sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (123)
 • medya (4)

123. Az önce vogue uk sayfasında bu haberi okudum. 1 ocak 2020'den itibaren Çin'in hayvan deneyi politikasını değiştireceğinden bahsediyor (link: https://www.vogue.co.uk/article/china-lifting-animal-testing-laws burada) . Tamamen kaldıracaklarını sanmıyorum elbette, muhtemelen sadece markaların çin piyasasına girebilmeleri için yapılan zorunlu deneylerle ilgili olacak. Yine de büyük bir gelişme olduğu için beni çok mutlu eden bir haber bu.

2 ay önce hayvan deneyleri ile ilgili ufak bir araştırma yaptım, zaten eminim birçoğumuzun bir şeyleri değiştirmesi ve en azından cruelty free markalara yönelmesi için Google'a animal testing yazıp görsellere tıklaması yeterli. Eğer bazı markaları cruelty free olmadığını bildiğimiz halde kullanıyorsak, en azından biz o lash sensational maskarayı veya true match fondöteni satın almadan önce bu amaç uğruna bazı canlıların nasıl senaryolar yaşadığını bilmemiz ve daha önemlisi görmemiz gerekli. Kullanmaya devam eder veya etmezsiniz, orası size kalmış fakat en azından elinizi kalbinize koyup izleyin o görüntüleri. bunun sorumluluğunu kaldırabilecek misiniz diye düşünün. Ya da en azından yukarıdaki linkte yazanların doğru olabileceğine dair bir umutla 2020'yi bekleyin.

2 ay önce oturup araştırdım ve bu süre zarfında cf olmayan tek bir ürün dahi almadım (gizlinot: Marketten temin edilen kişisel bakım ürünleri dahil). Hala makyaj masama baktığımda ben ne yaptım diyorum, keşke almasaymışım diyorum. Beni bu yola sevk eden sevgili süslülerimize ve bu başlığa da ayrıca teşekkür ederim.

Çünkü önemli olan mac'in o en sevilen ruju, maybelline'in maskaraları, nars'ın meşhur allığı değil bence. Önemli olan yastığa kafanızı koyduğunuzda vicdanınız rahat bir şekilde uyuyabilmek.

8 mayıs 18:36

122. farkındalık arttıkça ülkemizdeki deney yapmayan ürünlerin arttığını düşünüyorum. bu konuda üzerimize büyük görev düşüyor süslüler. ben liseye giderken bulmak çok zordu diye hatırlıyorum. benim ilk farkındalığım o zaman başlamıştı. sonrasında üniversiteye geçince dikkat etmeyi bıraktım ama aldığım üründe tavşancık varsa mutlu oluyordum filan. kalbimde hep desteklemişim aslında. son 1 yıldır ise tamamen deney yapmayan ürünleri alıyorum diyebilirim. binde bir cf zannedip cf olmayan ürün aldığım oluyor. ve kendimden de o üründen de iğreniyorum tek kelimeyle. bu arada da aileme alamazsın diyemem ama mesela annemin elinde cf bir ürün görmüşsem "hayvanlar üzerinde deney yapmayan bir ürün aldığın için teşekkür ederim" diyerek teşvik ediyorum.

sizden ricam süslüler bildiğiniz ve takip ettiğiniz cf ürün kullanan blogları, youtuberları başlığa yazmanız. belki başlamak isteyenler vardır veya diğer insanlar için de bir göz aşinalığı, farkındalık yaratır.

ben çisem çakır'ı severek takip ediyorum. youtube kanalı (link: https://www.youtube.com/channel/UC-GVkmuYEkowYRw8A_bqiAA naturally serein)

26 nisan 13:56 26 nisan 13:58

121. Benim ürün kategorileri ve tercih ettiğim cruelty free markalar şu şekilde:

-şampuan/ saç kremi: dalan, inecto, dove

-cilt bakımı: (gizlinot: Çoğu kore markası cf olduğu için bu konuda sıkıntı yaşamıyorum) missha, pure beauty, sebamed

-diş macunu: bu konuda arayışım devam ediyor, splat kullanıyorum ama birkaç yerde cf olmadığı yazıyor. Arayıştayım.

-deodorant: yine dove, sebamed.

Makyaj ürünleri zaten sürekli biten ve satın aldığım şeyler değil. Yine de hem cf hem de memnun kaldığım markalar şu şekilde:

-far paleti: makeup revolution, wet'n wild.

-maskara: elimde önceden aldığım max factor maskaram var. Bitince the balm almayı düşünüyorum.

-fondöten/ bb krem/kapatıcı: wet'n wild, pure beauty, missha ve diğer kore markaları

-allık/aydınlatıcı/bronzer: wet'n wild, pastel.

-oje: pastel.

Her ürünün vicdanlı bir alternatifi var. Hiçbir marka vazgeçilmez değil benim için. Bittikçe yenisini aldığım ürünlerle gayet de yaşayabiliyorum. Elli çeşit far paletimiz olacak diye hiçbir can eziyet görmemeli. Bunu normalleştirmemeliyiz.

edit: sevgili (yazar: takvim) uyardı, the balm cruelty free değilmiş. Maskara önerilerinize açığım.

24 nisan 02:06 24 nisan 12:49

120. Kullandığım ürünlerin bir çoğu cruelty free,

İlk farkındalığım bir beagle annesi olarak hayvan deneylerinde beagle cinsi köpeklerin kullanıldığını öğrenmemle başladı.

Kimse kendisine yapılmasını istemediği şeyi bir başka canlıya yapmamalı!

Cruelty free ürünleri bulabileceğiniz siteler için tık tık (link: https://www.shopwithcaihong.com/shopwithcaihong/hayvanlar-%C3%BCzerinde-test-yapmayan-cruelty-free-kozmetik-%C3%BCr%C3%BCnleri-%C3%A7eki-li-%C5%9F-bu-yazida Cruelty free kozmetik)

18 mart 16:52

119. Habere göre Çin, ülkesinde satılan kozmetikler için hayvan deneyi zorunluluğu getiren düzenlemesini kaldırmış.

Umarım gerçek haberdir de çin için küçük, dünya için büyük bir adım olur.

(link: https://www.livekindly.co/china-ends-animal-testing-requirements-cosmetics/ Link)

ilgili medya:
1
18 mart 00:14 18 mart 00:16

118. hayvanlar üzerinde deney yapmayandır. bizim güzelleşmek ya da güzel kokmak uğruna hayvanların anlamsız ve bir o kadar da iradesizce deneylere tutulmasını aklım mantığım almıyor. hayvanların bizim her istediğimiz zulmü üzerlerinde uygulamamız için yaratılmadıkları kesin, ama insan oğlunun laneti işte. denenmeyen şeyi ben nasıl yüzüme süreceğim mantığında gidersek hayvanlara ne o zaman bizim kremimizden, şampuanımızdan. tabi bu işin maliyeti de var. ucuzu seçip almak daha kolay her zaman için. kaç senedir nivea, maybeline ya da loreal türevlerini kullanmıyorum, hatırlamıyorum bile. bunu yapmak bu kadar zor olmamalı. herhangi bir canlının gözünün içine, acı çekerken bakın daha iyi anlarsınız..

9 ocak 09:43

117. bütünüyle gerçekleri gizleyen pazarlama aracına dönüşmüş bir etiket olduğunu şurada çok iyi yazmış birisi:

(link: https://oncecouponatime.com/tr/inshopping/hayvanlar-uzerinde-denenmemistir Hayvanlar Üzerinde Denenmemiştir” İbaresi Gerçeği Ne Kadar Yansıtıyor?)

nasıl gıda sektöründe şimdilerin popüler ambalaj güzelleştiricisi "trans yağ içermez" , "glikoz şurubu içermez" vb. gibi etiketlerde olduğu gibi markalar belli başlı ürünleri bu şekilde etiketleyip diğerlerinde hala aynen zararlı maddeler kullanmaya devam ediyorlarsa aynı şekilde kozmetik firmaları da yasal açıdan sıkıntı çıkarmayan "(gbkz: çin)" gibi ülkelerde hayvanlar üzerinde test edilmiş ürünleri satmaya devam ediyorlar.

"dünyanın hiçbir köşesinde hayvanlar üzerinde test yapmıyoruz" versiyonu çıkana kadar didik didik edeceğim başka ülkelerdeki hayvanlar üzerindeki test prosedürlerini.

8 aralık 2018 15:18 8 aralık 2018 15:23

116. Cruelty free olmayan bir şey alınca kendimi iğrenç hissediyorum. O hayvanların kanları bizim de ellerimizde maalesef.

Edit:zaten almıyorum, elimde olanlara (gizlinot: Önceden aldıklarım) kasten söyledim

14 eylül 2018 20:59 15 eylül 2018 16:58

115. Üzülerek söylüyorum ki çok severek kullandığım ve işe yaradığından emin olduğum bazı ürünlere olan bağlılığım yüzünden hayatımda %100 uygulayamadığım bir politika bu. Ancak son birkaç yıldır kendim alışveriş yapıyorsam aldığım ürünlerin cf olmasına dikkat ediyorum. Kullandığım cf olmayan ürünlerin hepsini de (link: https://www.suslusozluk.com/hipder hipder)'e bağış olarak gelen ürünlerden alarak hem bu markalara direkt olarak paramı vermemiş oluyorum hem de verdiğim para sokak hayvanları yararına kullanılıyor. Siz de çeşitli sebeplerden dolayı cf olmayan bir ürün almak isterseniz instagramda hipder'i takip edip açık arttırmaları kollayarak ürünlerinizi o şekilde alabilirsiniz. :3

16 ağustos 2018 02:45

114. makyaj malzemeleri ve kozmetik düşünülünce seçenek çok; ama iş cilt bakımına geldiğinde seçenekler çok kısıtlanıyor.

ulaşılabilen markaların hepsi hayvanlar üzerinde test yapıyor, ülkemizde satışı olup cruelty free olarak bir tek murad markasını gördüm; içeriği hiç temiz olmadığı gibi bir kutu nemlendiricisi 230₺ olunca haliyle öyle herkes alamıyor.

araştırmadayım.

edit: ay en son fiyatlara bakmamışım. 50ml nemlendiricis 1150₺ gördüm. e oha!

15 ağustos 2018 09:38 15 ağustos 2018 09:39