yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (43)
  • medya (0)

  43. avuç avuç saçlarımı dökendir.demir ilaçları midemi ağrıttığı bi de üstüne kabızlık yaptığı için kullanmak istemiyorum ama canıma tak etmek üzere başka çare yok..

  31 temmuz 10:11

  42. Bende olan lanet şey. Yaz kış ayak ve ellerimin buz gibi olması, soluk cilt, çabuk yorulma gibi etkileri var. Ama benim demir ilacına alerjim olduğu için maalesef ilaç alamıyorum. Aldığımda her yerimde minik minik sivilceler çıkıyor, suratım şişiyor, karın ağrısı ve ishal yaşıyorum. Bu sebeple yemeklerden almaya çalışıyorum ama demir seviyem hala yerlerde, sanırım tek çözüm ilaç almak.

  31 temmuz 04:08

  41. Son 1 saattir kendini hatırlatan hastalığım. Epey zamandır bende demir eksikliği olduğunun farkındayım. Hem eksik besleniyorum hem de kendime hiç dikkat etmiyorum. Domates sevmem, biber sevmem, maydonoz sevmem, salata yemem, yumurta çok hoşuma gitmez, pekmez ve baldan nefret ederim, kuru incir ve üzüm gibi kuruyemişleri de yemem. Bende olmayacak da kimde olacak bu hastalık.

  Bu aralar gene uykuya doyamıyorum. 13 saat uyuyorum ama hiç uyumamış gibi uyanıyorum. Kafamı zaten bayağı uzun süredir toparlayamıyorum. Erkek arkadaşım bir şey anlattığında ya da kavga ettiğimizde 1 saat bile geçmeden konuştuklarımızı unutuyorum. Gereksiz bir asabiyet var üzerimde. Tırnaklarımda kırılma şikayetim çok yok ama saçlarım dökülüyor. Deli gibi üşüyorum. Ama işte içmem gereken kan ilacı sivilcelerimi tetiklediği için de canım hiç içmek istemedi. Bir de üzerine strese bağlı gastrit-reflü çıkınca midem zorlanmasın diye ilacı kestim.

  Son 2 yıldır şöyle bir şey söz konusu. Bu zamanlarda regl olduğum hafta bir baş dönmesi tutuyor beni. İlk kez 2 yıl önce yine aralık ayında yaşadım. Doktora gidip kan değerlerime baktırıyorum hem demir hem b12 yerlerde çıkıyor. 2 yıl önce ilk kez bu olduğunda inanılmaz moralim bozuldu. Zaten hasta olduğum anda bir anda çöküyorum, bir de evimden uzakta ve tek başımayken baş dönmem olunca inanılmaz üzüldüm. 1 hafta boyunca yataktan çıkamayacak kadar başım döndü. Ödev teslim etmem gerekiyordu bir de. O 1 hafta ne kadar ağladığımı tarif edemem.

  Bu akşam gene bir regl döneminin 2. Gününde resmen kan kaybetmeye bağlı olarak baş dönmem kendini hatırlattı. Gayet mutlu bir biçimde video izleyip gülüyordum ki bir anda dengem şaştı. 2 yıl önceki gibi değilim çok şükür ama gene de aşırı üzüldüm. Regl olmanın verdiği duygu karmaşası da eklenince kendimi toparlayamıyorum. Hemen b12 ve demir eksikliği ilacımı içtim.

  Aslında diğer süslülerin de söylediği gibi temel bazı şeylere dikkat ederek değerlerimizi yükseltmemiz gerek. Eskiden ne güzel kahvaltıda çay içmezdim. Şimdi zaten günde maksimum 4 bardak çay içiyor olunca insan ondan feragat etmek istemiyor. Mideme dokunmasın diye kahveyi zaten günde bire düşürmüştüm. Bilemiyorum gerçekten sivilce olayını da düşününce çok geriliyorum. Bütün kış ilaç içip değerlerimi yükseltmekle geçiyor. Bu arada yüzüm sivilce tarlası halini alıyor. Sonra tam ilacı bıraktığımda yaz gelmiş oluyor, bu sefer sivilce kremini de bırakıyorum çünkü yazın leke yapma riski daha yüksek. E zaten yazın sivilceler artıyor.

  6 aralık 2019 02:32


  40. benim bu konuda hiçbir sıkıntım yoktu taki kahve içmeye başlayana kadar, başta çok fazla saçım döküldü ve kansızlık olduğunu anlamadım, kan testi yaptırdım ve sonucu görünce ilaç içmeye başladımve hemen kesildi. artık günde 1 bardaktan fazla kahve içmiyoruam yine de kahve benim bünyemi bence ortalamanın üstünde etkiliyor, haplara ufak bir ara versem bile hemen saç dökülmesi yeniden başlıyor.

  29 kasım 2019 17:53 29 kasım 2019 19:06

  39. Toplumumuzun büyük çoğunluğunu etkileyen bir hastalık. Özellikle de bayanları etkileyen bir hastalık altında yatan etkenin ne olduğunu bilmek çok önemli. Bazı türleri sadece demir eksikliği değil b12 ve folik asit eksikliği de yapıyor. Bu yüzden demir içeren besinlerin yanında bol bol c vitaminli yiyeceklerde tüketmek gerek ve özellikle çay kahve asitli içecekler emilimini çok azaltıyor. Regl döneminin daha sancılı geçmesine neden oluyor. Zaten yorgunluk halsizlik unutkanlık gözaltı morluklarında artış saç dökülmesi gibi problerinde üzerine eklenmesiyle hayat kalitesini iyice düşürüyor. Yine psikolojik olarak da etkiliyor.

  1 şubat 2017 13:56

  38. canım kedimin muzdarip olduğu hastalık :( her akşam eşimle savaş veriyoruz ona ilaç vermek için, ellerimiz diş iziyle doldu.

  1 şubat 2017 00:48

  37. sadece fiziksel değil, psikolojik olarak da yıpratıcıdır (gizlinot: kendimden biliyorum). saç dökülmesi, göz altı morluklarında artış, havanın soğukluğundan bağımsız olarak sürekli üşüme, uykusuzluk, olur olmadık zamanlarda çarpıntı, odak problemi, cinsel isteksizlik ve sebepsiz depresyon hali belirtilerindendir.

  1 şubat 2017 00:05


  36. Genetik olduğunu düşündüğüm hastalık. Annemde var bende de var maalesef. Ya da beslenmeden de kaynaklanıyor olabilir aynı sofrada oturduğumuz için etin yanında yoğurt yiyoruz mesela ve etin tüm demiri yok oluyor. İlacını kullanırken seviye düzeliyor ama kısa sürede eski haline dönüyor, bunun için ilk önce neden olduğunu bulmak sanırım daha mantıklı.

  1 şubat 2017 00:01 ed.1 şubat 2017 13:03

  35. bir dönem adet kanamalarımın aşırı olmasından bana konulan teşhistir.

  bana demir hapı verilmişti, bildiğim kadarıyla çoğunlukla böyle oluyor.

  hapı kullanmaya başladığımda keşke ilacın yan etkilerinden bahsetseydin doktorcum.

  süslüler, büyük ihtimalle kabızlıkla karşılaşacaksınız. çok ama çok rahatsız edici bir durum. nasıl çözülebilir bilmiyorum belki probiyotikler işe yarayabilir. doktorunuza sormanızı tavsiye ederim.

  31 ocak 2017 01:31

  34. Eylül ayından beri başlayan saç dökülmemi mevsimsel olarak nitelendirdim. Yorgunluğum asaletimdendir dedim ama baktım ki yumak yumak saçlar gidiyor, işten ayrıldığım halde ali ağaoğlu'nun tower tower evlerini sanki tek başıma yapmışım gibi bir yorgunluk, normalde cin gibi her şeyi aklımda tutan ben bir ders için 3 ayrı etüte girer olmuşum dedim dur yahu bunda bir gariplik var. 3 ay sürecek demir takviyesine başlamış bulunmaktayım. Yanında biotin de verdi doktorum. Yeme-içme açısından beni en çok zorlayan kahvaltıda çay içememek. Gün içinde de çok azalttım ama havalar da soğuk olunca epey sıkıcı oluyor çay içememek. Çay bağımlısıyım ben. (gizlinot: swh )

  31 ocak 2017 00:14