girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • medya (1)

14. pomodoro tekniği der susarım. ben ders çalışmaya başladığımda eğer gerçekten çalışmaya niyetliysem kapanıyorum adeta deftere,kitaba sonra hiç ara vermeden çalışabildiğim kadar çalışıyorum. ama bazen sadece çalıştım demek için, ooo ne kadar çok özet çıkarmışım demek için çalışmışım resmen diyorum çünkü bakarsan 5 saattir kalkmamışım yerimden ve çalıştığım kısımları kemkümleyerek anlatabilirim, nerdeyse yazmaktan başka bişey yapmamışım. ee o zaman ne anladım ben bu kadar harap olmaya? bu teknikle 25 dk çalışıp 5 dk ara veriyosun ve her yarım saatlik süreç bir pomodoro oluyo. mesela 2 gündür tezim için pomodoroyu açıyorum telefonumda ve dün 7 pomodoro yapmışım. 25 dk için başta az ya daha tam konuya yeni hakim olmaya başlamışken zart diye 5 dk.lık mola geliyo gibi düşünebilirsiniz ama esasında benim için çok yerinde oluyo, zaten 25-5 kısmını ayarlayabilirsiniz, isterseniz 45-25 yapın. bu pomodoronun app.i de var. üstelik sayacı başlattığınızda kendiliğinden otomatik olarak wifi kapanıyo ve kimse wp.dan vs rahatsız etmiyo, süre dolunca soruyo ara verelim mi, atlayalım mı? diye. eğer molayı seçersen wifi açılıyo ve süreç böyle devam ediyo. bence o kısacık 5 dk.lık aralarda çok azmış gibi gözüküyo ama çok tadında oluyo, uzaklaşmamış oluyorum.

spesifik bi çalışma şekli ise yazarak çalışıyorum. hatta görsel hafızamın kuvvetli oluşundan en baba formülleri daha pekte ezberlemeden sadece yaza yaza aklımda kalanlarda geçtiğimi bilirim. seviyorum defterimde 10 sayfa yazdığım şeyi yine önce 10 sayfa beyaz kağıda renkli renkli aktarıp sonra da 3-5 sayfaya indirmeyi. yaza yaza dank ediyosa demek..

15 mayıs 21:34

13. benim önce çalışılacak konunun ana hatlarını baştan sona çizmem gerek. kronoloji içeriyorsa konu kronolojiyi de dahil ederek lineer bir çizgide yapıyorum yoksa daireleri birbirine oklarla birleştiriyorum. sonra bu anahattaki elemanları hafıza sarayıma yerleştiriyorum. genelde bir yürüyüş hattı oluyor benim için. her bir elemanı öğrendikten sonra detaylandırıyorum yeni bilgiler ekleyerek. ne kadar vaktim varsa o kadar detay ekleye ekleye ilerliyorum sınava kadar. ama ana hatlarını kafamda oturtamadıysam ve yakın zamanda sınav varsa panik bir insan olduğumdan iyice her şey çorba oluyor bilgiler arasında kayboluyorum.

15 mayıs 18:26 15 mayıs 18:49

12. Hep yazarak çalışırım hem de defalarca. Önce tek kağıdı bölmelere ayırır ayrıntı yazarım. Bu atıyorum 5 sayfa sürer arkalı önlü. Sonra özetle onu tek kağıda düşürürüm. Tek kağıtta görmek öğrenmemi kolaylaştırır. En son ise açık havada yalnız kendime anlata anlata öğrenirim. En iyi öğrenme şeklim başkasına anlatmam ya da öyle yapıyor olmam çünkü onun anlayabileceği şekle getireyim derken kafamda birleştiriyorum. Bu benim analiz yeteneğimi de geliştiriyor yani iki farklı alan arasında bağlantı kurabiliyorum ki bu akademisyenlerin çok hoşuna giden bir şey. Aslında Buradan çok meşakkatli gibi dursa da 4 yıl önce hocanın dediği bir şeyi hatırlar söylerim. Bilgilerimi kolay kolay unutmam. Bu anlatma olayı özellikle çok işe yarıyor. Bu benimle ilgili tabii.

Edit: saçma gelecek belki ama üye olduğum bir sözlüğü alanımla ilgili dolduruyorum. Başlık açıyorum bildiklerimi yazıyorum. Çok işe yarıyor. Mesela bir şey merak ediyorum anında o başlıkta arıyorum kendi yazdığımı. Sık sık bakmak da öğrenmeyi kolaylaştırıyor. :)

14 mayıs 19:30 14 mayıs 19:39


11. Ben de promodoro tekniği çok işe yaramıştı. Çok dikkati dağınık biriyim. Yaylana yaylana 1 saatte halledilebilecek şeyleri 3 saatte belki daha fazla sürede bitirebilirim ancak. pomodoroda ise kural basit. 25 dakikaya kuruyorum saati ve 25 dakika derse odaklanıyorum. Sonra da 5 dakikaya kurup dinleniyorum. Bu 30 dakikalık süreye bir pomodoro deniyor. Bunu çalışmam gereken konu bitene kadar ya da en fazla 4 pomodoro(yani iki saat) şeklinde yapıp yarım saatlik büyük bir mola veriyorum sonra yine dersin başına oturuyorum. Tabii herkes kendine göre yapıyor kimi 40-15 kimi 20-10 kimi 5 pomodoro sonra mola vs kişiye göre değişiyor.  Ben bu taktiği uyguladıktan sonra elimin her 5-6 dakikada  telefona gittiğini anladım. Ama o alarm çalmadığı için kendimi durduruyorum ve çok iyi odaklanıyorum.

3 şubat 14:07

10. belki bir ders çalışma tekniği olarak değil ama sizi ders çalışırkenki ana odaklanmak zorunda bırakan bir taktiğim var benim de. ders çalışacakken kafamı dağıtacak şeyleri (telefon olur, laptop olur, dersle alakasız dergiler ve materyaller olur) ders çalıştığım ortamdan uzaklaştırmak.

bunun yanında o dersi çalışırken ihtiyacım olacak her şeyi masada tutmak.

kahvenizi, çayınızı, atıyorum kurabiyenizi, suyunuzu, dersle ilgili her türlü materyali (kalemler, kitaplar, çıktılar, notlar, slaytların çıktısı) masaya en baştan koymak. böylece ay şunu da alayım diye kalkmak zorunda kalıp dikkatinizi dağıtmıyorsunuz. kalkıp su alayım diye bir bahane üretmiyorsunuz. ihtiyacınız olan her şey elinizin altında, olmayan şeyler, dikkatinizi dağıtacak her şey de size uzakta oluyor.

özellikle motivasyonu az olan ve çabuk dikkati dağılan herkeste işe yarayacağını düşünüyorum.

ayrıca masanın düzenli olması, her şeyin karmakarışık olmaması, ortamın güzel bir görüntü oluşturması, rengarenk kalemler kullanmak, belki bir mum yakmak da çok etkili oluyor.

2 aralık 2016 18:03

9. kendi adıma konuşmak gerekirse ben, ders çalışmanın ne olduğunu üniversiteye başladıktan sonra öğrendim.

motive olmak ve düzenli olarak zaman ayırabilmek çok önemli.

haftanın belli günlerini ya da günün belli saatlerini buna ayırabilmeniz gerekiyor. bu da bazı şeylerden feragat etmek demek oluyor.

mekan değişikliği motivasyon konusunda çok etkili. illa evde ders çalışmalı diye bir kaide yok sonuçta.

hepsinden daha önemlisi, bazı arkadaşların da belirttiği gibi çalışacağınız dersi derste dinlemek ve düzenli not tutmak . bu size zaman kazandıracaktır.

benim gibi yazarak ders çalışıyorsanız ve görsel zekaya sahipseniz renkli kalemler, çalışacağınız derse özel bir defter ya da renkli kağıt çok etkili oluyor.

bir de çalışma rotası belirlemek gerek .öncelikli konular ve konu dağılımı belirlemek gibi. yani, bugün bu derse çalışayım demek yeterli olmuyor.

enstrumental müzikler de eğer dikkatinizi dağıtmıyorsa konsantrasyonunuzu artırmada ve odaklanma açısından oldukça etkili :)

son olarak, kendinizi ödüllendirin. bu yeni bir kalem, bir kahve, tatlı ya da dersten sonra yapılabilecek bir aktivite olabilir inanın çok işe yarıyor.

istanbulda ders çalışılacak güzel mekanları ya da ders çalışırken dinlenebilecek müzikleri merak eden varsa mesaj atabilir .

26 ekim 2016 18:07 26 ekim 2016 18:10

8. severek çalışmak tüm alanlar için bence en iyi teknik, bir şekilde ders çalışmanın size zevkli gelen tarafını bulmak. ben en çok geleceğe yatırım yapmak ve bilmek için bilmek istediğim için ders çalışıyorum, ders çalışırken bir işe yaradığımı, boş durmadığımı hissediyorum, paslanıyorum sanki çalışmayınca bu his beni motive ediyor. ayrıca bir şeyi herkesten daha iyi bilme hisse beni o dersin başına oturtmakla kalmıyor araştırtıyor da. çalışmanın ömür boyu süren bir durum olduğunum farkına varıp sevdiğiniz noktasından bakarak bu işi yapabilirsiniz.

26 ekim 2016 15:06


7. öğrencilik hayatım boyunca bu konuda yaptığım en büyük hata; anksiyete içinde ders çalışmaktı. hatta bir ara farkettim ayak parmaklarımı falan sıkıyorum ders çalışırken, boynumu kasıyorum, boğazım kuruyor, iki büklüm olmuşum.

bu şekilde ders çalışınca iyice ders çalışmaktan nefret ediyor insan. ne zaman son yıl okulu bitirmek zorunda olduğumu anladım; rahatlamaya çalıştım, sadece okudum, mekan değiştirdim, başkalarıyla olan sorunlarımı düşünmekten vazgeçtim, hatta bundan soğudum. kimsenin bir faydası yok size ders çalışırken, onları düşünmeyi bırakın derim.

sadece rahatlayıp, bir köşeye geçip elinize kitabı alın ve okuyun. içeriğini merak ettiğiniz bir roman gibi okuyun, önemli bulduğunuz şeylerin altını çizin ve sonra mutlaka not alın. en son da o notlara da göz gezdirin. unutmayın ki ders çalışırken göz aşinalığı çok önemlidir. okuya okuya muhakkak aklınızda kalacaktır o konular. aşırı kompleks tekniklere gerek olmadığını düşünüyorum. ben böyle böyle geçtim derslerden. umarım size de faydası olur.

26 ekim 2016 14:52 13 nisan 2017 14:43

6. 1- Dersi ve konuları sesli bir şekilde tekrar etmek,

2- Arkadaşlara veya başkalarına çalışılan yerleri anlatmak.

3- Uygun bir çalışma ortamı.

Benim çalışma şekillerim bu yöndeydi...

14 haziran 2016 11:51

5. En verimli olduğunu düşündüğüm taktik belli bir alanı sadece ders çalışmaya ayırmaktır. Bu kütüphane de olabilir, bir oda da, bir masa da. En önemli şey o alanda sadece çalışma yapıp, başka aktiviteler için kullanmamaktır. Bu şekilde o alanı yalnızca çalışma alanı olarak kodlayıp, (gbkz: procrastination) yapma ihtimalinizi düşürürsünüz. Alan belirledikten sonra kendinizi oraya gidip çalışmaya ikna etmekse daha bireysel ve motivasyonla alakalı bir mevzu.

13 haziran 2016 22:25 13 haziran 2016 22:27