yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (254)
  • medya (5)

  254. 4.5 senedir hala sürmekte olan tedavimin neredeyse sonuna geldim.dişlerim öyle böyle değil aşırı berbat haldeydi.ben zaten uzun süre kalmasını göze almıştım yeter ki düzelsin diyordum.bana doktorum bak sakın bunları yeme/içme bunlar yasaklı gibi bir şey söylemedi.her şeyi hala yiyorum içiyorum ve bunca sene boyunca bir kere bile braketimi kırmadım.verdiği lastikleri aksatmadan kullandım şu an mükemmele yakın bir hale geldi,sadece ufak bir boşluk kaldı orasını da kapatıp tedavim tamamlanacak.bu arada ben hiç öyle oov dayanılmaz ağrı ovv öldüm bittim böyle bir ağrı yok gibi şeyler yaşamadım.ilk hafta zorlandım biraz,sonrasında arkadan çıkan tel battığında canım yandı sadece.eğer gerçekten dişlerinizin kötü olduğunu düşünüyorsanız yaptırmanızı tavsiye ederim,sihir gibi bir şey.bu arada ben 2014ün sonuna doğru 6bin tl ye yaptırmıştım.şu an gittiğim yer minimum 12bin tl den başlayan fiyatları veriyor.

  28 haziran 17:17

  253. 2 senede çıkar dediler, 3 sene oldu hala takıyorum. Aşırı yamuktu dişlerim. 3 üstten 2 alttan diş çektiler çene yapım dar olduğu için. Üstteki ön dişlerimin yanlarındaki 2 dişim yan dönmüştü öyle yamuktu. Taktırdığımda gözümü korkutmuşlardı. Çok ağrısı olacak,ağzında yaralar olacak diye. Doğru düzgün bir ağrı çekmedim. Ağzımda herhangi bir yara da yapmadı. Hatta alışmam için mum vermişlerdi onu bile kullanma gereği duymadım. Yeme, içme konusunda dikkat edilmesi gerekiyor. Kuruyemiş,jelibon,asitli şeyler, ısırarak yemek, sert şeyler yemek yasak. Ben 1 yıl boyunca dikkat ettim. Sonrasında yemeye başladım. Bi sorun da yaşamadım. Tek sıkıntıyı lastiklere geçince yaşadım. Gün boyu takmam gerekiyor ve 12 saatin altına düşmemem gerektiği söylendi. Gün içinde çok zorluğunu çekmedim. Ama geceleri takıp uyuduğumda sabahları çenemde ağrılar olmaya başladı. Onun dışında bi zorlukta yaşamadım. 

  27 mart 00:11

  252. bir buçuk senedir tel tedavisi görüyorum. dişlerim gerçekten çok yamuktu, damağım dardı. üstten iki alttan iki olmak üzere toplam dört dişim çekildi ve alt dişlerime tel takılalı daha bir ay oldu. beni bu bir buçuk sene içerisinde yemek yeme aaçısından hiçbir şey zorlamadı, dişçiye aylık gittiğimde tellerim sıkılınca bir iki gün ağrısı oluyor o kadar. beni en çok zorlayan tellerin özellikle o azı diş kısmında kalan telin yanaklarımı yara yapması. özellikle sağ tarafımda dişçim her seferinde uzun bir tel bırakıyor ve yaklaşık 6 aydır sağ tarafım hep yara ve şiş.

  26 mart 23:03

  251. 2009-2013 yılları arasında kullandım çok cefa çektim o zamanlar bu kadar çok telefon ve fotoğraf çekme olayı yoktu diye hatırlıyorum ve şu an tek bir fotoğrafım bile yok tellerle ona çok üzülüyorum. Teli olan arkadaşlar kameraya gülümsemeye çekinmeyin muhakkak çıkaracaksınız tellerinizi ama anınız kalsın.

  26 mart 16:18

  250. diş tellerim çıkıyor diye sevindiğiniz o gün arka tellerle tanışacaksınız.

  25 mart 22:42

  249. 2014 yılında, yani lise 1 de taktırmıştık. Dişlerimin hali gerçekten berbattı. Önce-sonra şeklinde aşağıya bir medya ekleyeceğim süslüler. Diş teli bende tam 358 gün falan kaldı yani 1 yıl bile değil. Ama doktorumun tüm söylediklerini kelimesi kelimesine yaptım. Bu tedavide lastikler çok acı verici bir süreçtir bilen bilir özellikle takıldığı ilk 4-5 gün zulüm gibidir. Hiç bişey ısıramazsınız tüm dişleriniz yerinde oynayıp durur. Ben tüm bunlara dayandım çünkü gerçekten dişlerimin eski halinden nefret ediyordum ve tedavinin 1 gün bile uzamasına sabrım yoktu. Bu yüzden her kontrolüme düzenli gittim, hiç braket kırmadım (1 braketin kırılması tedavinin 1 ay daha uzaması demektir) ve dediğim gibi ortodontistimin her dediği şeyi düzenli bir şekilde ne kadar canım yanarsa yansın aksatmadan yaptım. Ve sonunda dişlerim çok güzel bir görüntüye sahip oldu. Rahatça gülebilmek gerçekten aşırı özgüven veren bir şey süslüler bunu farkettim ben. Ben zamanında 3500 tl gibi bir fiyata tedavi olmuştum fakat şuan maalesef fiyatları uçmuş bu işin. Zaten malumunuz genelde özel yerlerde yaptırılıyor bu iş daha kesin sonuç alabilmek için. Yani sonuç olarak kaç yaşında olursanız olun (40-50 den sonrası biraz zor fakat) dişlerimiz gereken kuvvet gereken zamanda verildiğinde hareket edebilen şeyler süslüler. Bu yüzden eğer dişleriniz yüzünden rahatça gülümsemekten çekiniyorsanız ve maddi durumunuz da buna yeterliyse bu çile birkaç yıllığına çekilir. Çünkü sonucu gerçekten buna değiyor.

  ilgili medya:
  1
  25 mart 22:42

  248. Tam 1.5 yıl takıp 4 ay önce vedalaştığım eski dostum. Yeni takıldığı zaman ve lastik süreci gerçekten çok zorlayıcı fakat her şeye değer. İşini bilen iyi bir doktorda tedavi görünce neden daha önce yaptırmamışım diye pişmanlık duyuyorsunuz. Artık daha rahat yiyip içebiliyor, özgürce gülüp kahkaha atabiliyorsunuz. İnsanın yaşam standardı yükseliyor yemin ederim.

  25 mart 20:01

  247. 18 yaşımda dişlerim için çok da gerek olmamasına rağmen ortodontistimin çenemin geri ve sağa doğru olmasından ötürü (sanırım çok konuşmaktan çenem kaydı.) ileriki yaşlarda acı çekeceğimi ve tedavinin ardından daha şık dişlere sahip olacağımı söylediği için gözümü karartıp yaptırdım.

  ilk haftalar gerçekten alışma süresi çok zor ama ben 2. haftada hamburger gömmüştüm. neredeyse önüme gelen her şeyi yememe rağmen sadece bir kere braket kırdım çok şükür.

  görünüş olarak o zaman rahatsız etse de onun da bir tatlılığı varmış.

  her neyse ben tam olarak 1 sene 1 ay taktım ve 1 senedir şeffaf plak kullanıyorum. sonuç gerçekten mükemmel zaten, böyle güzel bir gülümseme için kesinlikle yaşadığınız her ana deyiyor. özellikle çenem düzeldiğinde yüzümün şekli değişti resmen, yüzüm daha simetrik ve güzel oldu.

  küçük de olsa dişlerinizde bozukluk varsa ısrarla taktırmanızı tavsiye ederim.

  25 mart 17:21

  246. Diş tellerimle 9. ayıma girmek üzereyim. 20lik diş, diğer dişlere baskı uyguladığından dişlerim birbiri üzerine binmeye başlamıştı. Bu yüzden taktırdım. Düzenli seanslara diş telleri arasındaki ark teli denilen şey değiştiriliyor ve bu birkaç gün ağrı çekmenize sebep oluyor. En kötüsü ise lastik takmak. Lastikler, alt ve üst dişlerin arasındaki uyumu sağlamak için kullanılıyor. Zor bir süreç ama dişlerin mükemmel olacağını düşünmek bile insanı mutlu ediyor.

  25 mart 16:48

  245. 2,5 sene kullandım ben de diş telini. Çoğu kişi yazmış zaten değiştiği ilk zamanlarda acı verdiğini,kopma batma gibi sorunları olduğunu,o yüzden bunlara tekrar değinmeyeceğim. Çıktıktan sonra üst ve alttaki ön 4'lü grubun arkasına tel yapıştırılıyor dişler sabit kalsın diye. Benim bu teller ilk birkaç hafta güzel gitti sonra yumuşak bi poğaçayı ısırırken bi anda koptu ben de anlamadım. Doktoruma gittim yenisini yapıştırdı alta da üste de,1 ay falan geçti bunların da bi tarafı yapıştırıcıdan ayrılmış sallanıyordu yine elimle çektim pıt pıt çıktılar yerinden,tutmuyormuş nerdeyse dişi. Doktora mail attım bu böyle olmayacak durmuyor bunlar benim ağzımda dedim,o da son çare şeffaf plakla devam ediceksin o zaman,geceleri takıcaksın hep dedi. Başlarda çok düzenli takıyordum ama sonra biraz aksatmaya başlıyorsunuz tabi ister istemez. Dişlerimde bi bozulma yok ama aklıma geldikçe geceleri takmaya çalışıyorum. Telin benim için kalıcı tek kusuru oldu o da diş minesinde lekelenme ve hafif sarılık. Doktorum braketleri söktükten sonra dişleri temizlerken fazla mı aşındırdı bilmiyorum ama,yakına girince farkedilen bölgesel sarılıklar ve lekeler var. Tamam dişlerim düzgün ama bu lekeler de özgüveni etkiliyor gülerken bazen yalan yok. Bunun için ilerde yaprak lamine porselen kaplatabilirsin üstlerini bişey yapamam şimdilik maalesef dedi doktorum da,kaldı öyle. Fotoğraflarda ya da uzaktan belli olmuyor ama yakından biriyle muhabbet ederken rahatsız oluyorum o lekelerden. Temiz bakmaya çalışıyorum ben de,soranlara da açıklama yapıyorum doktor hatası diye. Idare ediyoruz bi şekilde işe başladığım zaman,lamine yaptırıcam kesinlikle.

  25 mart 13:51