girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (228)
  • medya (3)

228. Bence cool duran tellerdir. Hatta dişleri düzelmesine rağmen bir süre daha çıkartmayan insanlar tanırım.

18 ağustos 00:07

227. Küçükken babamın beni götürdüğü diş hekimi ileride diş teli taktırmazsam ağız yapımdan dolayı çenemin öne çıkacağını söyleyerek beni bir miktar korkutmuştu. hala gitmez aklımdan söylediği şeyler ve ağzımdaki muz aromalı uyuşturucu spreyin tadı. bir diş hekiminin rivayetine göre babamın ve annemin genlerinin çarpışması sonucu üç kızlarınında dişleri birbirinden yamuk, çeneler bozuk. ben ortanca kızları olarak çene sorununda muaf doğmuşum ama ailede en bozuk dişlere sahip olan bendim. üst çenemdeki köpek dişlerim adeta bir vampir gibi olabildiğine yukarıda ve önde, ön dişlerim çarpık, onun yanındaki dişler geride falan ağzımın içi adeta savaş alanı anlayacağınız. alt çenemde herhangi bir yamukluk yok üst çenemdeki durumlara inat. neyse, yıllar boyu en büyük hayalim diş teli takmak sureti ile bu yamuk durumların düzelmesi idi. üniversiteye kadar ne fırsatım oldu ne de ailecek bunun için ayırabileceğimiz bir bütçe. üniversitenin 1. sınıfının yazında işe girmemle birlikte iş başa düştü ama bu seferde dişçi koltuğu korkusu başladı, polikliniklerin önünden geçemez oldum ta ki yirmilik dişlerimden biri beni acıdan neredeyse öldürene kadar.

poliklinik kapısından girer girmez 2,5 yıllık bir tedavi sürecine girdim. alt dişlerimde problem olmadığı için sadece üst çeneme tel takıldı. diş hekimin sürecin 9 ay ile 1 yıl arasında süreceğini belirtti (gizlinot: ve tabii öyle olmadı). süreç boyunca renkli lastiklerle mavi mavi gülümsedim ve bu tedavinin en keyif aldığım kısmıydı(gizlinot: çünkü renkli tel istiyordum hep). üst köpek dişlerimin köpek gibi inatçı olup istediğimiz konuma gelememelerinden ötürü alt çeneme iki adet vida takıldı ve 6 ay kadar lastik kullanmak durumunda kaldım. tedavinin en sinir bozucu yanı vida takılacağını öğrendiğim an başladı, inanılmaz korktum ama tabii korktuğum gibi olmadı. gittiğim poliklinikteki işinde uzman diş hekimi sayesinde acısız bir şekilde takıldı ve çıkarıldı fakat alışma süreci olan o 1 gün ağrıdan geberiyordum az kalsın. bu arada tedavi boyunca bende dayanılmaz acılar olmadı, teller ayda bir sıkılıyordu ve sonrasında diş etlerimde hafif bir gıdıklanma/kaşınma hissi ve her şeyi ısırma istedi baş gösteriyoru. lastiklerimi olabildiğinde düzenli takmaya çalıştım, diş bakımıma olabildiğince özen gösterdim ve tedavim bittiğinde dişlerimi beyazlatmama gerek kalmadı, klasik temizliği yapıldı ve voila. aynaya baktığımda hayallerimi gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu benim için inanılmazdı.

fakaat gel gelelim ki tedavinin en iğrenç kısmı tedavinin aslında bitmemiş olmasıydı. dişlerin yerinden oynamaması için verdikleri şeffaf plaklar beni günlük hayatımda canımdan bezdirdi, hayattan soğuttu. ilk 6 ay yemekler hariç çıkarmamak gerektiği halde en sonunda dayanamayıp sadece geceleri kullanmaya başladım, yaklaşık bir yıldır geceleri kullanıyorum ve sanırım uzun bir süre daha devam edeceğim çünkü asla bozulmalarını istemiyorum. benim diş teli hikayem bu şekildeydi (gizlinot: diş hekimimin sürekli yer değiştirip en son habersiz bir şekilde yurt dışına gitmiş olduğu kısmı atladım yoksa daha uzardı :(), umarım tel tedavisi olmayı düşünüp buraya göz gezdirenler için faydalı olmuştur.

18 ağustos 00:03

226. Dün taktırdığım ve kabusum olan teller agrıdan ve acıdan kıvranıyorum.Taktıran süslüler acılarınıza nasıl derman buldunuz lütfen beni aydınlatın 

18 temmuz 12:56 19 temmuz 01:47


225. yaklaşık 2,5 yıl ortodonti tedavisi gördüm.ve 3,5 yıldır telsizim.bu süreçte verilen şeffaf plağı takmadığım için ön dişlerimden biri hafif aşağı indi ama bu beni rahatsız etmiyor.kesinlikle önceki halinden çok çok iyi durumda şuan ben söylemedikçe fark edilmiyor bile ön dişim.

tedavi süresince her ay kontrole gidip lastikleri değiştirme faslı evet acı veriyor fakat ben tellerimi ilk taktırdığım gün bile gidip köfte yemiştim ısırarak gayet.tabii bu durumda benim oburluğum da önemli ama olsun acısa da öldürmüyor çok korkmaya gerek yok.

demem o ki,dişlerinden rahatsızlık duyan süslüler varsa eğer,imkanınız varsa yaptırın.acısı ağrısı falan tedavi sonucundaki dişlerinizden daha önemli değil inanın bana.

6 temmuz 11:27

224. yaklaşık 4yıl hareketli tedavi gördüm-damaklıklı, tek şerit tel olanından-. sabit tedavi görmeme gerek kalmadı. erken yaşta başlatılmasını pek önermiyorum. çene yapısı erken oturunca, ileride çıkabilecek 20liklere yer kalmıyor, bu sefer apse vs oluşabiliyor ve tabiki de 20liğin çekilmesiyle de son buluyor.

6 temmuz 02:54

223. 2 yıl kullandım. Yaklaşık 3 yıl önce tedavim bitti. 6 ayda bir kontrollerim devam ediyor. Dişlerimdeki bozukluklar dışında çene ve damak bozukluğum da vardı. Üst çenem olması gerekenden daha önde. Ve üst damağım dardı. Yani bir insanın damağı " U " harfi şeklinde gibi düşünün, benimki daha çok " V " harfi gibiydi. Tel tedavisinden önce 8 ay boyunca damağıma takılan bir şeyle(gizlinot: Aparet / aparey artık her neyse...) üst damağım genişletildi. Bu süreçte herhangi bir ağrı hissetmedim. Ancak en problemli olan tedavi buydu. Yemek yemek problemdi. Çiğnemek pek mümkün değildi. Konuşmak mümkün değildi. Neyse. Bir kere doktor bu şeyi çıkarttı temizlemek için dişlerimi, geri takarken ağrıdan ölüyodum aman aman aman.

8 ayın sonunda teller takıldı. Tel takılırken kesinlikle ağrı falan olmuyo. Öncesinde temizlik yapılıyor. Günden güne ağrınız artabilir. Ama ağrı genelde en fazla 1 hafta sürer. Diş telleriniz/lastiğiniz her ay değişir. Değiştikten sonra 1 hafta boyunca ağrınız olacak maalesef. Çiğnemek canınızı yakacak. Çorba içmek zorunda kalacaksınız... ama 1 hafta. Sonrasında ağrı zaten geçecek. Sadece sabır.

Tedavim esnasında herhangi bir dişim çekilmedi. Üst çenemi geriye alabilmek için lastik kullandım ancak bir işe yaramadı tabi. Bunun için ameliyat şart. Gerçi dış görünüş olarak beni etkilemediği için hiç böyle bir düşüncem yok.

Teller çıkarken de ağrızınız olmaz pek. Dişleriniz yine temizlenir. O ilk an çok güzeldir. İnci gibi sağlıklı ve beyaz dişler. Ama bu kısa bir süre devam eder, o beyazlık kalıcı değildir.

Alt dişlerimin arkasında (6 tanesinde) tel takılı. Yani dişlerimin pozisyonunu korumak için. Üst dişlerimde yok ama. Şeffaf renkli plak kullanıyorum 3 yıldır... evet 3 yıldır... 3.... plağı geçen sene 3 ay kullanmadım ve ön iki dişimin arası açılmıştı biraz. Plağı takayım dedim ama dişlerim yerinden oynamıştı tamamen yerine oturtamadım bile... doktor kontrolğne gittiğimde doktorum zorla da olsa plağı takmam gerektiğini söyledi. Ve eve gidince zorlaya zorlaya plağı taktım.. ama nasıl takmak... tel tedavisi olurkenki ağrı bu ağrının yanında bir hiçmiş !!

Yani sözün özü, sadece tedavi süreci değil sonrası da önemli. Ne olursa olsun plağınızı kullanmayı asla ama asla ihmal etmeyin

Ha bu arada, birkaç ay önce ağrısız bir şekilde üst çenemdeki 20lik dişim birazcık çıktı. Doktora gösterdim ve hemen çekti. Bu ay doktora yeniden gidip röntgen çektirmem gerekecek diğer 20lik dişlerimi görmek için. Eğer sıkıntılı bir durum varsa bu dişlerim çekilecek. İnşallah çekilmez dikişiyle bilmem nesiyle hiç uğraşmak istemiyorum. Unutmazsam detaylara devam ederim :))))

5 temmuz 21:39

222. Diş teli takarken bu başlığa daha önce girdi girmiştim. Tam 1 buçuk yıl önce diş tellerim çıkartıldı ve genelin aksine dişlerimin arkasına tel takılmadı. Sadece dişlerimin kalıbı alıp essix retainer denilen şeffaf plaklardan takıldı. İlk 6 ay tüm gün, 6 aydan sonra ise sadece geceleri uyurken takmam gerektiği söylenmişti. İlk 6 ay tüm gün takmam gereken zamanda elimden geldiğince uydum ama nadirde olsa istisnalar oldu fakat çıkardığım günden bugüne kadar hiçbir gün takmamazlık etmedim. Bu kadar düzgün takarken geçen sene ilk önce alt dişlerimden biri arkaya gitmeye başladı. Bu senenin başında ise yine alttan başka bir tanesi geriye gitmete başladı ve ilk başta geriye giden de baha geriye gitmiş durumdaydı. Ondan hemen sonra ise üst dişlerimden yan kesici dişlerimden biri geriye gitmeye başladı. Üstteki dişim için ilk ben kuruntu yapıyorum diye düşünüyordum ama artık bariz belli ve geçen seneki fotoğraflarıma bakınca da bunu görebiliyorum. Bunu fark ettiğimden beri ki bu 6-7 aya tekabül ediyor, plakları sadece geceleri değil, gündüzleri de takmaya başladım tekrardan. Kontrollere gittiğimde bunu söyledim fakat benim şanssızlığım ya işte, tedavimi gerçekleştiren dişçim ayrıldı. Bu yüzden tellerimi bile başka dişçi çıkarmıştı. Şimdi o da ayrılmış ve 2. defa kontrole gittiğimde onu da göremedim. Yeni dişçiye bunları söylediğimde eğer ben böyle demeseydim dişlerimde hiçbir sorunun olmadığını, her şeyin çok güzel olduğunu söyleyeceğini söyledi. Çünkü görünüşte hiçbir sorun yokmuş. Teller çıktıktan sonra milimlik oynamaların olması normalmiş ve benimki de milimlik oynamalardan oluşuyormuş. Düzenli takmaya devam edersem sorun olmayacağını söyledi ama bir önceki doktorum da aynı şeyi söylemişti. Buna rağmen oynamalar devam etti. Diş telini çıkardıktan sonra aynı şeyleri yaşanlar var mı, varsa neler yaptılar gerçekten çok merak ediyorum. Çok takıntılı bir insan olarak o kadar üzülüyorum ki sürekli dişlerime bakıyorum. İnsan nasıl üzülmesin ki? Senelerce acı çekip emek verip böyle olması kabul edilemez bir şey. Tabi bir de normalden daha zor bir tedavi geçirdiyseniz. Diş etlerime uyuşturulmadan takıp çıkarılan vidaları, diş etlerimdeki yaraları, çektiğim o acıları düşündükçe daha da üzülüyorum.

5 temmuz 20:13 5 temmuz 20:16


221. üstteki arkadaşa katılıyorum. aceleniz yoksa, ortodontik bir sıkıntı değilse ve henüz yirmilik dişleriniz harekete geçmediyse biraz beklemeniz sizi ekstra masraftan kurtarır.

benim ortodontik tedavi olduğundan ve çenemin ergenlik sırasında öne kayma riski olduğundan annemle babam sonra pişman oluruz, tedavi için geç kalmış oluruz diyerek 15 yaşımda tel taktırdılar. bir 7 sene sonra filan sanıyorum çok acısız ağrısız bir şekilde 20'liklerim çıktı. çıktığını anlamadım bile başta. sonra çenemde bir diş hafifçe diğerinin üzerine bindi. çok çarpık durmuyor ama onca sene tedavi görmüşüm, o orada sinirimi bozuyor şimdi biraz. dişçi kabusumu biraz görmezden gelebildiğimde onun için tekrar tedavi olmayı planlıyorum.

21 nisan 09:03

220. ben 3 kere taktım ama ilki ve sonuncusu klasık tellerden degıldı. sakın ama sakın gömülü azı dişiniz (20 yaş dişi) varsa çektirmeden ya da dişin çıkmasını beklemeden teli çıkartmayın çünkü dişler hareket ediyor ve en öndeki iki diş üst üste kayıyor. para için yapıyorlar bunu. 3 arkadasımda da aynısı oldu ve ıkı farklı hekım aynısı soyle. para vermeden tekrar yaptırma hakkım varmıs, haberınız olsun.

21 nisan 01:35

219. Hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biridir tel taktirmam. İyi ki para biriktirip taktirmisim diyorum. Dişleriniz de şekil bozukluğu varsa imkanınız da el veriyorsa taktırın  bence. 

20 nisan 22:13