girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (21)
  • medya (0)

21. çizgi roman serisi dizisinden de filminden de bir milyon kat daha iyidir. tavsiye edilir.

16 kasım 2017 00:12

20. izleyeli 1.5 ay falan oluyor; animesini izlemedim yorum yapamayacağım ama filmini hiç beğenmedim.

yorumlara bakılırsa animesi çok çok daha iyiymiş.

15 kasım 2017 13:31

19. Sever misiniz sevmez misiniz o konuda yorum yapmak istemem. Ama animeye ve kendisine saygısı olan insan netflix'in çıkardığı film demeye utandığım şeyi izlemesin.

Durumun vehametini tr ile kiyaslayıp anlatmak istersem shameless bizim hikaye olayıyla kapışırlar.

25 eylül 2017 14:08


18. konusu, ölüm tanrısının ölüm defterini ( death note ) kaybetmesi ve bu defterin dünyada light adlı karakter tarafından bulunup kullanması ile başlayan anime. deftere kimin adı yazılırsa ölür, bu yüzden light dünyaya adalet getirdiğine inanarak defteri kullanır.

benim ısrarla başlayıp en fazla ikinci bölüme dek izleyebildiğim animedir aynı zamanda. çok iyi olduğunu biliyorum, konusunu da ilgi çekici buluyorum ama izleyemiyorum. kadın karakterlerin aşırı saf ve hatta salak çizilmesi ise kültürel bir konu.

japonya malumunuz bir doğu toplumu. patriarkiden beslenen, kökleri bunun içinden yeşermiş bir toplum. bu kadar iyi özellikleri olduğu halde ( disiplin, saygı, sağduyu ) madalyonun her zaman olduğu gibi burada da öteki yüzü var. batılılaşmanın etkisiyle meiji döneminden itibaren biraz bu çizgi kırılsa da hala erkek egemenlik kendini gösteriyor. ancak modernleşme ile beraber güçlü kadınlar daha fazla hayatta varlık gösterince buna tepki olarak da animelerdeki bu tür karakterlerle erkeklerin gönlü okşanmaya ve geleneklere selam çakılmaya çalışılıyor. genelde kadın rolleri iki temel türe ayrılmıştır animelerde. güçlü, dik başlı, kendi iradesine sahipler birinci grup, saf, şaşkın, yumuşak başlılar ikinci grup. tahmin ettiğiniz üzere birinci grup ya kötü karakter oluyor ya da eşcinsel. ikinci gruptakilerse ya iyi karakter oluyor ya da başrolün sevgilisi. aslında bu sadece animelere özgü değil. bizim kültürümüzdeki filmlerde de var bu ayrım.

tabii değişen dünyayla beraber kadın çeşitlemeleri arttı ama temelde olanlar bunlar. japon erkeği - ve dünya erkeklerinin yüzde doksan dokuzu- güçlü kadını pipilerine hakaret veya tehdit olarak görüyorlar. bu yüzden bu tarz fantazyalarda ya bu şekilde karakteri bastırıyorlar, ya tecavüze uğratıyorlar - tentacle rape fantezileri, ya da sürüsüne bereket harem çeşidi ile tek erkeğin peşinden kırk kadın koşturuyorlar.

25 eylül 2017 13:54

17. (yazar: orihime) nin girdisine karşılık japonya'da da cinsiyet ayrımcılığı had safhadaymış gibi bir yazı okumuştum onun etkisi bu herhalde. Ben anime dünyasını çok sevdim ama bu saf kızları gördükçe tırnaklarım çıkıyor(gizlinot: Kedi burcuyum).eğer sevdiğin animeleri benimle paylaşırsan çok sevinirim. Ben de seninle bir çay içmek isterim:)(gizlinot: Süslü sözlük ile izdivaca gel gibi oldu ama neyse: ))

25 eylül 2017 12:27

16. (yazar: Elieenn) 'nin girdisine karşılık şunu söylemek istiyorum bu animeler hep böyle be yazıklar olsun bu cekik caponlara her seferinde kadını saf sevdiği adama düşkün falan gösteriyorlar sanki onsuz bir şey olmaz gibi. Çok sevgili amane misa hanım ablamızda aynı model. 

Bu arada ilk animem değil. İyi ki de değil yoksa sinir hastası olup bırakırdım anime dünyasını... konusunu seviyorum fakat yagami raito yani kira bey sizi daha çok seviyorum. Gerçekten var olsaydınız bir çay içerdik;)

25 eylül 2017 05:42

15. Daha yarısındayım ve ikinci animem. Bir sonuç çıkarmak için çok erken farkındayım ben de abartıyor olabilirim ama neden hep kadınlar saf salak rolünde . Spoiler vermeyim ama yani izleyenler anlamıştır o sarı saçlı kızı kollarından tutup kendine gel sen bihter ziyagilsin demek istiyorum .erkekler sürekli bir ıssız adam.onlar hariç herkes gerizekalı. Tabi daha yarısında olmamında etkisi vardır umarım yani. Umarım ileriki bölümlerde yanılmış olduğumu görürüm.

24 eylül 2017 12:32


14. animesini de izledim mangasını da okudum eskiden baya severdim. Ana karakteri seviyorum o yüzdendir muhtemelen bu sevgim. Ama bu şekilde kurgunun önemli olduğu tipteki bir eserde kurguda hataların olmasını affetmem o yüzden bir kere daha izlemedim. açılış şarkısı oldukça güzeldir (link: https://www.youtube.com/watch?v=zIWqmik75SI linki buraya bırakıyorum.)

netflix'in uyarlayacağını ilk duyduğumda çok heyecanlanmıştım. oyuncu seçimlerine baktım bir kere ana karakter kira nasıl da sırıtıyor. resimden belki iyi anlaşılmaz deyip bir iki video izledim ya o adam o saf duruşuyla nasıl kira rolü yapacak.(bu oyuncu seçimiyle iyice klişe amerika yapımına dönüştü kahretsin) bir kere kira narsist birisi ve örnek öğrenci rolü yapıyor günlük hayatta. ama burada salaş bir abimiz var, ne alaka yani bu kadar saptırılmamalı. tamam sonuçta uyarlama belki kurguyu biraz geliştirirsin ama ana karakteri bu kadar değiştirmezsin olmamış. izleyince bu düşüncelerim pekişecek biliyorum. olmamış.

l için yapılan oyuncu seçimi fena olmamış. sonuçta l sürekli iç mekanda takılan ve tatlı yiyen birisi , seçilen oyuncu zayıf birisi , konuşması da yavaş l karaterini oynayabilirmiş gibi geldi. ama ben olsam mr robottaki performansından dolayı rami maleki seçerdim <3

ryuk gerçekten iyi hatta açılış sahnesinde çok sıkıldım diye başladığını hayal edebiliyorum.

yine de meraktan izlerim kendimi biliyorum. :)

26 mart 2017 16:42

13. Hep ilk anime olarak bu izlenir özellikle 90'lılar arasında. Genel deneyimlerin aksine benim hiç sevmediğim ve yarım bıraktığım animedir. Lisedeyken animeyle biraz daha iyi tanışmama vesile olmuş fakat beğenmemem sonucunda beni az da olsa janradan uzaklaştırmıştır. Şimdi aradan yıllar geçti ve hala otaku gibi sabah akşam anime izliyorum orası ayrı bir mevzu.

(gizlinot: Anime seven qızzlar yazsın ;) )

28 temmuz 2016 15:21

12. izlediğim ilk ve tek anime. çok beğenmiştim, arka arkaya 7-8 bölüm izlediğim olmuştu, arada sıkıcı bölümler çıkıyordu tabii, yine de geneli iyiydi. ama 2. sezon hiç sarmadı beni. ilk bölümünü sıkıntıdan zor bitirdim, orada da bıraktım izlemeyi.

1. sezon sonu gerçek bir final bile sayılabilir aslında. izlemeyi düşünenler durmasın izlesin. dizinin esas finali çok iyiymiş diyolla ama izlemedim bilemiciim.

28 temmuz 2016 02:02