yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  5. Şimdi yazacaklarıma ben bile hala inanamıyorum.

  Tamamen toparladığım cildim geçen haftalarda uykusuzlukla birlikte tekrar çarpıldı ve demodeks şöleni yaşandı. Ağrılı kaşıntılı sivilceli ve domatesten beter bir suratla etrafta gezmeye başlamıştım. Kullandığım ürünler azıcık rahatlatıyor ama toparlamaya yetmiyordu. Yaşadığım en kötü demodeks ve roza atağı buydu.

  Yeni yılın ilk dolunayında, viking ve büyücü olduğunu söyleyen bir dedeyle ay suyu yapmıştık. Ben açıkcası sadece adı havalı diye yapmıştım. Bu suyu içememiştim bile, midemi bulandırmıştı tadı normal olsa da. (bkz: Paranormal olaylar ) başlığında yazdığım mistik arkadaşım ay suyunun fazla yin enerjisi içerebileceğini söylemişti. Neyse efendim. Sonra ben bu suyu dedeye ayıp olmasın diye de dökememiştim öylece duruyordu. Geçenlerde gece yatmadan yüzümü biraz ıslatmak istedim, yanıyordu çünkü, ama içeri kadar yürümeye üşendim. Haliyle kremlerimin yanındaki ay suyunu sürdüm suratıma.

  Ve gerçekten cildimi sakinleştirdi. Sabah kalktığımda da cildim baya rahatlamıştı. İki gece önce yine ataklı cildime sürerek test ettim, acaba bundan mı diye, yine işe yaradı! Şaka gibi ama işe yarıyor... Cildimi sakinleştirdi ve neredeyse tamamen düzeldi cildim..

  Edit; sivilceli arkadaşlarım üzerinde de test edeceğim ve yazacağım. Sivilcelere de iyi gelirse ay suyu yapımını da paylaşacağım.

  21 ocak 13:49 21 ocak 13:59

  4. Part ıı

  selam süslülerim. Bir önceki girdimden sonra zaman zaman cildimin kusursuzluğa yaklaşması, zaman zaman kötüleşmesi üzerine kendimce birkaç deney yaptım. Sonuçları sizinle de paylaşmak istedim.

  1-Yiyecekler

  artık domates tüketemiyorum. bu yaşıma kadar en sevdiğim ve en sık tükettiğim sebzelerden biriydi... Şimdi ise ağzıma süremiyorum. salçası, suyu, sosu... Hiçbir halini tüketemiyorum. menemen, kısır, çiğköfte gibi yiyecekleri katiyen tüketemiyorum. Ani ataklara sebebiyet veriyor. Beslenme düzeninize bakın. çekirdekli sebzeleri ve bebişlere alerjik olabilme potansiyeliyle vermediğimiz yiyecekleri gözden geçirip, beslenme düzeninizden çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ama çoğu olguda domatesin kriz çıkardığını gözlemledim.

  baharatlar, tabii ki. Tuzlu ve baharatlı yemeklerden kaçınmanın faydasını çok gördüm. Acı tüketmek, kimyonu boca etmek.. ölümcül hatalar halini alabiliyor.

  2-İçerikler

  şimdi size baş düşmanlarımızdan birinin adını veriyorum: Arbutin. Değdiği anda ataklara sebep oluyor. Kesinlikle uzak durun. güneş kremlerinizi kontrol etmeyi de unutmayın; İçlerinde arbutin olmadığına emin olun.

  3-Güneşten korunun.

  4-cildinizi geceleri de temizleyin. sakın tüm gün gezindiğiniz o kirlenmiş ciltle yatmayın.

  5-terlemiş yüzünüzü elinizle veya giysinizle kurulamayın. steril bir peçete ile nazikçe kurulayın.

  6-uygun biçimde nemlendirmeyi ihmal etmeyin!

  devam edecek...

  11 haziran 2022 18:51 11 haziran 2022 18:57

  3. Deneyimlerimi yazmak için geldim. Olabildiğince kısa ve öz anlatacağım.

  -demodexler insan cildinde yaşayan parazit bir canlı türüdür. Bilhassa yüzümüzde bulunurlar. Çıplak gözle görülmezler.

  -beş yaşından büyük her insanın yüzünde bulunmaları normal ve doğaldır. Zira bazı insanlarda sayıları artar ve bu bir cilt problemidir.

  -kızarıklık(gizlinot: Roza hastalığı ile bağlantılı olabilir, hastaya göre değişir. Buraya dikkat!), Kaşıntı, ilgili bölgenin ısınması, pütürler, döküntü, iltihaplı sivilceler vs vs. Pek çok belirti ile kendisini belli eder. Bazı belirtiler bulanabileceği gibi hepsi de zaman zaman kendini gösterebilir.

  -tedavi için bu parazit sayısını normal seviyeye çekmek gerekir. Tedavinizi oldunuz, ve sayıları normal düzeyde. Peki bitti mi, her şey geçti mi? Hayır!! Çünkü bunların sayısı bir kere arttı ve tedavi olmanız bir daha artmayacağı anlamına gelmiyor. Belli ki sayılarını arttırabilecekleri bir cildiniz var. Kısaca ömür boyu demodex artışı problemi yaşabilirsiniz, Bununla yaşamayı öğrenmeniz ve stratejiler geliştirmeniz gerekiyor. aramıza hoş geldiniz.

  Dermatologa gittiniz, dermoskopla baktı(gizlinot: Modern tanı yöntemi bu şekildedir. Tetkik gerekmez) ve teşhis koyuldu. Tedavi süreci nasıldır?

  +Etkin maddesi permetrin olan herhangi bir krem lokal olarak iyi gelecektir. Çünkü permetrin bildiğim kadarıyla piyasada bu parazitlere etki eden yegane etkin madde.

  Ben tedavim sırasında metrin adında %5'lik permetrin içeren bir krem kullandım. Esasen uyuz kremidir kendisi. Geceleri tüm yüzüme ince bir tabaka halinde sürdüm. Tedavim noktalandığı halde demodex belirtileri kendini gösterince birkaç gece kullanıyorum hala.

  Unutmayalım, demodexler geceleri aktif olan canlılardır.

  +Demodexler tüm yüzümde iltihaplı sivilcelere sebep olduğundan tetradox adında bir antibiyotik tedavisi gördüm, yaklaşık 1 ay boyunca. (gizlinot: Antibiyotik kullanırken veya kullandıktan sonra probiyotik takviyesi almayı unutmayın!)

  +Gündüzleri sürmem için %0.75 'lik metronidazol içeren roza adında jeli verdi doktor. Aynı kremin %1 metronidazol + %2 üre içeren krem versiyonu var; bu versiyon daha bi nemlendiriyor cildi. Tedavim bittikten sonra cildimi nemlendirsin diye bu versiyonu kullanmaya başladım. Reçetesiz alabilirsiniz her iki roza kremini de.

  1 ay süren Tedavim boyunca yüzümü nemlendirmem yasaktı çünkü kolay yağlanan karma bir cilde sahibim.

  1 ayın sonunda aktif tedavi sonlandı ancak cildim hala normal değildi. Şimdi söyleyeceklerim bence altındır, keşke biri bana da söyleseydi.

  *Çay ağacı yağı demodexleri kontrol altında tutmak için harika bir içeriktir. Bizzat kendisini kullanmaktan ziyade çay ağacı yağı içeren, temiz içerikli bir cilt temizleyicisi edinin. Hayatınızın geri kalanında yoldaşınız olacak. Ben kore kozmetiğinden bir seçim yaptım. (gizlinot: Cosrx good morning jeli)

  *Acil durumlarda sürmek için(gizlinot: Ne zaman atak geçireceğimi hiçbir zaman bilemiyorum ne yazık ki) çay ağacı yağı içeren rahatlatıcı bir jel aldım. Yine kore kozmetiğinden seçim yaptım.

  *Bağışıklığınızın yüksek olması, uyku düzeninizin olması, dengeli beslenmeniz ve sıkça probiyotik tüketmeniz ataklarınızı minimuma indirecektir ve demodex sayısının artmasını azaltacaktır. Sağlıklı beden sağlıklı cilt.

  Şu an hala demodexlerin en aktif olarak bulunduğu sağ yanağım biraz pembe. (gizlinot: En iyi halde pembe, atak olunca kırmızı. )Diğer yanağıma allık sürerek görünümü eşitliyorum ve her zaman demodex artışı için tedbirliyim, tetikteyim.

  Son olarak söylemek isterim ki kirpik ve kaşlarımda demodex sorunum yok, kıl kökünde nasıl mücadele edilir bilmiyorum.

  Bol şans diliyorum hepimize, bu parazitlere karşı cidden ihtiyacımız var...

  26 aralık 2021 15:39 26 aralık 2021 15:40


  2. Tanım,yüzde bulunan kurtçuk şeklindeki parazitler.Geçtiğimiz günlerde cildimde asla geçmeyen sivilceler için doktora gittim.Çok yoğun sivilcem yok ama sürekli kırmızı,derinden sivilcelerim oluyordu.Doktor bu hastalıktan şüphelendi ve beni teste yolladı.Bu arada Bende sivilce dışında hiç belirti yoktu ama gözde,kaşta çapağımsı birikintiler yapabiliyormuş.

  Test şu şekilde yapıldı;lam olduğunu tahmin ettiğim bir cam üzerine şeffaf bir jel sıkıldı, yüzümde sivilcenin en yoğun olduğu bölüme  bastırarak bekledim ve ayrıca neden bilmiyorum bu süreçte gözümü kapatmamı söylediler.Daha sonra lamı yüzümden aldılar fakat lam yüzüme yapışmıştı ve baya zor çıktı.Bu üstündeki jelin bir kısmı suratıma yapışmıştı ve görevli kadın tırnaklarımla kazıyarak çıkartmamı söyledi.Günün geri kalanında o maddenin artıklarını çeşitli yöntemlerle çıkartmaya çalıştım,kısmen başarılı oldum.kalan minicik parçalar dokununca adeta cam etkisi yaratıyordu ve yüzümdeki o tanelere dokununca acıyordu.en son internette bant yapıştırıp çekmenin yardımcı olacağını okuyunca son çare bunu yaptım ve işe yaradı,kalan minik parçaları aldı.test sonucu yarım saat sonra belli oldu ve pozitif çıktı.

  hastalığa geri dönersek,tedavi olarak bir ay boyunca günde iki kez tok karnına biteral isimli hapı içiyorum.ilacın prospektüsünde ilacı bıraktıktan 3gün sonra alkol alımına başlayabileceğim yazıyor.yani ilaç alırken alkol kullanmak yok sanırım.aynı zamanda geceleri benzamycin isimli kendi hazırlamam gereken kremi tüm yüzüme sürüyorum.gene doktorun verdiği tto (tea tree oil içeren) yüz temizleme jelini günde iki kez birer dakika süreyle erkeklerin traş köpüğü sürmek için kullandığı fırçayla yüzüme uyguluyorum.bu şekilde uygulamamı da doktor söyledi.ben jeli eczaneden 45 tl ye aldım ama internette daha ucuz.doktor tüm makyaj fırçalarımı değiştirmem gerektiğini söyledi ,ben tedavi bitince anladım ama emin de değilim şimdi mi bitince mi,beni en çok bu yıktı.ayrıca eklemeliyim ki bu süreçte insanlarla öpüşmemem lazım hatta özellikle küçük çocuklarla.tedavi ilerledikçe gelişmeleri güncellerim

  3 şubat 2018 15:04

  1. insan yüzünde ve kirpiklerinde, kıl köklerinde yaşayıp sebumla beslenen solucanımsı parazit. yeni doğmuş bir bebekte hiç olmamasına rağmen bir şekilde herkese bulaşan ve yaşlandıkça nüfusları artan canlılar.

  rosacea ve akneyi tetiklediklerine dair araştırmalar var. maskara iyi temizlenmeden uyunursa kirpik diplerinde coşup çok ciddi enfeksiyon ve kirpik dökülmelerine sebep olma ihtimalleri var. çay ağacı içeren ürünler bunlara karşı bayağı etkiliymiş.

  11 eylül 2015 09:13