girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

1. güney meksika'nın tropik ormanlarının yerel bitkilerinden biri. en meşhur özelliği parçalı ve delikli muhteşem yapraklara sahip olması. bu tipik görünümden dolayı "swiss cheese plant" olarak biliniyor. ev içi bitki yetiştiricileri arasında iki popüler türü var: monstera deliciosa ve monstera adansonii. normalde tropik ormanlarda diğer ağaçların gövdelerine tırmanarak yapraklarını yüksek yerlere ulaştırmaya çalışan bir bitki. doğrudan güneş almayan aydınlık yerleri sever. estetik görüntüsünden dolayı iç mekan bitkisi olarak dünyanın hemen her yerinde satılıyor. bildiğim kadarıyla meyvesi hariç bitkinin diğer tüm kısımları zehirli. tadı muz-ananas karışımına benzer bir meyvesi varmış ama ben hiç yemedim tabi.

benim gibi "urban jungle" takıntınız varsa edinmeniz gereken ilk bitkilerden biri monstera. benim koleksiyonumda yoktu, haftasonu internetten sipariş verdim sabırsızlıkla gelmesini bekliyorum.

ukte: (yazar: beyaztavsan)

13 şubat 13:47

2. sevgili (yazar: buffy) bitkiyi çok güzel anlatmış, ben de bir (link: https://www.instagram.com/urbanjungleblog/?hl=en urban jungle)'cı çocuğu olarak bitkilerle büyüdüm, evin her yeri çeşit çeşit çiçeklerle, bitkilerle doluydu hala da öyle, annemin gerçekten çok yoğun bir bitki sevdası ve derin bir bilgisi var bu konuda, onun bitkileri evcil hayvanı gibidir, tatile çıkacağında mutlaka sulayacak kişileri ayarlar, bazılarını yanına alır, yenilerini yanında taşır eve, kilometrelerce yol katederek.

işte büyüdükçe bende de -genetik diye düşünüyorum- bu sevda hasıl oldu, çiçekli bitkilerden ziyade yapraklı bitkilere tutkunum ben, işe teraryumlar ile başladım ve devetabanı hayalleri kurmaya başladım, derken çukurcuma'daki (link: https://www.muz.se/collections/all/products/terracota-saksi?variant=26645038855 müz'den) satın aldım, saksısına bayıldım ama bitki çok çelimsiz çıktı, annem (gizlinot: benden görüp :p)bauhaus'tan 30 liraya aldığı deve tabanı ile tavanı zorlarken ben hala 3-4 dal ile uğraşıyordum, sonra yeniden sipariş etmeye karar verdim ve (link: https://urun.n11.com/ev-bitkisi/deve-tabani-monstera-deliciosa-monstera-fensterblatt-60-cm-boy-P235996415 n11'deki bitkicimden) sipariş verdim, şimdi tam istediğim formda ve hızda büyüyor çok mutluyum.

yapraklarını kopardığınızda dahi uzun süre dayanıyorlar vazo içinde o kadar (link: https://tr.pinterest.com/pin/256634878741387267/ şık) duruyor ki.

(link: https://tr.pinterest.com/pin/430445676874993655/ art printleri) de aynı şekilde çok revaçta, print olaylarında soyut tasarımlar sevdiğim için o işe hiç girmedim ama gerçekten hoş duruyor.

13 şubat 14:32 13 şubat 14:42