girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (30)
  • medya (3)

30. Ve hic bir seyi özlemedim seni özledigim kadar...(gizlinot: Merakla 2. Sezonu bekliyorum)

Alman yapımı efsane ötesi dizi. Ilk sezonu bir solukta bitti. Dizi öyle bir dizi ki hadi günlere yayayım bir hafta on günde bitireyim diyemiyorsunuz. (gizlinot: Ilk bolumu izleyince ne demek istedigimi anlayacaksınız) bölümler arası baglantı kuvvetli ve maalesef bir bölümün bi 5 10 dk sını bile kacırmak cok sey kaybettiriyor. Pür dikkat izlenmesi gereken dizilerden biri kanaatimce. Spoiler olmasın diye detay vermeyecegim fakat nadiren dizi izleyen bünyeme 3 günde kendisini bitirten enfes bir dizi oldugunu belirtmek istiyorum. Zaman paradoksunu cok iyi anlatıyor zaten bu islere az biraz ilgisi olan kisiyi cok cabuk sarıyor hem konusu hem de kaliteli oyunculuk gosterisiyle. Diziyi izlerken ara ara beynimden dumanlar çıktı zira olay örgüsünü anlamak icin beyin kıvılcımları biraz yanıyor. Izleyin izlettirin efendim.

30 mayıs 21:46

29. Ef-sa-ne bir dizi gerçekten. Almanlar yapmış diyorum. Mümkün olduğunca spoiler vermeden anlatmaya çalışacağım çünkü mobilden gizlinot veremiyorum bir türlü. Dizinin konusuna baktığımda zaman yolculuğu vs görünce bi gözlerimi devirdim çünkü dizi filmlerde gerçek dışı olaylar çok hoşuma gitmiyor. Yine de ilk bölümü açtım. Zaten ilk bölümden sonra diğer bölümü açma isteği duyuyor insan. İçinde biraz mistik olaylar var Lost’taki adanın gizemi gibi düşünebiliriz. araştırınca değişik paradokslarla ilişkilendirildiğini görebiliyoruz. Müzikleri, çekimi her şeyiyle o kasvetli havayı veriyor. Karakterlerin gençliğini canlandıran oyuncular da çok başarılı seçilmiş. Her biri Utc merve gibi diyeyim. Tabi alman disiplini her şeye yansımış. Karakterler ‘dur şu işi bi çözelim, aşk meşk işlerine sonra bakarız’ kafasında. O yüzden la casa de papel izlerken olduğu gibi cinnet geçirmiyoruz. Diziyi çevremden kimse izlemediği için uzuun uzun buraya yazdım. Teorileriniz varsa ya da dizi hakkında konuşmak isterseniz beklerim efenim.

30 mayıs 20:37

28. Muhteşem bir dizi, bilimkurgu seviyorsanız mutlaka izleyin. Çekimler çok iyi, oyunculuklar, karakterlerin derinliği ve olay örgüsü çok iyi kurgulanmış, oyuncuların tipleri de iyi seçilmiş (geçmiş ve şimdiki halleri çok benziyor). Bir sonraki bölümü iple çekiyorsunuz. Amerikan sineması klişelerinden uzak, çok kaliteli bir yapım.

29 mayıs 17:06


27. Ya sen nasıl güzelsin! Böyle kaliteli şeyler izledikçe yahu keşke bu fikirler benim kafamdan çıksaydı diye kıskanıyorum. Jenerik, çekim kalitesi, oyuncular, müzikler, ambiyans, senaryo her şeyine bayıldım. Evet bazı sahneleri çok kasvetli ve uzun ama ben yine de çok sevdim. Sürekli ingilizce şeyler izlemekten de sıkılmıştım zaten biraz, ilaç gibi geldi. Son iki bölümüm ama kıyamıyorum bitmesin :( 

7 mart 06:56

26. !!! S p o i l e r

-

-

-

-

-

-

-

İlk önce karakterler hakkında konuşmak istiyorum. O nasıl bir cast'tir. Bütün karakterlerin çocuklukları nasıl büyümüş hallerine benziyor. Hayran kaldım. Hannah çocukkende büyükkende hayatımda gördüğüm en şirret karakter. Tam bir takıntılı sapık. Katarına ise benim favorim. Cabbar alman kadınını gösterdi valla, ulrich nasıl aldattın lan o kadını??? Regina' yi tokatladığı sahnede keyfim yerine geldi. Regina bence çok şey biliyor. Eskiden annesi simdide kocasi santralin basinda. Kocasının asıl ismi Boris'miş. Sırrı ne merak ediyorum.

Her şey bir paradoksa, ve olay ne yapılırsa yapılsın değişmeyecekse konu kaderle ilişkili olmuyor mu? Ayrıca hannah nasıl mikkel'in küçüklüğünü hatırlamıyor burası kafamı karıştırdı. Okulun 1986 yılındaki fotoğrafında açık açık mikkel var. Bunu nasıl kimse görmedi? Bir tek charlotte en son durumu anlamaya başladı ve ulrich'in hapishane resimlerini gördü. Ulrich geçmişe gitmeseydi ve helge'yi yaralamasaydı eğer her şey başlamayacaktı. Mı acaba? Ulrich nasıl kurtulacak çok merak ediyorum. Noah jonas'ın kandırıldığını söyledi ama jonas' in geleceğe gitmesi onun ait olmadığı zamanlardan silinmesi mi acaba? Yaşlı jonas ben senin tecrübe edeceğin her şeyi çoktan yaşadım demişti. İyi de kendisi deliği yok etmek için geçmişe geldi. Nasıl jonas'la aynı şeyleri yaşayabilir. Kendisiyle aynı düzlemde gitmedi ki hayatı. Orayı anlamadım... Claudia' nin duvarındaki resimlerde sağır kızda vardı, onun etkisi ne merak ediyorum. Çünkü noah onu kaçırmadı. Noah agnes'in kocasi mi? Bir papazdan bahsetti ama öldü dedi. Deliler gibi sorguladım.

İlginç bir dizi gerçekten, bazı sahneler gereksiz uzun ama konu ilgi çekici. Bu paradoksal durum nereye gidecek merak ediyorum.

26 şubat 10:03 26 şubat 15:36

25. Dizi arayışında olan süslüler varsa bir bakınsın derim. Dizi genel olarak gizem üstüne kurulu ve 2.bölümden itibaren neyin ne olduğu anlaşılıyor(gizlinot: Yani konusuna dair çünkü konuyu tam bilmeden izlemeye başladım) ancak benim kafa daha 4.bölümü bitirir bitirmez karışmaya başladı. İlk önce çekimser başladım, kasvetli geliyor bazı dizilerin atmosferi bu da onlardan biri ama neyseki meraktan kasvet falan kalmıyor.dizilerin konusundan bahsetmeyi hem beceremem hem de ucunu kaçırırım diye bu girdiyi burda sonlandırıyorum ve tavsiye de ediyorum :)

Haa bir de müzikleri aşırı güzel netflix dizisi.

11 şubat 22:32 11 şubat 22:36

24. çıkış noktası nietzsche nin bengi döngüsü olan dizi.

bence de zaman doğrusal değil ya da akla en yatkın açıklama mülksüzlerde geçtiği üzere 'time has two aspects. there is the arrow, the running river, without which there is no change, no progress, or direction, or creation and there is the circle or the cycle, without which there is chaos, meaningless succession of instants, a world without clocks or seasons or promises.' olabilir.

Ayrıca 'time is a flat circle'. (gizlinot: <3)

(link: https://i.hizliresim.com/QVQ19g.jpg Bengi döngü1)

(link: https://hizliresim.com/8Y8mjW Bengi döngü2)

5 şubat 09:52 5 şubat 10:01


23. alman yapımı netflix dizisi. kurgusu, oyunculukları, müzikleriyle efsane bir şey, son zamanlarda yapılan en kaliteli yapımlardan biri olduğunu düşünüyorum. stranger thingsle alakası yok demek doğru olmaz ben baya benzettim ama ona göre daha iyi buldum. stranger thingste beni çeken şey çocukların muhteşem oyunculuklarıydı, burada artı olarak kurgu da çok güzel. birazcık karakterlerin yenisi eskisi muhabbetinden kafa karıştıran bir dizi gibi görünse de aslında dikkatli izlenildiğinde her şey açık oluyor, ben çok zorlanmadım. (gizlinot: arkadaşım aşırı karışık dediği için dikkatli olma seviyemi maksa getirdim, her bölüm sonrası bu kimdi bu kimdi diye oturup düşündüm ondan olabilir dfgsadsf)

taze bitirdim de geldim kafamda deli sorular var, buradan sonra yazı ağır spoiler içerir.

küçük bir kasabada çocuklar patır patır kaybolmaya başlıyor ve hepsi bir ormanda buhar olup uçuyor resmen. polislerin o ormanı didik didik araması, mağaraymış oraymış buraymış her yerin altını üstüne getirmesi gerekmez mi? mikkel için düşünüyorum, o mağara yakınlarında kaybolmuş bir çocuk. herkesi kaybedip mağaranın içine sığınmak için girmiş ve daha sonra o mağaralar arasında kaybolmuş olabilir en basitinden ama doğru dürüst hiç arama yapılmadı bile. sonra gitti jonas gibi bir bebe geçidi buldu. bana burası biraz anlamsız geldi.

gretchen adında bir köpek 1986'ya gitti biliyorsunuz, o kapıları açmak deli zor bir şey zaten hava akışı gibi bir şey oluyor, bu kafasız köpek nasıl geçti oralardan? acaba biri helge köpeği mağaralara saldıktan sonra özellikle mi geçirdi? bilemiyorum.

aynı şekilde dizide akan zaman kavramını çözemiyorum.

(link: https://taylorholmes.com/2017/12/22/netflix-series-dark-family-tree-poster/ her şey çok karışık diyenler için soy ağaçları ve karakterler)

(link: https://www.youtube.com/watch?v=R2e2yHjc_mc biraz da gülelim köşesi) (gizlinot: kaynak ekşi sözlük alaturka adlı yazarın bir girdisi)

4 şubat 12:55

22. --------girdinin tamamı spoiler--------

dizi, einstein'ın zamanın doğrusal değil de döngüsel olabileceği sözü ile başlıyor.

1986'daki nükleer santral olayı,bir solucan deliği yaratıyor.y şeklinde düşünürsek, merkezi 1986, geçmişi 1953 gelecek ise 2019 oluyor.

2019'da jonas tarafından yeni bir portal açılıyor bunun da merkezi 2019, geçmişi 1986 ve geleceği 2052 oluyor diye düşündüm ben.

solucan deliği 33 senede bir çalışıyor diye düşünüyorum,tüm olaylar bu senelerde oluyor zaten.bir de dizide polis kadın büyükbabasının böyle bir teori anlattığını söylüyordu.

aynı zamanda noah, kendisi bir zaman makinesi yaratmaya çalışıyor ve sonunda başarıyor, neden bilmiyoruz, iyi mi kötü mü bilmiyoruz, claduia'nın rolünü bilmiyoruz,çocukların kaldığı oda,yüzleri yanarak ölmeleri, köyunların,kuşların ölümü de biraz mıstizm ve gerilim için bana kalırsa.

paralel evrenler açısından bakarsak,her geçmişe gittiklerinde geleceği etkilemeleri gerekir ancak, döngü içindeler,dolayısıyla bence kesinlikle "kadercilik" işleniyor bu sezonda.özgür irade vs asla yok, olacağı varsa olur teması hakim.

paradoks zaten oluşmuyor aynı sebeple diye düşünüyorum.

sanki zamanda yolculuk bile kaderin parçası gibi.

bu loop'u-kısır döngüyü nasıl açıklayacaklar onu da merak ediyorum,zamanda sabit nokta falan mı diyecekler?  dizi bu kadercilik girdabıyla uzun süre devam edemez.

hegel'in yaşlı halinin genç halini öldürmeye çalışıp öldürememesi,hegel'in küçüklüğünü ulrich'in öldüremeyişi hep bak uğraşsan da değişmez hiçbir şeyi gösteriyor.

bir de röportajlarını okudum senarist ve yönetmenin, almanya'nın küçük kasabalarından ikisi de,çocukken de böyle garip hikayeler duyardık diyorlar, başta dedektifçilik gibi görünen diziye biraz daha mistik, doğaüstü olaylar içeren bir hava eklemek istemişler.

özetle,bilim kurgu soslu, mistik, gerilimli bir dizi dark. yani, bilim temelliyiz diye bir iddiaları var gibi gelmedi bana izlerken, ha, saçma noktaları elbette var ve portalın çatır çatır kullanılması gerçekten komik oluyor.

yine de ikinci sezon neler getirecek bize, merak ediyorum bakalım.

çoğu insan bu sezonda karakter yoğunluğuna-kim kimdir'e yoğunlaşmış, ki senarist de bunu istiyor bana kalırsa, bu sezon karakterleri çözdük, gelecek sezon konuya dair daha derin, daha sürükleyici olaylar bekliyorum yoksa yine milletin geleceğini,geçmişini tahmin etmek sıkıcı olabilir.

insanlar bana kalırsa biraz da gereksiz saklabanlıklar olmayan insani geren, merak ettiren bir dizi izlemek istediler, bir de kış aylarında soğukta çayla çok iyi gitti dizi, daha önce de belirttim, asla bir başyapıt değil, yeni bir soluk da değil ama güzel bir dizi,  apfelstrudel tadında alman işi. (gizlinot: swh)

30 ocak 14:03 4 mart 23:48

21. Diziyi gerçekten beğendim mesela stranger things’i beğenememiştim. Fakat kafamda oturtamadığım çok nokta var zaman yolculuğu, fizik kitapları okudum ufak tefek bilgim var bu konularda ama bazı detaylar gerçekten olasılıksız geliyor. Nedense sürekli gerçeklik payı arıyorum

29 ocak 22:35