girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (46)
  • medya (0)

1. Ben de istemiyorum. Ama anladım ki düğün gelin damat için değil etraftaki insanları mutlu etmek için.

Ve insanlardan aldığım tepkiler :

"nasıl yani, oynamayacak mıyız? Öyle şey mi olur? "

" üff yine entel entel konuşmaya başladı bu, saçmalama, yapılacak tabiki "

" nasıl yani sen düğün istemediğin zaman karşı taraf kabul mü etti? Hiç mi kıymet vermiyorlar? Çok ilginç "

" dul musun sen? Niye istemiyorsun? "

" o ne öyle kaçmış gibi "

" öyle her şeyi istemiyorum deme, mütevazı olma, kıymetin bilinmez "

" niye düğün yapmıyorlar sana? İstemiyorlar mı seni? "

" bir oğluna düğün de yapamayan aile... Bilmiyorum "

Evet işte buna toplum baskısı diyoruz.

Ayrıca bu olaylara girdiğiniz zaman kontrol biraz sizden çıkıyor. Tüm bunlara Direnenlere helal olsun diyorum.

Ayrıca düğün seven insanlar... lütfen düğün istemeyenlere baskı yaparak onlara" değersiz insan düğün istemez " düşüncesini empoze etmeye çalışmayın. Herkesin eğlence anlayışı farklıdır. Belki iyi niyetlerle bunları söylüyorsunuz ama insanı içten içe kırıyor ve mutsuz ediyorsunuz . Sırf düğün zamanı elalemin lafıyla depresyona girip düğünden önce ayrılan birçok çift biliyorum.

12 mart 2016 14:09 12 mart 2016 14:12

2. düğüne harcanan paraya bir sürü farklı şeyler yapılabilir ama bu konuda zor olan aileleri düğün istememeye ikna etmek hele ki evlenmeyi düşündüğünüz insan tek çocuksa

12 mart 2016 14:19

3. Düğün istememek değil ama diretilen saçmalıkları istememek benimkisi. Benim düğün anlayışım gerçekten sevdiğim insanlarla doya doya eğlenmek. Dıdının dıdısını Düğüne çağırma niyetim yok, belli bir konsept olsun ilk Dansı şu şarkıda yapalım demiyorum, rahatsız bir elbise- ayakkabı giymek istemiyorum, yüzüme boya badana saçıma içine ARI kaçsa boğulacağı bir topuz ise asla. Bizbize olalım, doya doya eğlenelim, herkes mutlu ayrılsın, daha ne.

12 mart 2016 17:06


4. bana göre düğün önemsiz bir detaydı. hala da öyle. düğün yapmadık ve hiç pişman değilim. hatta iyi ki diyorum. sadece bir gün için devasa paralar harcamaya gerek görmüyorum. hem de sırf bilmemkimin bilmemkimi diyeceğiniz insanlar için. ha maddi durumu iyi olup da yapanlara sözüm yok. sadece düğünden sonra maddi sıkıntı yaşayacak insanların yapmamasını tavsiye ederim. sadece bir gün sürecek merasim için senelerdir yaptığı birikimi göz kırpmadan harcayan aileler gördüm. ve inanın çoğu detayı unutulup gidecek. hoş hala da "benim düyünüm de düyünüm" diye beş senedir ortalıkta dolanan tanıdıklarım da var. hala o geçmiş gitmiş ve bir daha gelmeyecek olan bir günde yaşıyorlar. "aklı sıra benimki rüya gibiydi, sen yapmadın çok şey kaçırdın bak" demeye getiriyorlar. rüya gibi dediği de ankara havasında oynaması. sanki hiç düğün görmedik. işte bu kadar boş kafalı bazıları. öyle insanların dediklerini de kafaya takmayın. daha neler yaşarsınız şu kısacık hayatta, düğün ne ki...

12 mart 2016 17:24 17 mart 2016 15:01

5. düğün değil de parti ya işte. en ennn yakınların gelsin, seni kıskanacak, sana fesat fesat bakacak kişileri sırf altın toplamak için çağırmak niye?

düğünümü davul/zurna eşliğinde uzun bir kuyrukla fotoğraf çektirmek için yapamam. kaşıntı bi gelinliğin içinde ayağım şişene kadar topuklu ayakkabının üzerinde de duramam. giyerim elbisemi altına da bi converse. illa beyaz olacaksa beyaz olur. düğün akrabalar göbek atsın, dedikodumu yapsın değil. benim için, eşim için ya da en kötü sevdiklerimin kafası biraz olsun hayatın kötülüklerinden uzaklaşsın, kafa dağıtsın diye olur.

ha benim anneme de kalsa 200 kişilik, yemekli, bilmemnesinin bilmemnesini çağırabileceği "bakın kızım evleniyor" diye kasım kasım kasılabileceği bir yer olmalı, ama allah nasip eder de o günü görürsem, öyle olmayacak.

12 mart 2016 17:31

6. düğünden kastınızın ne olduğuna da bağlıdır. mesela benim düğün denilince aklıma oyun havaları, birkaç katlı pasta, takı merasimi falan geliyor. ve bunlar benim en en en istemediğim şey. şu zamana kadar düğünlere zaten hep birilerinin zoruyla gitmişimdir. eh bizimle eş değer olan nesil de hemen hemen aynı kafada olduğundan kimsenin benim düğünüme zorla gelmesini istemem. hadi geldi diyelim örneğin babamın amcasının oğlunun damadının düğünümde ne işi var la. en iyisi hiç yapmamak. o masrafla acayip bir balayı planlanır, gezisi güzel otelleri ile. zaten kış nikahı yapmak istiyorum küçük bir yerde. kına gecesinde kim ne takacaksa takar, o sırada erkekler de başka yerde takılır. nikah zamanı geldiğinde de aileler, çok yakın arkadaşlar falan en fazla 60 kişi ile muradımıza ereriz. tüm bu planlarda kararlıyım ancak bir aşirete gelin gidersem hayallerim suya düşerler sanırım (gizlinot: swh)

12 mart 2016 21:17

7. biz de istemiyoruz (gerçi ben düğün videosu falan izledikçe hevesleniyorum). ama iki aile de o kadar adetlere falan bağlı ki. gerçi ortada tanışma falan da yok. ben anneme söyledim "olmaz öyle şey tabii ki düğün olcak, eğlenceli olur." falan dedi. onun da ailesi düğün diye tutturmaz umarım. sorun masraf falan değil, hemen eve gitmek :d umarım o günler geldiğinde karşılarında durabiliriz. yani durabilirim, çünkü sevgilim her şeyin benim istediğim gibi olmasını istiyo. bakalım bekleyip görcez..

13 mart 2016 01:14 ed.13 mart 2016 11:28


8. Bendim bu ve yapmadım da düğün. Eşimle en yakın arkadaşlarımızı şahit olarak alıp evlendirme dairesine gidip 20 dakikada evleniverdik. Ailelerimize de sonradan gidip biz evlendik dedik, başka türlü hayatta kabul etmezlerdi çünkü bunu.

Hiç takı takanımız falan olmadı, evimiz hâlâ yarım yamalak ve eski eşyalarla dolu, gelinlik giymedim prenses olmadım, çeyizim de yok. Ama hiç pişman değilim. Çünkü biz beraber bir hayat kurmaya karar verdiğimizde bunu omuz omuza ve başbaşa yapmak istedik. Ailelerimizin bir ton para saçarak kuracağı, gökten inme, gıcır gıcır, eksiksiz bir evdense böylesi çok daha gerçek ve kıymetli.

13 mart 2016 18:49

9. Benim düğün anlayışım ve bu zamana kadar gördüğüm ; aşk eşittir biz, halay, çifte telli, takı töreni, pasta, dedikodu... liste uzar gider.

Ama ben böyle bir düğün hayal etmiyorum. Kısacası düğün hayal etmiyorum.

İstediğim tek şey sade bir tören. En fazla 20-25 kişinin olduğu, deniz kıyısı ya da kır bahçesinde sade bir tören.

Çok masraf olmasın ama gelinliğimi de giyeyim, en sevdiklerim de yanımda olsun. Düğün salonlarının gürültüsü veya kalabalıklığı, tanımadığım insanların dedikodusu değil de kuşların sesi, dalgaların gürültüsü, en yakınlarımın kahkahaları olsun istiyorum.

Biliyorum yaşım daha çok genç ve ortada aday adayı bile yok ama çoğu genç kız gibi ben de hayal kuruyorum.

Yani işin özü, sade ama içime sinen, fazla masrafı olmayan, huzurla, mutlulukla hatırlayacağım bir evlilik töreni hayal ediyorum.

13 mart 2016 19:02

10. Sevgilim küçük bir yerde büyüdüğünden daha hayal kısmında bile sorun yaşadığımız durum. Kendisi de istemiyor. Ama ailesi hem düğün olsun hem de köy yerinde yemekli , havaya ateş etmeli olsun istiyor. Benim ailem silah sesini duysa beni alıp direkt memlekete götürür haberleri yok. Bir de aşırı masraflı. O paraya ev dizeriz ki biz. Tanımadığım insanlar halay çeksin diye o masrafı yapmak saçma geliyor. Aslında düğün yapın diyenlere 'tüm masrafi sen karşılarsan neden olmasın' demek lazım.

13 mart 2016 23:04 27 mart 2016 01:22