yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (85)
  • medya (10)

  85. Ben de dalgalı saçlıyım ama banyodan çıkınca saçıma yağ sürmezsem inanılmaz bir kabarıklık oluşuyor. Ama yağ sürünce baya yumuşuyor ve su dalgalı oluyor saçlarım. Bide dalgalı kısa saçı kendime hiç yakıştıramıyorum. Kabarıyor iyice o yüzden saçımı hep uzun kullanıyorum kestirirsem de sadece uçlardan aldırıyorum.

  5 temmuz 02:59

  84. rüyalarıma kadar giren sahip olmak istediğim saç türüdür. Çok şanslıdır sahip olanlar. Kıskanmakla geçiyor günlerim.

  4 temmuz 14:59

  83. Su dalgası şeklinde ve düzenli olanı tadından yenmeyen saç şekli. önceden hiç sevmezdim ve sürekli düzleştirirdim ancak 2 senedir nadiren düzleştiriyorum. Duştan çıkınca bir defa tarayıp kendi haline bırakınca hafif maşa yapmışım görüntüsü oluyor. Salaş bir topuz da çok tatlı oluyor dalgalı saçta ayrıca. 

  Yalnız yukarıda bir süslümün belirttiği gibi kabaran saçlarınız varsa çok kullanışlı olmayabilir. 

  Dalgaları bozmamak için temiz içerikli şampuan ve kremler tavsiye ederim. Ayrıca saçlarımı öne doğru atıp duruladığımda kuruyunca daha yoğun dalgalar elde ettiğimi farkettim. 

  3 temmuz 18:00


  82. bir zamanlar bende de olan saç şekli. fakat zamanla düzleştirmekten veya maşa yapmaktan ya da kullandığım şampuanlardan artık elimde sürekli elektriklenen ve dalgaları sönük bir saç var. bunu nasıl düzelteceğimi de bilmiyorum açıkçası. bu yüzden artık daha fazla düzleştirmeye ve saçlarıma daha fazla zarar vermeye başlıyorum. kısır döngü içindeyiz, çıkamıyoruz.

  3 temmuz 17:50

  81. Bir de ince telliyse benim için doğal olanı en kötü saç türü. Kıvırcık desen değil, bazı yerleri düz gibi ama kaskabarık... insanı bakımsız göstermesi de cabası. Artık bu lanete dayanamayıp kalıcı fön yaptırıp kurtulduğum dandir bir saç türü.

  3 temmuz 17:21

  80. Düne kadar saçımın kıvırcık olduğuna emindim (3A). Fakat bugün duş aldıktan sonra saçlarımın doğal hâline tekrar bakmak istedim ve saçlarımın aşırı kabarık dalgalı bir saç olduğunu düşündüm (2C). Ne olursa olsun günlük hayatta dışarıdayken saçlarımı bu şekilde kullanmayı hiç sevmiyorum. Saçlarımı tamamen düzleştirerek kabarıklığını söndürdükten sonra tepeden ikili topuz yapıyorum ve hafif dalgalar elde etmeye çalışıyorum (gizlinot: Saçımı nasıl şekillendirdiğimi medyaya ekledim.).

  ilgili medya:
  2
  3 temmuz 13:06

  79. uzun uğraşlar sonucu kendime en uygun rutini keşfettiğim saç tipim.

  ergenliğimden beri dalgalı saçlarımdan nefret etmişimdir. tarasan dert taramasan ayrı bela, zaten kafamda üç kişilik saç var bir de o kadar biçimsiz dalgaları var ki, diye diye düzleştirici bağımlısı oldum. geçen sene saçlarım deli gibi dökülmeye başladı, cansızlaştı ve saç derim kabuk kabuk olmaya başladı. herhangi bir hormanel bozukluğumun da çıkmamasıyla beraber ağlaya ağlaya düzleştiriciyi bıraktım. ilk başlarda hiç bir şekillendirici fayda etmiyordu. ısı yüzünden iyice açılan dalgalarım yüzünden tiftik keçisi gibi gezindim ortalıklarda. saçlarım çok hızlı uzar ve bu süreçte bol bol kestirip ısıdan yıpranmış kısımlardan kurtulmaya çalıştım. son dört aydır da saçımı insan eden rutini buldum:

  saçlarımı üç günde bir yıkıyorum sülfatsız, silikonsuz, parabensiz herhangi bir şampuanla. favorim davines şampuanları oldu ama değişik ve daha ucuz markalar denemeye devam ediyorum. eskiden iflah olmaz bir elidor turuncu fanıydım ama şampuan inanın ki fark ettiriyor. sülfatlarla harap edilmiş bir saç derisi yeterince nem salgılayamıyor çünkü. her yıkamadan önce hafif nemli saçlarıma minimum 20 dk hindistan cevizi yağı boca ediyorum, sanırım bu rutine başlarken bu başlıktaki bir girdide okumuştum. kim yazdıysa çok teşekkür ederim, saçlarımın neme doyduğunu hissediyorum. saç kremi her yıkamada kullandığım bir şey değil çünkü üşeniyorum. memnun kaldığım saç kremi ise, beauty&planet-argan oil & lavander. saç kremi silikonsuz olursa harika oluyor çünkü silikon saç tellerini sarıp düzmüş efekti veriyor. saçlarım ıslakken şekillendirici ürünleri uyguluyorum, havluyla falan hiç o ıslaklığı almadan. önce davines curl building serum uygulayıp alttan 'scrunching' denilen metodu uyguluyorum. dalgalarım iyice ortaya çıkınca az miktarda bee beauty- shape and care saç jeliyle aynı metodu uygulayıp dalgaları sabitliyorum. bence esnek tutuşlu bir saç jeli köpüklerden çok daha verimli. sonra pamuklu bir tişörtle saçımı sarıp 15-20 dk bekliyorum. tişörtü indirdikten sonra sadece saç diplerimi kurutma makinesiyle kurutup kalanı kendi haline bırakıyorum.gece gevşek bir örgüyle yatıyorum ve üç gün neredeyse hiç bozulmuyor saçım. bir de kesim çok önemli, katlı kesimler dalgaları daha belirgin gösteriyor. ben sıkıldığım için düz kestirdim saçlarımı ama pişmanım :( arka tarafın dalgaları bozuldu sanki. saçlarım genelde böyle ama bazen kendime yakıştıramayıp düzleştiriyorum :(

  ilgili medya:
  2
  15 mart 00:25


  78. yıllar boyunca düz olduğunu düşündüğüm saçlarım pixie kesimimdem sonra dalgalı olarak uzamaya başlayınca bukleler gitmesin diye çok uğraştım(gizlinot: reddit r/curlyhair sağolsun büyük bir saç aydınlanması yaşadım lol) ve sonucunda saçlarım için iyi gittiğini düşündüğüm bir rejimen çıkardım. 

  eğer süslüler siz de dalgalı saçlarınıza uygun bir rutin oluşturmak istiyorsanız *ilk adımınız* olacak şey: sülfatsız şampuan! 

  örnekleri: otacı şampuanları(gizlinot: meyveliler muhteşem kokuyor kesinlikle deneyin), bazı ogx şampuanları(gizlinot: sülfatsız olanlar üstünde yazıyor, olmazsa içeriklerde sulfate var mı diye bakın) ve bebek şampuanları.

  •eğer çok nemsiz ve kabarık dalgalarınız varsa yabancı forumlarda genelde cowash önerilir, bunun tek örneği türkiye'de loreal elseve'in köpürmeyen krem şampuanları (benim saçımı çok ağırlaştırdılar, o yüzden şimdilik köpüren sülfatsız bir şampuan kullanıyorum)

  *ikinci adımınız* ise duşta saçınızda bekleteceğiniz bir saç kremi olmalı, bütün saç kremleri sülfatsız olur ama dalgalı saçların dikkat etmesi gereken nokta da ayrıca silikonsuz olmaları! silikon saçınızda bir tabaka oluşturup bukle kremlerinin emilimini önleyebilir 

  •saçta bekletmek ise daha çok nem ve şekil kazanmasını sağlıyor buklelerin

  *üçüncü adım* ise bir bukle kremi ya da jeldir, benim uzun zamandır kullandığım ve memnun kaldığım krem pantene'in belirgin bukleler kremi. 

  •burada ise diğer önemli nokta kremi nasıl saça uyguladınığınız, ben ilk ellerime kremi döküyorum sonra ellerimi 🤲 şu dua pozisyonuna alıyorum ve saçımı avuçluyorum her sekmesine krem gelene kadar.

  bu adımlar dışında bir sürü opsiyonel ürünler de var: saç yağları, maskeleri, serumlar vs. hepsi sizin saçınızın ihtiyaçlarına bağlı. ne yazık ki cilt bakımında olduğu gibi bir deneme yanılma süreci olacak ürün denemelerinde.

  ! bütün bunların dışında yapılması gereken iki önemli nokta daha var: süreklilik ve ısı aletlerini bırakmak. ilk dalgalı saçlar için sağlıklı bir rutin uyguladığınızda sonuçlar hemen gelmeyecek, birkaç ay boyunca devam ettirmeniz gerekiyor. ısı aletleri ise saça özellikle de dalgalı saça çok zararlı olduğundan sakınmak gerekiyor. 

  ilgili medya:
  1
  29 aralık 2019 12:56

  77. Sahip olduğum saç tipi. shakira dalgası mı, beach waves mi artık ne derseniz kuru ve kabarık dalgalardan. Kuruyken Tararsam veya fönle kurutursam dalga kalmıyor. Kışın maalesef ya düzleştiriyorum ya da ıslak bırakamadığımdan geceden örüp bir şeye benzetmeye çalışıyorum. Genelde uğraşmayıp kısacık kestiriyorum 2 yılda bir falan. Uzun olduğu çok nadirdir saçımın. Havalar ısınınca da saçlarımı yola getirmek için şöyle bir yöntem uyguluyorum:

   -duşta herhangi bir durulanan saç kremini (gizlinot: Benimki hobby ) (gizlinot: Yapısı yoğun olmalı) 2 avuç kadar saçımın dipleri hariç tüm saçıma boca edip duş süresince bekletiyorum. En son çıkarken çok az duruluyorum, biraz kremli bırakıp çıkıyorum. Saçlarınız kuruysa burası kilit nokta. 

  -restorex saç yağından 5-6 pompa kadar öne eğdiğim saçlarıma mıncıklama usulü sürüyorum. 

   -elidor 7/24 kremlerden belirgin bukleleri de saçlarımın ıslaklığı hafifleyince sürüyorum yine aynı şekilde. Bazen kurumaya yakın üzerinden herhangi bir köpük geçiyorum sadece uçlara. 

  Yöntem 2:

   - “dutch braid” de denen “ters balık sırtı örgü” biliyorsanız eğer, elidor sürdüğünüz nemli saçlarınızı örün yatın. Sabaha normal örgüye göre daha dalgalı saçlara sahip olursunuz. Ben beceriksiz olduğum için işte kuzendir, arkadaştır yakalarsam “saçlarımı ör” diye yakasına yapışıyorum. 

  Not: fotoğraf çekilmeyi sevmediğimden fazla net olmayan bunu bulabildim ancak, işte uğraşınca böyle oluyor diğer türlü çalı süpürgesi. 

  9 mayıs 2019 09:37

  76. Ağrının kireçli suyuyla mahvolan, üniversite yıllarımda harikalığını keşfettiğim saçlarım.

  özellikle lise yıllarımda nasıl baş edeceğimi bilmediğim için nefret etmiş sürekli düzleştirmiştim. üniversite zamanında barıştım saçlarımla. uygun saç kremleri ve köpüklerle bakım yapıyordum. yazın izmirin sıcağında yıka köpükle çık yapıp geziyordum.

  atanıp buraya gelmemle yeniden kendilerine bozuk atıyorum çünkü buranın suyu o kadar kireçli ki hem çok döküyor hem de bi garip hale geldiler..

  16 mart 2019 00:33