yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (20)
  • medya (2)

  1. Özellikle deprem bölgesi bi yerde yaşıyorsanız mutlaka ama mutlaka evinizde bulunması gereken çanta. bu çantalar yılda bir yenilenmelidir çünkü içindeki gıda ve sağlık ürünleri bozulmuş ya da tarihi geçmek üzere olabilir. Ve bence deprem çantasının en önemli içeriği para. İçinde ailenizle bir hafta otelde kalacak kadar para bulundurmalısınız. Allah korusun ne olur ne olmaz her ihtimali düşünmeliyiz. Bizim evdeki çantayı babam hazırladığı için içeriğini pek bilmesem de deprem yaşamış biri olarak önemini çok iyi bilirim.

  (yazar: Colpan) uktesi

  28 mayıs 2016 12:37

  2. içinde bulunması gerekenler:

  - Su

  - Enerji veren yiyecekler

  - Yedek pilleriyle radyo

  - Yedek pilleriyle fener

  - İlk yardım çantası

  - Kişisel, reçeteli ilaçlar (kalp, damar, tansiyon, şeker ve hormon ilaçları)

  - Bir kat giysi

  - Bir miktar para

  - Çok amaçlı çakı

  - Düdük

  - Kalem, kağıt

  - İçinde önemli telefon numaralarının, iletişime geçilecek kişilerin bilgilerinin, önemli evrakların fotokopilerinin bulunduğu su geçirmeyen bir dosya

  - Çocuklar, yaşlılar, engelliler ve ev hayvanları için özel malzemeler

  28 haziran 2016 01:42

  3. Yaklaşık bir yıldır odamın girişinde duran ve sürekli içeriğini genişlettiğim çantadır. Öncelikle deprem çantası kesinlikle angarya, lüzumsuz kalabalık gibi gelmesin, evet ona sadece bir kez ihtiyacınız olacak ama ihtiyacınız olduğunda da deyim yerindeyse hayat kurtaracak.

  İstanbul gibi kapasitesinin çok üzerinde insan barındıran ve büyük bir deprem beklenen şehirde bile çoğu tanıdığımın deprem çantası yok. Uyardığım zaman da amaaan iş olacağına varır diyerek geçiştiriyorlar. Evet iş olacağına varır, öleceksen deprem çantası seni kurtarmaz ama eğer hayatta kalırsan o kaotik ortamda çok işine yarayacak ve eğer şimdiden hazırlamazsan o an geldiğinde kendine lanet edeceksin. Çok zor bir şey değil ki, tam teşekküllü olması da şart değil bütçen neye el veriyorsa o kadarını koy şimdilik.

  Birazcık araştıranlar bilir, beklenen deprem olduğunda enkazlardan dolayı İstanbula uzun süre yardım giremeyeceği, herkesin kendi başının çaresine bakmak zorunda kalacağı öngörülüyor. Bu uzun girizgahtan sonra kendi deprem çantamdan bahsedeyim.

  -4 adet snickers, evet iyi bir beslenme yöntemi değil ama enerjiye ihtiyacımız olacak ve snickers yüksek enerjisine oranla az yer kaplayan bir ürün olduğu için bu tip çantalarda tercih sebebi. Çoğu kişi konserve tercih ediyor fakat konserveler kalorisine oranla çok yer kaplayan ve gramaj olarak ağır gıdalar olduğu için mobil bir çantaya koymak bence pek mantıklı değil. Mantık genel olarak çok kalorili, az yer kaplayan ve dayanıklı gıdalar şeklinde olmalı. Bu şekilde aklınıza gelenleri atın işte çantaya.

  -su, en az bir litre su olmalı, sığmıyorsa ufak koyun ama mutlaka koyun

  -sigara, kullansanız da kullanmasanız da çantasında mutlaka olması gereken bir kalem. Açıklayayım, eğer kullanıyorsanız kriz anlarında gerginken sigaraya çok daha fazla ihtiyaç duyduğunuzu bilirsiniz. Sigara övüyorum sanılmasın ama kullananlar için malesef bu böyle. Kullanmıyorsanız şahane, ama yine de bir paket bulundurun çünkü o ortamda çok değerli bir takas malzemesi olacak. Benim gibi bir tiryakinin elindekini avcundakini alabilirsiniz bir paket sigara karşılığında.

  -ilaçlar ; gazlı bez, bant, plaster, baticon, makas gibi temel ilkyardım malzemeleri mutlaka olsun. Ben açık yaralar için antibiyotikli bir merhem ve ağrı kesici de ekledim. Burası çok önemli, eğer sizin ya da evdekilerden birinin tansiyon, kalp, şeker gibi ciddi bir kronik rahatsızlığı varsa mutlaka onların ilaçlarını da koyun ilkyardım çantasına. Mesela benim annem tansiyon ve guatr hastası, her gün bu ilaçları kullanmak zorunda. O yüzden hepsinin yedeği var.

  -fener ve yedek piller de mutlaka olmalı. Mümkünse iki tane.

  -düdük bence çantaya değil başucumuza konmalı, çünkü gece ani bir depremde çantaya ulaşamadan enkaz altında kalma ihtimali var.

  -kalın bir eldiven, siz sağ kurtulsanız bile binanızda yada sokağınızda durum ne olacak bilmiyoruz, arama kurtarma çalışmalarında kullanmak için kalın bir eldiven bulunması iyi olur. Ben bir yapı marketten beş liraya aldım dışı plastik usta eldiveni.

  - kalın havlu çorap, bir kaç çift koyma şansınız varsa çok daha iyi olur. O panikle ayakkabı giymeden evden fırlayabilirsiniz o zaman çok işinize yarar. Ayakkabı alsanız bile sokakta sabahlama durumunda ayaklar çok üşüyeceği için yine gerekli bir kalem.

  - çok amaçlı çakı, bir çok işinize yarayabilir. Bulunmasında fayda var.

  -pamuklu kumaştan çok uzun olmayan bir şal, bunu zedeleyen bir yeriniz varsa bağlayarak destek yapmak için, eğer çok yıkıntı olursa kalkacak toz bulutudan korunma amaçlı ağzınıza sarmak için kullanabilirsiniz.

  -kalın bir yağmurluk, bu da soğuktan korunmak için önemli.

  -yaprak sabun, su bulunur da bu kullanılır mı bilemiyorum ama ben yine de bir paket attım çantaya. Nasılsa çok az yer kaplıyor.

  -radyo, cep telefonları çok büyük ihtimalle kullanım dışı kalacağından depremin büyüklüğünü, durumu, ülkenin geri kalanında neler olduğunu ve deprem bölgesi için geçilen bir anons olup olmadığını öğrenmek için ufak bir radyo bulundurun.

  - pvc sağlık kimlik kartı, adını ben uydurdum. Kastettiğim şu, evde yaşayan herkesin adının soyadının yanına kan grubu, hastalıkları, alerjileri gibi önemli bilgileri yazıyorsunuz bunu pvc ile kaplatıp çantaya atıyorsunuz. Olur da doktor müdahalesi gereken bir durum olursa ve eğer doktora ulaşacak kadar şanslı olursanız şok ile gerekli bilgileri hatırlayamasanız ve kendinizde olmasanız bile bu iş görecektir.

  -para para para, onluk yirmilik şeklinde iki yüz üç yüz lira koyun. Ha sen koydun mu derseniz tabi ki o kadar koyamadım ama uğraşıyorum. Ne kadar nakit olursa o kadar iyi. Deprem anında cüzdan aramakla uğraşmayın, deprem çantasını öyle bir tasarlayın ki onu kapıp fırladığınızda sizi hiç değilse maddi manevi bir hafta on gün idare edecek donanımda olsun.

  -çakmak kibrit yine bir çok amaç için kullanılacak şeyler.

  - bu maddeyi yazıp yazmama konusunda çok düşündüm tepki alır mıyım diye ama yazmaya karar verdim. İstemeyen doğru bulmayan yine koymaz ama ben anlatayım. Malesef Sakarya depreminde sülalemin yarısı oradaydı ve depremden sonra daha bölgeye yardım bile ulaşmadan kamyonlarla şehre gelen yağmacıları, enkazlardan meftaların üzerinden ziynet çalan hırsızları birinci ağızdan dinledim.

  İstanbul'da o şiddette bir deprem olursa dışarıdan gelebilen olmayacak yollar kapandığı için ama tehlike şehrin içinde olacak. Karanlık bir tablo çizdiğimin farkındayım entry nin başından beri, niyetim kimseyi huzursuz etmek de değil sadece herkes hazırlıklı olsun istiyorum. Eğer deprem beklenen şiddette olursa çarpık kentleşme ve aşırı nüfus sebebiyle uzun süre şehire giriş çıkış olmayacağı için ya da çok yetersiz olacağı için yağma riski var. Elinizdekileri almak isteyenler olursa kendinizi koruma görevi size düşecek. Bu durumu göz önünde bulundurarak çantaya sizi ve sevdiklerinizi koruyabilecek bir şeyler ekleyebilirsiniz. Ben biber gazı, güzel bir sopa ve komando bıçağı koydum. işe yarar mı bilmem ama daha güvende hissettireceği kesin. Bunlar size çok fantastik geliyorsa bir kaç bölüm revolution ve twd izlemenizi öneririm. Ya da kıtlık, deprem ve diğer doğal afetleri yaşamış toplumlarda yaşananları,uzun süre bir yerde mahsur kalmış insan grupları arasında yaşanan olayları bir google'layın.

  Benden şimdilik bu kadar sevgili süslüler. Aklıma gelenler olursa eklerim.

  23 kasım 2016 18:09 23 kasım 2016 18:12


  4. Bugün öğrendim ki powerbank de bşr deprem çantasının olmazsa olmazıymış. Şarj kablonuzu da unutmayın!

  26 eylül 2019 18:18

  5. Ya bu ne rezalet, bu insanlarin dünyadan bir haberi yok deprem çantası diye hazırlayıp paylaştığı listeye bak. Aynen deprem olunca ben görürüm seni bileziğin allığın derdine düşersin kesin. Biraz gerçekçi olun arkadaşlar durumun ciddiyetini kavrayın ya...

  Edit: girdiyi ilişkilendirdim medyayla

  ilgili medya:
  1
  27 eylül 2019 04:31 27 eylül 2019 18:31

  6. Diğer süslülerin yazdıklarına ek olarak maske demeye geldim. Şu eczanelerde satılan bez maskelerden. Allah korusun en kötü ihtimal enkaz altında kalma durumunda toz toprağı solumamak için çok etkili olabilir diye düşünüyorum. 

  27 eylül 2019 06:48

  7. keşke öncelikle istanbul ve çevre illerin belediyeleri kapı kapı dolaşıp içerisinde bilgilendirici kitapçıkların olduğu deprem çantaları dağıtsa ya da her hane başına deprem çantası hazırlansa ve bunların temin edilmesi zorunlu olsa. böylece bir bilinç oluşur diye düşünüyorum. çünkü biz üşengeç, hatalardan ders çıkarmayan umursamaz bir toplumuz.

  27 eylül 2019 07:36 27 eylül 2019 07:40


  8. 99 depremini yaşayan biriyim. çok güzel girdiler var ama unutulan bir şey var.

  gece özellikle ayaz oluyor ve üzerimize çiğ yağıyor. 99 depreminde bizleri bu çiğ yağmasından kurtaran kalın büyük çöp poşetleri oldu. lütfen deprem çantanıza ekleyin. üzerinize aldığınız yağmurluğunuz bile sırılsıklam oluyor ama çöp poşeti üzerinize geçirdiğinizde sizi koruyor.

  27 eylül 2019 12:12

  9. deprem çantası hazırlarken altın saatler olarak nitelendirilen 72 saat kuralını unutmayın demeye geldim. tüm dünyada geçerli olan bir kuraldır. size herhangi bir yardımın gelmesinin 72 saati bulabildiği tespit edilmiş. afet eğitimlerinde bu böyle anlatılıyor. bu yüzden içine koyacağınız her ürünün en kötü şartlarda sizi 72 saat idare etmesi gerekebileceğini göz önünde bulundurun.

  27 eylül 2019 17:24

  10. Dün geceki girdimdeki blogger saçmalığından sonra bir de içeriği düzgün bir deprem çantası paylaşıyorum, bilgilenelim süslüler. 

  ilgili medya:
  1
  27 eylül 2019 18:32