sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (62)
 • medya (1)

62. vücutta üretilen D2 D3 ve D4 hormoncuklarına verilen isimdir. %90'i uvb ışınlarından, kalanı yiyeceklerden geliyormuş.

Emilimi için bağırsaklarda yeterli yağ miktarı olmalı yani düşük yağlı diyetler emilimi engelliyor. (link: www.memurlar.net/haber/246476/butun-yonleri-ile-d-vitamini.html Kaynak)

Kaynaktaki prof diyor ki:piyasada satılan d vitaminlari yağda çözüldüğü için vücut tarafından kullanımı güneşten sentezledigimize göre daha zor oluyor. Güneş ışınları d vitaminini sülfatla bağlıyor ve karaciğerde suda çözünüp, hücrelere kolayca girebilecek hale geliyor yani maksimum fayda için, aldığımız d vitamininden sonra yine güneşlenmeliyiz. (Baya baya fotosentez yapıyoruz )

Uva ışınları, uvb ışınlarının sentezledigi vitamini parçalıyor. Bu nedenle güneş yattıkken değil dik geldiğinde sentez yapılmalı yani bronzlaşmadan... (yazın sereserpe güneslenip,bronzlaşıp neden depolarımi dolduramadigim belli oldu)

(link: )bir de şöyle enteresan bir iddia var:"Yaz tatiline gitmeden önce kan D vitamini düzeylerininiz yeterli ise çabuk bronzlaşırsınız ve güneş ışığının deride yapabileceği tahribattan korunmuş olursunuz; yani haşlanmazsınız"

(gizlinot: Hmmmmm)

Bir de D vitamini kullanırken A vitamini ek olarak alınmamalı,D vitamini emilimini engelliyor. Netekim yiyeceklerden alınan kâfi.

Son olarak populer science türkiye'de, Abd'de yapılan bazı çalışmalar ele alınmış, d vitamininin kemiklere sanılandan daha az etkili olduğuna dair.

(link: popsci.com.tr/kalsiyum-d-vitamini-kemik-kirilmalarina-karsi-korumuyor-olabilir/ Kaynak)

23 eylül 2018 07:49 23 eylül 2018 08:25

61. yıllardır kronik olarak d vitaminim eksik üstüne bir de iki sene önce ameliyatlar olup aşırı kan kaybedince değerim 4 lere kadar düştü. Doktorları aldı bir panik. şişe şişe d-vit içtim biraz yükseliyor belki 20 oluyor sonra gene düşüyor maalesef. şimdilerde güneşlenmeyi deniyorum her gün öğlen bir 15 dk kadar ofisten çıkıp kollar boyun açık yürüyorum. daha fazla dayanamıyorum kıpkırmızı olup cilt yanığına dönmeye başlıyorum ben hemen ne yazık ki. yaz sonunda tekrar ölçtüreceğim etkisi olmuş mu diye.

e bundan bize ne diyebilirsiniz :) ben bir uygulama buldum onunla ayarlıyorum güneşlenmem gereken saatleri. d vitameter adı. konumunuza göre hangi saatlerde ne kadar d vitamini sentezleyebileceğinizi gösteriyor. belki buradan birilerinin daha işine yarar.

13 temmuz 2018 12:07

60. yağ formunda olanlardan kullanıyorsanız eğer,suyun veya herhangi bir sıvının içine damlatıp içmeyin çünkü bu yağ formundaki d vitamini,sıvıyla homojen bir şekilde karışamadığı için içerken bardağın kenarlarına sıvanır ve alınması gereken miktar eksik kalır.Onun yerine benim doktorumun da tavsiyesi olan bir parça ekmeğin üstüne damlatıp (almanız gereken doz ne kadarsa o kadar yani damlatarak veya şişenin hepsini boşaltarak) o şekilde yemek.

21 haziran 2018 07:20

59. Özelikle damla olarak kullananlar, tadindan dolayı içemeyenler, d vitamini yağda çözünen vitaminlerden, yağlı yapılan yemekler salatalar vs damlatıp tüketebilirsiniz. Hem emilimi daha iyi ve hızlı olur.

20 haziran 2018 18:09

58. Kan tahlili ile çok rahat bir şekilde öğrenilebiliyor. Bende 7 çıktı. Günde on damla içiyorum. Tadı mide bulandırıcı ama halsizlik,eklem ağrıları daha kötü. Düzenli içmeye başladığımdan bu yana regl sancım ve baş ağrılarım azaldı. Mutlaka bakılması gereken değer.

19 haziran 2018 19:38

57. dengeli beslensem de, güneş ışığına çıksam da, d vitamini içeren yiyeceklerden tüketsem de bu vitamin durduğu gibi durmuyor. laps diye atıveriyor kendini yerlere. inanılmaz eklem ağrıları ve ekstra unutkanlık sebebiyle tahlil yaptırmıştım ve değerim 4 çıkmıştı, yani çoook düşüktü. doktorun "dışarı çıkıp güneş ışığı almıyor musun sen hiç?" demesine sebebiyet vermişti. :d doktora böyle böyle anlattığım da bünyeden bünyeye değiştiğini, kimi bünyenin dışarıdan yeteri kadar alamadığını söylemişti bana. her gün 15 damla kullanacağım bi ilaç vermişti, ilaç bitince değerim yükselmişti. değer yükselince ağrılarım geçmişti, unutkanlık da gerilemişti.

bugünlerde yine eklem ağrılarım baş göstermeye başladı, d vitaminimin düştüğünden şüpheleniyorum yine. tekrar bi doktor kapısı aşındırmak lazım.

19 haziran 2018 19:19

56. maalesef bazı araştırmalar damla/kapsüllerin tam işe yaramadığını gösteriyormuş. sindirim sisteminden d vitamininin bünyeye geçmesi zor. yine güneş ışığı lazım. vücutta da en iyi d vitamini sağlayan yerler direkt güneş ışığının yüz, boyun ve kollarla teması. türban giyen kadınların ekstra dikkatli olması lazım haliyle.

annemde d vitamin 6,5 çıktı. çok düşük. emin olmamakla beraber arada sırada olan baş dönmelerinin bu nedenle olduğundan şüpheleniyorum. nitekim testlerde kolesterolu biraz yüksek çıktı (ilaç kullanmasına gerek yok derece), onun dışındaki tek problem d vitamini.

türban giymiyorum, aşırı beyaz tenliyim en az güneş ışığına ihtiyaç duyan grup yani, ona rağmen bende de düşük çıkıyor. anksiyete bozukluğum var ve kışın her zaman daha kötüdür. belki onun da nedeni d vitamini eksikliğidir. (b12 de olabilir gerçi, o da sık sık düşük çıkıyor.)

19 haziran 2018 13:41

55. Herkesin bildiği damlalardan ne kadar kullansam da tahlillerde değişiklik olmazdı. Çoğu zaman da kullanmayı unuturdum zaten.

Son gittiğim doktorla diyaloğum:

Prof: D vitamini için damla vereceğim. Değerlerin çok düşük.

Gold: doktor bey ben o damlaları içemiyorum.

Prof: neden?

Gold: tadı hoşuma gitmiyor hem de unutuyorum.

Prof: tamamdir. Ben şimdi sana 3 tane şişe yazıyorum. Her hafta başında 1 şişeyi 1 bardak suyla karıştırıp iç. Bak İşini kolaylaştırdım içersin artık.

Gold: (gizlinot: Daha önce verdiği ilaçlar yüzünden 4 gün midem felaketti.) Nasıl yani birden içmek mideye dokunmaz mı?

Prof: bilmem ki daha önce hiç içmedim dokunmaz herhalde.

Gold iç ses: şakacı şey te allam nereye düştüm ben. gülsem mi ağlasam mı. Ciddi ciddi söylüyor bir de. Şaka mı yaptı acaba dalga mı geçiyor.

Gold dış ses: gülümser. Dokunmaz inşallah der ve dokunur.

19 haziran 2018 13:12

54. bende de bir dönem makinanın ölçebileceği miktardan bile az çıkan medet. saç dökülmesi, halsizlik, mutsuzluk/depresyon gibi yan etkileri var eksikliğinin. her hafta yükselene kadar devit kullandım, artık ayda bir ya da iki ayda bir alıyorum. bildiğim kadarıyla güneşsiz yerde yaşayanların düzenli olarak devit kullanması öneriliyor.

iki bilgi yanlışını düzeltmek istiyorum. birincisi d vitamini kanda değil kemikte depolanır (doktor beyanı). dolayısıyla kan testinizde yüksek ya da düşük çıkmasına aldırış etmeden maksimum düzeyde güneşten -korunarak- faydalanmak herkesin yapması gereken bir şey. bir diğer yanlış da "avuç içleri ve bileklerden d vitamini almak". üzgünüm fakat bu bilgi ilk tesettürlüler arasında yaygınlaştı çünkü başka nereden alacaklar yani güneşi? eğer imkanınız varsa vücudunuzdaki her kemiği güneşten olabildiğince faydalandırmak en iyisi, avuçlardan vücuda yayılmıyor güneşten alınan vitamin. günde 10-15 dk güneşlenmek kafi, zaten yazın depoladıklarınız kışı da kurtarıyor. doktora güneş kremi etkisini de sordum, kendisi güneş kremlerinin bariyer yarattığı için d vitamininden faydalanmayı minimuma indirdiğini ve öğle vakti harici bir vakitte 15 dk alınan korunmasız güneş ışınlarının kanser etmeyeceğini söyledi.

25 nisan 2018 15:10

53. güneşten aldığımız vitamindir kendileri efendim. Türkiye güneşli aman bizde d vit eksikliği yok demeyin şimdi gidip yaptırsak tahlil hemen hemen hepimizin değerleri düşük çıkar.

yağ gibi bir formu olan vitamin saç, cilt, eklem, kemik yoğunluğuna kadar bir çok faktörde rol oynar. Elleri güneşe döndürüp bilek ve avuç içlerinden almak gerek bu mereti.

25 nisan 2018 13:22