yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (121)
  • medya (1)

  121. Öncelikle boyuma oranla 15 kilo fazlam var ve düzenli olarak 8 aydır spor yapıyorum. Spora başlama nedenim kilo vermekti ancak ilk dönemde 3 aylık yazıldığım spor salonumda hiç kilo vermedim bu durum beni üzmüyor çünkü daha çok işime yarayacak şeyler öğrendim kilo vermek evet çok önemli hem fiziksel olarak hem de sağlık açısından asla geeri plana atılamaz ama yalnızca kilo vermek içinde spor yapılmaz. Spor yapan halimin sabah güne başlayışı ile yapmayan hantal halimin güne başlaması arasında dağlar kadar fark vaar. Merdivenleri çok daha rahat çıkabiliyorum, daha mutluyum aynı kiloya sahip olmama rağmen vücudumu daha çok seviyorum. Gerginliğimi günün yorgunluğunu sporla en aza indirgiyorum. Kısacası yaşam kaliteniz artıyor. düzenli gidemeseniz bile mutlaka bir spor salonuna yazılın ve bir yerden başlayın. Ben hem öğrenciyim hem de çalışıyorum ama buna rağmen arkadaşlarımada zaman ayırıyorum sporuma da bahanelerin esiri olmayın ve ertelemeyin! :)

  24 aralık 2019 21:09 24 aralık 2019 21:11

  120. insanı mutlu eden şeydir.

  İki haftadır, hiç spor yapmayan bünyemle kardiyo yapmaya başladım videolarla. 30-35 dakikalık videolar. Ama ben 15.dakikada zaten nefes alamamaya başlıyor oluyorum. Tabi Tam bu dakikalarda kufretmeye de başlıyorum. Bitirdiğimde ise kıpkırmızı bir surat, damla damla ter, leş gibi ıslak tişört ve yerde yatan bir adet Ben. Yaklaşık 10 dakika da devam ediyor Bu terleme. Fakat Bir mutluluk Ki sonrasi sormayın. Spor yapmak insanı mutlu ediyor.

  Benim stresimle, anksiyetemle baş etme aracım kendisi. Bir yandan da daha 25yasinda olup köpeğimle-ki kendisi sakattir, sağlıklı bir köpek kadar hızlı koşamaz- 5 dakika nefes nefese kalmadan koşamamam, salonun şeklini değiştirirken "ihhh" diyip kalmam var.

  Tam bu anda küçük bir Burhan altıntop çıkıyor içimden ve diyor ki : "Ben de sağlıklı olcam, Ben de güçlü kuvvetli olcam, vitaminsiz demeseğize bağaa"

  16 eylül 2018 00:03

  119. 3 aydır haftada minimum 3, maksimum 4 gün canımı çıkarırcasına spor yapıp da gram kilo verememiş olmak motivasyonumu yerle bir etmesin miydi? lanet tartıda gram oynamıyor ama kıyafetlerde bir 5 kilo kadar vermiş görünüyorum, buna ek olarak vücudum şekle girmeye başladı. boğazımı da tutsam çok güzel olacak. insana "olmayacak" hissi geldiği anda bütün kaleleri yerle bir oluyor. olacak, olacak, olacak!

  15 eylül 2018 08:52 15 eylül 2018 09:11


  118. Ibreti alem olsun diyor ve başlıyorum.

  Hayatım boyunca son 1 yıla kadar hiç spor yapmadım. Zayıftım ve kilo problemim yoktu.hatta 20 dakika yürüsem yorulurdum.

  Sonra hayat bana nah sana (affınıza sığınırım) dedi. Bel fıtığı,skolyoz,boyun düzleşmesi başlangıcı,hafif kifoz ve postural bozukluklar( toprak atın)ortaya çıktı.yıllardır hareketiz yaşam ve zaten doğuştan olan kas kütlesinin azlığı, daha 30'a gelmeden mekanik bozukluklarla baş başa kalmama neden oldu(ailemde fıtık yok).50'ye gelince ne olacağım ben ? Dedim.

  Doktor,fizyoterapist vs. :sen var olan kas kütleni güçlendirmelisin, kısa olan kaslarını ise uzatmalısın dediler. Yani spor !

  Yüzme, egzersiz vs yol kat ettim,duruşum düzelmeye başladı.boyum daha uzunmuş meğer ! Ama yıllardır ezilen omurgamı düzeltmek o kadar kolay değil. Yıllarca çalışmam gerek.hala hemen yoruluyorum,bazen vazgeçesim geliyor,bazen vaktim olmuyor (vahşi kapitalizm).

  Diyeceğim o ki yürüyün,yüzün, basit egzersiz yapın,salona gidin vs birşeyler yapın.

  Spor yaparken hareketi doğru öğrenmek önemli.(sağ olsun salonlardaki hocalar göz çıkartabiliyor)

  Mesai saatleri insan fizyolojisine uygun değil.hareketsiz işler artıyor. (Tek artım bu sanırım işim gereği hareketliyim.)

  Sürekli sabit kalmak, yanlış beslenme,hareketsiz yaşam bizi tehdit ediyor.

  Akıl vermek değil maksadım, ben gibi olmayın.

  Sağlıklı günler.

  Edit:imla

  28 ağustos 2018 14:01 28 ağustos 2018 18:51

  117. daha önceden fitness'a gittim, tenis oynadım ancak her defasında yarıda bıraktım. e yarıda bırakınca da hem hamladım, hem de vücudum yağlandı. düzenli spor yapmak için herkesin kendisine bir motivasyon kaynağı bulması gerekiyor.benim açımdan bunu yapmak için gerekli motivasyon para ödemek. ancak öyle spor salonu üyeliği gibi de değil. haftanın sadece belli saatinde pilates vs derslerine gitmekten bahsediyorum. haftanın sadece belli saatleri olunca, saat başı da 60-70 tl gibi bir fiyat ödeyince de "yarın giderim" gibi bahaneler sunamıyorum kendime. çünkü o derse gitmezsem para çöp oluyor. bu sayede 5 aydır haftada iki gün(çok değil ama şu anlık durumum buna müsaade ediyor) hiç şaşmadan spor yapıyorum. gittiğim yere ulaşmak için de iki vesait değiştirip, keyfim olduğunda birkaç durak önce inip yürüyünce de sıkı spor oluyor. insan "o kadar spora gidiyorum, emeğim boşa gitmesin" deyip yediklerine de dikkat ediyor. önceden etek giyemez, bacaklarımın kalınlığından utanırdım. şu an acayip sıkılaştılar her gün diz üstü, mini etekler giyer oldum. aynı zamanda karnım ve kollarım da kaslandı.

  29 temmuz 2018 21:21

  116. bu kış düzenli olarak her akşam yarım saat spor yapıyordum. gerçekten etkisi muhteşemdi. bacaklarım sımsıkıydı karnımın ortasında çizgi oluşmuştu kollarım kaslıydı... sorunlar yüzünden depresyona girdiğim için bıraktım ama çok pişmanım. şuan tekrar başlamayı çok istiyorum ama yaşadığım yerde otururken terlerken kalkıp spor yapmak gözümde büyüyor. umarım başlayabilirim çünkü düzenli spor yaptığım zamanlarda hem beslenmem çok düzgündü hem de çok aktif bir hayatım vardı uykularım çok düzenliydi. sırf bu yararları için tekrar başlamam gerek sanırım

  29 temmuz 2018 20:30

  115. bedensel gelişimi bir kenara bıraktım asıl ruh sağlığına iyi gelendir. mesela boks yaptığım dönem sinirlerim alınmış gibiydim. işten yorgun argın çıkıp pilatese gittiğimde yeniden doğmuş gibi olurum. düzenli spor yapan bir insan her anlamda daha sağlıklı bence.

  28 temmuz 2018 23:41 28 temmuz 2018 23:43


  114. Sosyal çevremde bir yere yürümem gerekiyorsa hiç gitmemem ile bilinirken 3 sene önce çok kilo aldığım için ani bir kendimden nefret etme krizi ile başladığım eylem. Bir ay sonunda ise 'dünyada iş var deseler doğmazmışsın' diyen annemin şok geçirmesine sebep olacak kadar sporu seviyordum. Öyle ki tüm randevularını/işlerini spor saatlerine göre ayarlayan itici tiplerden biri oldum. Tabi inanılmaz inceldim; kollarım, sırtım şekillendi böyle girdiğim her ortamda yeni gelişmeye başlayan liseli erkekler gibi "bak elle şimdi" diyip karın kaslarımı sıkmaya falan başladım....

  Şimdi son 1 senedir ev/iş değişiklikleri nedeniyle düzenli sporu bıraktım, 5 kilo da üzerine aldım ama asla eskisi gibi kalınlaşmadım, gördüğüm en büyük fayda bu sanırım.

  Kısacası üniversite döneminde edinilebilecek en güzel alışkanlık olduğunu düşünüyorum çünkü böyle bir disiplin için gerçekten işsiz olmanız gerekiyor. Çalışmaya başladıktan sonra hayatında hiç spor yapmamış birinin(gizlinot: evinin altında spor salonu yoksa )haftanın 4 günü bu disiplini gösterecek ne sabrı ne de İstanbul trafiğinde enerjisi oluyor gerçekten. mesela ben.........

  28 temmuz 2018 22:33 28 temmuz 2018 22:35

  113. insanı en zorlayan eylemdir. ara sıra spor yapmak herkesin kolayına gelir ancak düzenli spor yapmak gerçek anlamda kararlılık gerektirir, zaten düzenli spor yapıp kendi sağlığınıza bakıyorsanız hayatınızda değiştirmek istediğiniz birçok şeyi kolaylıkla yapabilirsiniz. bu sebepten düzenli spor yapan insanlar özeldir ve bir nebze hayranlık uyandırır.

  28 temmuz 2018 22:17

  112. Hipoglisemime iyi geldiği için düzenli olarak spor yapıyorum. Sabahın köründen akşamlara kadar mesaim var, zaman buluyorum şöyle ki, tv, dizi alışkanlığım yok. Gerekirse az uyurum evin işini yapar yine spora giderim. Haftada iki Reformer pilatese gidiyorum, ziplenmiş bir spor paketi gibi düşünebilirsiniz çalışmayan yeriniz kalmıyor. Haftada bir tüm vücut ağırlık çalışıyorum. Öğle arası çıkıp yürüdüğüm, sabah 5 te kalkıp ekiptik yaptığımda oldu. Yapmazsam hipoglisemimin azıttığını, yataktan kalkarken döküldüğümü çok gördüm. Benim mücadelem şekere dönüşebilecek hastalığımla, olumlu düşünürsek sayesinde spor yapar oldum. 

  28 temmuz 2018 16:20