yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  • girdiler (1)
  • medya (0)

  1. Bundan yaklaşık 16 sene önce kıvırcık saç üzerine uzmanlaşmış İngiliz bir kuaförün (gizlinot: Lorraine Massey) çıkardığı kitap. Kitap kıvırcık ve dalgalı saçların bir sınıflandırmasını yaparak başlıyor. Sonra da kendi kıvırcık sınıfınıza özel bakım tekniklerini öğreniyorsunuz. Genelde her kıvırcığın yapması ve kaçınması gerekenler şunlar:

  - Kuru kesim: Devacut adlı bu teknikle (adını Massey'nin Soho'da işlettiği Devachan Salon'dan alıyor) saçlar kuruyken kesilir. Konvansiyonel kesimdekinin aksine saç taranıp eşit bir şekilde kesilmez ama her bir bukle kesilir. Henüz Türkiye'de bu kesimi yapan kuaföre rastlamadığım için bu adımı geçiyorum.

  - Şampuanı bırakmak: Massey'e göre şampuanlar zaten kuruluğa meyilli olan kıvırcık saçları iyice kurutuyor. Massey diyor ki kıvırcık saçın elektriklenmesinin, sağlıksız ve şekilsiz durmasının nedeni saç kuruluğu. Eğer canlı ve parlak bukleler istiyorsanız saçınıza nemini kazandırmanız, bunun için de ilk aşamada şampuanı tümüyle bırakmanız gerekiyor. Onun yerine haftada bir kullanımını önerdiği esmer şekerli bir kür var saç derisinin temizliği için, o uygulanıyor.

  - Saç kremini bol kullanmak: Parabensiz, alkolsüz vs. (kitapta yasaklı maddeler listesi var) bir saç kremi ile saçınızı kitapta ayrıntılı bir şekilde anlatılan basit bir teknik ile yıkamak gerekiyor. Bu teknikte önce parmak uçlarına alınan saç kremi dairesel hareketler ile kafa derisine uygulanıyor. Saç durulanıyor. İkinci aşamada pastanın üstüne krema katmanı sürercesine saça bir güzel saç kremi uygulanıyor. Youtube'da Elle dergisi için çektiği tutorial'lardan gördüğüm kadarıyla Massey bu aşamada hiç cimri davranmayıp Allah ne verdiyse sürüyor. Bu aşamadan sonra çok durulamamak lazımmış. Saçın kremli kalması daha iyiymiş.

  - Havlu yok: Saç pamuklu tshirt ya da mikrofiber havlu ile kurulanıyor. Normalde kullandığımız havlular nemi fazlaca çektiği için saçı kurutuyor. Onun yerine tshirt öneriyor Massey. Saç uçlardan alınıp yukarı doğru sıkılıyor. Böylece bukleler bozulmuyor.

  - Tarak yok: Saçın dolanıklığı yalnızca duşta saç kremi sürme aşamasında parmaklar kullanılarak gideriliyor. Kuru saça asla tarak değmiyor!

  - Saç kurutma makinesi yok: Çok lazımsa vigo kullanılabiliyor. Ancak orta ya da düşük sıcaklıkta ve en düşük hızda.

  - Saç kurutulduktan sonra bitkisel bazlı bir jöle kullanılarak şekil veriliyor. Massey'e göre jöle saçtaki nemi daha iyi hapsediyormuş; köpük ise kurutup buklelerin güzelliğini bozuyormuş. Kitapta jölenin içinde olması yasak olan maddeler listesi var; olması gereken maddeler için de bir liste var. Ben Otacı'nın Bitkisel Saç Şekillendiricisi'ni kullanıyorum, ha-ri-ka yapıyor.

  - Şekil verme aşamasında istenirse klips kullanılıyor. Mesela Afro-Amerikan tipinde çok kıvırcığınız varsa saç uçlarına takılan klipsler ağırlık yaptığı için kıvırcıklar kendini aşağıya salıyor ve saç kuruyup da klipsler çıkarılınca kıvırcıktansa daha dalgalı bir görünüm oluyor. "Boticelli Curls" (yani dalgalı kıvırcık arası) tipindeki saçımın sorunu ise uzun oldukları için dalgalarımın ağırlık yapması ve saçımın üst kısmının yapışması. Onun için de saç köküne yakın bir yerden klipsleyip kuruyana kadar bırakıyorum. Klipsler, saçı aşağıya çeken ağırlığı kesiyor. Böylece saçımın üst kısımları yeteri kadar hacimli oluyor.

  Onun dışında Massey'in uyku sonrası saçına şekil vermek için, boyalı saçlar için, şebeke suyunun özelliğine göre (klorlu, kireçli vs.) kıvırcıkların göreceği zararı minimuma indirmek için bir sürü önerisi var.

  Böyle anlatınca çok karışık durmuş olabilir ancak ilk denemeden sonra çok pratik bir rutin haline geliyor. Yaklaşık üç haftadır bu rutini uyguluyorum ve saçımda gözle görülür bir fark var. Ombreden; düzleştirmekten; tarak, havlu ve saç kurutma makinesi kullanmaktan canlılığını kaybeden ve her daim elektriklenen saçlarım şu an deniz kızı saçı gibi parıltılı dalgalar halinde omuzlarıma dökülüyor. Kardeşim de benimle birlikte başladı. Onun saçı daha sert ve yoğun bir kıvırcık. O da durumdan çok memnun. Ancak onun saçı benimkinden de yıpranmış vaziyette, o yüzden sağlıklı kıvırcıklar için bir-iki aylık yolu daha var.

  Merak edenler olursa internette "curly girl method" diye aratıp before/after'lara bakabilirler; ya da çeşitli blog yazılarını okuyabilirler. Kitap Türkiye'de yok. Amazon'dan paperback ya da kindle formatında sipariş edilebilir. Azıcık arama ile torrent'i de bulunabilir.

  Genelde en sorunlu saç kıvırcık saç olduğundan bu metodu burada paylaşmak istedim. Belki birkaç kıvırcık süslünün işine yarar. Bence deneyin, kendi adıma sonucun çok iyi olduğunu söyleyebilirim.

  20 ağustos 2017 02:32