yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (21)
  • medya (1)

  1. Birleşin ve de uzaya çıkın. Oradan yıldız gibi beyaz beyaz ışıklar gönderin bize! Uzaya seyahat olduğunda biz gelir alırız sizi, söz bak!

  edit: başlık başa kalmış ben açmadım haberiniz olsun hu hu! sanırım lacivertoje adlı yazar zamanında beyaz ten ırkçılığı yapılıyor ayoooll! diye bi kanıya kapılmıştı. başlık da onun eseri.

  edit2: saçmasapan başlık açıp, 10-15 eksi yedikden sonra entryi silip de o başlığa yazanlara yani ortada entryleri kalanlara sorumluluğu yıkan yazarlara da ayrıca ayar oluyorum.

  2 aralık 2014 00:57 17 haziran 2015 15:18

  2. Yine bir şeyler olmuş dedirten başlık :) hayırdır bacılar, yaza doğru solaryumda grup indirimi almak amaçlı mı bu birleşme?

  Ten rengiyle övünmek nedir yahu?

  Esmer olsanız tamam da.. :p :)

  2 aralık 2014 04:23

  3. yazdan kalan bronzlukla katılmak isteyenler de birleşebilecek mi diye sorduğum davet.

  2 aralık 2014 05:09


  4. "hani nerde birleşiyoruz" dediğim başlık.

  2 aralık 2014 11:14

  5. (link: http://www.suslusozluk.net/g/dünyanın-bütün-beyaz-tenli-gadınları-birleşin/4804/ yeter.)

  2 aralık 2014 12:46

  6. eskiden beyaz tenli olmayı sevmez hep çağla şikel gibi olmak isterdim. hatta bir yaz boyu eda taşpınar gibi güneşlenirdim zamanla esmerliğin bana yakışmadığını anladım ve kendi ten rengimle barıştım. barışınca gördüm ki tabi ki esmer güzeli kadınlar sürüyle ama açık ten benim için bir joker. açık ten beğeniyorsam ve açık tenliysem neden bundan zevk duymayayım ki? bu konuda da esmerlerin eleştiri saldırılarını da hiçbir zaman anlayamayacağım galiba.

  2 aralık 2014 16:01

  7. benim bu sözlükte, beyaz tenli oluşuyla övünen, gördüğüm entry sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. ya bu konuyu büyütenler açık tenliler değil bence. insan bu özelliğini sevebilir tabi ama doğuştan kazanılmış bir şeyin üzerinden pirim yapmaya çalışmak ''ay beyaz ten şöyle zor ama böyle de güzel ayyhh çok zor yine de.'' muhabbeti yapmak evet biraz acınası. sanki sadece beyaz teniyle varoluyormuşçasına. ilginç.

  ama sözlükte de böyle muhabbet yapan insan yok gibi bir şey be dostlar. beyaz ten başlıklarına %80 beyaz tenlilerle alakalı eleştiri entryleri giriliyor. duygu özaslan başlığı gibi bir şey oldu bu konu.

  ''beyaz tenli olduğum için fondöten bulmakta zorlanıyorum.'' diyen insana bile takanlar var. ya ne desin bu insan? bu derdini içine mi atsın, kendiyle övünüyor sayılmasın diye? kadın içinde bulunduğu durumdan bahsediyor.

  (yazar: zedcezir )e katılıyorum ben de. teniyle sınıf atladığını sanan kadar, bunu yapanları takıntı haline getirenler de kompleksli.

  hatta bana kalırsa, başkasının ten rengine, ten renginden bahsetmesine kafayı takmışsa biri, içten içe o rengin en asil ve güzel olduğunu düşünen de kendisidir. her şeye kulp takarak o ten rengini aşağıya çekmeye çalışıyor. çünkü buna ikna olmaya ihtiyacı var.

  dünya da esmer tenli çok güzel kadınlar var, beyaz tenli çok güzel kadınlar var. çikolata tenli çok güzel kadınlar var. bunun aksi örnekleri de mevcut. herkesi kendini sevsin. kendi güzelliğinin, kendi ayırıcı özelliğinin fakına varsın. ve bu her zaman ten, saç, göz rengi olmak zorunda da değil.

  2 aralık 2014 17:09 2 aralık 2014 17:10


  8. feci bir yanlış anlaşılmanın eseri olduğunu düşündüğüm slogan.

  Öncelikle beyaz tenli olduğu için gurur duyan, beyaz tenli olmayanları aşağılayan/küçümseyen ve ten tonu üzerinden üstünlük taslayan kişilere tepki göstermenizi kesinlikle anlıyorum. bu içeriğe benzer başka başlıklar da açıldı, hatta fiziksel özelliklerinin bu kısımlarını öne çıkartmayı seven blogger/vloggerlar da yerden yere vuruldu bu sözlükte. kuru ve hassas ciltli olduğunu defalarca dile getirirken bununla hava attığını hissettiğiniz, beyaz tenli olmaktan şikayetçiymiş gibi görünürken içten içe bununla övündüğünü fark ettiğiniz, uzun boylu olmanın dezavantajlarından bahsederken aslında bu halinden memnun olduğunu görebildiğiniz insanlar var bu dünyada.

  ve belki de bu özelliklerinin kendilerini daha güzel kıldığına inanıyorlar.

  ve belki de bu özellikleri onları cidden daha güzel kılıyordur.

  ve belki de sadece bu özellikleriyle gurur duymayı seviyorlardır.

  fark etmez.

  burası sözlük. birbirimizin yüzünü görmeyeceğimiz, görsek de birbirimize etki etmeyeceğimiz bir sanal iletişim platformu. ben burada profil resmi olarak kendi fotoğrafını kullanan sözlük yazarlarına bakıp "aa güzel kızmış"dan fazla bir şey düşünmüyorum. mükemmel güzellikte de olsa, ben buraya sadece yazılanları okumaya ve o yazarın bilgisinden faydalanmaya geliyorum. yazarın görüntüsü bana bir şey katmıyor, bilgisi ve yazdıkları katıyor. x fondöteni tanıtırken "ya ben hayaletten hallice beyaz olduğum için bana koyu durdu" diye cümle kullanınca, "aa beyaz tenli olmasıyla övünüyor" diye değil, "o zaman bu fondöteni ben bir deneyeyim, belki bana tam uyabilir" diye düşünüp geçiyorum.

  ayrıca burada birbirimize fiziksel görüntümüz üzerinden nasıl hava atabiliriz ki? fiziksel özelliğimiz ve görünüşümüzün sözlük topraklarında ne tür bir artısı var? "aa o beyaz tenli, o yüzden ona daha fazla beğendim oyu veriliyor" gibi bir durum var mı? ya da kız kıza kikirdeştiğimiz bu yerde, gacı gacıya muhabbet ederken o sizden daha beyaz tenli diye daha fazla mı erkek kaldırıyor bu sözlükten? (ona uğraşıyorsa, burada boşa uğraşıyor)

  Öte yandan, varsayalım ki cidden hava atıyor olsun o özellikleriyle (ki böyle olduğunu düşünmüyorum). belki de onun ego tatmin yöntemi budur? Burada nick seçmemizin sebebi, bir maske ardından konuşabilme özgürlüğüdür. Şişman biri burada zayıf taklidi yapabilir, kısa boylu biri "vallahi öyle uzunum ki içtiğim süt mideme inene kadar soğuyor" diyebilir. Bu da bir savunma mekanizmasıdır, kimileri bu mekanizmalarla kendilerini iyi hisseder, gerçek hayatın sorunlarından bir kaçış yöntemidir. Gidin bakın ekşi sözlüğe, "sabaha kadar 78438390 posta attık hatunla" yazandan, "ya benim de adonisler şöyle kabarık, böyle belirgin" yazana, hatta cinsel organının buradan kars'a vardığına dek onlarca ilginç giri bulabilirsiniz. ister savunma mekanizması olsun, ister gerçekten bu özelliklere sahip olduğu için burada övünüyor olsun, bu bizi ilgilendirmez. ilgilendirmemeli. esas buna takılıyorsak bir şeyler yanlış.

  Bu tür muhabbetlerin sürekli gündeme gelmesinden bıktığınızı görebiliyorum. ancak bu konuların sizi sıkması için algıda seçiciliğe takılmış olmanız lazım. olayın tam zıttını düşünün; bir sözlük üyesinin inatla her mesajında "aman nasıl da bronzum, aman sabahlar olmasın pek de bronzum, gece olduğunda arkadaşlarım beni bulamazlar" dediğini düşünün. Ya da "o kadar kısa boyluyum ki, ancak bu kadar kısa boylu olabilirim, olamaz böyle bir şey" dediğini. kısacası bizim "ulaşılmak istenen ve güzel bulunan fiziksel özellikler" kategorisine girmeyen fiziksel özellikleriyle insanların sürekli övündüğünü hayal edin. Sizi rahatsız eder miydi bu? Hayır, çünkü bu tür özellikler bizim ülkemizde beğenilen kriterler değil.

  hepimiz bize sunulan o biricik (link: http://www.youtube.com/watch?v=nSExkU78kI0 mükemmel vücuda) ve fiziğe ulaşmak istiyor, buna uymayan özelliklerimizi de beğenmiyoruz. beğenilen özelliklere zıt fiziksel özelliklerinden cesurca bahseden kişileri de alçak gönüllü, samimi ve cana yakın buluyoruz. oysa her iki fiziksel özellik de aynı. 34 ile 40 sayısının, mantıksal açıdan sadece iki sayıdan ibaret olması gibi. biri beyaz ten, biri buğday, biri esmer... hepsi ten renkleri işte. ancak beyaz teni ile övünen kişileri görünce öfkelenmemize sebep olan şey, beyaz tene bu ülkede yüklenilen anlam.

  çok uzun, okuyamadım düzenlemesi: fiziksel güzelliğiyle övünüyorsa insanlar, bırakın övünsünler. siz verdikleri bilgiden faydalanmaya bakın.

  2 aralık 2014 17:20

  9. (yazar: mirnav)'ın (gbkz: (no: 0)) girdisine baştan sona katılıyorum. olay föndöten yorumu yapmak için ten rengini belirtmek değil. bunun benden başka farkına varan birkaç kişi daha varmış onu anladım.

  her kadın zaman zaman kendini övmek ister ve iltifat duymaktan hoşlandığı için de zaman zaman bunu dile getirir (yazar: mirnav)'ın da dediği gibi. insanın kendini sevmesi güzel bir şey. ama insan bunu "zaman zaman" dile getirince güzel. "her zaman" ve "her yerde" (gizlinot: sadece burda olsa gene iyi) aynı muhabbeti bir öyle çevirip bir böyle çevirip yapmak komik ve tuhaf kaçıyor.

  dediğim gibi, tekrar yazıyorum: olayın özeti "zaman zaman" ile "her zaman" arasındaki fark. eleştiri konusu olan da bu.

  (gizlinot: paragraf)

  (gbkz: ekleme): öyle sadece 1-2 girdi var ya neden abartıyorsun diyenlere de oldukça şaşırdım. kuzum siz nerdeydiniz? zira ben 1 yıldır takip ediyorum bu siteyi. son 1-2 ayın analizini yapmış değilim.

  2 aralık 2014 18:09 2 aralık 2014 19:03

  10. bir slogan.

  yazılarım okunmadığında üzülüyorus örtmenim. o yüzden özet geçeceğim.

  Kendi özelliği ile varsın hava atsın insanlar, benim için değerli bir özellik olmadıkça bana ulaşmaz. bana "63478437909 tane kitap okudum" dese tapınırım o insana, ama bana "beyaz tenliyim" demesi ile "iki kulağım var" demesi arasında fark yok. iki kulaklı olduğu için övünen biri ne saçmaysa, beyaz tenli olduğu için övünmelerini de aynı görüyorum ben.

  Ama eğer olay büyüyorsa, karşı taraf kendini överken karşı tarafı aşağılayarak "tüm buğday tenliler de patatestir" noktasına getiriyorsa olayı, sözlükte kavga çıkarmak yerine şikayet butonu kullanmak lazım.

  2 aralık 2014 18:43