girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (23)
  • medya (0)

23. 3 gündür izliyorum. Spoiler falan yememek için yorumları okumadım. Şuan 30. Bölümdeyim çok az kaldı. Böyle sürükleyici, böyle beyin yaktıran akıl oyunlarıyla dolu bir anime izlememiştim. Polisiye, fantastik türde çok güzel bir anime. Değişiklik isterseniz başlayın bırakamayacaksınız garantisini veriyorum. Bitirdikten sonra editleyeceğim. 

4 eylül 01:07

22. bitti sonunda bitti. bir insanın izlediği iki diziden biri death note diğeri nasıl avrupa yakası olabilir bilmiyorum ama yaklaşık 3-4 haftada bitirdim. neden bu kadar uzun sürede bitirdim işte buralar spoiler.

-spoiler-

-spoiler-

ilk ara verme sebebim misa, light ve light'ın babasını hapsedip gözetlediklerinde light defteri bırakınca bir soğudum, bir hafta izlemeyi bıraktım. çünkü neden? ikinci bırakışım ise l öldüğündeydi çünkü l'in burada bu şekilde ölmesini beklemiyordum. son bırakışım da final çünkü neden? neden böyle bir final oldu? dizi mükemmel giderken neden böylesine iki karakteri harcadılar? ben daha sherlockvari bir son bekliyordum. -sherlock holmes kitapları spoiler- tıpkı sherlock ve moriarty'nin birlikte intihar etmesi gibi l ve light'ın frenemy olarak birbirlerini yenemeyip birlikte ölmesini ya da birlikte hükmetmesini isterdim ve bence karakterlerin hakkını ancak ve ancak böyle verebilirlerdi. bu son çok ama çok kötü bir son. mello tüm animede favori karakterim olmuşsa da near karakterini sevemedim çünkü kira'nın light olduğu sonucuna ulaşması çok acele ve baştan savmaydı. ama en çok koyan, resmen içime işledi light'nun sonunun matsuda tarafından vurulmak olmasıydı.

değineceğim çok şey vardı ama yapılan ziyana üzülüyorum şuan.

8 aralık 2017 00:16

21. çizgi roman serisi dizisinden de filminden de bir milyon kat daha iyidir. tavsiye edilir.

16 kasım 2017 00:12


20. izleyeli 1.5 ay falan oluyor; animesini izlemedim yorum yapamayacağım ama filmini hiç beğenmedim.

yorumlara bakılırsa animesi çok çok daha iyiymiş.

15 kasım 2017 13:31

19. kendimi bildim bileli en yakın arkadaşlarım anime delisidir hani bu oran 50'de 1 ise o 1 daima beni bulur. en sonunda çevre baskısına dayanamayıp ben de nedir bu anime bir dedim ama izlemişken en ünlüsünden başlayayım dedim, arkadaşım "sonunda hayatım elimden kaydı hissettim" dedi, şuan en çok ihtiyaç duyduğum şey bir şey böyle dünyamı sarssın. peşpeşe 7. bölümdeyim, çerezlik diye başladım ama başından ayrılamıyorum. bittiğinde bu entry düzenlenecektir.

14 kasım 2017 17:04

18. Sever misiniz sevmez misiniz o konuda yorum yapmak istemem. Ama animeye ve kendisine saygısı olan insan netflix'in çıkardığı film demeye utandığım şeyi izlemesin.

Durumun vehametini tr ile kiyaslayıp anlatmak istersem shameless bizim hikaye olayıyla kapışırlar.

25 eylül 2017 14:08

17. konusu, ölüm tanrısının ölüm defterini ( death note ) kaybetmesi ve bu defterin dünyada light adlı karakter tarafından bulunup kullanması ile başlayan anime. deftere kimin adı yazılırsa ölür, bu yüzden light dünyaya adalet getirdiğine inanarak defteri kullanır.

benim ısrarla başlayıp en fazla ikinci bölüme dek izleyebildiğim animedir aynı zamanda. çok iyi olduğunu biliyorum, konusunu da ilgi çekici buluyorum ama izleyemiyorum. kadın karakterlerin aşırı saf ve hatta salak çizilmesi ise kültürel bir konu.

japonya malumunuz bir doğu toplumu. patriarkiden beslenen, kökleri bunun içinden yeşermiş bir toplum. bu kadar iyi özellikleri olduğu halde ( disiplin, saygı, sağduyu ) madalyonun her zaman olduğu gibi burada da öteki yüzü var. batılılaşmanın etkisiyle meiji döneminden itibaren biraz bu çizgi kırılsa da hala erkek egemenlik kendini gösteriyor. ancak modernleşme ile beraber güçlü kadınlar daha fazla hayatta varlık gösterince buna tepki olarak da animelerdeki bu tür karakterlerle erkeklerin gönlü okşanmaya ve geleneklere selam çakılmaya çalışılıyor. genelde kadın rolleri iki temel türe ayrılmıştır animelerde. güçlü, dik başlı, kendi iradesine sahipler birinci grup, saf, şaşkın, yumuşak başlılar ikinci grup. tahmin ettiğiniz üzere birinci grup ya kötü karakter oluyor ya da eşcinsel. ikinci gruptakilerse ya iyi karakter oluyor ya da başrolün sevgilisi. aslında bu sadece animelere özgü değil. bizim kültürümüzdeki filmlerde de var bu ayrım.

tabii değişen dünyayla beraber kadın çeşitlemeleri arttı ama temelde olanlar bunlar. japon erkeği - ve dünya erkeklerinin yüzde doksan dokuzu- güçlü kadını pipilerine hakaret veya tehdit olarak görüyorlar. bu yüzden bu tarz fantazyalarda ya bu şekilde karakteri bastırıyorlar, ya tecavüze uğratıyorlar - tentacle rape fantezileri, ya da sürüsüne bereket harem çeşidi ile tek erkeğin peşinden kırk kadın koşturuyorlar.

25 eylül 2017 13:54


16. (yazar: orihime) nin girdisine karşılık japonya'da da cinsiyet ayrımcılığı had safhadaymış gibi bir yazı okumuştum onun etkisi bu herhalde. Ben anime dünyasını çok sevdim ama bu saf kızları gördükçe tırnaklarım çıkıyor(gizlinot: Kedi burcuyum).eğer sevdiğin animeleri benimle paylaşırsan çok sevinirim. Ben de seninle bir çay içmek isterim:)(gizlinot: Süslü sözlük ile izdivaca gel gibi oldu ama neyse: ))

25 eylül 2017 12:27

15. (yazar: Elieenn) 'nin girdisine karşılık şunu söylemek istiyorum bu animeler hep böyle be yazıklar olsun bu cekik caponlara her seferinde kadını saf sevdiği adama düşkün falan gösteriyorlar sanki onsuz bir şey olmaz gibi. Çok sevgili amane misa hanım ablamızda aynı model. 

Bu arada ilk animem değil. İyi ki de değil yoksa sinir hastası olup bırakırdım anime dünyasını... konusunu seviyorum fakat yagami raito yani kira bey sizi daha çok seviyorum. Gerçekten var olsaydınız bir çay içerdik;)

25 eylül 2017 05:42

14. Daha yarısındayım ve ikinci animem. Bir sonuç çıkarmak için çok erken farkındayım ben de abartıyor olabilirim ama neden hep kadınlar saf salak rolünde . Spoiler vermeyim ama yani izleyenler anlamıştır o sarı saçlı kızı kollarından tutup kendine gel sen bihter ziyagilsin demek istiyorum .erkekler sürekli bir ıssız adam.onlar hariç herkes gerizekalı. Tabi daha yarısında olmamında etkisi vardır umarım yani. Umarım ileriki bölümlerde yanılmış olduğumu görürüm.

24 eylül 2017 12:32