sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (15)
 • medya (0)

1. sinir oluyorum böyle düşünen insanlara.

tamam, belki dünyada milyonlarca farklı insan, her insanın beyninde de milyonlarca farklı düşünce var ve her farklı fikir var olmayı hak ediyor. zira dünya birbirinin aynısı insanlardan ibaret olsaydı, çok sıkıcı bir yer olurdu. bu yüzden en aşağılık fikirlerin bile hoşgörüyle ve saygıyla karşılanmayı hak ettiklerini savunuyorum, sonra hoşgörü ve saygıyla onlardan nefret ediyorum.

başımı duvarlara vurup beynimi patlatmak istememe sebep olacak kadar şiddetli ağrıyan kafamın bana vermediği yetkiye dayanarak, "güzelliğin yeterli olduğunu sanmak" için bir tanım yapayım (ama zayıf bir tanım olursa ya da saçmalarsam mazur görün) : bir kadının (ya da erkeğin) kişilik özelliklerini, karakterini, prensiplerini, ruhunu, zihnini, duygularını, fikirlerini, inançlarını vs... geliştirmek yerine kendisini sadece dış görünüşünden ibaret görmesi, dış görünüşündeki güzelliğin kendine kattığı değeri yeterli bulması ve kendisine bu dış kalıptaki artıdan başka artı katmaya tenezzül etmemesi.

Yani nedir?

"allah kahretsin çok güzelim, ziyan olmasın bu güzellik, bu güzelliğe değecek kalitede bir eş bulayım"

"e evlilik dediğin iki insanın hayat arkadaşı olmasıdır, erkeğine bu hayat yolculuğunda ne katacaksın?"

"güzelim ya, yetmez mi? benim gibisini bulamazsın"

bir ara kezban hunter diye bir blog vardı, bu foto da oradan alıntı: (link: http://1.bp.blogspot.com/-ucwX-Cdf048/UjoCx8Oq7RI/AAAAAAAAAoM/dAFHqwRpF1M/s1600/k22.jpg şımarığım hak ediyorum)

(link: http://4.bp.blogspot.com/-BQkDYEOU0N0/T9rqq-DmB4I/AAAAAAAAAYM/_BwNj7PjZ2E/s1600/1.jpg yabana gitmesin)

bu blogu kadınları fazlasıyla genelleyip aşağıladıkları için seksist insanların açtığı bir blog olarak düşünmüştüm en başta (hala da bir karara varabilmiş değilim). Bu resimleri görünce ikiye bölünüyorum; iyimser yanım "ama o kadınlar masum; onları o hale getiren toplumsal, sosyoekonomik ve sosyokültürel faktörleri değiştirsek onlar farklı insanlar olurlardı" derken, karamsar ve huysuz yanım "bu kadınların hiç mi suçu yok oldukları yerde saymakta?" diye düşünüyor.

bunu bize kim öğretti bilmiyorum. 90'lardan sonra başladı bu eski sevgiliyi ya da olası yeni sevgili adaylarını aşağılayarak "acı çekmiyorum", "süper biriyim" mesajı verme geleneği. pop şarkılarında bile bu pompalanıyor sanki.

"yürü anca gidersin", "sevgilimle ayrıldık ama şeyime takmıyorum", "çatla eski sevgili, bak ben sabahlar olmasın eğleniyorum", "lafa bakarım laf mı diye, adama bakarım kütük mü diye", "alayına yol verdim, azrail bile ayağıma gelecek, sen kim oluyorsun" içerikli, "güçlüyüm, kibirliyim, prensesim öyle muamele edin, şımarığım, ben kaçarım kovalaması senden." mesajlı birbirinin aynısı laflar. sadece kadınlarda değil, erkeklerde de var bu ama esas konumuz kadınlar bu seferlik, bu yüzden konudan uzaklaşmamak lazım. özetle kadın erkek ilişkilerinin bir savaştan ibaret olmasının, bir yenen ve bir de yenilen taraf aranmasının sebebi bu galiba.

"dış güzellik yeter" diye düşünenler, içlerini da aynı oranda güzel kılmayınca bu tür manzaralar çıkıyor karşımıza. empatiden, saygıdan, iletişimden yoksun, dış kapağı güzel ama içi boş kutular.

(gbkz: audrey hepburn)'ün fotoğrafını profil resmi yapan kızların audrey hepburn'ün karakterine ve yaşam tarzına zıt tepkilerle yaşadıklarını görüyorum. "asil" deriz audrey hepburn için; zarif, zerafet, asalet, kibarlık, alçak gönüllülük, iç güzelliği, merhamet, iyi niyet, sevgi gibi iyi özellikleri sayarız onun için. bu kadın şımarık, kibirli ve ucuz bir kadın değildi; onu tarihe kazıyan da bu özellikleriydi. içi öyle güzeldi ki, dışı o yüzden güzeldi.

iç güzelliğe makyaj da yapılamıyor ki.

elimiz değmişken

(bkz: güzellikten çıkar elde etmek)

14 ocak 2014 20:00

2. genelde tevazudan eser nasibini almamış ve metalaştırılmaya hayli alışmış insanlarda görülen, kendini dünya güzeli zannetmekle kol kola gezen sanrıdır.

14 ocak 2014 21:46

3. Dış güzelliğin yeterli olmadığını yaşatan erkekler gerek.

"güzellik geçicidir, aptallık baki"

15 ocak 2014 12:51

4. Ben hiç sanmadım ama dünya bunu sananlarla ve bunu sananların yükselttiği insanlarla dolu.

14 ocak 2015 23:44

5. Bunu guzel olan degilde guzel oldugunu sananlar benimsiyor genelde. Mesela ben tipi mukemmel olanlarin hep bos oldugunu dusunurum. Bunun farkinda olan insanlar nasil olsa begeniliyorum diye dusunup kendini hic gelistirmemistir. Ve genelde sununla hep karsilasiriz 'muhtesem tipi var ama tam bir gerizekali'. Bunun tam tersi olan insan da cok. Kisacasi bu kanida olan insanlar genelde hep yalniz olurlar. Etrafi kalabalik ama olabildigine yalniz.

15 ocak 2015 00:04

6. Dış görünüş bence işin yarısı asla tamamı olamaz. E ama dış görünüşsuzde pek mümkün değil ilk etapta. Şöyle açıklayayım; bana göre ilk tanıştığımda; evet erkeğin dış görünüşüne bakarım fakat daha sonraki zamanlarda sergilediği tavırlarda oldukça önemli. Çok yakışıklı bir erkek saçma sapan davranıyorsa otur 0. uçup gidiyor o karizma. Yani şöyleki yeni tanıdığımız birini elbetteki dış görünüşe göre değerlendirmemiz gayet normal çünkü tanımıyoruz. Yavaş yavaş tanıyabiliriz. Zamanla belki düşüncemiz değişebilir.

15 ocak 2015 01:40

7. cahilliktir.

hiç bir şey için yeterli değildir. sekste bile.

15 ocak 2015 14:23

8. etrafın, dışı hoş içi boş insanlarla dolu olmasının sebebi.

2 şubat 2015 20:41

9. Şişman kız avuntusu yapmayacagım.Dış görünüş önemli degil önemli olan zihniyettir insanlık ve ahlaktır. İsterse miss world seçilsin kalbi çirkin oldukta sonra yüzü güzel olsa ne olur

3 şubat 2015 03:12

10. dış güzellik zeka ve kültürel birimle taçlandırılmazsa hiçbir işe yaramaz. o yüzden tek başına yeterli değildir. zeka ve kültürel birikimi iyi olan bir kadın da kendine hiç özen göstermezse (güzel demiyorum, temiz ve bakımlı diyorum) yine ilgi çekici gelmez. bana göre ikisi bir bütündür.

3 şubat 2015 15:04