sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (251)
 • medya (4)

251. Bir ortodonti uzmanı olarak ilk taktığımda ben bunu insanlara nasıl yapıyorum demiştim. Zorluğu 1 hafta. 1 haftadan sonra alışıyor insan. Bunu hem yüzlerce hasta tedavi etmiş bir hekim ve 2.5 yıl tel takmış bir hasta olarak rahatlıkla söyleyebilirim.

Çok şikayet edilen tedavinin bozulması çok değişkenli bir kavramdır. İdeal kontakt ilişkileriyle ideal açılarda bitirilmiş vakalarda bozulmalar minimaldir. Örneğin; ortodontik tedavi için diş çekiminden çoğu hasta kaçar ancak Çapraşık dişleri sıkıştırmak, çene kemiğinin limitlerini zorlamak, acele yapılmış diş hareketleri hep geri dönmeye kapı açar. Dişlere zor kullanılmamalıdır. Benim hekim olarak felsefem hep bu olmuştur. Mesela çok uzun süre lastik kullanmak, büyüme gelişimi tamamlanmış bireylerde hayalperest tedavi planları gibi gibi...

Bu konu açıldığında susmak bilmem😊

12 şubat 22:06 12 şubat 22:07

250. Ağzım kamaştı, alt teller takıldı dünya tersine döndü, işkence gibi bahsetmişim daha önce. Yok öyle bir şey korkmayın. O bir hafta sürdü şimdi gayet rahatım. Dürüm yiyorum, hamburger yiyorum bölmeden ama tavsiye edilmez. Braketleri kırabilirsiniz. Ben hiç kırmadım, dudaklarım da dolgu yapılmış gibi oldu. Gayet rahatım yani. At ağzımla at gibi de gülüyorum. Mutluyuz artık ağzım ve ben. 

21 kasım 2018 10:22

249. Geçen seneye kadar diş teli için hayatımda kendime yaptığım en büyük iyilik derken artık psikolojimin alt üst olmasına sebebiyet veren şey. Bu başlığa defalarca girdi girdim. O yüzden bu kaçıncısı bilmiyorum ama bunu bir iç dökme olarak kabul edin. Yoksa gerçekten kendimi yiyip bitireceğim.

2,5 sene tel taktıktan sonra tellerim çıkarıldı ve muazzam güzellikle dişlerim oldu. Hemen devamında ise şeffaf plaklar verildi 6 ay tüm gün, 6 aydan sonra ise sadece geceleri takmak üzere. Ben de aynen öyle yaptım. Bir insan dişlerine aşık olabilir miydi? Nasıl mutluydum size anlatamam. Çünkü ben, 10 yıldan fazla bir süredir asla ama asla içten, dişlerimi göstererek gülmemiştim insanların yanında.

ilk önce alt ön dişlerimin yanındaki dişlerden biri geriye gitti fakat gözükmediği için çok dert etmedim. Sonra ise diğeri de geri gitti ama yine çok sorun etmedim. Çünkü altta oldukları için gözükmüyordu. Bundan bi 8-9 ay önce ise ön dişlerimde de bir gariplik sezmeye başladım. Ön dişlerimin yanındaki bir diş geriye gitmeye başladı. Gitti, gitti, gitti. Yazın başında kontrole gittim. Milimlik bir oynama olduğunu, böyle şeylerin olabileceğini, plaklarımı takmaya devam edersem bir sorun olmayacağını ve eğer plaklarımı günde en az 12 saat takarsam çok daha iyi olacağı söylendi. O günden sonra plaklarımı 24 saatlik günün abartısız 23 saati takmaya başladım.

Sonra zaman tekrar geçmeye başladı ve zaman geçtikçe dişlerim de bozulmaya devam etti. Şu an o bahsettiğim üst dişim bayağı geride ve eski fotoğraflarıma bakınca fark ettim ki aslında benim iki ön dişim öne doğru gitmeye başlamış ve ben, dişlek olmaya başlamışım fakat ikisi eşit ölçüde öne gittiğinden bunu hiç fark etmemişim. Hayatımın çok yoğun bir döneminde olduğum için bir türlü randevu alıp gidemedim. Bu hafta ne yapıp ne edip gideceğim. Bir sonuç alacağımdan değil tabii. Kalkıp bana ücretsiz bir şekilde tekrardan tel takmayacaklarını biliyorum fakat işte bir umut gidiyorum. inanın bu zaman zarfında o kadar psikolojim bozuldu ki aylardır her gün, günde en az 15 defa aynanın karşına geçip dakikalarca dişlerime bakıyorum neresi geriye gitmiş diye ve en az günde 2 kere tellerimi çıkardıktan sonraki fotoğraflarımı açıp baştan sona tek tek dişlerime yakınlaştırarak inceliyorum ve devamında ise ağlama nöbeti başlıyor. Çevremde tel takan arkadaşlarım da var. Çoğu, plaklarını hiçbir şekilde düzenli kullanmamalarına rağmen dişleri aynı muazzamlıkta. Her türlü şeye dikkat edip plaklarımı çok düzgün kullanmama rağmen bu başıma geleni ise kabullenemiyorum. Çünkü 2,5 yıl boyunca hem çok acı çektim hem de çok para döktüm bu ortodonti tedavisine. Son birkaç aydır öyle takıntılı hale geldim ki bir süre doğru düzgün yemek yememeye başlamıştım dişlerimden ötürü ve o süre zarfında çok ciddi kilo verdim. Hayatımda ciddi anlamda hiçbir şey yolunda gitmezken bu her konudaki bahtsızlığımı o kadar emek verdiğim dişlerimde bizzat görmek beni kahrediyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Çünkü artık dişlerim bende saplantılı bir takıntı haline gelmiş durumda.

26 ekim 2018 21:53 26 ekim 2018 22:05

248. 4 yıldır var ve artık bi gün çıkacağına inancım kalmadı

14 ekim 2018 22:13

247. işinde uzman, deneyimli bir doktora yaptırılmadığı müddetçe hem verdiğiniz paraya hem de canınıza yazık olur. zira zaten yeterince stresli ve acılı bir dönem. 2-3 yıl çilesini çektikten sonra ömür boyu düzgün dişler vaad edilerek başlanan tedavinin sonunun hüsran olmasını kimse istemez. ayrıca teller varken yeterli temizlik sağlanamazsa tellerin altı çürüyebiliyor (bütün dişlerinin üst yüzeyine dolgu yaptırmak zorunda kalan arkadaşım vardı)

13 ekim 2018 12:12

246. Örtülü çenem olduğu için kullanmam gerekiyordu fakat kullanmadım çünkü ben diş telini kendim dahi kimseye yakıştıramıyorum ve kullanımının zor olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple dişlerimle barışmayı denedim ancak o da tam olmadı. Keşke başka bir yolu olsa dedirtendir.

12 ekim 2018 21:10

245. buraya uzun bir girdi yazmıştım yazın ortalarındayken. şimdi edit yapmak istedim. 3.5 yıldır birlikte olduğum tellerim yarın çıkıyor. bu beni üzsede mutluyum çünkü ayy braket kırılırsa doktorum azıma s*çar diye çok zorlanarak yediğim yemekler oldu. yeri geldi rüyamda braketimi kırdığımı gördüm. sabah kalktığımda ay rüyadı dimi diye braketleri kontrol ettim hep. neysi korkulu rüyalarım geride kalacak jdhkdkd. her neyse gittim bugün doktora kontrol etti ay kalk senin tedavin bitmiş yarın saat 17.00da gel çıkaralım dedi. yarın çıkarılırken zor olup olmadığını yazarım. büyük ihtimalle çok zor olmaz fakat benim damağımda aşağı sarkan dişi yukarı çekmek için kullanılmış bir vida var 4-5 cm bir şey. damağımın içinde şuan. bir tek o çıkarken acıyacak ve çıktığında orası boşluk kalacak. yediğim yemekler oraya girecek falan o yüzden çıkmasını istemiyorum. oranın boşluğu kapanır umarım.

ay o değil de fiyatları çok artmış ben 3.5 yıl önce 4 bine yaptırmıştım 7.5 bin olmuş fiyatı.

12 ekim 2018 15:38

244. sadece ön dişim yamuktu 3 yıl kullandım, zamanında çok çılgın paralar döktük ve sonuç hüsran diş yine yamuldu. Çektiğim acılar bana kaldı

12 ekim 2018 10:37

243. 1,5 yıl 1,5 yıl olarak toplamda 3 yıl 2 kez taktım.

Dişlerim sarardı :( ve asla beyazlamıyor taktirmadan önce dişlerim bembeyazdı. Kırmızı ve pembe rujlar sürmek hayal oldu.

Beyazlatmaya gittim zaten pahalıydı , doktor da kalıcı bir çözüm olmadığını zaman zaman beyazlatma işlemi yaptırmam gerektiğini söyledi.

Yani şu an tel taktırdığıma o kadar pişmanım ki :(

Dişlerim de inanılmaz düzgün mükemmel değil sonuç olarak.

Binlerce lira para verdiğim dişçim kötüydü ve beni bu hale getirdi.

12 ekim 2018 09:55

242. 11 aydır diş teli kullaniyorum dudak şeklime kadar diş teli çene hatlarımı değiştirdi. Biri çıkıp bu kadar ağız ve dudak yapımın değişeceğini söyleseydi inanmazdım. Biraz çarpık dişleriniz varsa doğru bir ortodonti muayenesine gitmenizi tavsiye ederim.

12 ekim 2018 00:17