorsa uzak durunuz.

  25 nisan 12:33 25 nisan 16:39

  10. artık daha aktif hale gelmesini umut ettiğim başlık.

  araştırmaları ve güvenilir kaynakları okumuş ve incelemiş arkadaşlarım tarafından da sıkça kullanılırsa şahsım adına çok büyük bir memnuniyet olacaktır. '' trend bir akım'' olması ve sonrasında aynı hassasiyette davranılmaması, hatta çoğu ünlünün bildik paylaşımları arasında kaybolup gitmesi en büyük korkum.. her alışverişiniz de o çığlıkları hatırlamaya çalışsanız sanırım yeterli olur.

  24 nisan 13:10

  9. Wet n wild (son tavşan logosunu 2016 yılında almış ve bir daha onay almamasına rağmen ürünlerine logoyu koymaktadır. Lütfen uzak durunuz. Müşterisinin aklıyla bu şekilde dalga geçen firmalar midemi bulandırıyor.) 

  Missha kozmetik ürünleri

  Loreal 

  Maybelline 

  Clean&clear

  Garnier

  Signal 

  johansson and johnson ürünleri 

  Gillete

  P&G

  Bioderma 

  Babe

  Sensodyne

  Oral b

  Signal

  Olay 

  Schwarzkopf

  Watsons

  Caudalie 

  Estee lauder 

  Chloe

  Calvin klein 

  Bobbi brown 

  Braun 

  Blendax 

  Veet 

  Benefit 

  Bath and body works

  Avon

  Avene

  Givenchy 

  Gucci

  İpana 

  Hugo boss

  John frieda 

  Lancome

  Max factor

  Nuxe

  Oriflame

  Skinfood

  22 nisan 02:55

  8. Kullandığım kişisel hijyen ürünleri arasında:

  Ogx

  Kerastase 

  Babe

  Missha 

  Le Petit Marseillais 

  Bunlardan uzak durunuz süslüler 

  22 nisan 02:47


  7. Cruelty free başlığında wet n wild'ın Çin'de satılmaya başlamasına rağmen bir takım gereklilikleri(üretiminin çin'de yapılması.. vb) yerine getirdiği öne sürülerek peta tarafından hala cruelty free statüsünde görülen bir marka olduğunu yazmıştım.

  Özür dileyerek o girdimi siliyorum, umarım o girdiyi okuyan süslüler bu girdiyi de okuyup düzeltmeyi görürler.

  Malesef wet n wild'ı cruelty free statüsüne almamız mümkün değil çünkü her ne kadar çin'de satılan kozmetik ürünlerine belli gereklilikleri yerine getirdikleri takdirde satış öncesi hayvan testi yapma zorunluluğu kalkmış dahi olsa çin'de satış aşamasına geçmiş herhangi bir kozmetik ürünü devlet tarafından marketten rastgele seçilip hayvan testine tabi tutulabiliyormuş ve markanın bundan haberi dahi olmayabiliyormuş.

  Dolayısıyla bir marka çin marketine girerek post-marketing denilen satış aşamasında ürünlerinin devlet tarafından hayvan testine tabi tutulabileceğini kabul etmiş oluyor. Malesef Wet n wild da bu markalar arasında bulunduğundan bu başlıktaki yerini aldı.

  Bu arada peta'nın da çok güvenilir bir organizasyon olmadığını öğrenmiş olduk. Leaping bunny ve leaping bunny'nin uluslararası kuruluşu olan cruelty free international daha güvenilir kabul ediliyor. Bununla ilgili ayrı bir girdi yazarım.

  9 nisan 03:59

  6. et yemek ile cruelty free ürün kullanmak bence asla aynı şey değil.

  et yememek hayat tarzını değiştiren, biraz da "radikal" sayılabilecek bir karar. bu yüzden herkesin hemen bu kararı alıp hayatlarını adapte edebileceğini düşünmüyorum. damak tadı değiştirmek de yine belki zahmetli sayılabilir ama cruelty free ürün kullanmak hiç zahmetli bir şey değil. bir ruju almadık diye, bir kremi sürmedik diye hayatımız zorlaşmıyor.

  bir rengin on farklı tonuna sahip olmak zorunda değiliz ya da yeni çıkan farı almadık diye dünyamız yıkılmaz.

  cruelty free ürünler artık oldukça kolay erişiliyor. birçok deterjan markası artık vegan, kozmetikte uygun fiyatlı cruelty free marka sayısı çok arttı. interneti biraz yararlı ve amacına uygun kullandıktan sonra cruelty free ürünler konusunda sonsuz araştırma bulabiliriz.

  ayrıca değişim, yavaş yavaş olan bir şey. yukarıdaki süslünün dediği gibi, yapabildiğin kadarını yapmak hiçbir şey yapmamaktan kat kat iyidir.

  şu an ismini hatırlayamıyorum fakat bir instagram sayfasında deneyden kurtarılan hayvanlar oluyordu. o hayvanlar artık özgür ve sevilecekleri ailelere yuvalandırıyorlardı.

  insanlar olarak kendimizi hep kendimizi görüyoruz ama hayvanların da en az bizim kadar duyguları var. sistematik şekilde zulme maruz kalan hayvanlardaki travma sonrası stres bozukluklarından da bahsediyordu bu sayfa.

  bence herkesin kolaylıkla yapabileceği bir sey cf ürün kullanmak. peta'dan markaları aratıp, kolaylıkla ulaşabileceğiniz cf markaları da öğrenebilirsiniz.

  8 nisan 00:52

  5. üst girdideki süslümüz et yemekle kozmetik kullanımını bir tutmuş, tabi kendi düşüncesidir ama bu başlığı okuyan ve bu konuda kendi kararını verme aşamasında olan diğer süslüler için yazmak istedim.

  binlerce yıldır etçil beslenen bir tür olarak evrimleştik ve vücudumuz etten gelecek besin maddelerine ihtiyaç duyuyor. bunları başka gıdalardan alma yoluna giden vegan arkadaşlar var, ne kadar sağlıklı bilmiyorum ama amaçlarına ve iradelerine büyük saygı duyuyorum. kendi adıma vegan olma konusunda kafam henüz net değil.

  fakat yanağımıza allık, dudağımıza ruj sürmeden de sağlıklı yaşayabiliriz. biliyorum makyaj/cilt bakımı hepimizin hobisi.. o yüzden bu platformdayız ama hobiyle gıdayı bir tutmayı doğru bulmuyorum kendi adıma. hobiden vazgeçmek ötekine nazaran çok daha kolay, çünkü diğerinde fizyolojik etmenler de rol oynuyor.

  bu konuda ne kadarını yapabiliyorsak yapmak, 'toptan sıfırlayamıyorsak hiç yapmayalım' bakışından daha doğru geliyor bana.

  şöyle bir başlık da açılmış zamanında (link: https://www.suslusozluk.com/cruelty-free-ürün-kullanıp-et-yemek link), o başlığa da güzel olurdu bu girdi ama üstteki süslünün fikrinin üzerine olduğu için bu başlığa yazdım.

  7 nisan 22:53 7 nisan 23:12