yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (86)
  • medya (10)

  86. 1 bölüm izledim sadece ama çabuk sıkıldım.

  10 temmuz 16:10

  85. Sindire sindire izleyip bitirdim nihayet. Geçen cuma başlayan macera bugün son buldu. İlk başta belirtmem lazım ki alışılmış amerikan yapımları yanında alman yapımı şahane bir iş çıkarmış. Kastı alkışlamayan olabilir mi mesela? Zamanlar arası geçişler, hem de birden fazlası için, tek kelime ile şahane. Diyaloglar çoğu zaman düşündürücü idi. Aslında ilmek ilmek dokunmuş senaryo bize öyle şeyleri yaşatıyor ki...

  Gereksiz hırslar, ne ekersen onu biçersinler, kaderin önüne geçilmezler... En çok da sonlara doğru artık doğru yaptığım ya da hissettiğim bir şeyi gözümün önüne soktu bu dizi. Bazen razı gelmemiz gerekiyor. Olmuyorsa şayet ya da olmuşsa, olması gerektiği için olmuştu.

  ------ spoiler - - - - -

  Köprüde o çifti durduğunda anladım daha çok. O gece yola çıkmaması gerekiyordu işte. Bazen zorlamanın manası yoktur dedirtti resmen.

  ------spoiler - - - - - - -

  Görüntüleri ile, oyunculukları ve akıl almaz senaryosu, kurgusu ve nihayetinde müzikleri ile unutulmaz bir yer edindi içimde. Müzik demişken bir ara hozier mi çaldı son bölümlerde?

  9 temmuz 22:14

  84. İsimlerin, kişilerin bu kadar karistirilmasini ve unutulmasini pek anlayamıyorum ya. En son 1 sene önce 2.sezonu izlemiştim ve şimdi son sezonu izleyince hiç yabancilik çekmedim. Ama unutsaydim da Netflix bunun için büyük kolaylık saglamis. netflixin resmi sitesinde ve darkın kendi sitesinde bilale anlatır gibi anlatmışlar kişileri ve olayları (gizlinot: Swh) 3.sezonu da 1 gün gibi bir sürede bitirdim. tamam zevkler ve renkler tartışılmaz ama bilimle uğraşıyorum diyen insanlar bu diziyi sıkıcı buluyorsa ne izliyorlar başka bilmiyorum (gizlinot: Swh) spoiler vermeden bahsetmem gerekirse bir game of thrones veya lostun yaşattığı hayal kırıklığini yaşatmadı dark bizlere. Bütün gizemleri ve soru işaretlerini gidermeye çalışmışlar kendileriyle çelismeden, nedenleri ve sonuclariyla. Bunu başarmak bu tür diziler için çok zor bence. Dizinin eleştiri alabilecek yanları elbette var ama çok kendine has ve iyi kotarılmış bir iş oldu bence dark. Yabancı dizi canavarı olan ben için listemde en güzel yerlerden birini aldı. Hoşçakal dark dünyası.

  2 temmuz 16:20


  83. kişileri ve isimleri sürekli karıştırdığım için ilk sezonunu zar zor bitirdiğim ve ardından gelen iki sezonu izlemeye cesaret edemediğim dizi. bir de avrupalı kadınlar ne kötü yaşlanıyor yahu.

  2 temmuz 16:07

  82. hayatımda izlediğim en iyi şey

  2 temmuz 12:33

  81. 1 aralık 2017 ile 27 haziran 2020 yılları arasında 3 sezon yayımlanmış netflix 'in alman yapimi dizisi. Winden isimli bir kasabada bir çocuğun kaybolmasıyla başlayan olaylar zincirini konu almaktadır. Izlerken çoğu yeri anlamayıp geri saracaginiz, hatta bazı bölümleri iki kez izleyeceğiniz, inanılmaz derecede karışik bir olay örgüsü ve gizem içeren, tüm detaylarıyla, temasıyla,sinematografisiyle, soundtrack listesiyle,cast seçimiyle, o soğuk alman havasıyla 10/10 lük bir dizi. Kesinlikle tavsiye ederim

  ***spoiler***

  Finali hele son sahneleri gözlerim dolu dolu izledim. Hiç birseyin boşuna yaşanmadığını ve tesadüf diye bir şey olmadığını çok vurguladılar 3 sezon boyunca zaten ve bunun son iki bölümde nasil şekillendiğini gördük. Eva ve adam'ın yaptığı herşey meğer döngünün bir parçaymış bu yüzden kaos devam ediyormuş yıllardır.ne zaman ki biri fedakarlık yapıp kendi isteğinden vazgecerse işte o zaman döngü kırılmış oldu. Winden kasabasındaki 4 ailemiz tiedeman lar hariç çoğu düğüm sonucu doğmuş kişilerdi bu yüzden ana dünyada sadece normal şekilde dünyaya gelmiş yani ebeveynlerden biri veya ikisi zamanda yolculuk yapmamış kişiler yaşamaya devam etti. Tannhaus ailesini kaybetmedi bu acı onu geçmişe gidip ölmüş kişileri geri getirmeye yönlendirmedi kendi ana evrenini ikiye bölmedi ,Mikkel hiç kaybolup 1986 ya yani evrenin ikiye bölünüp herşeyin başladığı o yıla gitmedi jonas doğmadı bartosz ve silija hiç tanışmadı hanno ve agnes doğmadı, tronte,charlotte, elizabeth,fransizka, ulrich ve onun çocukları magnus, martha mikkel doğmadı çünkü bu kişilerin hepsi matriks hatasıydı ve döngü kendini tekrarlamadı. Son sahnede akşam yemeğinde regina nin yaşadığını gördük yaşlı claudia genç haline demişti ki " eğer herşey yolunda giderse regina yaşayacak " claduia bunu 33 yıl sonra anladı çünkü regina nin babası nükleer santral in sahibi olan b.doppler idi yani helgenin babası. Bu yüzden yaşamaya devam edebilirdi bunu anlayana kadar çocuğunun babasının tronte olduğunu sanıyordu ama tronte düğüm kişi olduğu için bunun gerçek olmadığını anladı. Ana dünyada wohler ile evli hamile hannah in dejavu ile söyledikleri ise çok sarsıcıydı içinde bir yerde diğer dünya için kıyamet koptuğunu hissetmesi,doğacak bebeği için jonas adını seçmesi (gizlinot: Burda doğacak olan jonas bizim oğlan değil aslında sadece aynı hannah in paralel evrende jonas diye bir oğlu olduğu için o isme yakın hissetmesi. Bazıları bu noktayı doğru anlamamış bizim sarı jonas olduğunu sanmışlar )aslında kollektif bilinçaltımızda belki de rüya deyip geçtiğimiz şeylerin aslında gerçekleri hissetmemiz olduğunu gösterdi. Madalyon kolyenin yolculuk hikayesi çok güzel bir kurguydu ; ilk olarak 1953 te yolculuk yapan hannah a hediye gelmesi, ailesini parçalayan kişinin isminin ona verildiği katarina nin annesinin boynundan sökmesi, elinden sahile düşmesi yıllar sonra jonas in onu bulup kızı martha ya vermesi.. tronte nin babasıni da anlamayanlar olmuş o da martha ve jonas in oğlu yarık dudaklı isimsiz kişi işte. Bittikten sonra acaba bizim hayatımızı etkileyen döngüler, tesadüfler neler , birini ilk kez görmemize rağmen bazen yaşadığımız o çok kuvvetli samimiyet hissi,

  yaşadığımız dejavularin gerçekten bir anlamı var mı diye çok düşündürdü beni..

  "Istediğimizi yapabiliriz ama isteklerimizi seçmekte özgür değiliz "

  Ve son olarak ;

  " bence birbirimize çok yakışıyoruz, başka birşeye inanma "

  ***spoiler***

  Seni hiç unutmayacağım dark.

  ilgili medya:
  1
  1 temmuz 11:14 1 temmuz 11:26

  80. Finali izledim. Güzeldi ama beklentim daha büyüktü açıkçası. Ayrıca Martha son sezon ilk sezonlara göre daha kilolu. Kilo almış sanırım. 3.sezona başlarken yine kim kimdi kafa karışıklığı yaşadım baya shshs bana kazandırdığı o efsane jenerik müziği oldu. Ayrıca birtakım soru işaretleri yine kaldı kafamda. Bittiğinden beri boşluktayım bu hiç hoş olmadı 🙄🙄

  1 temmuz 00:43


  79. Lost finali fiyaskosundan ötürü final sezonunu çok korkarak izledim ancak böyle bir konuya sahip senaryoyu bile enn güzel şekilde bitirmişler diyebilirim. Evet bittiği için çok çok üzgünüm ama en azından uzatmadan sıkmadan bitirdiler. Gelecekte de baş yapıtlardan biri olarak adlandırılacağına eminim. Gerçekten çok güzel bir diziydi oyunculuklar, senaryo müzik her şey harikaydı, teşekkürler netflix.. İzlemeyen süslüler varsa da tavsiye ederim.

  30 haziran 19:01

  78. En sevdiğim yabancı dizi. O atmosfer o müzikler...Karakterlerin gelecek ve geçmişteki halinin müthiş benzerliği. Son sezonda beynim yanmadı değil ama değer.

  30 haziran 15:48

  77. haftasonu erkek arkadaşımla tek nefeste izlediğimiz en sevdiğim dizidir. üç sezonda bitirip uzatmadan olayları bağlayabilmelerine ayrı hayran olup dizinin finaline ayrı hayran oldum. öncelikle bitirmeyenler için spoiler olacak bir iki detayı yazıp hayranlık seviyenizi arttırmak isterim. 

  --------spoiler------

  egon'dan hanna'ya ondan katharina'nın annesine ordan da malum katharina'nın ölümü ve sahile düşen saint cristopher kolyesinin 2. sezonda martha tarafından bulunmuş olması ve bu detayı tek izlemede fark etmiş olmam. gerçekten harika. 

  soy ağaçları bayağı bir karışık fakat benim aklıma takılıp en ilginç geleni: unknown'un (martha ve jonas'ın oğlu)  tronte'nin babası olması, tronte'nin oğlu ulrich, ulrich'in kızı martha. döngü şeklinde martha kendi oğlunun büyük büyük torunu oluyor. jonas da martha'nın halası olduğuna göre, o da kendi oğlunun büyük büyük büyük torunu oluyor. 

  ben finalde her sezon söyledik, baş sondur son da baştır mantalitesiyle hiç birşey değiştiremeden sezonu bitirirler falan diye düşünmüştüm fakat öyle olmaması çok çok daha iyi bir final olmuş. özellikle marek ve ailesinin önünde bir anda belirdiklerinde ikisi yüzünden kaza yapacaklar diye aklım çıktmıştı. neyse ki öyle olmadı. 

  regina'nın babası da bernd doppler'miş, tronte değil. bu sayede döngünün dışında kalıp hayatına devam ediyor. aynı mantıkla nielsen'ler ulrich, agnes, tronte komple yok oluyorlar.  

  merak ettiğim iki konu var, klausen'e ne oldu ve ona o mektubu kim yazdı? bi de yasin vardı türk gibi lanse edilen. ona ne oldu?

  7. bölümde işler o kadar karışıyor ki, çat 2050 çat 1988 çat bilmem kaç jahr gerçekten anlayamayız diye koca koca harflerle ekrana yazmışlar yılları ahjdkflg. bir iki ay sonra tekrar baştan izleyip tekrar keyfine varacağım. 

  ------------spoiler bitti-----------

  30 haziran 11:15