yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (36)
  • medya (0)

  36. 1. Flor içermeliymiş

  2. Rengi beyaz olan tercih edilmeliymiş,

  3. Beyalatıcı özelliği olanlar kullanılırken dikkat edilmeliymiş.

  17 ekim 10:26

  35. siz siz olun sodium lauryl sulphate içeren diş macunlarını kullanmayın.

  sensodyne hassasiyet ve diş eti isimli çeşit örneğin, uzun zamandır marketlerde ikili paketlerde satılıyor, duvar boyutunda reklamları her yeri kaplıyor. 10 yıldan fazla süredir sensodyne çeşitleri kullanan hassas dişli bir birey olarak, dişetlerimin de özellikle çekilmeye başladığı ekstra stresli bir dönemimde bir de bunu deneyeyim hem fiyatı uyguna geliyor ikili alınca diyerek aldım 2019 yılı ekim ayında. almaz olaydım.

  haftalar içinde dişetlerimde yaralar açılmaya başladı. her diş fırçalamamda ağzım yumruk yemişimcesine kanamaya başladı, ekmek yemek bile eziyete dönüştü. o sırada muazzam stres seviyelerim eşliğinde idrar yolu enfeksiyonu gibi başka sağlık sorunları da geçirdiğimden ötürü ağzımdaki yaraları hiç diş macununa bağlamak aklıma gelmedi, strestendir, enfeksiyonla vücut savaşıyor falan diye geçiştirdim. zaten yıllardır sensodyne kullanıyordum, güvendiğim bir markaydı.

  bu sırada macunu 2 aydır filan kullanıyordum ve kan tahlillerimde anormal veriler çıkıyor, tüm vücudum error veriyor ama dahiliye olsun endokrin olsun enfeksiyon olsun hiçbir bölümdeki doktorlar neler olduğunu anlayamıyordu. nedenini tespit edemedikleri anormalliğin göremedikleri bir kanser olabileceğinden şüphelenip büsbütün psikolojimin içine ettiler. o sırada artık macunla birlikte geçen 3. ayın sonuna gelmişken çenemin, kulaklarımın altındaki lenf bezleri misket büyüklüğünde şiştiler, ağzımın kenarlarına da yayılan yarık şeklindeki yaralar nedeniyle yemek yemeyi geçtim ağzımı neredeyse açamaz oldum. dudaklarım kocaman şişti, ağzımdaki beyaz beyaz yaralar artık sanki dantel örtüsü gibi bir hal aldı.

  bir gün durup dururken yanağımın içinden parçalar ağzıma tek tek dökülmeye başlayınca kendimi bir de kulak burun boğaz doktoruna attım. doktor yüzümde bile lenf nodülleri oluşmuş olduğuna şok olarak teşhis koymaya çalıştı, alerjilerimi sordu, kan tahlillerimde yine "bir şeyler anormal ama neden olduğunu anlayamıyoruz" şeklinde bir sonuç çıkınca biyopsi yapmaya karar verdi, dudağımın ve yanağımın içindeki yaralardan parçalar aldı.

  sonuç olarak liken hastalığı teşhisi koyuldu, egzamanın ağız içi mukozaya yerleşen bir versiyonu dedi, ömür boyu senle olacak bir otoimmün hastalık bu, stres seviyene dikkat et, bir sonraki atak başladığında hemen hem dermatolojiye hem kulak burun boğaza gel, ikisi birlikte takip edecek seni dedi. tedavisi yok, ancak semptomları azaltmaya yönelik kortizonlu merhemler uygulayacağız ağzına dedi.

  kaderime boyun eğmiş vaziyette bir sonraki atağı beklerken internette bir arkadaşımın bir diğer yeni sensodyne diş macunundan (sensodyne çok yönlü koruma) ağzım burnum şişti hastanelik oldum diye şikayet ettiğini gördüğümde kendisiyle konuştum ve sonra onun verdiği akılla şikayetvar benzeri sitelerde kendi yaşadıklarımla birebir aynı şikayetleri yaşayan herkesin ortak noktasının SLS içeren diş macunları kullanmak olduğunu fark ettim.

  bununla birlikte SLS içeren macunları kullanmayı kesip eskiden rahatça kullandığım sülfat içermeyen sensodyne true white'a döndüm. ağzımdaki yaraların %90 geçmesi 3 ayı aldı. halen tamamen geçmiş değiller, ama macunla hayatıma girip macunla çıktıkları çok net belli oldu, çünkü stres seviyemde pek de bir azalma yok.

  6 temmuz 22:02

  34. Hassas dişler için uygun olan sensodyne veya colgate kullanıyorum mecburen. İyi ki varlar

  6 temmuz 00:08


  33. uluslararası uzay istasyonun'da kullanıldıktan sonra yutulan şey. ağız çalkalamak ve tükürmek daha komplike olduğu için - çünkü her defasında koca bir kağıt kullanmanız lazım. sonra o kağıdı depolamanız. gerekiyor. sonra o çöpü tekrar dünyaya göndereceksiniz falan filan. bu yüzden astronotlar dişlerini fırçaladıtan sonra her şeyi yutuyorlarmış.

  huzursuz geçen bir gün sonunda ayna karşısında dişlerinizi fırçalarken bunu hatırlayıp aslında ne kadar rahat bir hayat sürdüğünüzü kendinize hatırlatın.

  4 haziran 23:49

  32. Opalescence Beyazlatıcı Diş Macunu: En başta gerçekten beyazlatıcı etkisini gözle gördüğünüz kalıcı beyazlık sağlayan en beğendiğim ile başlamak istiyorum,diş hekimlerinin beyazlatma işlemi sonrasında da önerdikleri diş macunudur,gerçekten beyazlatıyor. Fiyatı biraz pahalı,fakat kesinlikle hakettiğini düşünüyorum. Yalnızca hergün düzenli değil aksine düzensiz haftada birkaç kez kullanılması gerekir.

  crest brilliance: Ülkemizde bulunmuyor,ama internette bulabilirsiniz. Bu da gerçekten beyazlatıyor,parlak bi görüntü sağlıyor.bunun çok kısa sürede bittiğini düşünüyorum tüm diş macunlarını eşit miktarda fındık tanesi kadar kullanmama rağmen biraz bereketsiz,ama etkisi güzel.

  Colgate optik white: bu yukarıda yazdıklarımı kullanmadıysanız eğer bunun beyazlattığını düşünüyor olabilirsiniz,kalıcı bi beyazlık sağlamıyor. Beyazlatma etkisi tatmin edici değil,benim için yeterli temizlik hissini de sağlamıyor.

  Arm&Hammer Diş macunları: Advanced white ve charcoal white çeşitlerini kullandım. Charcoal olan ülkemizde yok maalesef,ve yine maalesef ki ülkemizde satılan Advanced çeşitinden daha iyi bir etkisi var,hafif ısı veriyor ilk başta çalkaladıktan sonra serin ve temizlenmiş hissini seviyorum. Genel olarak beyazlatması iyi.

  Ipana 3d perfection: ipananın pek çok çeşiti var ama yukarıda bahsettiğim crest brilliance’ın ülkemizde bulunan muadili olduğunu düşünüyorum. Hissiyatı ve etkisi tamamen aynı. Beyazlatıyor,macunun görünümü de aynı zaten.

  White Glo Electric Toothbrush Toothpaste: Elektronik diş fırçası için özel beyazlatıcı diş macunu diye geçiyor,hiç beğenmedim. Beyazlatmak üzerine hiçbir etkisi yok,elektronik diş fırçası için yazmasına kandım,siz kanmayın. Fresh his yok.

  White Glo: Bunun tam çeşitini hatırlamıyorum fakat mini boyunu kullanmıştım,paketi kırmızı olan. Beyazlatma etkisi var,seyahatler için bu markanın mini boy macunları tercih edilebilir.

  Signal white now: ilk etapta beyazlık sağlıyor fakat kalıcı değil,hatta zamanla diş buna alıştıkça daha da sararttığını düşünüyorum.

  Blackwood : Beyazlattığını düşünüyorum,çok etkili değil fakat dönüşümlü macun kullandığım için araya ekleyebilirim.

  Splat white plus: resmen krem gibi bir yapısı var,beyaz taneciksiz el kremi gibi dümdüz. Köpürmüyor,beyazlatma etkisi çok az.Hissiyatını sevmiyorum.

  Bunlar dışında kalan şunu da dene dediğiniz diş macunu varsa,yeni keşiflere açığım:) Diş hekimin sürekli aynı macunun kullanılmasının iyi olmadığını dönüşümlü farklı ürünler kullanmamı tavsiye etmişti,o nedenle yeni çeşit denemeyi seviyorum. Umarım yararlı olmuştur,yenilerini kullandıkça veya aklıma geldikçe yazacağım. 

  12 ocak 2019 00:56

  31. Yıllarca takıntılı bir şekilde dişlerim inci tanesi gibi olsun diye uğraşıp beyazlatıcı versiyonlarını kullandığım ağız bakım ürünü.ne kadar büyük bir hata ettiğimi soğuk su içerken yüzümün gözümün kaymasıyla,dişlerimin uçlarının şeffaflaşıp ufalanmasıyla ancak anlayabildim.sırfbeyazlatsın diye kullandığımız o tanecikli diş macunları evet kısa süreli bir beyazlık sağlıyo ama aynı zamanda diş minesini zayıflatıp dişi hassaslaştırıyor.o yüzden diş sağlığımdan önemli değil diyerek beyazlatma takıntımdan vazgeçtim.en iyisi sensodeyn gibi taneciksiz macunlar kullanmak diye düşünüyorum.

  17 mart 2018 00:01

  30. kutusunda şu kadar etki bu kadar koruma atıyorum total 8-12 vs gibi yazılar ya da diş resmi illa göreceğim. klasik diş macuncuyum bu anlamda. yeniler ambalajdan yakalayamıyor öncelikle. şimdiye kadar en cok sensodyne ve colgate tam koruma tarzı diş macunlarından memnun kaldım. sıfır hassasiyet, iyi temizlik veriyorlar. splatın üç çeşidini aldım ama beni yakalayamadı. evde iki kişiyiz ikimizde de hassasiyet yarattı. tatlarını da beğenmiyorum. arm&hammer hassasiyet yaratmada bir numara asla kullanamıyorum. yıllardır diş macunlarını seçerken tam koruma yazanları almaya çalışıyorum. optik beyaz, 3d white türü sadece beyazlık etkili diş macunlarını tercih etmiyorum ancak sensodyne tam koruma+beyazlık gibi korumanın yanında beyazlık vaad ediyorsa alıyorum.

  bu ara yoğun bir diş tedavisinden geçiyorum macunlarla, fırçalarla haşır neşirim. hali hazırda üç macun kullanıyorum biri işte biri evde gibi..diş hekimim sensodyne tam koruma ve parodontax önerdi.parodontax kullanmamıştım fakat diş etlerim çok sağlıklı olmadığı için ona da başlayacağım. kullandığınız diş macunu önerilerini bu başlık altında okumayı çok isterim.

  2 ekim 2017 14:38


  29. kime ve neye inanacağınız sizin tercihiniz tabii ama "doktor söylüyorsa kesin doğrudur" demeyi de doğru bulmuyorum. yıllarca margarini kalp dostu diye yedirenler, kolesterolu arttırır diye yumurta yedirmeyenler de aynı güruh..

  şöyle bir gerçek var ki florür/floroid sistemimiz için çok zararlı. tiroid sıkıntısı yaşayana kadar ben de bilmiyordum. detaylı araştırınca ciddiyetini anlıyorsunuz. yerli ve özellikle yabancı kaynakları araştırmanızı öneririm. yalnız diş macunu değil bir çok tercihiniz değişebilir.

  "diş macunu kullanmamak" değil doğru diş macununu kullanmak lazım diyorum ben..

  edit: araştırmaktan kastım bağımsız blog sayfaları değil tabii arkadaşlar. zararlı olduğunu söyleyenler de doktor :) (link: https://www.youtube.com/watch?v=0eUBn_MAj-8 bunun gibi)

  edit plus: bir de şöyle bişey var, bu konu diş hekimlerinin değil endokrinoloji uzmanlarının konusu. doktorunuza danışarak kullanmak istiyorsanız bir endokrin uzmanıyla görüşmeniz daha doğru olur.

  29 haziran 2017 12:52 3 temmuz 2017 09:28

  28. Son bir yıldır Splat kullanıyorum. Başta içeriğinin temizliği beni cezbetmişti. Ancak sonraları artıları arttı açıkçası. Çok memnunum. Özellikle benim gibi mentol tadını sevmeyenler için, çilekli olanı var ki efsane.

  Ancak diş macunu tek başına dişi temizlemeye yetmiyormuş. Doktorum söylemişti. Diş macunu ve diş ipi kullanımıyla bile yüzde seksen bir temizlik sağlanıyormuş. Ağız sularının bir faydası yokmuş mesela. Bu cümleyi duyduğumdan beri diş temizliğim beni çok endişelendiriyor.

  29 haziran 2017 10:12

  27. hassas ötesi dişlerim için malesef tek seçeneğim sensodyne .......

  22 haziran 2016 14:04