girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (220)
  • medya (3)

220. üstteki arkadaşa katılıyorum. aceleniz yoksa, ortodontik bir sıkıntı değilse ve henüz yirmilik dişleriniz harekete geçmediyse biraz beklemeniz sizi ekstra masraftan kurtarır.

benim ortodontik tedavi olduğundan ve çenemin ergenlik sırasında öne kayma riski olduğundan annemle babam sonra pişman oluruz, tedavi için geç kalmış oluruz diyerek 15 yaşımda tel taktırdılar. bir 7 sene sonra filan sanıyorum çok acısız ağrısız bir şekilde 20'liklerim çıktı. çıktığını anlamadım bile başta. sonra çenemde bir diş hafifçe diğerinin üzerine bindi. çok çarpık durmuyor ama onca sene tedavi görmüşüm, o orada sinirimi bozuyor şimdi biraz. dişçi kabusumu biraz görmezden gelebildiğimde onun için tekrar tedavi olmayı planlıyorum.

21 nisan 09:03

219. ben 3 kere taktım ama ilki ve sonuncusu klasık tellerden degıldı. sakın ama sakın gömülü azı dişiniz (20 yaş dişi) varsa çektirmeden ya da dişin çıkmasını beklemeden teli çıkartmayın çünkü dişler hareket ediyor ve en öndeki iki diş üst üste kayıyor. para için yapıyorlar bunu. 3 arkadasımda da aynısı oldu ve ıkı farklı hekım aynısı soyle. para vermeden tekrar yaptırma hakkım varmıs, haberınız olsun.

21 nisan 01:35

218. Hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biridir tel taktirmam. İyi ki para biriktirip taktirmisim diyorum. Dişleriniz de şekil bozukluğu varsa imkanınız da el veriyorsa taktırın  bence. 

20 nisan 22:13


217. geçen eylül 2 yıllık tedavim sonlandı, yaşadıklarımdan yola çıkarak taktıracak olanlara -pek haddim olmadan- yol göstermek istiyorum.

-öncelikle taktırmadan önce tüm çürükleriniz temizleniyor, kanal gerekiyorsa kanal dolgu gerekiyorsa dolgu yapılıyor.

-çene yapınızda sıkıntı varsa telden önce damağınıza bir aparey yerleştirilebilir. ben kullanmadım ama genel hatlarıyla nasıl bir durum olduğunu biliyorum. konuşmanız ve yutkunmanız için ciddi sıkıntı çıkaracak ve durduramayacağınız bir acı/baskı çekeceksiniz. konuşma ve yutkunma işine kısa sürede alışırsınız, acısını da güzel dişler için çekmekte sakınca görmüyorum.

-tüm işler halledilince braketler -teli tutan dişin üstündeki o gri şeyler- yerleştirilecek. hiçbir acı çekmeyeceksiniz sadece garip hissedebilirsiniz o da bende bir saatte geçmişti. sonra ilk teliniz braketlere sabitlenecek

burda ayrı bir paragraf açmak istiyorum, ben ortodontik tedavime başlamadan önce diş telinin arkadan nereye bağlandığını çözememiştim, acaba dişlerin arkasından bir sıra daha dönüp birleşiyor mu diye düşünüyordum ama işin aslı böyle değilmiş. en arkadaki azı dişlerinize ön diş braketlerinden farklı olarak dişi saran bant denilen bir yapı yerleştiriliyor bir nevi ortamın reisi gibi. en son kalan tel ona yerleştiriliyor ve apareyiniz varsa da ona takıyorsunuz.

-diş teliyle kullanılan apareyler var, ben diş çekilmesini istemediğimden doktorum apareyle yer açmamızı önerdi. headgear/enselik denilen bir aparey kullandım ensemden bağlanılıyordu ve az önce bahsettiğim en arkadaki bantlardaki yere geçiriyordum. doktorum günde 16 saat kullanmamı istese de tedavi boyunca günde 13 saatten fazla kullanamamıştım.

-tedavinin belki de en önemli unsuru lastikler. diş teli sadece dişleri birbirine yaklaştırır, düşününce dişlerin bir tarafa çekilmesi gereken durumlarda yetersiz kaldıklarını anlayacaksınız. doktorunuzun size verdiği lastikleri saatinde takmanız ve elastikliğini zamanla kaybettiği için düzenli olarak değiştirmeniz çok çok önemli. tedavide genel yer düzeltici lastiklerdir. ilk taktığınızda acısı kullandığınız kalınlığa göre çok fazla gelebilir ve her şeye sövebilirsiniz, kendinize zaman tanıyın ve ağrıyı kucaklayın. ben o ağrıdan nedense çok zevk alıyordum, hatta bazen doktorumun söylediği şekile uyarak lastikleri çifter takıyordum.

-lastik olayını atlattıysanız korkacak fazla bir şeyiniz kalmadı. genel olarak tedavi sürecinde yaşayabilceğiniz şeyleri yazacağım.

tel hareket ettiğinden en arkadan delice uzayabilir ve yutkunurken bile etinize batabilir. kendinize eziyet etmeyin ve doktora gidin.

sanırım kola cidden braketlerle diş arasındaki yapışkanı eritiyor ama istediğiniz her şeyi "bence" yiyebilirsiniz. ben sıkıntı çekmemiştim. sadece havuç gibi sert şeyleri ön dişlerinizle ısırmayın.

ara yüz fırçası kul-la-nın. caps lockla yazdığımı varsayın burayı. estetiğe önem verdiğinizi biliyorum ve arayüz fırçası kullanmazsanız diş etleriniz iki dişinizin arasında uzayarak ciddi anlamda kötü bir görüntü oluşturur. diğer boyuttaysa, normal fırça braketlerin arasına giremediğinden orada yiyecek artığı kalıyor, karbonhidratların sindirimi de ağızda başladığından bu direk olarak bulunduğu küçük bölgede lokal çürüğe sebebiyet veriyor.

-son olarak, telleriniz çıkarken hiç acı çekmeyeceksiniz -ne kadar temizlerseniz temizleyin yemek kaldığından değişik bir koku alabilir ve kendinizeen iğrenebilirsiniz-. temizlenirken de hafif bir kanama dışında herhangi bir sıkıntı olmayacak.

son söylemek istediğim tel tedavisi sonucu dişleriniz çok zarar görecek ve hassaslaşacak. hassasiyet sorunu çekeceksiniz. lütfen cidden ihtiyacınız yoksa "inci diş" tanımı için kendinize bunu yapmayın. benim dişlerimde belirgin bir sıkıntı yoktu ve ben çok pişmanım. deli gibi her öğün arayüz fırçası+normal fırça+listerine kullanmama rağmen ip girmediğinden arayüzlerde 2 tane çürüğüm oluşmuştu ve bir de kanal tedavisi geçirdim. ne kadar uğraşırsanız uğraşın muhtemelen en az bir kayıp vereceksiniz. lütfen iyi düşünün

bu entryde kendi tecrübelerimi aktardım diş hekimi değilim herhangi bir tıbbi dayanağım yok ama umarım yardımcı olabilmişimdir, hepiniz olduğunuz halinizle çok güzelsiniz.

eyyorlamam bu kadar.

20 nisan 22:07 20 nisan 22:16

216. senelerce yaptırmaya korktugum ancak sonunda cesaret edip başladıgım tedavi . Çalıştığım için diş tellerimin kesinlikle görünmesini istemiyordum bu yuzden de aklınıza gelebilecek her yöntemi didik didik araştırdım.elimizde 3 tane yöntem var , şeffaf aparey ,şeffaf dişteli ve lingual tedavi(yani tellerin dişlerin iç kısıma takılması) . Şeffaf diş teli en yaygın olan ve tüm zorluktaki diş çapraşıklıklarını düzeltebilen yöntem ancak malesef görünüyor.Lingual tedavi ise braketler dişlerin iç kısmına yapıştırıldıgı için insanın agzını parçalayan , normalden daha uzun süren ve tamamen görünmeyip estetik bir tedavi sundugu için de en pahalı olan yöntem.Gelelim şeffaf apareye, bu konuda çok dikkatli olun kızlar cunku diş hekimlerinde Invisalign markasını sokusturma hastalıgı var.Invisalign bir Amerikan markası ve 5000dolar civarı bir fiyatı var (alt üst tedavi için) oysaki aynı ürün #orthero markası adıyla türyiye'de itü tarafından üretiliyor ve fiyatı da normal diş teli gibi. Benim tedavimde üst dişler için orthero alt dişlerim için şeffaf tel kullanıldı.(Alt dişlerimdeki çapraşıklık tedavisi için seffaf aparey yetersiz kalıyordu cunku.)Yaklasık 5 aydır üst dişlerim için orthero(seffaf aparey) kullanıyorum son derece de memnunum , sadece yemek yerken ve sıcak birsey içeceğim zaman çıkartıyorum, bu seffaf damaklar 15 günde bir değiştiriliyor hekiminiz her gidişinizde size yenisini veriyor, her yeni setle dişlerin şekli biraz daha değişe değişe sonuca ulaşıyorsunuz..Su anda agzımda son set var ve dişlerim harika görünüyor.Ben uzun arastırmalar sonucunda hem uygun fiyatlı hem de güvenilir olması açısından dent grup'ta tedaviye basladım. Oldugum tedavi (alt ve üst çene birlikte) ortalama 8000-8500TL arasında , diş hekimim de Dr. Çağrı Gazioğlu Özle ,şiddetle tavsiye ediyorum harikalar yaratıyorlar.

11 nisan 14:19

215. Yaklaşık 10 aydır kullandığım şey. Genelin aksine bende ilk takıldığında çok bir ağrı yapmadı. Kontrollerde de çok sıkıntı yaratmıyor. Benim tedavim çekimli tedavi. Üst çenemde yer olmadığı için küçük azı dişlerini çektiler. Diş çekimi tedavinin en sıkıntılı kısmıydı diyebilirim bu 10 ayda. Bir de diğer sıkıntı yaşadığım kısım mini vida takılma süreciydi o cidden birkaç gün ağrıttı ama sonucu görünce iyi ki takılmış diyorum 6 ayda neredeyse tamamı kapandı boşlukların o yüzden çok da çamur atamayacağım ona :d Kuzenim benden yaklaşık 2 sene önce başladı tedaviye onun da çekimliydi ve kızcağız düğününden önce çıkarttırmak zorunda kaldı ki boşlukları hala açıktı eğer çekimli tedaviniz varsa mini vida seçeneğini sorun süslüler. Temizliğine gelecek olursak çok fazla çay kahve içen biriyseniz bence curaprox filan hikaye. Dişlerimin her yeri leke olmuştu curaprox kullanırken. Takıldıktan 3 ay sonra ortodontistim ay bu lekeler ne böyle diyip temizledi canım benim <3 o günden sonra elektrikli diş fırçası kullanmaya başladım ortodontik başlıkla o gayet iyi. Dipnot ben internette ilk siparişimden sonra hiçbir yerde bulamadım başlıkları o yüzden amazon.de den sipariş ettim aklınızda olsun. Yanıma aldığım diş fırçası da paradontaxın diş fırçası gayet memnunum 6 7 aydır lekeler minimal. Doktorun dediği yasaklara gelecek olursak ilk 2 ay hunharca uydum da sonrasında eh beee diyip saldım biraz yalan yok. Ama hala elma gibi sert şeyleri asla ısırarak yemiyorum, asitli şeyleri pipetle içmeye çalışıyorum elimden geldikçe. Kısacası çok fazla sıkıntım yok telle ama metal görüntüsü biraz sıktı beni keşke safir olanlar taktırsaymışım diyorum. Kuzeniminki safirdi mesela fotoğraflarda bile belli olmuyor neredeyse. Çok kahve içtiğim için cesaret edemedim sararır diye ama keşke onu taktırsaymışım diyorum. Bir de doktor konusu çok çok önemli. İçinize sinen seveceğiniz bir doktor bulun süslüler. 4 5 ortodontistle konuştum ki içlerinde çok ünlü olan 2 tanesi vardı ama son konuştuğum genç olan ortodontistte karar kıldım çünkü elektriğimin en iyi tuttuğu, yenilikleri en çok takip eden, bana en detaylı açıklamayı yapan oydu. Eli de hafif çıktı minnoşun çok seviyorum <3 Ankara'da ortodontist tavsiyesi isteyenler bir mesaj kadar uzağınızdayım :)

10 nisan 23:00

214. vedalaşmak çok zor.

11 mart 00:08


213. Yaklaşık 1 yıl 2 aydır diş teli takıyorum. Öncesinde de 6 ay damaklık taktım. Kesinlikle korkulmaması gereken bir tedavi gerçekten abartıldığı kadar zor değil benim deneyimlerime göre. Bir kere ilk defa tel takıldığında haftalarca yemek yemedim bu yüzden zayıfladım diyenleri pek anlayamıyorum ben 4-5 gün zorlandım. Köpek dişlerim yukarıda ve yamuktu gülmekten çekiniyordum şimdi çok rahat gülebiliyorum açıkçası  telin görüntüsünü de kendime yakıştırıyorum. Şuan üniversitedeyim ayrıca yaş yüzünden ertelemeyin bence kesinlikle artık her yaşta kişi bu tedaviyi görüyor.

10 mart 22:45

212. yaklaşık olarak bir sene kullandığım, yukarlarda dolaşan köpek dişlerimi hizaya sokmuş, ultra çarpık alt dişlerimi düzeltmeyi başarmış ortodontik tedavi yardımcısı.

devletteki süreci soran arkadaşlar olmuş. mesela ben ortaokuldayken dişçiye gitmiş ve diş teli takmam gerektiğini öğrenmiştim. sonra sevk edildim, aradan yıllar geçti filan.

üniversitedeyken, hiç beklemediğim bir gün evin telefonu çaldı ve tedavi sıramın geldiği söylendi. tabi üniversitede diş teli takma fikri garip geldi başta, keşke özelde yaptırsaydık daha küçükken dedim. ama fotoğraflarda gülmemek için o kadar çaba harcıyordum ve mutsuzdum ki görüntüden, kabul ettim. çene yapımı da inceleyeceklerini, gerekirse estetik sayılabilecek bir ameliyat yapacaklarını söylediler. neyse ki gerekmedi, muhtemelen vazgeçerdim telden de.

fiş telini birkaç yıl takmam gerektiğini söyledi doktorum. "iyi ki genç yaşta taktırmamışsın, dişlerin anca yerine oturmuş, taktırsan yine bozulurdu" dedi ve içime su serpti. yaklaşık bir sene sonra da sürpriz bir şekilde erken düzeldiğini, çıkarabileceğimizi söyledi.

bence her yaşta takılabilir. önemli olan kişinin gülerken kendisini rahat hissetmesi. çünkü özgürce gülebilmek çok güzel bi şey!

10 mart 18:50

211. 33 yaşında yaptırıp yaptıramayacağımı merak ettiğim şey.

Dişlerim yamuk, seviyorum kendilerini ama yamuklar.

9 mart 16:55