yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  7. ilk dövmemde, elbette en mantıklı olan şeyi yapıp, dövmecimin talimatlarını takip ettim. ancak bir süre sonra bir şeylerin yolunda gitmediğini fark ettiğim için, söylediklerini yapmayı bıraktım. cildimin verdiği reaksiyonu dinleyip, çok daha önceden bırakmam gerekiyordu aslında. dövme sorunsuz iyileşti, ancak neredeyse enfeksiyon kapacaktı. çok hafif bir yara izi var, ama çok çok dikkatli bakınca fark ediliyor sadece. ucuz atlattım cidden.

  ikinci dövmemi yaptırdığımda dövmecim, ilk birkaç gün boyunca günde bir-iki kez, çok ince bir tabaka hindistan cevizi yağı sürmemi önerdi. ondan sonraki günlerde de cildimin tepkisine ve nem ihtiyacına göre uygulayabileceğimi söyledi. daha sonra yaptırdığım bütün dövmelerde de bu tekniği uyguladım; büyük, küçük, hepsi sorunsuz iyileşti.

  sabunla ve çok sık yıkamamamakta da fayda var. ılık su altında tutup, kurulayıp ardından da hindistan cevizi yağı uygulayınca sorun olmuyor.

  22 şubat 13:46

  6. 17 dövmem var, bunun 10'u büyük dövmeler. Tartışmalı bir husus olduğundan öneri yapıyorum gibi gözükmesin ama son dönemde özellikle amerika'da moda olan dry healing yöntemini uyguluyorum. Second skin denilen ve ortalama 2-3 gün kalan bantlar uygulansın veya uygulanmasın dövmenin üzerine genel olarak hiçbirşey sürmüyorum ve kendi başına kurumasını bekliyorum. Bende Daha canlı dövmeler çıktığını gördüm. Sadece duştan sonra, bir kaşınma anında veya çok kuru / gergin hissedersem bildiğimiz cerave uyguluyorum.

  Dediğim gibi tartışmalı bir yöntem, çok kuru ciltlilere hiç uygun olmayabilir. Bu arada 1-2 hafta dövme çok kötü, soluk ve kabuklu gözükecek, sonrasında gayet canlı çıkıyor. 

  Avantajı ne: bence daha çabuk iyileşiyor ve normal hayata hiçbirşey olmamış gibi dönüyorsunuz, sürekli kremleme derdi yok. 

  Siz mutlaka kendi araştırmanızı yapın ve dövmecinizi dinleyin yine de.

  21 şubat 22:39

  5. Yaygın kanının aksine, yeşillendirdiğinden renkli dövmeye bepanthen sürmemek gerek. terramycin Renkli dövmeler için ideal.

  19 ağustos 2020 23:59


  4. 5 dövmem var .öncellikle benim gibi bir alerjik bünyeye sahipseniz dövmeyi sabitlemek zor oluyor.tenim boya almıyor benim.bu yüzden ben bactroban terramycin kullandım sürekli .dövme yaptırdığınız ilk bir hafta streil olmayan suya değimemelidir.içme suyla yıkanıp alkol sıkılmış peçeteyle kurulanmalıdır.bu söylediklerimi neredeyse tüm tattoartlar söyler.bu işlemler dövmenin rengi enfeksiyonuyla ilgilidir.iyileştikten sonrası için güneşe çıkarken mutlaka yüksek spf li krem kullanılmalı. ve evet dövme asla kaşınmamalı .biliyorum çok zor ama o kabuklar dövmenizden edebilir .

  18 haziran 2018 15:00

  3. toplamda 10 dövmem var. 6 tanesi parmaklarda (yani atma ihtimali daha yüksek olan bölgede). ben devamlı olarak vazelin ve bepanten dönüşümlü kullanmıştım. bir tanesi sırtımda, ofiste oraya devamlı bepanten vs sürüp üzerini streçle örtüp giyiniyordum ve bunu iki saatte bir yapıyordum. çalışıyorsanız birazcık zorlanabilirsiniz sırt dövmesi bakımında (benim zorlanma anlayışım bu şekilde yani). bunun dışında ayak bileklerimde iki tane dövme var. oralar kabuk kabuk aylarca döküldü, kurudu. bakım yapsamda, hem bacaklarım kuruydu, oradaki dövmede devamlı kanadı yani.

  ek olarak: @chugga 'nın notuna istinaden: evet dövme yapmadan önce alkol almanız önerilmez çünkü alkol kanı sulandırır ve kanamayı arttırır. bu da dövmenin tutmama ihtimalini baya yükseltir. mesela regl olduğunuz dönemde de acı eşiğiniz düştüğü için dövme yaptırmanız önerilmez çünkü canınız çok acır.

  edit: bu arada bütün dövmelerim kanlı canlı sabit duruyor. yani atma, solma yaşamadım.

  18 haziran 2018 12:10 18 haziran 2018 12:11

  2. 5 tane dövmem var. her biri için yapan dövmeci farklı farklı şeyler söyledi. genel bir kaç şey dışında dövmeciniz ne diyorsa onu yapmanız en mantıklısı. örneğin; ilk dövmemde günde 5-6 kez krem sürmem söylenmişti. sonraki iki dövmemde günde 1, max. 2 kere krem sürmen yeterli olur denmişti. su konusu da keza değişkenlik gösteriyor. sanırım malzeme ya da kullanılan makina farkı bunda etken oluyor.

  ama gel gelelim bütün dövmecilerin hep bir ağızdan söylediği bir şey var ki; dövmenin kabuklarını soymamak. zaten krem sürdükçe vs otomatikman o kabuklar dökülüyor. bunun dışında renginin dayanıklılığı açısından güneş görmemesi iyi olur.

  bir de benim tavsiyem, kışın dövme yaptırmak en mantıklısı. yazın her gün duş alıyoruz ama kışın bir kaç gün idare edilebilir. ayrıca denize, havuza da girmemek lazım. ne de olsa açık yara. o sebeple en kolay bakım kışın yapılıyor. hem kışın yaptırıp, güzelce bakıp iyileşmiş dövmeyi yazın sergilemek daha da minnoş oluyor.

  not: bir dövmeci bana dövme yapılacağı gün alkol almamamı tembihlemişti. nedendir hiç hatırlamıyorum ama ufak bir bilgi olarak dursun burada.

  18 haziran 2018 11:07

  1. Yeni yaptırıldıysa iki hafta kadar kuru kalmasını engelleyecek sıklıkta bepanthen tarzı bir kremle nemlendirmeyi, duşa girerken öncesinde vazelin kullanmayı, deniz ve havuzdan uzak durmayı kapsayan bakımdır. Ayrıca uzun vadede solmaması için dışarı çıkarken muhakkak güneş kremi kullanılmalı. Ukte sahibi (yazar: dagny)

  17 haziran 2018 17:57